Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Opozita kėrkon ndėrprerjen e procesit tė ngritjes sė Gjykatės sė Posaēme
Publikuar më 03 qershor, 2015 nė orėn 15:22 ( ) Lajme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Tre liderėt e partive politike nė opozitė, kanė kėrkuar nga udhėheqėsit e institucioneve shtetėrore nė Kosovė, qė tė ndėrpriten menjėherė tė gjitha veprimet politike e institucionale nė lidhje me amandamentin kushtetues, pėr themelimin e Gjykatės sė Posaēme pėr Krime Lufte nė Kosovė.

Visar Ymeri nga Lėvizja Vetėvendosje, Ramush Haradinaj nga Aleanca pėr Arddhmėrinė e Kosovės dhe Fatmir Limaj nga Nisma pėr Kosovėn, kanė nėnshkruar njė letėr publike, drejtuar presidentes sė Kosovės, Atifete Jahjaga, kryeministrit Isa Mustafa dhe zėvendės-kryeministrit tė parė, Hashim Thaēi.

“Amendamenti kushtetues pėr themelimin e Dhomave tė specializuara dhe Zyrės sė Prokurorit tė Specializuar kėrkon suspendimin e dispozitave kushtetuese lidhur me sovranitetin e pushtetit gjyqėsor. Ju nuk keni as tė drejtė kushtetuese juridike e as legjitimitet demokratik qė tė dorėzoni sovranitetin e Republikės”, thuhet nė letrėn e opozitės, nė tė cilė nėnvizohet mes tjerash se "amendamenti kushtetues nuk duhet tė sillet pėr votim nė Kuvend".

Kuvendi i Kosovės nuk ka arritur nė seancėn e javės sė kaluar tė marrė nė shqyrtim kėtė amandament kushtetues. Me shumicė votash, ligjvėnėsit shtynė seancėn me arsyetimin se janė nė pritje tė “dokumentacionit tė kompletuar mbi kėtė ēėshtje”.
REL

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 24 vizitorë
Lexuar: 481 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Ēfarė pėrmban Ligji i ri pėr gjuhėt
E premtė, 12 janar 2018 - 04:32
Nė Kuvendin e Maqedonisė sot me 69 vota u miratua Ligji pėr pėrdorimin e gjuhėve. Mė posht MekuliPress, ju sjell pėrmbajtjen e kėti Ligji. Ligji pėr pėr...
Kosova ėshtė Djepi i barbarisė dhe gjenocidit...
E dielė, 07 janar 2018 - 20:24
REAGIM Prifti malazez i Kishės Ortodokse, Radomir Nikēeviq, paska deklaruar nė Shkodėr se «Kosova ėshtė Serbi sepse ai ėshtė njė vend i shenjtė i Serbis...
GEZUAR!
E dielė, 31 dhjetor 2017 - 21:23
.
SQARIM PĖR OPINIONIN
E martė, 19 dhjetor 2017 - 01:16
Ne pasardhėsit e Familjes Meha nga Prekazi i Skėnderajt, jo pėr tė reaguar ndaj shkrimit tė disa portaleve ose mė mirė thėnė informimit tė Partisė NISMA, d...
REAGIM: i Fakultetit Filozofik lidhur me vend...
E martė, 14 nėntor 2017 - 19:22
Dje, mė 13.11.2017, pėrmes mjeteve tė informimit publik, u informuam se Gjykata e Apelit ka vėrtetuar vendimin e Gjykatės Themelore tė Prishtinės pėr ta ko...
më shumë nga - Lajme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi