Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Njė promovim madhėshtor
Publikuar më 23 qershor, 2015 nė orėn 02:29 ( ) Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Reportazh kulturor

Komuna e Vushtrrisė, pėrkatėsisht Drejtoria pėr Kluturė, Rini dhe Sport, nė bashkėpunim me Bibliotekėn “Naim Frashėri”, nė QK “Hasan Prishtina” nė Vushtrri, organizuan promovimin e monografisė sė autorit Bedri Tahiri “Jashar Jashari- Komandant DURAKU”, eveniment kulturor qė u mbjat nė 17- Vjetorin e Betejės sė Hamidisė.

Pėr ta nderuar autorin dhe veprėn e tij, pėr ta nderuar Jashar Jasharin dhe gjithė dėshmorėt e lirisė, kishin vėrshur sallėn e madhe pleq e tė rinj, familjarė dėshmorėsh e luftėtarė tė lirisė, veteranė e invalidė tė UĒK-sė, qeveritarė e veprimtarė, profesorė e studentė, artistė e kėngėtarė, qytetarė e mysafirė.

Ata, fillimisht i pėrshėndeti moderatori i shkėlqyer, aktori Fazli Muharremi, i cili, pasi bėri njė pėrmbledhje tė shkurtėr tė veprimtarisė sė profesorit, shkrimtarit e publicistit Bedri Tahiri dhe lavdisė sė UĒK-sė, fjalėn ia dha drejtoreshės sė DKRS, znj. Shpresė Rama, e cila tha:
I nderuar Kryetar i Komunės z. Bajram Mulaku, Nėnkryetar i Komunės z. Dibran Pėrēuku, Kryesues i Kuvendit Komunal z. Shpėtim Zhegrova, tė nderuar pėrfaqėsues tė shoqatave tė dala nga lufta, tė burgosur politik, familjar tė dėshmorėve, martirėve, pėrfaqėsues tė qeverisė komunale, pėrfaqėsues tė asamblesė komunale, pėrfaqėsues tė partive politike, pėrfaqėsues tė bashkėsisė islame, polici e Kosovės, e njė pėrshėndetje tė veēantė duhet t’ua bėjmė dashamirėve tė artit tė penės dhe tė gjithė juve qė erdhėt pėr ta nderuar me pjesėmarrje profesorin Bedri Tahiri.
Ndihem shumė e nderuar qė nė kėtė tubim, ku promovohet libri i 30-tė i autorit Bedri Tahiri, marr fjalėn nė emėr tė institucioneve komunale. Ėshtė nder i madh pėr Komunėn e Vushtrrisė qė nė mesin e saj ka autorin e mė shumė se 30 veprave letrare, historike. Arti i penės ėshtė po aq i shenjtė sa gjaku i dėshmorėve, sepse ky lė dėshmi qė dikur nė njė betejė ra si hero njė njeri, dhe nuk e lė ta tret koha e ta harroj njerėzimi, por e sjell aq bukur duke bashkuar faktet e ngjarjet me artin e tij letrar, e kaq bukur di ta sjell historinė profesor Bedriu. Historia nuk do tė harrohet kurrė, pėrderisa kemi autor si Bedri Tahiri. Kujtojmė librat e tij pėr UCK-nė, pėr patriotė e heronj kombėtar si Adem Jashari, Hasan Prishtina e Azem Galica.
Nuk duhet harruar edhe qė falė profesor Bedri Tahirit shumė tė rinj arritėn tė nxjerrin nė jetė artin e tyre poetik, kam takuar shume nga ta dhe tė shohėsh lumturinė nė sytė e tyre, sa falėnderues janė pėr ndihmėn e pakursyer e motivimin qė ju dha, edhe po tė ngritej gjithė qyteti nė kėmbė pėr ta falėnderuar profesor Bedriun, do tė ishte e paktė. Vullnetarizmi i tij s'njeh kufij. Ky njeri ėshtė shembull i mirė qė tė rinjtė e Vushtrrisė mund ta ndjekin. Ka shumė gjėra pėr tu thėnė pėr tė.
Tani nė mendje mė erdhi njė varg i Dritėroit
" po kur tė jesh mėrzitur shumė,
nė raft tė librave shfleto,
aty i fshehur do tė jem unė nė ndonjė fjalė a ndonjė shkronjė,
mjafton qė librin pak ta heqėsh dhe unė do zbres do vij pas teje,
ti si dikur me mall do qeshėsh si njė blerim pas njė rrėfeje"
Thjesht poetėt, autorėt e librave si profesor Bedri Tahiri do tė jetojnė sa tė jetoj njerėzimi, sepse krijimtaria e tyre letrare i bėnė tė gjallė gjithmonė nė mesin e njerėzve. Komuna e Vushtrrisė ka nderin qė nė mesin e saj e ka profesor Bedri Tahirin edhe do tė bėjmė tė pamundurėn qė ta mbėshtesim nė veprimtarinė e tij tė shenjtė atė edhe tė gjithė poetėt e autorėt e tjerė tė artit tė penės.
Duke i uruar suksese tė mėtutjeshme profesor Bedriut, ju falėnderoj pėr vėmendjen.
Pastaj, redaktori dhe recensuesit, e vlerėsuan lart librin dhe punėn e autorit, nga fjalėt e tė cilėve po shkėpusim fragmente:

Habib Mustafa: Duke vlerėsuar veprimtarinė botuese tė prof. Bedri Tahirit, mu kujtua Leonardo De Martini, i cili pėr Jeronim De Radėn kishte shkruar: “Atė qė e bėri Skėnderbeu me shpatė, Ti e bėre me penė, o i madhi De Radė”. Edhe unė, ka kohė qė kam bėrė njė krahasim nė mes dy galicasve: Azem Galicės dhe Bedri Tahirit. Derisa Azem Galica, gjatė viteve 1912- 1924, me pushkė dhe me trimėri, u bė i njohur nė Galicė, nė Drenicė, nė Kosovė, nė Shqipėri dhe nė tė gjitha viset e banuara me shqiptarė, Bedri Tahiri u bė i njohur me penėn e tij, duke botuar mbi 30 vepra, kryesisht me tematikė historike atdhetare...

Mentor Hasani: Nė kėtė libėr prof. Bedri Tahiri, me qasjen e tij profesionale ka paraqitur sakrificėn e atdhetarit Jashar Jashari, tashmė dėshmor i kombit, i cili dha njė kontribut specifik dhe shumė tė ēmuar pėr Kosovėn dhe lirinė e saj... Libri nga fillimi e deri nė fund ėshtė shkruar me pėrkushtim pėr atė periudhė historike qė ėshtė taban i fuqishėm i gjithė zhvillimeve nė vend, pėr atė periudhė tė lavdishme tė historisė sonė kombėtare. Ajo ishte koha mė e artė e njė gjenerate me gatishmėri tė lartė guximi, angazhimi e flijimi pėr liri, pėr komb e pėr atdhe...

Ardian Jashari: Pas asaj qė u tha mė lartė, lirshėm mund tė vijmė nė konkludim se krijuesi i Monografisė “JASHAR JASHARI- -Komandant “DURAKU”, studiusi Bedri Tahiri, ka pėrdorur elemente faktike, duke u bazuar kryesisht nė historinė gojore, qė tashmė ėshtė duke u zbatuar nė tėrė botėn. Kjo faktografi, e pėrcjell me njė kujdes tė shtuar letrar, i ka dhėnė ngjyrė historiko-letrare librit, qė e bėnė atė njė dokument tė vlefshėm pėr brezat qė do merren me historinė e Kosovės dhe luftėn e UĒK-sė.
* * *

Gjatė zhvillimit tė ceremonisė arritėn shumė pėrshėndetje e telegrame urimi, nga tė cilat u lexuan dy, ai i krybashkiakut tė Tiranės, kryetari tė PD, z. Lulzim Basha dhe ai i shkrimtarit e publicistit nga Durrėsi, z. Xhevahir Cirongu, pėrfaqėsuesit tė Klubit tė Shkrimtarėve dhe Artistėve tė Durrėsit, anėtar i se cilės ėshtė edhe z. Bedri Tahiri.
* * *
I nderuari krijues Bedri Tahiri!
Tė dashur miq, tė nderuar kolegė! Pėrzemėrsisht ju uroj nga zemra ime tė gjithė pjesėmarrėsit nė kėtė event sublim, sa pėrkujtimor por edhe historik, sepse tė kujtosh e tė shkruash pėr dėshmorėt e atdheut tėnd, ke bėrė vlerėsimin mė tė ēmuar.
Me gjakun e dėshmorėve ėshtė shkruar edhe ky libėr monografi-historik qė i kushtohet dėshmorit tė kombit tonė Jashar Jashari. Unė vėrtet s’jam aty nė atė sallė, por e ndjej veten mes jush, dhe ndihem krenar, sepse vargjet qė i kam kushtuar kėtij dėshmori, nė ēdo fjalė e gėrmė tė shkruar shqipe, penėn e kam ngjyer me gjakun e kėtij dėshmori. Dėshmorėt kanė pėrjetėsi nė altarin e kombit, e si tė tillė, ata janė midis nesh, sepse na dhuruan mė tė ēmuarėn fjalė: Liri!
Lavdi dėshmorėve tė kombit tonė!


Xhevahir Cirongu
Publicist, poet, shkrimtar

Durrės, 10. 06. 2015

* * *

Nė emėr tė familjarėve pėrshėndeti bija e dėshmorit Jashar Jashari, Vlorė Jashari, e cila kishte ardhur nga Gjermania.
Nė fund i erdhi radha edhe autorit Bedri Tahiri, i cili tė pranishmėve ju drejtua:

Tė nderuar familjarė tė dėshmorėve Jashar e Januz Jashari dhe tė tė gjithė dėshmorėve tė lirisė!
Tė respektuar veteranė, invalidė e bashkėluftėtarė tė Jashar Jasharit!
Tё dashur kolegė, miq, mysafirė, nikoqirė e dashamirė tё fjalёs sё bukur artistike!
Sot mua mё takon tё flasė mё sё paku, sepse ato qё i kam ditur i kam thёnё nё libёr. Fridrih Niēe thoshte: Kur flet libri, autori duhet tė heshtė. Ose, mė mirė tė them, pajtohem me shkrimtarin tonė, Fatos Kongolin, qė thotė: Jetoj me librin derisa e pėrfundoj sė shkruari, se kur botohet, ai nuk ėshtė mė imi.
Gjithmonė ėshtė thėnė: Kush nderon historinė, krijon ardhmėrinė. Kjo vlen sot mė shumė sė kurrė. Sot, kur ēlirimtarėt dhe lufta jonė e shenjtė po sulmohen nga tė gjitha anėt, me qėllim qė tė njolloset. Por, jo, ato janė pėrpjekje tė kota. Shkėlqimi i diamantit nuk pėrlyhet dot. E historinė e pėrbėjnė ata qė me gjakun e tyre mbėltuan Lirinė. Tė djeshmit e tė sotmit. Ata nuk kanė nevojė pėr fjalė tė mėdha e pėr lėvdata, sepse ata janė lavdia vetė. Dhe, tė shkruash pėr ta, ėshtė krenari, por edhe pėrgjegjėsi. I tillė ėshtė edhe dragoi i Qyqavicės, Jashar Jashari, i njohur mė shumė si Komandant DURAKU, tė cilit edhe ia kam kushtuar librin qė e keni pėrpara. Librin nuk e shkrova vetėm, atė e bėmė bashkėrisht: vepra dhe gjaku i vet dėshmorėve, familjarėt, mėsuesit, bashkėveprimtarėt dhe bashkėluftėtarėt me rrėfimet e tyre autentike, redaktorėt, recensuesit, botuesi, shtypshkronja etj., prandaj edhe besoj se kėshtu ka dalė mė i fuqishėm.
Krypersonazhin tim, Jashar Jasharin, u pėrpoqa tė skalis sa mė tė gjallė, nė mėnyrė qė tė mbetet gjatė nė kujtesėn e brezave qė do vijnė. Atė e vendosa nė sfondin e pėrgjithshėm tė ngjarjeve historike, duke nisur edhe para ardhjes sė tij nė kėtė botė, dhe pastaj duke ndjekur formimin e personalitetit tė tij njerėzor, atdhetar e luftarak, deri tek pėrjetėsimi nė Altarin e Pavdekėsisė.
Tė nderuar tė pranishėm!
Puna ime ėshtė e vockėl fare nė krahasim me veprėn madhore tė atyre qė me gjak sollėn Ditėn e Bardhė- LIRINĖ! Nėse sado pak ia kam dalė tė lajė njė trohė borxh ndaj liribėrėsve, nė pėrgjithėsi, e ndaj Jashar Jasharit, nė veēanti, do tė ndjehem i nderuar. Kėtė verdikt mund ta japin vetėm meritorėt- lexuesit e respektuar!
Nė fund, tė gjithė ata, qė nė ēfarėdo forme mė kanė ndihmuar, i falėnderoj nga zemra! Falenderoj familjen pėr financimin e librit dhe organizatorėt e pėrurimit: Komunėn, Drejtorinė e Kulturės dhe Bibliotekėn “Naim Frashėri”, e cila, po ashtu, ka organizuar edhe njė ekspozitė mė librat e mi.
Lavdi Jashar Jasharit dhe tė gjithė dėshmorėve tė lirisė tė tė gjitha periudhave historike!

Nė holin e Shtėpisė sė Kulturės, Biblioteka, gjegjėsisht drejtoresha Advie Maxhuni, kishte organizuar njė ekspozitė libri me titull “Opusi krijues Bedri Tahirit”, ku ishin ekspozuar 30 libra tė botuar e disa dorėshkrime qė presin pėr ta parė dritėn. Referuesi, z. Hajrullah Mustafa, lexoi kumtesėn “Opusi Krijues i Bedri Tahirit- Gėrshetim i mrekullueshėm i sė vėrtetės me artistiken”, nga e cila po veēojmė:

“Pėr mua, ėshtė nder i veēantė, por edhe pėrgjegjėsi e madhe, qė tė shpreh opinionin tim pėr veprimtarinė krijuese, tė njė pedagogu, tė njė intelektuali, tė njė publicisti dhe tė njė shkrimtari, i cili nė ēdo vepėr tė tij, e ato siē po shihet nuk janė njė e dy, por mbi tridhjetė, reflektojnė shkėlqyeshėm rreze drite nė rrugėtimin e gjatė historik tė popullit tonė liridashės. Sepse prof. Bedri Tahiri, nė asnjė ēast nuk di tė ndalet duke gjurmuar si ”meteor” nėpėr kėtė rrugėtim historik, duke gjurmuar faqet e lavdishme tė qėndresės dhe sakrificės se popullit shqiptar, tribunėt, ideatorėt e personalitetet me te ngritura te kėsaj historie, sado me plagė dhimbje, megjithatė krenare, nga se sakrificat dhe gjaku i tyre janė vetė liria qė ne gėzojmė sot. Prandaj, ėshtė e pamundur qė tėrė kėtė veprimtari te shkėlqyeshme krijuese te kėtij shkrimtari tė palodhshėm tė sublimosh pėr pak minuta. Ndoshta vetėm tryezat dhe simpoziumet shkencore, tė organizuara enkas pėr kėtė veprimtari, do te kryenin deri diku obligimin ndaj kėtij krijuesi te denje dhe mjaft te frytshėm, pėr krijimtarinė e tij, te shkruar me njė stil te qartė, dhe me fjalėn e tij te gjallė e plot kolorit…”Dhe, fare nė fund, autori u dhuroi me nėnshkrim tė gjithė pjesėmarrėsve nga njė libėr, tė cilin e kanė financuar vėllezėrit e dėshmorit Jashar Jashari.Ditė mė vonė, autori Bedri Tahiri dhe recensuesi Ardian Jashari, ishin mysafirė nė RTK-1, ku, pėr 15 minuta folėn pėr librin, pėr dėshmorin Jashar Jashari dhe dėshmorėt e tjerė, pėr UĒK-nė, si formacionin mė tė suksesshėm luftarak nė gjithė historinė tonė, pėr fetstat e ēlirimit qė po i pėrjetojmė kėto ditė...

Pergatiti: Driton Tahiri

Fjalė rasti nė ekspozitėn e 30 librave tė Bedri Tahirit, e cila u hap nė kuadėr tė pėrurimit tė monografisė sė tij “Jashar Jashari- Komandant DURAKU”, organizuar nga Biblioteka “Naim Frashėri” nė Vushtrri, gjegjėsisht nga drejtoresha Advie Maxhuni, mė 11 qershor 2015

Mr.sc. Hajrullah Mustafa

Opusi Krijues i Bedri Tahirit- Gėrshetim i mrekullueshėm i sė vėrtetės me artistiken


Prandaj, ėshtė e pamundur qė tėrė kėtė veprimtari te shkėlqyeshme krijuese te kėtij shkrimtari tė palodhshėm tė sublimosh pėr pak minuta. Ndoshta vetėm tryezat dhe simpoziumet shkencore, tė organizuera enkas pėr kėtė veprimtari, do te kryenin deri diku obligimin ndaj kėtij krijuesi te denje dhe mjaft te fryteshėm, pėr krijimtarinė e tij, te shkruar me njė stil te qartė, dhe me fjalen e tij te gjallė e plot kalorit.
Tė nderuar tė pranishėm,
Pėr mua, ėshtė nder i veēantė, por edhe pėrgjegjėsi e madhe, qė tė shpreh opinionin tim pėr veprimtarinė krijuese, tė njė pedagogu, tė njė intelektuali, tė njė publicisti dhe tė njė shkrimtari, i cili nė ēdo vepėr tė tij, e ato siē po shihet nuk jane nje e dy, por mbi tridhjetė, reflektojnė shkėlqyeshėm rreze drite nė rrugėtimin e gjatė historik te popullit tonė liridashės. Sepse prof. Bedri Tahiri, nė asnjė ēast nuk di tė ndalet duke gjurmuar si ”meteor” nėpėr kėtė rrugėtim historik, duke gjurmuar faqet e lavdishme tė qėndresės dhe sakrificės se popullit shqiptar, tribunėt, ideatorėt e personalitetet me te ngritura te kėsaj historie, sado me plagėdhimbje, megjithate krenare, nga se sakrificat dhe gjaku i tyre janė vetė liria qė ne gezojmė sot.
Bedri Tahiri, u lind me 1956 ne Galicėn e Azem Galicės, vendin e njohur te besės, e trimėrisė, sakrificės e atdhedashurisė. Aty i mori edhe Bedriu, tani ky krijues i fryshem, mėsimet e para pėr tė vazhduar pastaj nė Gjimnazin e Skenderajt, ndersa studimet Universitare, nė degėn e gjuhės dhe letėrsisė ne Universitetn e Prishtines. Qė nga viti 1980, ligjeron gjuhėn dhe letėrsinė shqipe nė gjimnazin ”Eqrem Ēabej“ te Vushtrrisė. Paralel me punen edukativo-mesimore, fillon heret te merret me artin letrar, dhe ja tani shkrmet, letrare-historike, dokuementare publicistike te Bedri Tahirit mund te gjejmė kudo nėpėr revista dhe gazeta shqipe nė terė gjeografinė shqiptare, por edhe nė mėrgatė.
Pena e Bedri Tahirit ėshtė pena qė pėrjetėson lavdinė, ėshtė penė qė nderon dhe lartėson herontė e kombit , te cilėt i dolė zot, fateve te tokės qė i lindi dhe i rriti.
Prandaj, ėshtė e pamundur qė tėrė kėtė veprimtari te shkėlqyeshme krijuese te kėtij shkrimtari tė palodhshėm tė sublimosh pėr pak minuta. Ndoshta vetėm tryezat dhe simpoziumet shkencore, tė organizuera enkas pėr kėtė veprimtari, do te kryenin deri diku obligimin ndaj kėtij krijuesi te denje dhe mjaft te fryteshėm, pėr krijimtarinė e tij, te shkruar me njė stil te qartė, dhe me fjalen e tij te gjallė e plot kalorit.
“Ndonėse me profesion jam letrar, historinė e mbaj pėrherė thellė nė gjirmė te zemrės.Tek e fundit, letersia dhe historia jane si motra te njė nėne. Qė nga fėmijėria e hershme kam lakmuar berėsit e historisė, heronjtė dhe dėshmorėt. Kjo kersheri e pashuar me cyt vazhdimisht pėr tė qenė, aq sa di e mundem nė shėrbim te asaj qe quhet kujtese historike”- thekson shkrimtari Bedri Tahiri nė Prafjalė te veprės se tij ”HASAN PRISHTINA, Truri i Levizjes Kombetare Shqiptare” (2008).

Prandaj, studimi, hulumtimi, dhe dokumentimi i tij nėpėr faqe te historisė sonė, u ben heret, preokupim, inspirim dhe punė e palodhur e shkrimtarit, Bedri Tahiri. Pikėrisht kėtu gjendet forca dhe fuqia e shpirtit te shkrimtarit Bedri Tahiri, kur shkruan pėr faqet e historisė, kur shpalos betejat e pėrgjakeshme, qėndresat dhe figurat me madhore, heronjtė e kombit, qė bėn historinė e kėtij vendi. Sepse, dashuria pėr atdheun ėshtė dashuria me e shtrenjtė, ngase vetėm aty gjen shėrim plaga e zemrės.
Stili kryesisht publistiko-letrar i Bedri Tahirit, me motive luftarake e historike, shtroj gjithėherė kėrkesėn e lexueseve, qė disa nga kėto vepra qe i kemi sot kėtu, tė ribotohen shumė here (libri pėr Adem Jasharin u ribotua nėntė here), sepse janė, vetė ”bibliotekė”, janė “arkiv”dhe burim i gjallė i informacioneve historike, nga se Bedriu nė veprat e tij krijoj njė individualitet artistik dhe stil te veēantė origjinal, konkret dhe te kapshėm pėr te gjitha grupmoshat. “Bedri Tahiri ėshtė shkrimtar i ngjarjeve te pėrjetuera, por edhe te rujtura nė kujtesėn e thellė popullore te pėrcjellė nder breza, shekuj, dekada e gjenerata, prej se cilės rrjedh pasioni i luftės se vazhdueshme pėr liri e bigezuar nė dy anė: popull- ushtri, te shkrirė nė njėsi kombėtare tė luftės pėr ēlirim”- theksojn autorėt: Zenun Gjocaj-Xhavit Aliu nė librin “Opusi Krijues i Bedri Tahirit- Lapidar pėr Deshmorėt e Lirisė”.

Nė tėrė veprimtarinė e tij krijuese, Bedri Tahiri gėrshetoj mrekullueshėm, historinė, tė vėrtetėn dhe artistiken. Ne krijimtarinė e begateshme te tij, lexuesi lehtė do te zbuloj lartėsitė vlerėsuese dhe mesazhet e fuqishme te autorit se dashuria pėr atdheun dhe lirinė nuk shuhen dhe s’duhet shuar kurrė. Frymėzimi i shkrimtarit Bedri Tahiri pėr historinė, por edhe formimi itelektual dhe familjar i tij, nuk e lėn tė qetė asnjėherė. Prandaj filloj trajtimin artistik te figurave me te shquara tė historisė sonė kombėtare siē janė: Ahmet Delia, Hys Popova, Shote dhe Azem Galica, Shaqir Smaka, Hasan Prishtina, e deri tek heroi legjendar Adem Jashari, por edhe tribun e vigaj te tjerė tė luftės se fundit, lufta e tė cilėve zhduku robėrinė me shekuj, dhe siguruan, ardhmėrinė dhe lirinė e popullit tonė. Bile, te shumtėn, krijimet pėr figurat mė emblematike te luftės sė fundit, prof. Bedriu i shkroj nėpėr flakėn e luftės, nėpėr shkrumb e hi, nėpėr klithma e masakra, por gjithėsesi edhe nėpėr heroizma dhe kushtrime tė luftėtarėve tė lirisė, siē janė veprat ”Adem Jashari -Legjend e legjendave”, “Agu i Lirisė” etj.

Kritika leterare, ka vlerėsuar lart krijimtarine artistike te prof. Bedri Tahirit. Nuk mundem qė tė mos pėrmendi vlerėsimin shumė pozitiv, te pėrcjellur me lavdata te larta,nga dijetari austriak Dr.Hermann Olberg-u nga Insbruck, Nadir Zhablaku, Liman Rushiti, Mehmet Kajtazi, Mehmet Rukiqi, Kadrush Radogoshi, Jakup Ceraja, Miftar kurti, Shpend Topallaj e shumė te tjerė.Prandaj krejt ne fund, krijuesit Bedri Tahiri i dėshirojmė, shėndet dhe jetė tė gjatė, me dėshirė dhe shpresė, se lexuesit edhe me tutje do tė kenė rast, te kėnė nė dorė edhe shume libra te kėtij autori, siē ngjau sot, kur para nesh u shpalos monografia “Jashar Jashari- Komandant Duraku”.

JU Faleminderit!

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 35 vizitorë
Lexuar: 627 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Atdhedashuria!
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:40
Njė ide kuptimplote, qė duhet pėrshėndetur Prindėrit shqiptarė jashtė shtetit amė, pa marrė parasysh se nėn sundim apo nėn ē`regjim kanė jetuar, nė vaz...
POEZI E RRYER E TĖ VJELAVE TĖ URTISĖ LASHTĖSO...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:47
PĖRURIM Mė 20 janar 2018, u bė pėrurimi i tri pėrmbledhjeve poetike tė autorit Halil Kajtazi. Autori Halil Kajtazi ėshtė emėr i njohur i folklorit shqip...
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
THESAR I TRASHĖGIMISĖ ETNOKULTURORE ILIRO-SHQ...
E merkurė, 17 janar 2018 - 23:04
JUBILEU I 70-VJETORIT TĖ ANSAMBLIT FOLKLORIK AUTOKTON “RUGOVA” Nė 2 dhjetorin e vitit qė sapo e lamė pas, nė Pejė, nė njė atmosferė tamam festive shqipt...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi