Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
KUNDĖRSHTIMI I GJYKATĖS SPECIALE BASHKON SHQIPTARĖT E KOSOVĖS
Publikuar më 17 qershor, 2015 nė orėn 05:15 ( ) Xhevat Bislimi | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
(PAVARĖSIA NĖ RREZIK, KOSOVA THĖRRET)

Kėmbėngulja e Fuqive tė Mėdha pėr ta themeluar njė Gjykatėn Speciale, e cila do tė dėnonte pėrpjekjet, luftėn dhe flijimet e UĒK-sė dhe tė kombit tonė pėr ēlirimin e Kosovės shqiptare, ka ngjallur kudo ndėr shqiptarė indinjatė dhe kundėrshtim tė vendosur. Gjykata Speciale ėshtė tėrėsisht arbitrare, ilegale dhe jolegjitime. Krijimin e kėsaj Gjykate Speciale e ka inicuar dhe sponzorizuar Serbia neofashiste me miqtė e saj, e cila ėshtė pėrgjegjėse pėr gjenocidin dhe holokaustin nė Kosovė, nė Bosnjė e nė Kroaci...!!!

Themelimi i saj nuk ka mbėshtetje nė asnjė dokument dhe nė asnjė konvente ndėrkombėtare, nuk ka mbėshtetje as nė kartėn e OKB-sė dhe nė asnjė organizatė tjetėr ndėrkombėtare... Prandaj, Fuqitė e Mėdha, tė cilat po kėmbėngulin pėr themelimin e saj, po bėjnė presion, po bėjnė shantazh, po kėrcėnojnė dhe po kėrkojnė nga institucionet e Republikės sė Kosovės dhe nga populli i Kosovės qė t'i japin legalitet dhe legjitimitet kėsaj Gjykate absurd, arrogante dhe antishqiptare me votėn e tyre nė Kuvendin e Republikės...!!!
Gjykata Speciale do tė ishte njė shtet mbi shtetin e Kosovės! Republika e Kosovės me sovranitet tė cunguar, me themelimin e kėsaj Gjykate Speciale do ta humbiste edhe pavarėsinė dhe lirinė e saj tė fituar... Asnjė deputet, asnjė qeveritar dhe asnjė shqiptar (qytetar i Republikės) nuk ka mandat tė votojė kundėr lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės, nuk ka mandat ta doėzoj lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės... Pėrkundrazi, ēdo qytetar i Republikės dhe ēdo zyrtar e institucion i saj ka detyrim kushtetues, politik, moral e kombėtar ta mbrojė me tė gjitha mjetet dhe mėnyrat lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės, edhe me jetėn e tij...
Themelimi i kėsaj Gjykate dhe votimi i ligjit pėr tė nė Kuvendin e Republikės sė Kosovės po kundėrshtohet fuqishėm edhe nga shoqatat e dalura nga lufta e UĒK-sė dhe e kombit shqiptar. Kėto shoqata pėr datėn 17 qershor kanė thirrė protestė nė Prishtinė... Ato kanė ftuar tė gjitha partitė politike (pozitė e opozitė), tė gjitha shoqatat joqeveritare e qeveritare dhe tė gjithė qytetarėt e Republikės sė Kosovės (shqiptarė e joshqiptarė) qė t'u bashkohen nė kėtė protestė...
Nė njė takim me shoqatat e luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, opozita (VV-AAK-NISMA) u dha pėrkrahje atyre pėr kundėrshtimin e Gjykatės Speciale dhe mori pėrsipėr qė t'i bashkohet protestės mė 17 qershor, nė orėn 12, nė Prishtinė... Ftojmė tė gjithė qytetarėt pa dallim ideje, partie, krahine, feje e kombėsie qė tė qėndrojnė tė bashkuar pėr mbrojtjen e lirisė dhe tė pavarėsisė sė Kosovės, tė bashkuar nė protesta dhe tė bashkuar nė kundėrshtimin e kėsaj Gjykate me tė gjitha mjetet dhe format...! Uniteti i institucioneve tė Republikės, i partive politike, i shoqatave dhe i popullit pėr mbrojtjen e lirisė dhe tė pavarėsisė (kundėr Gjykatės kundėr ēdo misioni a tendence qė kufizon ose suprimon sovranitetin, lirinė dhe pavarėsinė e Republikės) ėshtė i domosdoshėm... Pavarėsia nė rrezik, Kosova thėrret!
Kosova dhe populli i saj liridashės ftonė posaēėrisht Tiranėn tonė, por edhe miqtė tanė (amerikanėt, anglezėt, gjermanėt, francezėt...), tė gjitha shtetet (tė mėdha a tė vogla qofshin) dhe tė gjithė popujt liridashės, paqedashės dhe demokratik qė ta mbėshtesin Kosovėn dhe popullin e saj nė rrugėn e ndėrtimit tė pavarėsisė, sovranitetit, lirisė, demokracisė, zhvillimit ekonomik dhe pavarėsimit tė plotė (shkėputjes) nga Serbia!

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Xhevat Bislimi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 43 vizitorë
Lexuar: 572 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Me largimin e “misioneve tė huaja, fillon str...
E dielė, 10 dhjetor 2017 - 00:09
Baromteri diplomatik *** Mos e kritikoni dhe mos e fajėsoni BE-nė, se mund tė ndodhė ajo mė e keqja, qė disa shtete tė saj ta tėrheqin njohjen ndėrkomb...
EDHE TI O RAMUSH I LĖVIZE FJALĖT?!?
E dielė, 10 dhjetor 2017 - 00:05
...O POPULLI IM! PASKE PASUR FATIN E KEQ QĖ, NUK U MĖSOVE DHE AKOMA NUK PO MĖSOHESH ME KĖTO LOJRAT E NDĖRKOMBĖTARĖVE SI DHE ME DREDHITĖ E HILET E KĖTYRE TĖ...
Zoti ambasador, me gjepura nuk hidhet poshtė ...
E premtė, 08 dhjetor 2017 - 08:35
Reagim ndaj qėndrimit tė Ambasadorit tė SHBA-ve nė Kosovė, z. Greg Delawie Nė intervistėn ekskluzive pėr emisionin « Rubikon » tė datės 5 dhjetor Ambasa...
Akademiku serb Vasilije Krestiq, ta apelojė S...
E merkurė, 06 dhjetor 2017 - 15:28
Barometri diplomatik Jo, Serbia me liderėt, me akademikėt, me popat e saj, dhe me patriarkun Irinej nė krye, tė kėrkojnė rikthimin e Kosovės nėn “ombre...
ZGEDHJET E JASHTĖZAKONSHME KOMUNALE NĖ PRESHE...
E merkurė, 06 dhjetor 2017 - 15:25
Jemi nė prag tė zgjedhjeve tė jashtėzakonshme Komunale nė Preshevė. Deri te ky proces ka ardhur pėr shkak tė dėshtimit tė Koalicionit tė fundit ndėrmjet tė...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi