Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Jusuf Zenunaj: Poezi
Publikuar më 20 qershor, 2015 nė orėn 15:27 ( ) Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
.MOS PREK BIRO MOS

Tė pasur qenė jo krejt njė grusht,
sot ėshtė njė lumė
nesėr njė det.

Dje me kasole
sot me villa ,
lum halla qė priti
kaq ditė tė mira !

Me shumė vetura e shpia,
tė qenunit me fat,
ua " fali " partia .
si nga "e majta "ashtu
edhe " e djathta ".

Si n' qeveri ashtu jashtė saj,
pėr kokė tė hallės
nuk mund t'i ndaj.

Mos prek biro mos prek
po i hodhe nė gjyq
burgu tė pret...

7 qershor 2015

UNĖ NĖ JUG E TI NĖ VERI

Nė tė gjitha anėt e atdheut tonė
dita nuk ka zbardhur
jo, jo, nuk ka zbardhur !
Fyellashti dridhet nė nėpėr kohė,
nė degėt e lisit tė moēem pranė kullės
e njė zė mė thėrret prej jugut
Boletin ku je,
ku je !?
Malli pėr ty mė ka marrė
ta shoh mbi vetull
qeleshen e bardhė
e koburen n' brez
moti o vėlla tė pres,
Unė roje nė jug,
ti nė veri,
nė mėmėdheun tonė-
Shqipėri.

qershor 2015

ERDHEN NA NDIHMUAN

Erdhen na ndihmuan,
vendin e ēliruam,
erdhen na ndihmuan
vendin na e coptuan.
me fjalė " t' ėmbėla e t' buta "
do tė ndėrrohet kushtetuta
atdheu im i dashur
ē'u bėre mish-mash,
siē donim tė tė shihnim
ende nuk tė pashė,
tanėt tė grryejnjnė
bashkė me tė'huajt horra
se s'u dogji dora...

13 qershor 2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 27 vizitorë
Lexuar: 418 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Zgjerohet Mėsimi Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe n...
E hėnė, 16 tetor 2017 - 22:03
„Njė njeri, i cili nuk i pėrket kombit tė tij, nuk i pėrket as njerėzimit“ Hugo Wolf Mėsuesja Fahrije Basha, nė bashkėpunim me prindėrit shqiptarė,...
FILLIMI I VITIT SHKOLLOR NĖ LANDIN E BAVARISĖ...
E dielė, 24 shtator 2017 - 18:10
Bashkėkombės-mėrgimtarė, biznese dhe shoqata, Kėshilli pėr Mėsimin Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe e sheh tė obliguar t’ju informojė se, nė landin e Bavarisė ...
DĖSHMI TĖ VEPRIMTARISĖ SĖ MĖRGATĖS SHQIPTARE ...
E enjtė, 21 shtator 2017 - 00:30
Fjalė nė pėrurimin e dy vėllimeve tė revistės Thesar kombėtar i mėrgatės shqiptare nė Suedi, 7 e 8, organ i Shoqatės sė Shkrimtarėve dhe tė Artistėve Shqi...
Disa konsiderata pėr shkrimtarin Bedri Tahri ...
E hėnė, 18 shtator 2017 - 22:03
Ajo se ēfarė vėrehet e konstatohet lehtėsisht nė Shqipėri dhe Kosovė nė kėto kohė moderne dhe tė pėrshpejtuara pasi qė tashmė duken dhe kanė dalė nė sipėrf...
Poezi satirike - TI, BAL, QĖ JE TOPALL…
E dielė, 17 shtator 2017 - 19:15
.
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi