Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
MAQEDONĖT DOMETHĖNĖ SHQIPTARĖT MAQEDONĖ
Publikuar më 07 qershor, 2015 nė orėn 19:35 ( ) Histori |
Rrit madhësinë e shkronjave
Historikisht ėshtė e pamundur mė qenė njėkohėsisht edhe Maqedon edhe Sllav. Njė maqedon i cili i pėrket vitit 300 p.e.s. ndahet me 1000 vjet nga njė sllav i ardhur nė vitin 700 e.s. Qė domethėnė se nė rajonin e Maqedonisė ndodhen vendasit Shqiptarė Maqedonė (ose shkurt, Maqedonė) dhe popullsi e ardhur sllave, turke, rumune dhe roma. Bullgarėt e kanė tė pasaktė t'i mėtojnė Maqedonėt (Shqiptarėt Maqedonė) si "vėllezėr", sepse kurdoherė ėshtė e pamundur me qenė njėkohėsisht edhe maqedon edhe sllav ngase 700 - (-300) = 1000.

A do ishte zgjuarsi mos me kryer veprimin aritmetik 700 - (-300) = 1000 ? A ėshtė zgjuarsi me ia dhėnė apo pranuar emėrtimin Maqedon njė sllavi dhe mė pas me e dėgjuar veten ardhacak dhe popullatėn sllave vendase? A nuk lexohet Lumi i Bardhė ose Bardhari "Vardar" nė gjuhėt e kishave ortodokse bizantine? Ky lumė kalon nėpėr Shkup, mė pas nė Maqedoninė lindore dhe vazhdon drejt jugut derisa derdhet nė Detin Egje nė tė djathtė tė Selanikut. A nuk e vėrteton edhe kjo se gjuha shqipe ka qenė e shkruar shumė kohė para dyndjes sė sllavėve nė Europėn juglindore?
Perandoria romane lindore (ortodokse e krishtere, bizantine) dhe ajo osmane si vazhdim i saj i njihnin, i ndanin, pėrkufizonin, gruponin njerėzit sipas besimeve fetare. Njėsitė fetare ishin njėsi vet-administrimi nė shėrbim tė perandorit bizantin dhe sulltanit tė mėvonshėm. Edhe pas rrėzimit me luftė tė perandorit bizantin nga hordhitė osmane, patriarkana kishtare ortodokse nė Stamboll nuk e humbi vlerėn e komisarit edhe nėn sulltanin osman. Degėt kishtare ortodokse, rrjeti i xhamijave tė sulltanatit dhe degėt kishtare katolike nė varėsi tė Vatikanit ishin nė garė pėr t'i marrė e rimarrė sa mė shumė territor, toka, popullata njėra tjetrės. Rrjetet e kishave ortodokse bizantine u treguan shumė tė afta nė pėrhapjen e gjuhėve kishtare dhe mbulimin e gjuhėve natyrore tek popullatat qė futnin nė vathė. Pėr shembull, gjuha sllave zyrtare nė Maqedoni i pėrket tė folurės sė Shkupit dhe ngjason mė shumė me gjuhėn bullgare se sa me atė serve. Veē investimit tė hershėm bullgar qė mė 1893 nė Organizatėn e Brendshme Revolucionare Maqedone (VMRO, edhe sot) e cila kėrkontė bashkim me Bullgarinė, ky ishte njė shkak tjetėr pse ushtria fashiste bullgare hyri pa pengesa nė Maqedoni gjatė Luftės II Botėrore.
Faqja e parė nė pėrfitimin dhe tretjen e popullatave tė reja ishte [dhe ėshtė] ndarja nga e shkuara e tyre, harrimi i saj dhe i vetvetes, harrimi dhe edukimi i urrejtjes ndaj lidhjeve apo pėrkatėsive tė shkuara shoqėrore. Rrjeshti i parė pėr atė qėllim ishte vendosja e emrave tė rinj, emrave fetarė apo ndryshimėt e emrave. Fakti se emrat apo mbiemrat nė Servi, Malsi, Kroaci mbarojnė mė -iē ose -viē, nė Maqedoni me -ovski ose -ski, nė Greqi me -os, -is tregon se kėto popuj nuk janė kombe por grupe shoqėrore.
Nė ngjashmėri, popullatat e besimit mosleman pėrmbajnė emra turk, osmanė, arabikė dhe fetarė islamikė. Sllavėve, e sė pari servėve dhe rusėve nė shpinė tė tyre, iu interesonte [dhe iu intereson edhe] sot qė shqiptarėt e patretur nėn kishat bizantine ortodokse tė ishin islamikė nė dukje dhe besim fetar, jo arbėrorė, jo ilirė, jo shqiptarė, sepse ashtu ato shpėrnguleshin (si ndodhte) mė lehtė me forcė dhe nė marrėveshje me Turqinė drejt Turqisė.
Pėr t'i vėnė vulėn atij rrjeshti tė parė ndryshimi pėrdoreshin regjistrimet e popullatave. Regjistrimi nė Jugosllavinė Nr.1 u bė nė vitin 1921, nė Jugoslavinė Nr. 2 u bė nė vitin 1931 dhe nė Jugoslavinė Nr. 3 (Jugoslavia komuniste, e fundit) u bėnė nė vitet 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991. Nė ato regjistrime, veē detyrimit tė vendosjeve tė prapashtesave -iē, -viē, -ov, -ski, -ovski nė mbiemra, u pėrdor edhe njė taktikė pėr tė kėputur lidhjen me lashtėsinė arbėrore tė vendasve shqiptarė. Shqiptarėve iu kėrkohej qė zyrtarisht, nė dokumenta, tė mbanin si mbiemėr tė familjes emrin e gjyshit tė fundit qė nuk ishte gjallė. Emri i atij gjyshi zakonisht ishte emėr fetar ose islamik ose ortodoks. Brezat e rinj nė rritje dalėngadalė dhe pa dashje harronin trashėgiminė pėrtej dy brezave tė vjetėr dhe pėrfytyrimi tyre pėr vetveten, pėrkatėsinė dhe kombin bėhej "i riu".
Megjithatė, shqiptarėt i mbijetuan planeve tė shfarosjeve dhe shpėrnguljeve fizike dhe mendore tė tyre. Pėr shqiptarėt, besimi fetar nuk ėshtė pėrcaktues i kombit apo i kufinjve shtetėrorė. Dallgėt luftarake dhe fetare qė janė derdhur ndėr shekuj nė rajonin e Maqedonisė kanė ndikuar harrimin e vetvetes tek shqiptarėt maqedonė (maqedonėt), sidomos tek ato tė besimit fetar tė krishterė ortodoks. Megjithatė, ato tani po zgjohen dhe nė rajonin e Maqedonisė gjithnjė e mė shumė besimtarė tė krishterė ortodoksė po dalin vetė nė dukje si shqiptarė. Njė rreze drite mbi to ndriēon shumė.
Prandaj gjithė rajoni i Maqedonisė, si pjesė e Gadishullit Ilirik, ėshtė Shqipėri, Iliri, Arbėri. Gjithė maqedonėt janė shqiptarė maqedonė, domėthėnė shqiptarė, vendas. Nėse egziston pėrplasje nė rajonin e Maqedonisė, ajo ėshtė midis vendasve maqedonė (shqiptarėve maqedonė) dhe sllavėve tė ardhur pėrfshirė shėrbėtorėt dhe tė gėnjyerit e tyre; sepse 700 - (-300) = 1000.

Saimir Lolja

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 49 vizitorë
Lexuar: 818 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
SHTIGJEVE TĖ HAPURA NGA DĖSHMORĖT, DUKE SHKRI...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 01:30
Pėrkujtim nė 34 vjetorin e rėnies sė Dėshmorit tė Kombit, Bajram Bahtiri – Besniku Mbi popullin tonė kanė kaluar shumė furtuna, por, sado tė mėdha qė is...
Martirėt e Lirise dhe Demokracisė
E dielė, 14 janar 2018 - 16:11
Nė 70 vjetorin e ekzekutimit Nata e 14 janarit tė vitit 1948. Njė natė e zezė. Qielli qante papushim. Retė nxinin mbi Gjirokastėr. Gjėmimet ushtonin me ...
Nėntorėt e shenjtė tė pėrgjakur dhe tė pėrl...
E shtunė, 23 dhjetor 2017 - 02:18
Muaji Nėntor mund tė shpallet edhe muaji i shenjtė pėr shqiptarėt kudo qė jetojnė. Nuk ka nevojė ndonjė shpjegim ose arsyetim pėr shenjtėrimin e kėti mu...
Vlerat e njė promovimi
E merkurė, 20 dhjetor 2017 - 00:09
SUEDI - Malmö (Dr. Nusret Pllana, Terrori i Serbisė pushtuese nė Kosovė 1844-1999”, Intervenimi i Nato-s nė Kosovė, dokumentari Dėshmitė e Heshtura dhe Fl...
Ali Meta – mėsues dhe patriot i madh (1925-2...
E merkurė, 13 dhjetor 2017 - 21:39
Mėsuesi dhe patrioti Ali Meta i pėrket familjes sė madhe fisnike shqiptare tė Alimetėve tė Gjurgjevikut nė Kosovė e fisit Berisha, me tradita e kontribu...
më shumë nga - Histori »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi