Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
U mbajt kuizi vjetor i diturisė “Linci 2015”
Publikuar më 22 qershor, 2015 nė orėn 05:03 ( ) Prof. Hazir Mehmeti | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
I. Lladrovci: “U bėjė thirrje prindėrve shqiptarė qė t’i regjistrojnė fėmijėt nė gjuhėn shqipe” Y. Avdiu-”Tė dashur vėllezėr, u thėrras qė t’i mbushni klasat me nxėnės shqiptarė, vijueshmėria ėshtė shqetėsuese”. Z. Giegler: “Integrimi ėshtė ēelėsi i lidhjes sonė”.
Nė njė ambient tė bukur u mbajt gara e diturisė “Linci 2015” nė Landin e Austrisė sė Epėrm i organizuar nga Shoqata e Mėsuesve Shqiptarė “Naim Frashėri” nė Austri. Peshėn kryesore nė realizimin e programit e kishte mėsuesi nikoqir, z. Ismet Sinani me gjithė familjen e tij. Nė garė morėn pjesė mėsues/e nga e gjithė Austria.

Nga Ambasada e Republikės sė Kosovės ishte z. Imer Lladrovci, konsull. Mysafir tjerė ishin edhe z. Ymer Avdiu, drejtor drejtorie pėr diasporė nė Ministrinė e Diasporės, z. Nuhi Gashi, koordinator pėr mėsimin shqip nė diasporė pranė MASHT sė Kosovės, z. Arif Demolli, shkrimtar. Hajro Ulqinaku, shkrimtar, Fatime Blakaj veprimtare etj. Nga vendoret mori pjesė z. Stefan Giegler dhe z.Belimr Zec nga Bashkia e Lincit, pėrfaqėsuesi i Partisė SPÖ z.Jakob Huber, Drjtoeresha, znj. Bammer Inge, Mustafa-Selimpahic , kryetar i shoqatės sė mėsuesve tė gjuhėve amtare nė Austri i cili i pėrshėndeti tė pranishmit nė emėr tė shoqatės qė drejton. Manifestimin e drejtuan me shije Valbona Krasniqi dhe Besian Sinani. Manifestimin e hapi Kryetari i Shoqatės sė Mėsuesve Shqiptarė nė Austri z. Ismet Sinani. Ai pėrshėndeti nė emėr tė shoqatės. “Sot na bashkoi Linci, njė qytet me traditė e kulturė, ku strukturat udhėheqėse tė qyteti gjenden nė mesin e festave tona dhe tė nacionaliteteve tjera duke i pėrkrahur aktivitetet tona nė bashkėjetesėn tonė shumėkulturore, pėr tė krijuar ura lidhėse mes nacionaliteteve nė Linc” Nė emėr tė Ambasadorit tė Kosovės z. Sami Ukelli, pėrshėndeti konsulli z. Imer Lladrovci. “Ju po e trasoni rrugėn e rilindėsve tanė, ju fėmijė tė dashur, nė ruajtjen dhe kultivimin e gjuhės shqipe. Ju bėjė thirrje tė gjithė prindėrve shqiptarė nė Austri qė t’i regjistrojnė fėmijėt e tyre nė mėsimin shqip. Ky ėshtė interesi i fėmijės, familjes, kombit. Suksese! Ai nė emėr tė Ambasadės ndau mirėnjohje z. Ismet Sinani, si organizues i manifestimit. ”Nuhi Gashi (MASHT-Kos) pėrshėndeti tė pranishmit nė emėr tė dikasterit qė pėrfaqėson. “ Uroj qė gara tė jetė fituese e tė gjithėve dhe tė jeni tė lumtur”. Ymer Avdiu nga Ministria e Diasporės: “Ju pėrshėndes tė gjithėve. Dua qė t’i bashkėngjitėm thirrjes sė z. Konsull qė tė regjistrohen tė gjithė nxėnėsit shqiptarė dhe tė mbushen klasat me nxėnės. Suksese!” Pėrfaqėsuesi i qytetit tė Lincit, kėshilltar z. Stefan Giegler:“ Mirėdita! (shqip) Nė Linc jetojnė njerėz me prejardhje nga 150 kombe dhe fliten mbi njėqind gjuhė e shumė besime fetare. Ne synojmė qė banorėve nė qytetin tonė t’iu japim shanse pėr jetė e perspektivė me dėshirėn tė jetojmė sė bashku dhe integrimin e shohim ēelės i lidhjes sonė. Nė kėtė rast dua ta pėrshėndes Shoqatė e Mėsuesve nė Austri dhe ta falėnderoj njėkohėsisht pėr kėtė angazhim nė Kuizin Integrues tė parin nė Linc. Ėshtė me rėndėsi shprehja, jo vetėm nė gjermanisht por edhe nė gjuhėn amtare dhe kjo ėshtė shumė mė rėndėsi nė kapjen e njohurive mbi historinė, kulturėn, gjuhėn e vendit tė origjinės”. Znj. Bammer Inge, drejtoreshė: “Unė kam shumė nxėnės nė shkollėn time dhe jam krenare me ta dhe prindėrit e tyre. I falėnderoj pėr bashkėpunimin e frytshėm!” Nė emėr tė Shoqatės “Kosova” nė Linc pėrshėndeti veprimtari z Afrim Dedushaj. Shkrimtari i njohur Arif Demolli lexoi nga krijimtaria e tij pėr fėmijė i cili u prit ngrohėt nga publiku.
Nė garėn e Ciklit tė Ulėt me temėn “Integrimi” morėn pjesė ekipet: Linc: “Shqiponjat”, “Prizreni”, “Opoja”, “Llapi”; Welsi,”Dardanėt”, nga Vjena “Fluturat”, “Bletėt” dhe “Ilirėt”, nga Graci ekipet “Dituria” dhe “Dita”, nga Harbergu “Dardania”, nga Welsi ekipi “Shpresat”.
Juria e pėrberė nga mėsueset: I. Hasani, F. Aredini dhe R. Ndrecaj, fitues shpalli ekipin “Llapi” nga Linci, vendi i dytė “Dardania” Hartberg, vendi i tretė ekipi “Shpresat” nga Linci. Kuizi me temė “Integrimi” i projektuar dhe organizuar nga organizatori u mbajt nė gjuhėn gjermane dhe sipas njohurive tė mėsuara nė shkollė. Kjo formė pati kritika nga disa prindėrit, disa e pėlqyen por nė fund ekipet mbeten tė kėnaqura. Nė garėn e Ciklit tė Lartė i fillores gara u mbajt nė gjuhėn shqipe nė formėn e pėrgjigjeve alternative e hartuar dhe projektuar nga z.Nuhi Gashi (MASHT) i cili i paraqiti pyetjet sipas ecurisė sė garės. Kjo formė ėshtė tėrheqėse edhe pėr publikun e gjerė. Nė kėtė cikėl nė gara morėn pjesė tetė ekipe, juria: M. Berisha, M. Demaj, F. Aredinaj, fitues shpalli grupin e nxėnėsve “Afrim Zhitia” nga Deutsch Wagrami “me mėsues Ibrahim Hasani, vendi i dytė i takoi ekipit “Dukagjini” dhe tė tretin ekipi “Iliria”. Morėn pjesė edhe ekipet: " Dituria", "Yjet " ," Rozafa" , "Shqiponjat" e "Flamuri " Programi artistik ishte i pasur me kėngė, valle recitime nga nxėnėsit, ku veēan u dalluan vallet nga grupi i Gracit tė pėrgatitura nga mėsuesja Bukrije Limani. Me recitime u paraqitėn: Yllka Vllahiu, Jetlira Maliqi, Agnesa Sinani. Deline e Benard Krasniqi, ekzekutoi nė violinė Fiona Kabashi etj. Mėsuesi nikoqir i cili organizoi kuizin u pėrkrah nga disa donator, ku Ministria e Diasporės u dallua nė tri vitet e fundit me mbėshtetjen e saj ēdo vit me 2 mijė eurosh. Tė tjerėt: Fondi SPÖ, Bashkia e Lincit, kompania “Festimi Turs”, Kompani e udhėtimi Zhitia Turs” u dallua nė bartjen e nxėnėsve nga Grazi nė Linc dhe anasjelltas etj.
Salla e bukur nė Linc me pajisjet e nevojshme, foli e kėndoj shqip me zėrin e ėmbėl tė nxėnėsve shumė nga tė cilėt tė veshur me kostum kombėtar, me flamuj kuqezi dhe tė Republikės sė Kosovės i dhanė gjallėri e kuptim qė do mbetet gjatė nė kujtesė. Disa pengesa si: zėri i lartė, gabimet teknike, pėshpėritjet e personave pa ndėrgjegje, hamendjet e jurisė u mbytėn nė madhėshtinė e garės dhe mundi i organizatorit u shpėrblye.
Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Prof. Hazir Mehmeti
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 29 vizitorë
Lexuar: 371 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DRENICA E PUSHKĖS DHE E PENĖS
E martė, 20 shkurt 2018 - 19:56
(Vėshtrim pėr librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicės, Prishtinė, 2014) Prelud Pena mėmėdhetare gjithmonė u ngre njė himn pushkėve liridashėse, kri...
Atdhedashuria!
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:40
Njė ide kuptimplote, qė duhet pėrshėndetur Prindėrit shqiptarė jashtė shtetit amė, pa marrė parasysh se nėn sundim apo nėn ē`regjim kanė jetuar, nė vaz...
POEZI E RRYER E TĖ VJELAVE TĖ URTISĖ LASHTĖSO...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:47
PĖRURIM Mė 20 janar 2018, u bė pėrurimi i tri pėrmbledhjeve poetike tė autorit Halil Kajtazi. Autori Halil Kajtazi ėshtė emėr i njohur i folklorit shqip...
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi