Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Dy eurodeputetė nė Vlorė pėr ēėshtjen Ēame
Publikuar më 05 korrik, 2017 nė orėn 00:05 ( ) Lajme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Nė datėn 02. 07. 2017, nė lokalin ” Barakuda “ pranė Petroliferės, Vlorė u mbajt konferenca pėr ēėshtjen Ēame. Konferenca u iniciua e u organizua nga Shoqata Demokratike “Ēamėria” me qėndėr nė Holandė, dega Vlorė.
E veēanta ishte se nė kėtė veprimtari morėn pjesė dhe dy eurodeputetė: Yerohen Gerk dhe Yohan Angelo Klarence.

Ata erdhėn me misionin e fakte-mbedhėsit pėr tragjedinė ēame. U pritėn me nderim e emocion nga pjesėmarrėsit. Pas disa kumtesave tė shkurtra informative erurodeputetėt intervistuan mbi 25 ēamė e ēame tė moshuar tė mbijetuar nga genocidi grek ndaj popullsisė ēame, nė vitet 1914-1945. Rrėfimet rrėnqethėse tė ēamėve tė moshuar shkaktuan drithma e lotė te eurodeputetėt.

Ata u habitėn pėr kasaphanėn qė kishin bėrė grekėt ndaj ēamėve. Ishte i paimagjinueshėm fakti i njė tė moshuari ēam: Grekėt i kishin pjekur e djegur nė zjarr fėmijėn e tij! U dėgjuan dėshmi tė gjalla si: ēarja e trupave tė nėnave shtatzėna (pėr tė shfarosur ripėrtėritjen e rracės shqiptare) pėr tė mos lindur mė ēamė.

Treguan masakrat e grekėrve ndaj ēamėve rrugės pėr nė Shqipėri… Njė nėnė kėrkoi tė hidhte nė lumė fėmijėn e vet ngaqė ai qante! …. e mund tė vriteshin tė gjithė prej grekėrve! Prindėrit e kėtyre tė mbijetuarve kishin marrė nga njė grusht gurė nga vendlindjet e tyre. Kėta gurė ruhen edhe sot nė shtėpitė e ēamėve.

- Do t’i kthejmė kėta gurė nė vendlindjet tuaja! – tha njėri nga eurodeputetėt.

Ēamėt u ngritėn e, me lotė nė sy, pėrqafuan eurodeputetin. Vetė eurodeputetėt thanė fjalėt mė prekėse dhe premtuan se do ta udhėheqin punėn pėr rikthimin e ēamėve nė pronat e tyre. Nė kumtesat qė mbajtėn zotėrinjtė: Idajet Jahaj, Rrustem Geci, Bardhosh Gace, Xhemil Lato, Hajdar Fejzullau, Hasie Selishta (Kryeziu), Tomorr Lelo, etj…. falėnderuan zotėrinjtė eurodeputetė duke i cilėsuar “ miq tė sinqertė tė popullit shqiptar”.

Gjithashtu veprimtari Rrustem Geci bėri njė ekspoze pėr veprimtarinė e qeverisė ēame dhe punėn e jashtėzakonėshme tė Kryeministrit z. Festim Lato.
Nė mbarim tė kėtij aktiviteti dy eurodeputetėt shkuan nė Sarandė e kaluan tej kufirit, nė tokėn ēame, ku filmuan hapėsira e fshatra tė braktisura nga shovenėt.

Rrustem Geci
Idajet Jahaj


Vlorė, dt. 3 korrik 2017

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 32 vizitorë
Lexuar: 672 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Ēfarė pėrmban Ligji i ri pėr gjuhėt
E premtė, 12 janar 2018 - 04:32
Nė Kuvendin e Maqedonisė sot me 69 vota u miratua Ligji pėr pėrdorimin e gjuhėve. Mė posht MekuliPress, ju sjell pėrmbajtjen e kėti Ligji. Ligji pėr pėr...
Kosova ėshtė Djepi i barbarisė dhe gjenocidit...
E dielė, 07 janar 2018 - 20:24
REAGIM Prifti malazez i Kishės Ortodokse, Radomir Nikēeviq, paska deklaruar nė Shkodėr se «Kosova ėshtė Serbi sepse ai ėshtė njė vend i shenjtė i Serbis...
GEZUAR!
E dielė, 31 dhjetor 2017 - 21:23
.
SQARIM PĖR OPINIONIN
E martė, 19 dhjetor 2017 - 01:16
Ne pasardhėsit e Familjes Meha nga Prekazi i Skėnderajt, jo pėr tė reaguar ndaj shkrimit tė disa portaleve ose mė mirė thėnė informimit tė Partisė NISMA, d...
REAGIM: i Fakultetit Filozofik lidhur me vend...
E martė, 14 nėntor 2017 - 19:22
Dje, mė 13.11.2017, pėrmes mjeteve tė informimit publik, u informuam se Gjykata e Apelit ka vėrtetuar vendimin e Gjykatės Themelore tė Prishtinės pėr ta ko...
më shumë nga - Lajme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi