Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Letra e Ushtarit” tė harruar ”
Publikuar më 23 qershor, 2015 nė orėn 15:00 ( ) Tė ndryshme |
Rrit madhësinë e shkronjave
E kujtuar e harruar gjer nė ditėt e sotme historia jonė e sakrificės dhe djersės ka patur njė mori tregimesh e kujtimesh nga mė tė ndryshmet.
- Lufta e fundit ka njė domethėnie ndryshe sepse ka tė bėjė me kuptimin qindra vjeqar tė pushtimit tė kėsaj pjese tė botės shqiptare, ku e ka lėvizur gjithė nervin kombėtar, nė kėtė zingjirė rrethanash ka lėvizur edhe ēėshtja bashkė me vetė procesin.

Problemi i Kosovės nė arenėn ndėrkombėtare para disa dekadash kishte tė bėnte mė shumė me tejkalimin e gjendjes, ruajtjes sė paqes se sa me zgjidhjen e saj pėrfundimtare.-Tashmė dihet qė flirti i BE-sė, me OKB-nė, nė pamundėsi tė zgjidhjes sė ēėshtjes shqiptare nė raport me gjendjen aktuale politike nė regjion, ka vendosur qė Kosovės t’i jipet ky lloj statusi, kjo Republikė qė tashmė e mbajmė mend vetėm pėr duartrokitjet na e sjellė kėtė tė famshmėn Gjykatė Speciale, (mos jemi edhe special ne Shqiptarėt)! Nė raport me kohėn gjithėēka qė u bie shqiptarėve e mbajmė e do ta kujtojmė ndėrsa ēdo element, vijė, e millimeter qė, ka tė bėjė me Historinė e cila siē e dimė ėshtė vonuar shpesh, andaj nuk na rri, sepse rruga jonė ka mijėra vjetė . Ne ecim me mijėra vjetė, por kemi edhe Zotin edhe Tokėn .
Duke kujtuar thash ndėr vete se njė ushtar mund tė mendojė………
*Sa herė qė diqka nuk shkon vaj, mė bėrtasin dhe fyejnė. E kanė pėr tė nxjerrur mllefin dhe u duket sikur lirohen dhe janė mė tė qetė. Secili qė fletė, nuk e kupton se ofshama qė lėshojė nuk ėshtė nga dėshira por nga mossuksesi pėr ta ndryshuar realitetin. Unė, jam i vetedijshėm se qdo gjė nuk varet nga unė, pse ata a nuk janė tė binduar se unė edhe po tė doja nuk mund tė bėjė asgjė?
Njė ditė do tė mblidhen, ndoshta edhe ndonjė propozim i ndonjėrit do tė mbledhė turmėn e do t’i bėjė edhe mėtė uritur….! Pėr tė justifikuar gjithė atė mllef, duhet dikun tė shkarkohet?
Pėr ata, si unė qė janė. Kurrė nė jetė nuk jam matur me krenari dhe guxim, kėto virtyte janė tė mijat dhe nuk shiten tek askush edhe pse i njohin ata qė i kanė mė herėt se unė tė lindura. Jam pėrėjekur qė tė gjithė tė flasim, kėnaqemi dhe shijojmė jetėn me mundėsite qė kemi dhe jemi.
Edhe unė kam fėmije e Familje edhe pse dikur nuk i shihja e dija pėr ta, sot askush prapė nuk e dine qė i kam ndėrsa fajtor jam unė nė sytė e atyre qė nuk shikojnė fėmijet e tyre e as tė mitė por vetėm mua.
Dikur, isha me nishan dhe tė gjithė farefisi krenoheshin nė vesh me njėri –tjetrin pse, pėr mua. Mė dinin pėr njeri bujar, fisnik e modest, sot unė eci nėpėr gojėn e tyre me xhemba edhe pse nuk e kisha menduar kurrė kėtė rrugė. Kėtu ecet si nė fije tė penit , gjurmėt e mija askush nuk mund tė mi fshinė qofshin tė mira apo tė kėqija. Atė kohė, edhe si mysafir kur isha ndokun tė gjithė sytė i mbanin te goja ime, sot veshėt e mi mund tė mbajnė gojėn, sytė dhe zemrėn e secilit .
Po deshėt, qohuni dhe me ‘’vrisni” sepse tashmė e kemi Lirinė, dhe “Liria”, qė sot e kemi tė pėrgjysmuar mund vetėm ta bėjmė pėr vete duke e shkelur ndonjėrin. Apo, mund tė bėjmė qdo gjė sepse jemi tė Lirė, dhe mė shumė mbahen nė mend ato qė ndodhin nė Liri.
Do tu’a fali tė gjitha vetėm me njė kusht, nė qoftė se Atėdheu ėshtė nė rrezik dhe ju nuk jeni tė Lirė, dhe po nuk mė ftuat, mė keni borxh. Ta dini kėtė. Unė vetėm kėtė mbajė mend.
I juaji ushatri i harruar X.

Kastriot Bushi

Arbėri

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 35 vizitorë
Lexuar: 433 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
HISTORIANI LIS MIRĖ MUHAMET TĖRNAVA IKU I MVE...
E martė, 19 shtator 2017 - 18:29
Nė Lismir tė Fushė-Kosovės iku nė ditėn e djehit dhe njė tjetėr lis i mirė i historisė shqiptare, veēmas i asaj tė Mesjetės, prof. dr. Muhamet Tėrnava. 70 ...
Ku duhet tė jem unė?
E martė, 12 shtator 2017 - 20:14
I kam kaluar tė tetėdhjetat. Tashti nuk mė mbetet gjė tjetėr veēse tė ėndėrroj. Qysh kur isha fėmi ėndėrroja pėr njė botė mė tė mirė, pėr njė botė ku tė su...
...Hajde Fari hajde..!?
E shtunė, 09 shtator 2017 - 01:53
Homazh pėrkujtimor Nga Gėzim Alia (Antar i kryesisė Shoqatės Tomorri – Durrės) Dake Tusha (Antar i kryesisė veteranėve LANĒ – Durrės) Xhevahir Ciron...
Ku janė ata mėsues, profesor, nė Preshevė ...
E merkurė, 06 shtator 2017 - 00:43
Historia e popullit shqiptar ėshtė ndėr mė tė pėrgjakshmet dhe mė tė vuajtuarat qė njeh historia botrore e arsimit sė paku gjatė mbi 500 viteve nėn sundimi...
NJĖ NDER I HARRY BAJRAKATARIT NDAJ KOMBIT TĖ ...
E dielė, 03 shtator 2017 - 01:10
“Artur Avenue”, kjo lagje e Bronxit nė qytetin e Nju Jorkut, njė emėr fort i njohur pėr mue. Aty, edhe unė, kam gjurmėt e hapave tė mi, jehonė tė bisedave ...
më shumë nga - Tė ndryshme »
 
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi