Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Fletėthirrje
Publikuar më 15 qershor, 2015 nė orėn 19:42 ( ) Prof. Hazir Mehmeti | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Nga Shoqata e Mėsuesve Shqiptarė “Naim Frashėri” nė Austri

Fletėthirrje

Tė nderuar prindėr,
Ju njoftojmė se nė Vjenė kanė mundėsi tė mėsojnė fėmijėt e juaj edhe nė gjuhėn shqipe. Nė tė gjitha shkollat prindėrit kanė mundėsi ta kėrkojnė kėtė duke e plotėsuar formularin e veēantė nNė ciklin e ulėt dhe tė larė gjermanisht e shqip.


Nė ciklin e ulėt dhe tė lartė tė fillores, gjimnaze e shkollat politeknike, deri nė moshėn 19 vjeēare.
Ėshtė dobėsi qė prindėrit shqiptarė nuk e kėrkojnė tė vendosur kėtė tė drejtė krahas gjuhėve tjera. Nga afėr 14 mijė nxėnės shqiptarė nė Austri, shqip mėsojnė vetėm 2,5 mijė ( vetėm 19%)
Pa gjuhėn shqipe fėmija e humbė identitetin e njė kombi e kulture dhe kjo qon nė formimin e tij tė mangėt. Nė tė gjitha rrethet (Bez.) e Vjenės ka mundėsi regjistrimi si nisje pėr formimin e grupeve mėsimore.

Ēka duhet bėrė prindi?
Qė tani nė qershor ai/jo duhet tė kėrkon formularin /Anmeldungformular/ pėr gjuhėn shqipe. Ta plotėson, nėnshkruan dhe e dorėzon nė drejtori.

Pastaj,
Drejtoria nė bashkėpunim me inspektorin e organizojnė mėsimin shqip dhe e caktojnė mėsuesin.

Mos harroni!!
Nėnshkrimi i juaj e siguron vijimin e tij tė rregullt.

Po ne,
Mėsuesi shqiptar do punon pas dite sipas orarit tė caktuar nga shkolla.
Tė gjitha tekstet nxėnėsit i kanė tė siguruara falas nga Ministria e Mėsimit tė Austrisė, pėrmes projekteve nga Ministria e Arsimit e Kosovės dhe Ministria e Diasporės. Min. e Dia. ka projekte me nxėnės e mėsues qė u mundėsohet vizita falas njėjavore nė Kosovė e Shqipėri, programe lojėrash, garash sportive: hendboll, volejboll, futboll, tenis etj. Kuizi i diturisė nė RTK- me nxėnės nga diaspora ėshtė njė moment feste e takim mes nxėnėsve nga shumė vende.

Ju lutemi bėjuni pjesė e aksionit!
Regjistroni, udhėzoni e ndihmoni regjistrimin e tė gjithė nxėnėsve nga 6 vjeē deri nė 19 vjeē, nė tė gjitha shkollat.
Kėrkesa e prindėrve do pėrkrahet nga tė gjitha shoqatat e mėrgimtarėve tanė, veprimtarėt e dashamirėt e gjuhės shqipe, ruajtjes sė saj si vlera e parė, identitet i tė qenit shqiptar.

Pėr SHMSH ”Naim Frashėri” nė Austri
Hazir Mehmeti, sekr.

Vjenė, 7 qershor 2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Prof. Hazir Mehmeti
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 28 vizitorë
Lexuar: 714 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DRENICA E PUSHKĖS DHE E PENĖS
E martė, 20 shkurt 2018 - 19:56
(Vėshtrim pėr librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicės, Prishtinė, 2014) Prelud Pena mėmėdhetare gjithmonė u ngre njė himn pushkėve liridashėse, kri...
Atdhedashuria!
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:40
Njė ide kuptimplote, qė duhet pėrshėndetur Prindėrit shqiptarė jashtė shtetit amė, pa marrė parasysh se nėn sundim apo nėn ē`regjim kanė jetuar, nė vaz...
POEZI E RRYER E TĖ VJELAVE TĖ URTISĖ LASHTĖSO...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:47
PĖRURIM Mė 20 janar 2018, u bė pėrurimi i tri pėrmbledhjeve poetike tė autorit Halil Kajtazi. Autori Halil Kajtazi ėshtė emėr i njohur i folklorit shqip...
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi