Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
LPK-ja ISHTE VET UĒK-ja
Publikuar më 23 qershor, 2015 nė orėn 15:10 ( ) Mustafė Krasniqi | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Pakėnaqėsi e mėrgimtarėve me publikimin e listave pėr veteranin
pranė fondi „Vendlindja Thėrret“

Duke mos paragjykuar se janė tė qėllimta dhe orvatje pėr tė ndryshuar njė realitet historik, ēfarė edhe nė fakt janė realitet i kohės, pėrpjekjet e mėrgatės qė ishin edhe mbetėn si njė forcė kryesore e ēlirimit tė Kosovės, mbase edhe njė faktor kryesor pėr sensibilizimin e situatės sė rėndė dhe luftės sė drejtė tė UĒK-sė me botėn e qytetėruar.

Kėtė e them nga fakti se lirinė nuk e sollėn kukullat, as pėrkuljet e nėnshtrimet, rrahja e ēelėsave, apo edhe e tenxhereve, bartja e arkivolit thatė as qarjet e lutjet, por thjesht e solli vendosmėria e veprimtarėve, atdhetarėve qė pas LNĒ-sė e kėndej s’pushuan pėr liri dhe pėr ta bėrė shtetin e pavarur-bashkimin e saj me shtetin amė-Shqipėrinė qė nėpėr kancelarit e fuqive tė mėdha pa vullnetin e saj ishte copėtuare nė pesė shtete.
Duke u ndalur nė periudhėn e fundit pikėrisht te lufta e shenjtė e UĒK-sė me tė drejt e them se kjo forcė jo vetėm qė ka buruar nga LPK-ja, po nė fakt ajo ishte vetė LPK-ja, nga qė prej anėtarėve dhe udhėheqjes sė saj doli nė skenė kjo forcė ushtarake, UĒK-ja.
Pėr lexuesin (Me qė kohėve tė fundit po bėhet pėrpjekje tė pluhuroset nga disa mashtruese qėllimkėqij lindja e UĒK-sė) po sqaroi se kjo forcė e UĒK-sė ka zanafillėn e vetė qė nga mbledhja sė Divjajkes, qė doli si nisė e parė dhe e domosdoshme pėr formimin e forcave tė armatosura nga heroi i kombit, ideatori i shquar dhe sekretari i parė i LPRK-sė, Afrim Zhitia dhe Fadil Vata, tė cilėt tė dy ishin nėnshkrues tė kėsaj deklarate, e pėr tė vazhduar nė konferencėn e dytė jashtėzakonshme e LPK-sė e cila u mbajt mė 4 shkurtit tė vitit 1991 nė fshatin Prapashticė tė Prishtinės, po ashtu edhe me 4 tetor tė vitit 1991 pas konferencės sė tretė qė ėshtė mbajtur nė Ujmir, dhe pas Mbledhjen Konsultative e cila u mbajt nė prillit tė vitit 1993, nė Kollare, fshat afėr Kėrēovės. Pra kėtu ishin fillet e para tė formimit tė “Ushtria Ēlirimtare e Kosovės”, ku rol kyē kishte heroi i kombit, Xhavit Hazir, nga qė edhe ishte ideatori i parė edhe i pėrcaktuar pėr kėtė forcė reale. Madje mė 26-27 korrik 1993, nė Kodėr e Trimave, nė Prishtinė nė Mbledhja e katėrtė e LPRK-sė, LPK-sė u fuqizua ideja qė tė kalohet nė veprimtarin konkrete, dmth nė formacionet ushtarake. Megjithatė ėshtė nė interes tė dihet se qė nga Mbledhja e Prapashticės, e sidomos ajo e Kollares dhe kjo e fundit qė u mbajt nė Prishtinė ka pasur aksionet konkrete, ku pėr to ishte pėrgjegjės, LPK-ja, konkretisht udhėheqėsi( bashkė ideatori i Afrimit Zhitis dhe i Fadil Vatės) Xhavit Haziri, pasi qė edhe ishte i pėrcaktuar ta udhėhiqte kėtė forcė reale.
Pas luftės e kėndej, janė orvatur shumė kush qoftė pėrmes forcave politike apo individuale ta njollosin vlerėn e luftės, mė se edhe mė tepėr ta devijojnė nė njė kah tjetėr, dikush nė emėr tė saj tė rrah xhokės e dikush tjetėr ta keqpėrdorė deri nė atė mas sa t’ia humb kuptimėsinė e vlerės heroike. Tė gjitha kėto pėrpjekje kanė formulėn e dėshtimit, sepse koha e ka treguar dhe po e tregon se kjo forcė reale ka pasur adresė, e ajo adresė ka qenė dhe mbetej LPK-ja dhe ideatori i saj, Xhavit Haziri. Realisht kjo luftė ishte e pėrmasave tė gjėra popullore por ajo qė duhet tė theksohet se LPK-ja ishte ajo qė e krijoj kėtė Forcė, e cila dhe u shndėrrua edhe zyrtarisht nė forca tė Armatosura, nga qė edhe emri i saj ka dal nga LPK-ja mė 17. 11. 1994 nė Arau tė Zvicėr nėn pranin e Fazli Veliu, Emrush Xhemajli, Ali Ahmeti, Xhavit Haliti dhe tė Gafurr Elshani, emrohet “Ushtria Ēlirimtare e Kosovės”, gjė qė edhe stema e UĒK-sė, u pėrgatit me dizajn tė Adnan Asllani.

Pakėnaqėsi e mėrgimtarėve me publikimin e listave pėr veteran pranė „Fondi Vendlindja Thėrret“

Publikimit tė listės pėr veteranėt pranė „Fondi Vendlindja Thėrret“, ishte njė publikim qė preku thellė ndėrgjegjen e tyre nga qė haptas u pa njė shkelje e tė drejtės sė tyre. Nga kjo pakėnaqėsi e mėrgimtarėve lidhur me listat e publikuara nga Komisioni Qeveritar pėr Verifikimin e Statusit tė Veteranit u mor njė iniciativė e pėrbashkėt e veprimtarėve nga ish-Lėvizja Popullore e Kosovės qė u mbajt 21. qershor 2015 Nė Neuenhof tė Zvicrės, nė praninė e mė se 60 vetave tė ardhur nga shtetet e ndryshme Gjermania e Franca, duke ju bashkangjitur pėrmes formave tė ndryshme shumė ish-veprimtarė tė LPK-sė dhe tė “Fondit Vendlindja Thėrret” si nga SHBA, Austria, Suedia, Danimarka etj. ku pėrmes kėsaj forme i paraqiten mendimet e tyre. andaj nderta kishte edhe tė tillė qė kishin fituar statusin e veteranit, po pėr hir tė ndėrgjegjes, qė shumė bashkėveprimtarėve tė tyre ua kishin refuzuar kėtė tė drejta ata u solidarizuan me tė drejtėn, o tė gjithėve o asnjėrit t’i njihet statusi i veteranit, pėr ata qė i kishin kontribuar luftės ēlirimtare tė Kosovė deri nė fund.
Nga kjo mbledhje doli qėndrimi pėr korrigjimin e listave dhe pėrfshirje e veprimtarėve qė kishin pozita me pėrgjegjėsi nė LPK dhe nė Fondin „Vendlindja Thėrret“. Madje nga kjo mbledhje doli deklarata drejtuar Komisionit Qeveritar ku shprehėn qėndrimet e tyre lidhur me statusin e veteranit tė UĒK-sė, ku nė kėtė deklarate kėrkohet:
-Qė komisioni Qeveritar tė marrė parasysh strukturat drejtuese tė ish- LPK-sė dhe redaksinė e Zėrit tė Kosovės, pėr shkak tė pėrgjegjėsive dhe detyrave tė veēanta si dhe strukturėn organizative tė fondit „Vendlindja Thėrret“, kurse kėrkohet qė tė gjendet edhe njė formė e njohjes sė kontributit tė donatorėve pėrmes statusit tė veteranit – pjesėtar.
Pas kėsaj deklarate u caktua njė komision i cili do tė kontaktojė me Komisionin Qeveritar pėr Verifikimin e Statusit tė Veteranit, me qėllim qė tė qartėsohet listat e publikuara dhe tė mos injorohen veprimtarėt e devotshėm.

DEKLARATĖ

Ne, ish bashkėveprimtarėt e Lėvizjes Popullore tė Kosovės, organizatė qė ka themeluar UĒK-nė, dhe ish bashkėveprimtarėt e Fondit „Vendlindja Thėrret“, nė takimin e mbajtur sot, mė 21.06.2015 nė Neuenhof tė Zvicrės, duke shprehur pakėnaqėsinė pas publikimit tė listave nga Komisioni Qeveritar pėr Verifikimin e Statusit tė Veteranit, dhe pas diskutimeve tė shumta, duke u mbėshtetur edhe nė Rregulloren e Fondit „Vendlindja Thėrret“, tė aprovuar nga Kėshilli Qendror i kėtij Fondi, nė lidhje me pėrbėrjen e listave tė shpallura nga Komisioni Qeveritar pėr Verifikimin e Statusit tė Veteranit, dhe duke i parė kėto diskutime si njė ndihmesė shtesė dhe tė sinqertė pėr punėn e mėtutjeshme tė kėtij Komisioni, dalim me kėto

Q Ė N D R I M E

T’u njihet Statusi i Veteranit:

• Anėtarėve tė Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė LPK-sė, Dega Jashtė Vendit, dhe anėtarėve tė Kryesisė (shkaku i pėrgjegjėsive dhe detyrave tė veēanta).

• Anėtarėve tė Kėshillit tė Nėndegėve dhe anėtarėve tė Kryesisė sė Nėndegėve tė LPK-sė, Dega Jashtė Vendit, (shkaku i pėrgjegjėsive dhe detyrave tė veēanta).

• Anėtarėve tė ish - Redaksisė sė Gazetės "Zėri i Kosovės" (shkaku i pėrgjegjėsive dhe detyrave tė veēanta).

• Strukturės Organizative tė Fondit „Vendlindja Thėrret“ nė diasporė, qė ka vepruar nė bazė tė rregullores sė aprovuar nga Kėshilli Qėndror i Fondit „Vendlindja Thėrret“.

• Tė gjendet njė formė e njohjes sė kontributit pėrmes Statusit tė Veteranit-Pjestarit, tė gjithė donatorėve tė Fondit „Vendlindja Thėrret“.

Kėrkojmė nga Komisioni qė tė marrė parasysh qėndrimet tona, dhe pėr kėtė, nga ky takim, u autorizua njė komision i cili do tė jetė nė mbėshtetje tė Komisionit Qeveritar pėr verifikimin e Statusit tė Veteranit, pėr tė qartėsuar dhe kompletuar listat e kategorive tė lartcekura. (Deklaratėn e plotė dhe informatat plotėsues marr nga A. Buja dhe A. Asllani)


Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Mustafė Krasniqi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 43 vizitorë
Lexuar: 1,064 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
Kemi nevojė pėr gjak tė ri
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:50
Komunikimi gojor midis dy kundėrshtarėve politik shqipfolės nuk ėshtė shumė i bukur. Tingėllon mė shumė si dy burracak pervers qė debatojnė me temėn: "I im...
Kosova – njė vend ku socialdemokratėt mbahen ...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:46
Qė nga tetori 2017 Dr. Sadri Ramabaja gjendet nė burg „pa kurrfarė prove“. Nė rastin e kėtij tė pandehuri bėhet fjalė pėr njė autor librash, pėr njė docent...
RKL: Dhjetė vjet pavarėsi nė rrugėtimin njė h...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 12:51
Kaluan dhjetė vjet qyshkur nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt tė vitit 2008 vendi ynė u shpall Shtet i pavarur dhe sovran. Kosova fillimisht ishte shpallu...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi