Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Jam krenar qė i takoj kombit shqiptar dhe e mbaj krenarisht plisin e bardhė
Publikuar më 19 prill, 2017 nė orėn 04:13 ( ) Intervista |
Rrit madhësinë e shkronjave
Intervistė me artistin e teatrit e tė filmit tė Kosovės, humoristin, studiusin serioz tė evenimeteve tė shumta, kritikun e artit letrar e pamor, Ismet Krasniqin-Lalėn, nga Drenoci i Komunės sė Malishevės, i cili jeton nė Klinė.
Meqė ndodhet nė Zvicėr, pas Promovimit tė veprės sė fundit „ARTI I DALTUAR“, nė mbrėmjen e ekzpozitės personale tė aktorit e piktorit Arsim Berishės, nė Zvicėr, me 18.03.2017, ne e shfrytėzuan rastin qė tė bėjmė njė intevistė origjinale dhe tė pathėnė deri mė tani.
Intervista bėhet me dy qėllime: pėr revistėn mujore tė QSHKI-sė, “BESA”, nė Kreuzlingen tė Zvicrės, dhe pėr opinionin e gjėrė shqiptar e botėror. Nė revistėn mujore “BESA” do tė jepet nė vazhdime, prej mumrit nė numėr…

HYRJE:
Ismet Krasniqi-Lala na kujtohet kurdoherė, qoftė nga njohja e jonė; nga filmat e vdeokasetat; nga fėmijėt e nipat tanė; dhe nga mė tė vjetrit...

Ai ėshtė i lindur mė 16 mars 1951, siē e thamė mė lartė, nė Drenoc tė Kumunės sė Malisheves dhe jeton nė Klinė tė Kosovės, si pensionist.
Ėshtė i diplomuar nė Fakultetin Filozofik, Dega Filozofi-Sociolgji, pranė Universitetit tė Prishtinės, ku e ka mbaruar edhe me sukses tė plotė Akademinė e Arteve, Dega e Aktrimit, klasa e Enver Petrovcit, prandaj ėshtė aktor porfesionist i teatrit, filmit e humorit. Pra, u takon atyre dekadave qė mė sė shumti dhanė kontribut tė veēantė nė lėminė e kulturės; nė lėminė e shfaqjeve publike, tė festivaleve, tė artit, nė lėminė e teatrit.
U takon atyre krijuesve qė e kanė krijuar tė gjithė krijimtarinė artistike, prej fjalės sė shkruar e deri nė shfaqjet publike; prej humorit e deri te teatri e filmi; prej festivaleve, e deri te botimet e shumta.
Punėn e filloi qė heret, nė gazetėn e studentėve, “Bota e re”; por ka punuar si profesor i gjimnazit “Luigj Gurakuqi” e deri nė Shtėpinė Kulturės nė Klinė, ku ka qenė Drejtor, e deri nė udhėheqjen e teatrit.
Veprimtarinė e gjėrė teatrore e ka zhvilluar nė Klinė, nė Skenderaj, nė Prishtinė, nė Mitrovicė; nė Vushtri, nė Pejė, nė Malishevė; nė Gjillan; nė pjesėn kryesore tė qyteteve tė Shqipėrisė, prej Tirane e Vlorė deri nė Pėrmet; pastaj nė Shkup e disa qytete tjera nė Maqedoni; Nė Tuz e Malėsi tė Madhe; sikurse nė Gjermani, Kroaci dhe Slloveni. Ėshtė themelues i festivalit “Mujė Krasniqi”, nė Klinė; i Festivalit tė Grupeve Amatore Teatrale tė Fėmijve (FGATF), nė Klinė.
Ka marrė po aq shumė mirėnjohje, diploma, ēmime e faleminderime, nė tė gjitha trevat ku ka qenė pjesėmarrės apo edhe organizatorė, si dhe me role tė ndryshme e teatrore apo hartus i dokumentarit “Dueti legjendar Salih e Feriz Krasniqi”, i cili u shfaq nga RTK dhe prit me dinjitet...
Botoi shumė vepra esesitike, letrare (poezi, dramė, komedi), monografi, kėndvėshtrime kulturore, recensione letrare, shkrime pėr profile kulturore e letrare, kronika, repotazhe e kumtesa, etj. etj.
Me reputacion ndėrkombėtar mund tė merret edhe mirėnjohja e UNESKO-s, me rastin e ndarjes ēmimit “Aktori mė i mirė i festivalit”, nė Sarandė, me 2015, nė festivalin e atjeshėm “Art pa kufi”.
Nė Zvicėr, e pritėm me padurim ardhjen e tij pėr promovimin e librit „Arti i daltuar/ Arsm Berisha: gjurmė arti, kulture e jete“, SHB „Rozafa“, Prishtinė 2017, me rastin e ekspozitės pėrsonale tė artistit e piktorit Arsim Berisha, nė Schullhaus Mattenbach, 8400 Winterthur, ku u prit nga tė gjithė mėrgimtarėt e organizatorėt me brohoritje tė mėdha, por edhe nga Ansanbli „Trojet“, qė i ekzektuan disa pika vallėzimi dhe kėngėve tė pianos, nga e reja gjakovare, artistja Flutura Bytyqi.
Ka vepra tė botuara nė mėnyrė origjinale, por edhe si bashkautor. Deri mė tani, ka botuar gjithsejt 17 vepra.

Erdhe papritur nė Rapperswil, para ditės sė caktuar tė ekspozitės dhe promovimit tė librit tuaj tė fundit, „Arti i daltuar/ Arsm Berisha: gjurmė arti, kulture e jete“, SHB „Rozafa“, Prishtinė 2017. Unė isha nė Zürich, kur ju, nėpėrmes tė Zvicrės, prej Hinwillit, ku e keni djalin tuaj, Arianitin, dhe Winterthurit, ku e kishit promovimin e veprės suaj, e zgjodhėt Kalanė e Rapperswil-it. I pashė tė gjitha fotografitė tuaja, tė bėra kėtu. Njėren, nga Kalaja e Rapperswil-it, po e zgjedhi pėr kėtė intervistė. Po tė pyes: ēka tė shtyri pikėrisht tė vizitoni njėren ndėr qendrat e para tė Zvicrės, qė tė lėne mbresa, qytetin e Rapperswil-it?

Nuk e di pse mė shtyri tė kėrkoj ta vizitoj vendin e parė posa mbėrrina nė Zvicėr, qytetin e Rapperswil-it? ... Sikur kisha lexuar dikund se ka tė bėjė ky vend diēka me popullin shqiptar, gjegjėsisht me paraardhėsit tonė. Emrin nuk e kuptoja mirė, por ky vend ishte vend i bukur, vend turistik. U kėnaqa me atė pamje tė bukur e veēmas kur hypa nė kala.

Sigurisht nuk e dini sė mė pranė kalasė, poshtė, nė fund tė shkallėve tė Manastirit dhe Kishės KAPUZINER, nė fund tė rrugės, ndodhen shtėpitė e familjes CURTI. Mė kryesorja, ėshtė shtėpia pranė liqenit e pasardhėsve tė Familjes Curti, me „C“ nė vend tė „K“, por me I-nė shqipe nė fund tė fjalės. Janė njėra prej familjes sė pėrplasjes sė Rapperswil-it me Zürich-un dhe njė prej familjes sė Komunės sė Rapperswil-it. A e keni parė kėtė shtėpi, derisa shetisnit pranė saj? A e keni kuptuar kėtė ēėshtje?

Po, e kam parė, por me ju thėnė tė vėrtetėn nuk e kam kuptuar mirė edhe pse mė reflektonte me njė mbiemer apo emėr shqip “Kurti”. Por, mė gjėrėsisht e lexova kur u ktheva nė shkrimet e tuaja z. Brahim Avdyli dhe mė lejoni tė citoj njė pjesė tė asaj qė e lexova:
“Nė Rapperswil, tė St. Galles, familja Kurti (Curti) shohim se ka dhėnė nė disa breza udhėheqės nė komunėn e Rapperswil-it dhe tė Konfe-deratės sė Zvicrės. Fshati Jahkurti ėshtė nė Shqipėrinė e veriut, ndėrsa familjet Kurti ndodhen nė Smolicė tė Kosovės. Prej aty, kanė kaluar nė Itali. Familja “Curti” e ka origjinėn shqiptare. E vetmja trashėgimtare e familjes Curti ėshtė Elvira, nė tė cilėn a-ja ėshtė mbaresė shqipe pėr emrat e gjinisė femėrore. Ky ėshtė emėr tipik i gjuhės shqipe. Familja “Burri” e shpėrndarė nė tėrė Zvicrėn ėshtė po ashtu mbiemėr shqiptar. E tillė ėshtė edhe mbiemri ”Rasi” apo “Rrasi” nė Basel apo nė Turgau, nė Erlenbach apo nė Wängi. Ka dhe emra tė tjerė, qė sot tingėllojnė shqip…„

-Po, kam bėrė prova qė tė jap edhe unė pak kėtė linjė, nė veprėn time „Mėrgata shqiptare e Zvicrės dhe roli i saj“, botuar nga „Brezi `81“, Prishtinė 2011. Ajo ka dalė me disa gabime tė vogla. Me kohėn, do tė dalė sėrish, nė njė vepėr tė dytė, pėr mėgimtarėt kėtu apo pėr Zvicrėn. Nė kėtė shtėpi ėshtė shėnuar „Sheshi Curti“, dhe pllaka e 8 brezave CURTI. A do tė thuash ndonjė gjė pėr kėtė ēėshtje dhe pėr kėtė familje?

Pėrgjegjia mė e plotė sigurisht se do tė delte pasi qė ta lexoj librin tuaj qė ma dhuruat. Pėr mua mjafton qė kam njohuri mė tė plota pėr kėtė familje e do ti plotėsoj njohurit e mia, duke lexuar e duke vizituar kėtė vend e duke e studiuar edhe 8 brezat Kurti. Herėn tjetėr kur tė vi nė Zvicėr do ta vizitoj kėtė vend, po sigurisht jo thjesht si njė vizitor, por si njė studius i kėsaj ēėshtje, qė ju e keni parashtruar.

-Shumė mirė e thatė!... Nė fund tė KAPUZINER (lexo: Kapuēiner), ndodhet njė shkrim i ardhjes sė familjes Curti, nė Zvicėr, prej Milanos. Atje kanė ikur pas vdekjes sė Gjegj Gjon Kastrioti-Skenderbeut, ndonėse kėta ende nuk e dinė, edhe pse i kanė dhėnė merita tė mėdha mbretit tonė… A e ke parė kėtė tabelė tė ngritur?

Edhe pse gjatė vizitės nė qytetin Rapperswil-it, tė St. Gallės, tėrė kohėn e pėrdora fotoaparatin dhe nuk paskem arritur qė ta shoh dhe ta fotografoi kėtė tabelė. Sigurisht njeriu kur vjen thjesht nė vizitė, pa njė plan tė pėrcaktuar, i ikin edhe shumė gjėra me rėndėsi, pa i vrejtur.
Mė la pėrshtypje shqiponja qė ishte pėrball portit, nė njė objekt tė vjetėr dhe e vėrejta se ishte identike me shiqonjėn nė flamurin tonė kombėtar, me njė dallim: nė mes kishte njė shirit i verdhė.

-Pėrveē se ka tė tjera dhe tė gjithėllojshme, por edhe me kulturė, ėshtė njėra ndėr to «Schweizer National-Circus KNIE», tė cilėn, sa herė e kam vizituar. Po ta jap edhe ty njė reklamė, i cili i shfaqė mbrekullitė e cikusit, kėtu, me 23.03.-deri mė 26.03.2017. Nė Rapperswil ėshtė edhe «Knie-Kinderzoo», i cili ėshtė i vizituar nga anėt e ndryshme tė Zvicrės dhe nga bota. Kėto tė dy gjėra, qė lidhen me Zvicėr e me Kosovė, nuk ke mundur qė ti pėrmendėsh, sepse nuk e ke ditur, por shėtitoren e liqenit tė Zürich-ut, ku defilojnė turistė tė shumtė. Arėsyeja e qėllimshme e imja, po tė drejtohem me njė pyetje, qė i lidhė kėto dy shtete tė Evropės, nga biologjia dhe njerėzit. Nėse e keni tė qartė, nė qendėr tė tokės sė Knie, qėndronte njė ftua i madh, me ftonjė tė pėrkryer, i cili, vjet u rrėzua, sepse ishte i vjetėr, por ka ftonj tė ri, pėrskaj tij. A i keni ruajtur ata ftonj nė shtėpi tuajėn, dhe nė faqen tėnde tė FB, sepse edhe unė, moti tė kam shkruar ?!...

Unė e konsumoi ftonin, sikuse mjaft tė tjerė nėpėr Kosovė dhe e dua shumė. Thjesht ėshtė njėra ndėr pemtė qė e adhuroi mė sė shumti.
Jamė i lindur nė Krahinėn e Llapushės nė Kosovė (Llapusha kufizohet me Drenicėn, Dukagjinin e Podrimen), ku janė shumė ftoi. Edhe sot ėshtė tradite ftoni. E kam trashigun afėr shtėpisė dhe i mbjell ftoijtė.
Sipas bystytnive ftoi ėshtė njė pemė e bereqetshme qė sjell shumė tė mira dhe nga shtėpia i largon shumė tė liga. Plakat ftoin e mbanin nėpėr arka me rroba, e ata lėshonin njė erė tė kėndshme.
Kam bindjen se populli shqiptar ftoin e konsumon mė shumė se popujt e tjerė, nė rajon e mė gjėrė.
Pasi unė jetoi nė banesė, ftoin e ruaj edhe nė foto, sepse nuk i rezistojnė kohės, si dikur. Ėshtė karakteristike se tė gjitha kėto po lidhen edhe me ftonjė tė pėrkryer, nė qendėr tė tokės sė Knie.
Me rėndėsi ka kjo thėnie: plaket pema e vjetėr, mbillet fidani i ri!...

Faleminderit, Ismet Krasniqi-Lala! Dua tė kalojmė te arti e kultura dhe shkrimet tuaja. Vepra „Arti i daltuar“, sikurse e the atė ditė, se “do tė thotė mė shumė, sapo ta lexoni, gjatė faqeve tė veta, prandaj unė nuk e shoh tė arėsyshme tė flas mė tutje pėr veprėn time, por do tė flasim pėr gjėra tė tjera”... Ne kemi marrė tė gjithė pjesė dhe tė gjitha fjalėt e tubimit i kemi dėgjuar. I kemi parė tė gjitha pikturat. E kemi pėrpirė njė nga njė tė tėren. Aktori dhe piktori Arsim Berisha ėshtė me ne e pėr ne, me tė gjithė dramėn e Kosovės… Ēfarė ka mbetur pa u pėrfshirė nė kėtė libėr, „Arti i daltuar“?

Nė librin “ARTI I DALTUAR-Arsim Berisha: Gjurmė arti, kulture e jete”, i promovuar nė Winterthur tė Zvicrės, me 18.04.2017, nė bashkautorsi, unė, Ismet Krasniqi e Idriz Berisha, arrtėm ti tubojme shkrimet, shėnimet, edhe me autorsi tė personave tė caktuar, shokė miq tė krypersonazhit tė kėtij libri, Arsim Berisha, valltar, aktor e piktor, por edhe njė veprimtar i ēėshtjes kombėtare. Ishte kėnaqėsi pėr ne, autorėt e kėtij libri, qė u muarėm me veprimtarin e gjėrė tė kėtij punėtori tė palodhur, Arsim Berishės, i cili jeton e vepron nė Zvicėr, nė kantonin e Zürich-ut. Pėr ne dhe ata qė muarėn pjesė nė kėtė promovim, vlenė tė theksohet se ai ėshtė si njė ambasador i vėrtetė i artit e kulturės shqiptare nė mėrgatė, sepse ai dhe mėrgata lidhjet e tyre i kanė tė rregullta me vendlindjen.
Sigurisht nė libėr ka mbetur pa u pėrfshirė ajo qė nuk e kemi ditur ta shėnojmė; nuk e kemi pasur para vetes si matrial apo si shkrim.
Krijuesit ecin pėrpara dhe shikojnė vitet dhe krijimet. Ajo qė nuk ėshtė thėnė sot, thuhet nesėr. Edhe tė tjerėt bėhen dėshmitarė tė kėsaj krijimtarie.

Mjaft tituj, mirėnjohje, diploma, ēmime, qė i keni marrė nga tė gjitha qendrat e mėdha shqiptare, tė Kosovės; Shqipėrisė; tė Maqedonisė; tė Mal tė Zi; tė Kroacisė; tė Sllovenisė; tė Gjermanisė, etj. Gjatė kėtij udhėtimi sibolik, ēka tė ka lėnė mbrasa mė tė ēmuara dhe ēka tė ka mbetur peng?

Udhėtime relativisht kam pasur nėpėr tė gjitha kėto vende tė cilat i pėrmende. Nė Kosovė, kam qenė pothuajse nė ēdo mes, pėrpos qendrave komunale; edhe nėpėr fshatra, organizata punuese, fabrika, spitale, qendra administrative. Kėtė punė ma ka mundėsuar puna ime nė cilėsinė e foto-reporterit, nė gazetėn studentore “Bota e re”, nė vitet 1974/77, deri sa isha student, por i kam vizituar edhe tė gjitha shtėpitė e kulturės dhe jo vetėm vizituar, por pothuajse nė tė gjitha ato vende kam dhėnė shfaqje.
Punėn mė tė madhe tė jetės sime e kam zhvilluar nė kulturė. Fillova aktivitetin nė teatrin amator, nė shtėpin e kulturės “Jehona e Dukagjinit”, si nxėnės i gjimnazit “Luigj Gurakuqi”, nė Klinė, nė vitin 1969, dhe nė tė njėjtin vend pune, nė cilėsin e pėrgjegjėsit tė teatrit “Osman R. Gashi”, qė vepron nė kuader tė Qendrės se Kulturės “Jehona e Dukagjinit”, nė Klinė. U pensionova me 16 mars 2016.
Gjate punės sime dhe gjatė vizitave e shfaqjeve tė programeve artistike, qoftė nė Kosovė, Shqipėri e viset tjera shqiptare, por edhe nėpėr mėrgatė apo diasporė, peng mė ka mbetur pamundėsia matriale pėr tė marrė pjesė nėpėr ato vende ku kemi qenė tė ftuar.
Pas lufte, nė Kosovė, kulturės shumė pak i kushtohet kujdes. Artistėt konsiderohen shėrbyes civil me paga minimale. Tė pėrgatitesh me muaj tė tėrė, e nė fund, nė mungesė tė pėrkrahjes nga organi kompetent, mbetes pa e realizuar programin e caktuar. Kjo mbetet peng pėr jetė! Po tė mos vendos njeriu tė bazohet edhe nė forcat e veta, shumė gjėra i mbesin peng nė jetė.
Pse kam punuar pas luftės sonė, e shpesh herė edhe me katėr vite, pa kompenzim nga lojėrat politike nė Komunėn tonė, i kam lėnė anash tė gjitha punėt tjera, e kam punuar sa kam mundur e sa kam ditur tė punoj.
Arėsya ėshtė e theshtė. Kur na ka larguar nga vendi i punės me dhunė regjimi serb, ia kam pas dhėnė fjalėn vetes, se nėse e mbėrrij nė jetėn time edhe njėherė tė kthehem nė vendin e punės, nė shtėpi tė kulturės, kam pėr tė punuar shumė mė tepėr e rigorozisht, se qė kam punuar mė parė.
Nuk duhet tė punohet pėr tė holla e mirėnjohje. Mirėpo, pas punės tė cilėn e bėnė, shpėrblimi me mirėnjohje, me faleminderim apo ēmim, etj. ėshtė vėrtetė kėnaqėsi.
Nė karrierėn time tė punes, kėto nuk mė kanė munguar.

-Nga profili i juaj i tė kaluarės familjare, padyshim ėshtė rrespekti i posaēėm pėr veprimtarinė folklorike tė kėngėve folklorike. Keni shfaqur edhe dokumentarė nė televisione, keni marrė pjesė edhe mė festivallin folklorik, nė pozicione tė ndryshme, “I kėndojmė lirisė”, nė Klinė, nė tė cilin kam marrė heret pjesė. Por, ajo qė mė preokupon, e qė ėshtė edhe figura e tė parėve tuaj, qė i rrespektoj, ėshtė dueti Salih e Feriz Krasniqi.
A mendoni se ka edhe detaje nė kėtė drejtim, por edhe tė proflit tė duetėve Salih dhe Feriz Krasniqi pėr tė sqaruar dhe pėr tė spikatur profilin e tyre tė gjėrė e tė rėndėsishėm folklorik?


Prej se jam i lindur e deri me sot mė ka pėrcjell kėnga folklorike epike e mė pak lirike. Kur jam i lindur me 16 mars 1951, nė Drenoc tė Malishevės, axhallaret e mi, Feriz e Ali Krasniqi, kishin bėrė aheng. Ferizi ma kishte dhėnė emrin Ismet. Kėnga ka jehuar nė lagje dhe ofiqari i gjendjes civile nė atė kohe, Murtez Krasniqi, pyt ēka ka tė re? I thojnė, Sylės i ka lindur djalė. Dhe ai u pėrgjigjet, ejani nesėr pėr ta regjistruar. Dhe, mbaroi puna. Kjo mė ka mundsuar qė ditėlindja ime tė jetė plotsisht e saktė. Asnjėherė nuk kam pas ndonjė problem me certifikat tė lindjes.
U rrita nė mes tė kėngėtarėve mė nė za, siē ishin vėllezėrit Feriz e Ali Krasniqi dhe kushėriri Salih Krasniqi. Si i ri shėrbeja nė odė me ēaja, kafe, uji dhe oda mbushej me mysafir. Rapsodėt kėndonin. Sikur ma mbollen nė zemėr kėngėn folklorike. Pregatita librin “SHEKUJ ZGJOJNĖ NGA GJUMI-dueti Salih e Feriz Krasniqi”, dhe botues ka qenė “Epoka e re”, 2012. Libri u prit mirė nga publiku. Vitin e kaluar konkurova nė MKRS (Ministria e Kulturės, Rinisė e Sporteve), Departamenti i Kulturės, pėr pregatitjen e dokumentarit kushtuar duetit legjendar Salih e Feriz Krasniqi. Projekti u pėrkrah. Pas njė pune shtatė mujore, dokumentari u promovua nė Malishevė dhe u prit mirė e vlersua nga kompetentėt, si: prof. Dr. Mehmet Rukiqi, prof. Dr. Adem Zejnullahu, prof. Dr. Zymer Neziri, Daut Demaku, Fadil Hysaj, Nexhmije Pagarusha, Hashim Shala etj.
Premiera e dokumentarit u shfaq nė RTK 1 dhe tani shpesh reprizohet nė RTK 4. Kėtu, nė Zvicėr, pėr bashkadhetarėt tonė, dokumentarin ia dhurova RTV “Syri Blue”, drejtorit z. Saiti dhe i ėshtė dhuruar publikisht, nė intervistėn e atjeshme, pa kurrfarė komenzimi. Merita pėr kualitetin e dokumentarit kanė edhe regjisori & montazheri Alban Gashi; skenaristja Vlora Zhutaj Gashi; kameramani Martin Kabashi dhe konsulltantet: prof. Dr. Adem Zejnullahu dhe prof. Dr. Mehmet Rukiqi.
Pėr Salih e Feriz Krasniqin, sa do te flitet e shkruhet, mund tė thuhet ajo qė ka potencuar Prof. Dr. Xhavit Aliēkaj (tani i ndjerė):
„GJITHMONĖ MBETET DIĒKA PA U THĖNĖ“.
Tani jam nė pregatitje tė ribotimit tė librit “SHEKUJ ZGJOJNE NGA GJUMI-dueti Salih e Feriz Krasniqi”, me plotėsime. Besoi se do tė pritet mirė nga dashamirt e folklorit dhe nga lexuesit.

-A mund tė flitet, me kėtė rast, mė mirė, cilat janė ato plotėsime dhe si e plotėsojnė veprėn pėr duetėt Salih e Feriz Krasniqi?

Po, sigurisht ėshtė fakti se nė vitin 1966, Ansambli Rugova nėn udhėheqjen e Ramė Kapllan Nikēit dhe Rapsodėt Salih e Feriz Krasniqi, me besnikėri e pėrkushtim tė pa shoq, nė mėnyrėn mė origjinale tė paraqitjes, u prezantuan para publikut nė Angli, ku edhe e zunė vendin e parė, pra ishin ambasador tė vlerave tė folklorit shqiptar duke mundėsuar qė bota ta njehė Kosovėn dhe shqiptarėt. Kjo gjė nuk bėnė kurrsesi tė harrohet, madje asnjėherė. Jane edhe disa gjėra tė vogla qė do tė bėhen mė mirė.

Meqė jemi te folklori, dhe festivali folklorik “I kėndojmė lirisė”, njė festival gjithėkombėtar dhe mjaft i mirė, ku keni qenė disa herė nė pozicione tė ndryshme, ēka mund tė thuani, a mos ka edhe gjėra qė mendoni ju se nuk janė pėrfshirė sa duhet, dhe si duhet, nė kėtė eveniment?

Festivali Folklorik “I kėndojmė lirisė” i cili mbahet nga qershori i vitit 2001, nė Klinė, organizohet nė ditėlindjen e Komandant Mujė Krasniqi dhe u kėndohet tė gjithė dėshmorėve tė kombit. Ėshtė i veēantė edhe pėr nga karakteri i festivalit pėr arsye se nė skenėn e festivalit paraqiten vlera kulturore e artistike tė nivelit tė lartė. Pastaj u kėndohet luftėtarėve dhe dėshmorėve tė kombit shqiptar qė kanė luftuar pėr liri e pavarėsi tė trojeve shqiptare, nė tė gjitha periudhat historike, me theks tė veēant pėr luftėn e fundit tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK).
Nė festival marrin pjesė rapsodė, valltarė e instrumentistė nga tė gjitha trojet shqiptare dhe nga diaspora ose mė mirė tė themi, edhe mėrgimtarėt janė pjesė e festivalit. Nė festival mbi 80 pėrqind dominon kėnga dhe vallja epike, ndėrsa 20 pėrqind ajo lirike.
Pėr shkak tė pjesėmarrjes masive tė pjesėmarrėsve nė festival dhe publikut shumė tė interesuar, festivali mbahet nė ambient tė hapur. Hapja e festivalit bėhet nė fshatin Qabiq, te kulla e Komandant Mujė Krasniqi, dhe vazhdon me njė defilé (parakalim) artistik nėpėr sheshet e Klinės. Nė mbrėmje, pėr tri netė me radhė vazhdon festivali.
Festivali ka karakter garues, ēmimi mė i madh i festivalit ėshtė ēmimi “Muje Krasniqi”. Festivalin e pėrcjellin edhe shume aktivitete tė tjera letrare, sportive, tribuna shkencore, ekspozita etj.
Sigurisht se gjithmonė ka vend pėr tė organizuar edhe mė mirė dhe besoi se Kėshilli Organizativ gjithnjė e ka parasysh pėr tė futur elemente tė reja e pėrcjellėse tė kėtij festivali.
Pėr fund tė pytjes suaj po them se festivali ėshtė i profilizuar dhe i vlerėsuar edhe nga ekspert tė folklorit, si nga prof. Dr. Zymer Neziri, prof. Dr. Sabahajdin Cena, prof. Dr. Ramazan Bogdani, prof. Dr. Rexhep Munishi, prof. Dr. Adem Zenullahu, etnomuzikologu Bajram Lapi, Ermir Dizdari etj.

-JU keni qenė i angazhuar edhe nė teatėr, si aktor, dhe nė shfaqje tė ndryshme. Keni marrė edhe shpėrblime, si ajo e festivalit rajonal tė teatrove tė Pejės, tė Skenderajit; apo tė teatrit nė Vushtri, apo edhe nė festivalin ndėrkombėtar “Arti pa kufi”, nė Sarandė, ku je shpallur si aktori mė i mirė, etj...
Ēka mund tė na thuani nė kėtė drejtim?


Nė pamundėsi pėr tė studiuar artin dramatik mė parė, i vazhdova studimet nė Fakultetin Filozofik, nė Prishtinė, nė vitet `70-ta, degėn Filozofi-Sociologji. Pas studimeve punova si profesor nė gjimnazin “Luigj Gurakuqi”, nė Klinė. Pėrkundėr kėsaj, me teatrin isha shumė i lidhur. Merrsha pjesė nė organizimet e ndryshme kulturore, e veēmas me dramėn e skenėn e teatrit. Nė vitet `80-ta u emrova drejtor i shtėpise sė kulturės “Jehona e Dukagjinit”, nė Klinė. Kjo mė mundėsoi tė jem edhe mė afėr skenės sė teatrit. Mė vonė, vazhdova edhe Akademinė e Arteve, nė Prishtinė, klasa e profesor Enver Petrovcit. Unė, mė herėt e kisha zhvilluar aktivitetin tim, nė teatėr, si amator por pas kryerjes sė Akademisė sė Arteve, nė cilėsin e profesionalistit, mu ofruan edhe oferta tė ndryshme nga regjisorė tė njohur, pėr tė luajtur role nė teater, film e humor, si nga Enver Petrovci, Kastriot Saqipi, Adem Mikollovci, Halil Budakova, Jeton Ahmetaj, Arsim Haliti, Sunaj Raca, Enis Limani, Burim Haliti, Ekrem Xani, Sylejman Lokaj, Alban Gashi; pastaj nė projekte humori, Nexhmi Mehmeti, Cima, Lalushi etj.
Jam i kėnaqur me vlersimet qė mu kanė bėrė nga njerėzit kompetent tė artit, nė paraqitjet e mija nė skenėn e teatrit, ndėr to po i pėrmendi, veēmas festivalin e teatrove nė Pejė, Vushtrri, Mitrovicė, Prishtinė, Gjilan, Kamenicė, Drenas, Klinė, Skenderaj, Strugė, Gjakovė, Tropojė, Gjirokaster, e veēmas ēmimin mė tė mirė: aktori mė i mirė, nė festivalin ndėrkombėtarė “Art pa kufi”, i mbajtur nė Sarandė, nė maj tė vitit 2015. Kjo ėshtė siē e theksuat ju, njė mirėnjohje e UNESKOS sė Shqipėrisė.
Skena e teatrit pėr mua ėshtė e shenjtė. Hyn nė skenė si njė aktor i zakonshėm, por nėse i pėlqen publikut, del si i shenjtė.
Aktori shpėrblimin me tė madh e ka duartrokitjen e publikut. E pėrjetova kėte para disa ditėve, nė Pallatin e Kulturės “Asim Vokshi”, nė Gjakovė, me rastin e pėrcjelljes nė “banesėn” e fundit aktorin e madh tė skenės sė teatrit e filmit, tė ndjerin Hadi Shehu.
Ai u nderua jo me heshtje, po me duartrokitje!
Do tė shtroja pytjen: cili aktor nuk do tė dėshironte kėte?!...

-Ashtu ėshtė: e cili aktor dhe cili punėtor i fushės sė kulturės nuk do ta dėshironte kėte?

-Natyrisht. Tė gjithė e dėshirojnė kėtė. Lum ai qė i mbėrrin!...

Keni botuar vepra tė ndryshme. Nė vitin 2016 keni botuar edhe librin me recensione letrare dhe tė profileve kulturore e teatrore, “Nė hapėsirat e artit”, SHB “Rozafa”, Prishtinė 2016, e cila fillon me Prend Buzhalėn, tė botuar nė Klubin e Shkrimtarėve (KSH) “Vorea Ujko”, nė Klinė, e deri te Shaqir Foniqi. A keni diēka qė u ka shqetėsuar mė sė shumti me praninė e saj nė kėtė kuadėr kulturor, apo qė nuk ke pasur mundėsi qė ta pėrfshijshė?

Pasi mu dha mundėsia tė bėjė disa vlerėsime recensioni pėr disa vepra tė krijueve, tė cilėt unė i vlersoi shumė, si Prend Buzhala, Kristaq Shabani, Shaqir Foniqi, Gjon Gjergjaj etj. Vendosa qė ti botoi apo mė mirė tė themi ti publikoi edhe pėr lexuesit. Kėtu falenderoi tė gjithė ata qė mė ndihmuan ta pėrpiloi librin, sepse ishte njė zhandėrr shkrimi, i cili pėrherė tė parė po e punoi. Pėrpos shkrimit letrar nė dramaturgji, nė letėrsinė pėr fėmijė, nė zhanrin e satirės, pėrpos shkrimit monografik dokumentar e publicistik, sė fundi e provova penėn si autor i shkrimit me anė tė diskursit, por edhe me anė recensionesh e shkrimesh kritiko-letrare. Dy pamje janė ashtu si ndahet edhe libri. Nė pamjen e parė apo nė pjesėn e parė pėrfshihen recensione autoriale, qė janė shkruar nė raste tė recensuesit tė teksteve dramatike. Nė pjesėn e dytė , profilet, me nėntitullin komentues tė autorėve, intelektualėve, veprimtarėve, puna me aktrimin, ku pėrfshihen shkrimet e lexuara nėpėr pėrkujtimore pėr figura tė shquara klinas, si p.sh. Osman R. Gashi, Hamit Krasniqi e Gjergj Rrapi, si dhe shkrime e kumtesa qė i kushtohen teatrit, aktrimit, veprimtarive bashkėpunuese me Mirditėn e Rozhajėn; mandej dhe profile krijuese e jetėsore, pėr Ali Dacin e Arsim Berishėn.
Sigurisht se nė njė libėr nuk mund tė pėrfshihen tė gjitha ato qė autori i dėshiron. Por, mė vjen mirė qė vetė autori nuk e pregatit librin pėr botim, sepse nuk kishte mundur asnjėherė ta pėrfundoi.
Ata qė janė pjesė e pregatitjes se librit si p.sh. redaktori, recensenti e lektori, e krasitin librin dhe atėherė e merr kuptimin e duhur.
Unė pėr librin tim nuk mund tė flas. Fjalėn le ta thonė lexuesit. Me kėtė rast, edhe ju z. Brahim Avdyli, po sa ta lexoni librin. U faleminderoi nėse e bėni njė vlerėsim ashtu siē e pėrjetoni matrialin nė kėtė libėr.

Nė profilet kulturore, nė pjesėn e dytė, keni disa autorė; intelektual e veprimtar; nga kultura dhe aktrimi. Nga titulli i veprės, “Nė hapėsirat e artit”, ne kuptojmė shumė. P.sh. gjėrėsinė e temave; shtrirjen e tyre, lėmin e tyre, por edhe gjėrėsinė territoriale tė tyre. Dhe, shtrirja territoriale e trojeve apo viseve shqiptare ėshtė mė e madhe se sa shtrirja e shtetit shqiptar tė Shqipėrsisė, ndonėse quhen “shtete multinacionale”, si psh. Kosova...
A ka mbetur diēka ende pa u thėnė plotėsisht?


Pa mėdyshje se kanė mbetur shumė tema e ngjarje pa u pėrfshirė. Tani, po bėhen mbi 20 vepra tė botuara, e marrė nė tėrėsi, nė kėto vepra janė pėrfshirė tė gjitha ato qė kam pasur dėshirė. Por, gjithmonė mbetet diēka pa u thėnė! Tė gjithė autorėve u shpėtojnė dikund 10% tė pikėpamjeve tė tyre pa i thėnė dhe i anashkalojnė. Ndonjėherė, pa e ditur kėtė ēėshtje.

I kam pėrcjellur tė tri librat tuaja pėr plisin: “Dita e Plisit” 1 e 2, sė bashku me Prend Buzhalėn, KSH “Vorea Ujku”, nė Klinė, 2014 e 2015 dhe “Dita e Plisit” 3, SHB “Rozafa”, Prishtinė 2017. Mes miqėsh tė shumtė edhe tė mitė, keni psh. Mag. Muhamet Rogovėn dhe Fahri Xharrėn. Unė kam njė shkrim pėr plisin nė internet, por edhe njė poezi nė pėrmbledhjen poetike, “Shtegtimi i lirisė”, me titull, “Shpejtėsi e ndritshme”...
Ēka mund tė shtoni edhe mė tutje pėr plisin, apo pėr Ditėn e Plisit, qė nuk e ke pėrfshirė aty?


Unė mora pjesė nė shume role, nė aktrim, me plis, sikur roli i Lalės nė serialin “Cimerat” , tė cilin e transmetonte RTV 21; pastaj filmi “Gomaret e kufirit”; pastaj filmi “Azem Galica”, nė tė cilin e luajta rolin e Kurt Selacit, dalja i Azem Galicės, qė pėr mua ėshtė njė dėr shumė rolet mė tė mira, qė i kam luajtur deri mė tani nė film.
Mandej, dasma tradicionale shqiptare, nė Isniq; dasma tradicionale nė Etno Fest Kukaj, ku isha nė rolin e zotit tė dasmės; pataj edhe nė rolin e Kėrkuesit, nė monodramėn “Obelisku pa adrese”, tė autorit Sejdi Berisha, etj. Vinė edhe nga tradita familjare, me veshje kombėtare e me plis...
E tėrė kjo mė shtyri qė ta jap idenė pėr tė organizuar manifestimin nga trashėgimia kulturore “Dita e Plisit” dhe gjeta mirėkuptim e pėrkrahje nė Klinė, edhe nga Prend Buzhala, Idriz Berisha, Hajdin Morina, Gjon Gjergjaj, Mikel Gojani, Alban Gashi, Vlora Zhutaj Gashi, Kujtim Millaku; pastaj pėrkrahje gjeta edhe nga Mag. Muhamet D. Rugova, mag. Migena Arllati, publicisti e historiani Fahri Xharra, nga prof. Dr. Bashkim Lajci, prof. Dr. Zymer Neziri, shkrimtari Sejdi Berisha, Tahir Bezhani, Lulzim Logu, Gjon Necaj, Anastas Nika, Agron Isa Gjedia, Ndue Sanaj, Fadil Hysaj, Rasim Beqa, por edhe nga diapora, Mentor Thaqi, Musa Jupolli, Hasan Quqalla, Shaban Lajci e shume tė tjerė. Me disa, keni edhe ju bashkėpunim.
Unė, nė cilėsinė e ideatorit, e kam dhėnė propozimin qė “Dita e Plisit” tė mbahet nė Kulla, Oda, Muze, dhe aty ku ka trashėgimi. Ka filluar nė tetor 2014, edicioni i parė, dhe kanė vazhduar edicioni i dyte dhe i tretė, nė tetor 2015 dhe 2016. Janė botuar librat “Dita e plisit” 1, 2 dhe 3 dhe kėshtu do tė vazhdojė. Nė edicionin e parė, e keni shkrimin tuaj “Evropa e Bashkuar dhe Shqiptarėt”, faqe 128-141. Nė edicionin e katėrt, u premtoi se kjo poezi dhe shkrimi i juaj pėr plisin, do tė botohen.
Asnjėherė nuk do tė pėrfshihen tė gjitha nė libra pėr PLISIN, sepse plisi ėshtė aq i vjetėr, sa qė njeriu me dy, tre, apo 4 edicione nuk mund ti thotė tė gjitha. Gjatė edicioneve nėpėr vite, do tė ketė edhe risi, tė cilat do tė jenė nė favore tė afirmimit tė plisit, e pėrmes plisit edhe rrobet kombėtare.

Nė kėto vepra “Dita e Plisit”, 1, 2 e 3, janė pėrfshirė kumtesa; konika; reportazhe; poezi; komente dhe fotoalbume tė veēanta...
A ka edhe ndonjė gjė tjetėr qė u zgjon simpati apo antipati gjatė pėrgaditjes sė “Ditės sė Plisit”?


Po ka mė shumė simpati e me pak antipati. Po, po, ka simpati. Simpatia ėshtė qė njerėzit tė vijnė sa mė solemn, me plis tė bardhė mundėsisht dhe me rroba kombėtare. Antipatia rrjedh kur vijnė pjesėmarrės tė pa pregatitur; pa plisa ose me plisa me simbole e shkronja tė ndryshme.
Plisi ėshtė i bardhė; ai duhet tė shkelqejė; ai ėshtė simbol i tė gjithė shqiptarėve, prej albanėve tė parė, 3500 vite pėrpara se tė pėrtėrihen nėpėr “Greqi”, pellazgėt e ilirėt. Plisi me shenja ėshtė i grupeve tė caktuara politike apo edhe ideologjike.
Ndihem krenar kur nė manifestimin kulturor “Dita e Plisit” marrin pjesė pjesėmarrės me plisa tė tillė siē bėhen nė Kosovė e Shqipėrinė veriore; pastaj me plisa tė krahinės sė labėrisė; dhe me plisa tė rrafshit nga pjesa e Dibrės, etj. Kėto janė vlera kulturore nga trashėgimia e jonė shumė e lashtė.
Kėnaqem kur i vėrej simpatizantėt e futbollit me plisa; kremtimi i festave fetare me plisa; festimi i ditės sė flamurit kombėtar “28 Nėntori”, me plisa, etj. Sigurisht se edhe nė diasporė plisi ėshtė prezent. Asnjėherė kah do emigrojė shqiptari, dashurinė pėr atdhe, flamurin dhe plisin nuk do ti shuaj. E ka peng nė shpirtin e tij PLISIN.
Mė vjen mirė edhe me ndėrkombėtarėt, sepse ka tė tillė qė ruajnė apo dalin nė fotografi nėpėr shekuj, e veēmas me trurist, se mė kujtohet si fėmijė e i ri. I vėreje nė Prizren e nė Pejė, apo kahdo me plis tė bardhė nė kokė.
Nė kėto vitet e lirisė, nė Kosovė, plisin si simbol tė kombit shqiptar e bartin simbolikisht edhe shumė burra shtetėrorė me peshė nė politikėn botėrore. Kjo gjė mė krijon shumė simpati.

Nga fotografitė tuaja, nė vitin 2013, ma tėrheqė vemendjen edhe njė Lis i Madh, me degė tė shtrira, si punėt tona. Ai ėshtė rrapi shekullor, qė i sfidoi furtunat e mėdha tė shekujve. Je vet i rritur nė Malishevė dhe pensionist nė Klinė; prej tė parėve tuaj e deri mė sot. Edhe vet dukesh gjerėsisht si rrapi, me shėndet e punė...
A mund tė mė thuash me ēka u sfidon shtėrgatave tė viteve?


Mė lejoni z. Brahim Avdyli tu pėrgjigjem me disa rreshta tė mi, marrė nga libri im mė i ri, i cili ėshtė nė proces tė pregatitjes pėr botim, me titull “FOLEJA E SHQIPEVE”.
Kjo ėshtė poezia ime, “LĖ PENG KOKĖN, E JO TOKĖN”:

S`mė ndal dimri/S`mė ndal bora,/Jam nė tokėn time./
Temperaturat/E erėrat/Vijnė e shkojnė,/
Ato mund t`mė dėmtojnė/Lulen e frytin,/A rrėnjėt kurrė!/
S`ka fuqi t`mi shkulė/Nga atdheu im,/
Ruaje tokėn/Ajo prodhon/Ekzistencėn tėnde/E tė pasardhėsve tu,/
Kokėn lė peng/E tokėn jo!

Pra, aty ku Rrapi i ka lėshuar rrėnjėt deri nė thellėsitė mė tė thella, nėn tokė, aty ku edhe degėt janė lėshuar pėr tokė, gjėrė e gjatė, s`ka fuqi as fortunė qė ta largoi nga toka e vet.
Popullin tonė e kombin tonė nga Iliria, nga koha e Skenderbeut e deri te Adem Jashari, i pėrcollėn furtuna dhe acari i madh; e ujitėn tokėn tonė me mjaft gjakė; gjaku i tyre ėshtė flijuar gjithėkund pėr atdhe; kombi shqiptar ndėr shekuj mbeti rrap me rrėnjė e me degė, tė shtira anė e pėrtej.
Ai ėshtė nė tokėn e vet. Qėndroi vertikalisht dhe i pa pėrkulur, para tė gjitha furtunave shekullore. Kjo mė bėnė krenar qė i takoi kombit shqiptar.
Nėse e vlerėsojmė tė kaluarėn e kombit tonė, edhe personalisht, atėherė e dimė se secili prej nesh e ndien vehten tė fort e krenar, dhe u pėrballon mė lehtė apo i sfidon shtėrngatat gjatė jetės sė tij. Duhet pasur besim, guxim, trimėri, bamirėsi dhe mendjehollėsi. Ne, nė njė shkrim timin e kam thėnė se mjafton qė tė kemi trimėrinė e Skenderbeut, bamirėsinė e Nėnė Terezės dhe sakrificėn e Adem Jasharit. Atėherė, Atdheu ėshtė i sigurtė.
Ne, si komb shqiptar, i kemi punėt mirė atėherė vetėm kur punojmė si nuk ka dėshirė armiku i ynė shekullor- Serbia. Po qe se punojmė si kanė dėshirė serbėt, atėherė i kemi punėt keq.
Iu besoj vlerave tė kombit shqiptar; u pėrulem me respektin mė tė madh para dėshmorėve e martirėve tė kombit; i vlersoi tė arriturat e pėrgjithshme dhe i gėzohem bashkimit kombėtar, qė do tė ndodh njė ditė.

-Nė pėrgjithėsi, si aktor, si humorist, dhe ndėr tė tjera i kam sjellur vetė nė Zvicėr 4 a 5 CD e komedive apo humoreksave qė keni luajtur JU, pėr nipat e mbesat. Njėren ndėr to, po e pėrmendi: CIMĖ PATKONI. E kam marrė me vete. Shikoje po tė duash...
Ēka dėshironi t`i pėrfshini nėpėrmes lojės, tė cilat nuk ke mundur t`i thuash nė veprat tuaja?


Nė projektet e humorit nuk ka mundėsi tė jetė diēka vetėm “personale”. Arsya ėshtė e thjesht. Dikush e pregatitė skenarin, dikush tjetėr regjinė, e aktori kėtu e ka pėrgjegjėsinė e vet, d.m.th. sa di ta luaj rolin dhe ta bėjė sa mė tė pėlqyer nga publiku.
Ai krahasohet me kuzhinieren e ushqimit. Ėshtė mė i shijshėm sa tė dijė kuzhinierja ti qesė kryp, veget, biber etj.
Edhe humori ka rėndėsi si interpretohet, sa ėshtė diksioni i qartė dhe sa zhvillohen lėvizjet nė harmoni me tekstin e tė folurit, me njė qėllim tė vetėm: pėr tė pasur njė qėllim tė mirė dhe pėr tė kaluar sa mė thellė nė zemrėn e shiquesit tė pjesės, dramės, filmit e humorit. Mund tė jetė njė tekst i dobėt e njė lojė tė mirė, por ndodhė edhe e kundėrta, mund tė jetė njė tekst i mirė e njė lojė jo e mirė, skenike apo filmike.
Ndėr komeditė qė janė pėlqyer nga publiku janė: “ Cime Patkoni”, “Cim Taksisti”, “Dren Kurumlia”, “Policėt”, “Martesa e Lalushit”, “Ilaqi”, ”Dren Kurumlia nga Bugonja”, e deri te komedia e fundit, pėr vitin e ri 2017, “Mysafiri i vitit tė ri”.
Pėr pregatitjen e kėtyre projekteve shpesh ka tė angazhuar nga njerėz tė shumtė tė profileve tė ndryshme, pas kamerava; por sikur qė ka edhe aktorė pėrpara kamerave.

Kur u pėrmbysa, herėn e fundit, mbeta pa gojė. I mendova tė gjitha... Gjithmonė e kisha pranė vetes vajin dhe gazin (tė qeshurėn). Ato janė tė pandara nė rrugėn krijuese tė artit dramatik, filmor e letrar. Nė sfidat jetėsore, nė sfidat tuaja vjetore, ēfarė roli ka luajtur humori nė jetėn tuaj?

E thashė mė herėt se jam i rritur nė familjen e shahirave-rapsodeve dhe qysh si fėmijė isha i interesuar ti pėrcjellė kur bėhej humor. Ndonjėri prej tė pranishmėve dilte nė “trapazan” dhe bėnte humor, pasi kėndoheshin disa kėngė. Dhe, prej atėherė me lindi ideja qė tė merrem me humor, lojė skenike, mė vonė edhe me filmin...
Humori ta kėnaq shpirtin. Personi qė merret me humor kėnaqet vetė, por edhe publikun e kėnaq. Humori e zgjatė jetėn.
Nė skenat e teatrit edhe nė ekranet televizive, herė pas here ka humor, por shumė na mungon humori i shkruar, si dikur. Nė Shqipėri ka qenė revista “Hosteni” dhe nė Kosovė “Thumbi”. Nuk nuk di pse mungojnė sot?!!
Pjesė e humorit ėshtė edhe te vaji, sepse shpesh humori pėrcillet me tė qeshura tė mėdha, sa tė mbushen sytė me lot. Vaji dhe kėnga janė tė lidhura gjithmonė. Pasi pėrfundon humori, njeriu e ndien veten mirė e tė qetė.
Gjatė gjirimeve, edhe ne qeshim. Shpesh ndodh qė tė ndėrprehet gjirimi, derisa tė kthehemi nė gjendje pėr tė vazhduar, edhe nga e qeshura....
Po mė vjen mirė qė me batudat e mia humoristike edhe ju po u bejmė tė qeshim. Sa simpatike ishte kėrkesa e juaj kah tė vozitni me makinė pėr nė Solothurn/CH, mundėsisht, pėr tė mos detyruar tė qeshėsh nė autostradės, sepse nga e qeshura mund ta shkelni vinė e bardhė e tė dilni nga udha...
Nga kjo qė e the, mu tani kah po e jap intervistėn time, po mė qeshet... madje mjaft... hahahahaha....

Sė fundi, ndodhemi nė mėrgatė. Mėrgata ėshtė polivalente; me vajtje, me dhembje, me vetmi... Me njė fjalė, me tė qeshur, kur nuk mundet as edhe tė qajmė...
Ēka u thua nė pėrfundim lexuesve e shikuesve tuaj tė shumtė tė mėrgatės?


Mėrgatėn e pėrshėndes! Kudo qė jetojnė e veprojnė, ju jeni pjesė e jona; e nė jemi pjesė e juaja! Mė vjen mirė nėse sadopak me punėn tonė artistike u bėjmė tė ndiheni mirė, sado qė keni dhembje, ndonjėherė vetmi...
Ju jeni edhe me projektet tona!
U kėrkojmė falje nėse ndonjėherė nuk i plotėsojmė kriteret e duhura. Por na kuptoni se gjithėherė jemi nė kėrkim tė asaj mė tė duhurės; kėrkojmė tė mos keqkuptohemi, se nuk e pėrqeshim askend, as nuk e kemi si qėllim tė fyejmė ndonjėrin, por pėr tė paraqitur dukuritė negative tė shoqėrisė sonė.
Aktrimi ėshtė pasqyrė, reflekton dukuritė negative e pasqyrja reflekton ate qė ndodhė pėrball saj.
Diaspora ka dhėnė shumė pėr Kosovėn e lirinė e saj; ka dhėnė shumė dhe jep kurdoherė pėr shqiptarinė e shqiptarin.
U paqim me jetė e qofshi shėndosh e mirė; me familjet tuaja, e mirė ardhshi sa herė doni, nė atdheun tonė tė pėrbashkėt e shqiptar!
Ju, kur vini, nė Kosovė, i jepni kuptim e kėnaqėsi jetės; nė sheshet e odat e Kosovės.
U faleminderoj pėr intervistėn, z. Brahim Avdyli!
Mirė u takofshim herave tė tjera, kėtu nė Zvicėr e nė Kosovė, e kudo nė trojet shqiptare!...

-EDHE NE, JU FALEMINDEROJMĖ PĖRZEMĖRSISHT!
-PAĒI SHĖNDET E JETĖ TĖ GJATĖ, SA MALET TONA!
-TĖ JESH EDHE MĖ I GJĖRĖ SE RRAPI!

Ne, do tė shihemi prap...
-FALEMINDERIT EDHE PREJ JUVE!...

Intervistoi: Brahim Ibish AVDYLI

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 52 vizitorë
Lexuar: 723 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Flet poeti, filozofi, fotografi i n...
E martė, 14 nėntor 2017 - 04:25
“Si e kam njohur Ali Podrimjen dhe Ibrahim Rugovėn” “ ... njė rebel radikal, pėr tė cilin nuk ishte aq e rėndėsishme qė ta shpjegojmė botėn, mirėpo qė...
Aty ku ėshtė mėsuesi Vaxhid janė edhe nxėnėsi...
E enjtė, 21 shtator 2017 - 22:09
Mėsuesi Vaxhid Sejdiu me punėn, angazhimin dhe pėrkushtimin e tij nė kuadėr tė shkollės shqipe ėshtė bėrė model, se si duhet tė punojnė mėsuesit nė shėrbim...
Kėngėtari Nikollė Gjini, njė jetė me kėngėn s...
E hėnė, 19 qershor 2017 - 00:25
Publiku mė bėnė tė lumtur kur kėndoj dhe harroj ēdo gjė nga respekti pėr te para tij. Tallava, mendoj, ėshtė kanceri i muzikės popullore..
Jam krenar qė i takoj kombit shqiptar dhe e m...
E merkurė, 19 prill 2017 - 04:13
Intervistė me artistin e teatrit e tė filmit tė Kosovės, humoristin, studiusin serioz tė evenimeteve tė shumta, kritikun e artit letrar e pamor, Ismet Kras...
INTERVISTĖ ME KRYETARIN E LKSHMSĖ Z. HASAN QY...
E dielė, 01 janar 2017 - 05:45
Z.Qyqalla ky ėshtė viti i tret, nga themelimi i Lidhjes sė Krijuesve Shqiptarė nė Mėrgatė (LKSHM), ju si do na pėrshkruani shtegtimin e kėtij asociacioni, ...
më shumë nga - Intervista »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi