Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Kėshillit Organizativ pėr Marshin Protestues nga Kumanova ka mbajtur njė pres-konferencė pėr rrjedhėn e protestės sė 13 qershorit nė Shkup.
Publikuar më 12 qershor, 2015 nė orėn 08:44 ( ) Lajme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Tė nderuar qytetarė tė komunės sė Kumanovės dhe komunės sė Likovės,

Nė emėr tė Kėshillit organizativ pėr organizimit tė marshit protestues nė Kumanovė, organizatave joqeveritare, intelektualėve, familjarėve tė prekur nga rasti i Sopotit, familjarėve tė skenarit tė Kumanovės dhe gjithė sektorit civil, ju bėjmė ftesė tė gjithė shqiptarėve tė Kumanovės dhe Likovės qė pa dallim ngjyrave partiake, mė 13 qershor t’i bashkėngjiteni marshit protestues gjithėshqiptar me moton “PROTESTOJ SHQIP”.
Marshi do tė niset nga lagjja e Ēairit nė Shkup, ndėrsa destinacioni i fundit ėshtė Qeveria e Republikės sė Maqedonisė, ku do tė lexohen mesazhet e protestės dhe do tė mbahen fjalimet e rastit.

Shqiptarėt e Kumanovės dhe tė Komunės sė Likovės vazhdimisht kanė qenė tė shtypur, tė nėnēmuar, tė varfėruar dhe tė diskriminuar nga pushteti dhe ēdoherė kanė qenė tė anashkaluar dhe tė diskriminuar edhe nga partitė shqiptare qė na kanė pėrfaqėsuar nė pushtet.

Edhe pse nė kėtė rrethinė ėshtė zhvilluar konflikti i 2001-it, i cili duhej ta avancojė ēėshtjen shqiptare nė Maqedoni, pėrsėri shqiptarėt e kėtij rajoni mbetėn tė papėrfaqėsuar, tė diskriminuar dhe tė anashkaluar. Edhe sot e kėsaj dite rajoni i Kumanovės dhe Likovės ballafaqohet me probleme ekzistenciale dhe infrastrukturore si mungesa e ujit nė komunėn e Likovės ndonėse Likova e ka pendėn e vet dhe mungesa e kanalizimit, infrastruktura ėshtė katastrofale, papunėsia ėshtė marramendėse, kemi mungesė tė shkollave pėr zhvillimin normal tė procesit arsimor, por edhe shumė probleme tė tjera.
Sikur tė mos mjaftonin kėto probleme, ndaj popullatės sė Kumanovės u organizua edhe skenari i 9 majit, i cili tronditi, tmerroi, frikėsoi dhe, fatkeqėsisht, edhe shpėrnguli njė pjesė tė qytetarėve tė Kumanovės drejt vendeve tė Perėndimit. Nė kėtė rast u ushtrua dhunė e paparė edhe ndaj popullatės civile tė Lagjes sė Trimave, si edhe ndaj fėmijėve tė pafajshėm, tė cilėt u detyruan tė pėrjetojnė skena tė tmerrshme dhe tė dėgjojnė zhurma tė papėrballueshme tė armėve.

Si rezultat i tė gjitha dėshtimeve tė kėtij pushteti kėrkesat e kėtij marshi protestues janė:

• Do tė kėrkojmė ndriēimin e plotė tė rastit tė Lagjes sė Trimave nė Kumanovė, pėrgjegjėsinė e autorėve dhe organizatorėve tė atij skenari dhe zgjidhjen urgjente tė dėmtimeve tė vendbanimeve shqiptare tė shkatėrruara padrejtėsisht;

• Do tė kėrkojmė dorėheqjen e menjėhershme tė qeverisė Gruevski & Ahmeti, sepse kjo qeveri e ka partizuar shtetin, i ka keqpėrdorė institucionet, ka dėshtuar nė rrugėn e integrimit dhe nė thelb ėshtė antishqiptare;

• Do tė kėrkojmė qė z. Zaev t’i publikojė tė gjitha materialet qė kanė tė bėjnė me tė vėrtetat shqiptare, e veēmas ato qė kanė tė bėjnė rastet e montuara, siē ėshtė “Monstra” , ndryshe do ta konsiderojmė pjesėmarrės nė fshehjen e krimeve;

• Do tė kėrkojmė marrėveshje tė re pėr Maqedoninė si shtet i pėrbashkėt konsensual i shqiptarėve dhe maqedonasve

• Do tė kėkojmė qė tė pėrfshirėt nė rastin e “Sopotit” tė shpallen menjėherė tė pafajshėm.

Pėr arsyet e lartpėrmendura dhe shumė arsye tė tjera, ju bėjmė ftesė tė gjithė shqiptarėve tė Kumanovės dhe Komunės sė Likovės qė t’i bashkėngjiten kėtij marshi protestues, tė bashkuar ta ndryshojmė ardhmėrinė tonė dhe tė pasardhėsve tonė.

Le tė dėgjohet zėri shqiptar mė 13 qershor nė Shkup!
Nėn himnin shqiptar dhe nėn flamurin shqiptar!

Kėshilli Organizativ i Protestės “PROTESOJ SHQIP”

Kumanovė, 11.06.2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 27 vizitorë
Lexuar: 556 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Ēfarė pėrmban Ligji i ri pėr gjuhėt
E premtė, 12 janar 2018 - 04:32
Nė Kuvendin e Maqedonisė sot me 69 vota u miratua Ligji pėr pėrdorimin e gjuhėve. Mė posht MekuliPress, ju sjell pėrmbajtjen e kėti Ligji. Ligji pėr pėr...
Kosova ėshtė Djepi i barbarisė dhe gjenocidit...
E dielė, 07 janar 2018 - 20:24
REAGIM Prifti malazez i Kishės Ortodokse, Radomir Nikēeviq, paska deklaruar nė Shkodėr se «Kosova ėshtė Serbi sepse ai ėshtė njė vend i shenjtė i Serbis...
GEZUAR!
E dielė, 31 dhjetor 2017 - 21:23
.
SQARIM PĖR OPINIONIN
E martė, 19 dhjetor 2017 - 01:16
Ne pasardhėsit e Familjes Meha nga Prekazi i Skėnderajt, jo pėr tė reaguar ndaj shkrimit tė disa portaleve ose mė mirė thėnė informimit tė Partisė NISMA, d...
REAGIM: i Fakultetit Filozofik lidhur me vend...
E martė, 14 nėntor 2017 - 19:22
Dje, mė 13.11.2017, pėrmes mjeteve tė informimit publik, u informuam se Gjykata e Apelit ka vėrtetuar vendimin e Gjykatės Themelore tė Prishtinės pėr ta ko...
më shumë nga - Lajme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi