Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
TELLALLI SHQIPTARO-TITIST I INTERNETIT SAMI ISLAMI
Publikuar më 12 qershor, 2015 nė orėn 08:15 ( ) Tafil Duraku | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Reagim me shkas

Reagim pėr shkrimin e Sami Islamit me titull “Pėrkitazi me poezinė ‘Kalorėsit e shpėrblimeve” tė autorit Tafil Duraku”, publikuar tek www.albaniapress.com, mė datė 10 qershor 2015

Ti, Sami Islami, pse i bie veshit, pa tė thirrur askush?(!) Kėtu po del njė tellall i fortė dhe i njohur shqiptaro-titist, sepse, i tillė ke qenė dhe vazhdon tė mbetėsh dhe kjo nuk pėrbėn asnjė risi as ēudi!...

Nė poezinė time “Kalorėsist e shpėrblimeve”, nuk flitet nė asnjė varg pėr mbarėvajtjen apo jo tė manifestimit tė Pėrmetit, flitet pėr kalorėsit e letėrsisė, pėr kalemxhinjtė e njohur shqiptaro-titistė tė “letrave shqipe”, tė njohur tashmė e njė shekull dhe asi qė dalin si ti nė mbrojtje tė “vlerave” socrealiste e komuniste shqiptaro-titiste!…

Prandaj, do tė ishte shumė mė korrekte dhe njerėzore dhe tė dalėsh publikisht me emrat e atyre qė tė cytėn ta bėsh atė “reagim”, i thėnēin! Dhe, unė i di dhe i njoh shumė mirė ata qė tė kanė cytur a yshtur dhe detyruar ta bėshė “reagimin tėnd”, sa tė pafytyrė, aq edhe poshtėrues pėr ty, por, e dimė edhe atė, qė ti nuk ke asnjė “unė” tėndin pėr be!...

Sami Islami, si “poet” e “kritik”(uc) i njohur qė ėshtė, e thotė edhe kėtė, citojmė: “Siē u pa z. Duraku me “poezine” sarkastike tė tij, i “hodhi pėrtokė” fituesit e konkursit, e nė tė njejtėn kohė edhe gjithė atė aktivitet kulturor tė pėrmasave gjithkombėtare!”…

Nuk e dimė nėse Sami Islami ka qenė i pranishėm nė atė aktivitet tė mrekullueshėm letrar e poetik, tė cilin e prishi dhe i dha shije tė keqe, bile, shumė tė keqe “Juria” gjithmonė “profesionale”, qė ėshtė dėshmuar tash e njė shekull pėr “juri profesionale”, bile, e pazėvendėsueshme, nė tė gjithė brezat shqiptarė. Nuk e dimė as cili ka qenė qėllimi i pjesėmarrjes sė tij (Sami Islamit) nė atė takim tė organizuar mirė, kur dihet se as nuk ka qenė i ftuar, bile, si poet i pėrzgjedhur nga juria, jo se jo!... Andaj kush ia paska servirur dhe kush e paska cytur ta bėjė kėtė “reagim”, i thėnēin!...

Pse orvatesh kot sė koti t’ia mveshesh “shpirtngushtėsinė” poetit, shkrimtarit dhe publicistit Tafil Duraku, moj zhelja e keqe “letrare” e zhelani i Titos dhe Ibrahim Titos dhe, tash, sė fundi i Shyqri Kralicės&Co e edhe i LSHK (Lidhjes sė Leshit tė (Sh)krimtarėve tė Kosovės)!... Kjo po shihet “ashiqare”, ēka po kėrkon e po mė detyron tė tė them botėrisht…

Prandaj, cilėt na qenkan, “mė tė merituarit”, ata qė paskan marrė shpėrblimet e jurisė! Pėr tė treguar se Sami Islami nuk ka qenė fare i pranishėm nė atė manifestim, e tregon edhe vetė, nė “reagimin” e tij, i thėnēin!... Aifarė Sami Islami, harron ēfarė ka thėnė nė fillim tė “reagimit tė tij”, dhe pohon, citojmė: “Nėse edhe ju keni qenė i pėrfaqėsuar me ndonjė poezi”, ēka do tė thotė se “reagimin” e ka shkruar tjetėrkush dhe e ka nėnshkruar Sami Islami.

Dua t’ia sqaroj opinionit shqiptar, dhe jo Sami Islamit, se isha i ftuar dhe i pėrzgjedhur zyrtarisht pėr tė marrė pjesė nė atė manifestim dinjitoz tė Pėrmetit, tė cilin e prishi dhe i dha shije e erė tė keqe “Juria profesionaliste”, tė cilėn, siē po shihet, e paska (pėr)zgjedhur dhe menaxhuar Sami Islami&Co! Paska qenė i pranishėm dhe nuk e paska dėgjuar poezinė time, tė recituar mrekullisht nga pėrmetarėt, siē ishin pėrgatitur edhe poezitė tjera pjesėmarrėse “Nė Ditėt Naimiane”…

M 25 maj 2015, herėt nė mėngjes isha nė Pėrmet, sė bashku me tre tė tjerė qė u nisėm nga Prishtina. Mėsuam se njė aktivitet zhvillohej edhe nė vendlindjen e Poetit tonė tė madh kombėtar, poetit tonė tė Rilindjes Kombėtare Shiptare, Naim Frashėrit. Morėm pjesė edhe nė atė manifestim shumė dinjotoz. Vizituam Shtėpinė Muze tė Vėllezėrve Frashėri, ku u mbajt njė manifestim madhėshtor. Nė Frashėr, u mbajt edhe njė Konferencė Shkencore, u shtrua edhe njė koktej nė Teqenė e Fshatit.

Nga Frashėri, u kthyem nė Pėrmet, pėr tė marrė pjesė nė manifestimin e poezisė “Nė ditėt Naimiane”, qė u mbajt nė Grykėn e Kėlcyrės. Gjithēka ka vajtur pėr mrekulli derisa janė “thyer” kodet e poezive dhe tashmė pėr “Jurinė” kanė qenė tė njohur emrat dhe mbiemrat e tė gjithė poetėve pjesėmarrės, ēka shkaktoi edhe pezm tė madh tek poetėt e vėrtetė shqiptarė, si pjesė e tė cilit pezm doli edhe poezia ime nga aktiviteti i Pėrmetit!... Po, ku paske qenė ti, qė tė sharrosh nė llagamet e shqiptaro-titistėve tė njohur?!?... Qė tė detyrohesh ta rjepėsh duke e kruar veshin tėnd!... Turp e marre e madhe pėr ty dhe pėr tė tillė si ti e edhe pė rata qė ju nxisin t’i etiketoni e sulmoni poetėt shqiptarė, qė kurrė nė jetėn e tyre shqiptare nuk kanė qenė pjesė e zinxhirit tė Titos e tė Ibrahim Titės!...

Duke qenė shumė i vetėdijshėm se aktiviteti “shqiptar” i shqiptaro-titistėve ėshtė shumė i kamufluar dhe shumė i ngjeshur, nė kufijtė e Shqipėrisė londineze, e marr me mend edhe “reagimin” e Sami Islamit, i thėnēin reagim. Duhet ta dijė Sami Islami se “penat mė tė forta” qė ai i cilėson nė “reagimin e tij”, nė Kosovėn e pushtuar shqiptare, kanė qenė penat e njohura e tė dėshmuara tė shqiptaro-titistėve qė, fatkeqėsisht, edhe sot i merr nė mbrojtje Sami Islami&Co! Dhe, kjo qė bėn Sami Islami, ėshtė pėr t’i ardhur keq gurit e drurit!...

Sa mirė po e gjuaka gurin Sami Islami dhe sa mirė po e “fshehka” dorėn, muti i mutave shqiptaro-titistė tė Shyqri Kralicės&Co! Dhe unė po e,pyes publikisht Sami Islamin: Cilat qenkan meritat dhe tė merituarit qė cilėson ti pėr tė tillė? Ata shqiptaro-titistė&Co, qė gjthēka shqiptare sollėn buzė varrit kolektiv tė shqiptarėve dhe tė Shqipėrisė, si atdhe i vetėm i ne shqiptarėve?!?...

Kujt t’i gėzohet njeriu, sot? Suksesit tė shqiptaro-titistėve, qė tė gjitha sukseset e tyre i arritėn nė kurriz tė popullit shqiptar dhe tė intelegjencės sė tij, duke i shėrbyer titizmit “shqiptar”, “patriotikisht”? Ti, Sami Islami je i vogėl dhe askushi qė tė mė vlerėsosh mua dhe poezinė time, tė cilėn shqiptaro-titistėt e kanė pasur dhe e kanė bezdi, dhe , tash, po del ti me mizė pas veshi! Nuk tė thirra ty qė ta rjepėsh tash veshin tėnd, pa asnjė nevojė, duke i rėnė thupėr rakite!... Unė, kurrė nuk u jam gėzuar sukseseve tė shqiptaro-titistėve, sepse, atyre sukseseve u ėshtė gėzuar vetėm Titoja dhe kėlyshėt e tij nė Prishtinė, qė i kan lajthitur disa shqiptarė edhe nė Shqipėrinė territoriale, tė cilėn e thėrritem dhe e thėrrasim NĖNĖ!... Tash, tė paska mbetur ty t’u gėzohesh “sukseseve” tė tyre!... Bravo! Kritikuc, bre!
Kėtė herė vetėm kaq!...

Burojė, mė 11 qershor 2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Tafil Duraku
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 92 vizitorë
Lexuar: 813 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
THESAR I TRASHĖGIMISĖ ETNOKULTURORE ILIRO-SHQ...
E merkurė, 17 janar 2018 - 23:04
JUBILEU I 70-VJETORIT TĖ ANSAMBLIT FOLKLORIK AUTOKTON “RUGOVA” Nė 2 dhjetorin e vitit qė sapo e lamė pas, nė Pejė, nė njė atmosferė tamam festive shqipt...
Xhevahiret e njė shpirti tė trazuar
E shtunė, 13 janar 2018 - 21:39
Pėrkitazi me librin poetik tė Kujtim Matelit, „Qetėsojmė shpirtin e trazuar“, EMAL, Tiranė 2017. Kujtim Matelin e kujtojmė qė moti, qoftė nga librat e ...
Dy poezi nga Xhevahir Cirongu
E merkurė, 10 janar 2018 - 00:25
.
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi