Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Thaēi, Zhbogar, Mustafa, Jahjaga, Tadiq e Vuēiq tė zhgėnjyer me mos-votimin e Gjykatės
Publikuar më 27 qershor, 2015 nė orėn 03:32 ( ) Lajme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Mos-miratimi i ndryshimit tė amendamentit 24 tė Kushtetutės, i cili do t’i hapte rrugė themelimit tė Gjykatės Speciale kundėr UĒK-sė, ka zhgėnjyer tejmase politikėn pacifiste tė Kosovės, politikėn zyrtare tė Beogradit, njė segment antishqiptar tė BE-sė, veēmas mediet jugo-shqipshkruese si dhe tė gjithė jugo-tellallėt e Kosovės e mė gjerė.

Kryetari i PDK-sė, Hashim Thaēi ka reaguar kundėr deputetėve tė partisė sė tij, tė cilėt me votat e tyre pamundėsuan themelimin e Gjykatės Speciale. Ai ka ironizuar deputetėt se vendimin e tyre e kanė bėrė nga mosdija dhe patriotizmi i rrejshėm.
Tė zhgėnjyer kanė mbetur tė gjithė deputetėt e PDK-sė qė i thanė po gjykatės, tė gjithė deputetėt e LDK-sė pa asnjė pėrjashtim dhe deputetėt e Listės Serpska, tė cilėt pas sabotimit disa mujor ishin kthyer nė Kuvend vetėm me qėllim pėr ta votuar Gjykatėn.
Edhe Beogradi zyrtar ėshtė ndier shumė i zhgėnjyer me pamundėsinė e votimit tė Gjykatės kundėr UĒK-sė. Edhe protektori i BE-sė nė Kosovė, slloveni Zhbogar ėshtė ndier shumė i zhgėnjyer me deputetėt qė dėgjuan zėrin e popullit, tė ndėrgjegjes sė tyre e jo zėrin e Zhbogarit e kompanisė sė tij.

Mosvotimi i i ndryshimit tė amendamentit 24 tė Kushtetutės, jep pėr tė kuptuar se luftės sė UĒK-sė, sado me vonesė po i kthehet dinjiteti i nėpėrkėmbur nga protektorėt e huaj por edhe nga klasa pacifiste, madje edhe nė radhėt e atyre eprorėve tė dikurshėm, tė cilėt kredibilitetin e rezistencės e kthyen nė pėrfitimet ekonomike dhe tani qėndrojnė tėrė rehati nė ulėset e Kuvendit dhe nėpėr ministri.

Deputetėt e opozitės do tė krenohen me tė drejtė se qėndrimi i tyre unik, pėr njė qėllim tė shenjtė dha rezultat, madhe me pėrkrahjen edhe tė nėntė deputetėve tė PDK-sė tė cėrėt dėgjuar zėrin e tyre tė ndėrgjegjes kombėtare e politike dhe jo zėrin, apo kėrcėnimet e kryetarit tė partisė.
(RKL)

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 41 vizitorë
Lexuar: 529 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Grupi i Veteranėve: PĖRKRAHIM KĖRKESAT E GRU...
E dielė, 16 korrik 2017 - 03:02
Njė grup shokėsh Veteranė, pėrkrahin Grupin e Kumanovės, sidomos pėrkrahin thirrjen e Grupit tė Kumanovės, drejtuar popullit shqiptar qė jeton, nėn pushtim...
ORGANIZATA E VETERANĖVE TĖ LUFTĖS ...
E shtunė, 15 korrik 2017 - 00:39
R E A G I M Organizata e Veteranėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės reagon ndaj shkr...
Dy eurodeputetė nė Vlorė pėr ēėshtjen Ēame
E merkurė, 05 korrik 2017 - 00:05
Nė datėn 02. 07. 2017, nė lokalin ” Barakuda “ pranė Petroliferės, Vlorė u mbajt konferenca pėr ēėshtjen Ēame. Konferenca u iniciua e u organizua nga Shoq...
Histori e dhimbje, kujtime e krenari historik...
E shtunė, 17 qershor 2017 - 23:44
Me rastin e 628 vjetorit tė pėrkujtimit tė betejės sė Fushė Kosovės ku mbeti i vrarė edhe Princi Teodor Muzaka, Shoqata Atdhetare ‘’Foleja Kombėtare Shqi...
Njė prezantim i Lėvizjes ShqipON nė Vjenė
E dielė, 04 qershor 2017 - 15:51
.
më shumë nga - Lajme »
 
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi