Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Grupi i Veteranėve: PĖRKRAHIM KĖRKESAT E GRUPIT TĖ KUMANOVĖS...
Publikuar më 16 korrik, 2017 nė orėn 03:02 ( ) Lajme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Njė grup shokėsh Veteranė, pėrkrahin Grupin e Kumanovės, sidomos pėrkrahin thirrjen e Grupit tė Kumanovės, drejtuar popullit shqiptar qė jeton, nėn pushtimin sllavo-maqedonas, duke ftuar motrat dhe vėllezėrit Shqiptarė, qė jetojnė nė kėto Troje. Duke parė situatėn politiko-sociale-ekonomike-sigurisė, tė Shqiptarėve qė jetojnė nėn pushtimin sllavo-maqedonas, pushtim qė nuk ka lanė tė zezė pa bėrė, sidomos prej mbarimit tė luftės sė 2001-it, luftėtarėt e Lirisė, ishin nė nishane tė sllavo-maqedonasve dhe BDI-sė, ku vriteshin nė prita dhe kurthe tė organizuara nga tradhtia, kėshtu vriteshin djemtė me tė mirė tė Kombit, burgoseshin, torturoheshin, dėnoheshin me dėnime kapitale me Burgje tė Pėrjetshėm, nė trojet shqiptarė, qė jetoni nėn pushtimin sllavo-maqedonas, janė tė dėnuar 32 Shqiptarė, tė gjithė me procese tė montuara Politike, e shumė tė tjerė me dėnime tė rėnda, besa tek iu vriten edhe fėmijėt.

Tė dashur vėllezėr dhe motra shqiptarė/e,qė jetoni nėn pushtimin sllavo-maqedonas, ju pėr ēdo minutė,orė,ditė,natė jeni ka e jetoni jetėn nėn Robėri, me politikanė tė shantazhuar, tė shitur dhe tradhtarė, ju jeni ata qė duhet, tė filloni tė organizoheni pėr kryengritjen pėrfundimtare, pėr Liri dhe Ēlirim, pėr t'ju bashkuar shtetit amė-Shqipėrisė. Jeta juaj ēdo ditė, javė, muaj, vite, dekada ėshtė jetė e rėndė, nėn pushtimin sllavo-maqedonas, me maskarenjtė shqipfolės, qė ju kanė rrjepur deri nė palcė.
Ju vetė duhet ta vlerėsoni situatėn dhe kohėn, gjendjen reale nėn pushtimin sllavo-maqedonas,tė ndihmuar nga tani mė tradhtarėt dhe tė shiturit e BDI-sė, askush nuk mundet tė ju ndihmoj,nėse ju vet nuk filloni, tė mendoni, veproni pėr fillimin e kryengritjes Pėrfundimtare, pėr Liri dhe Ēlirim Kombėtar, nėse ju filloni tė mendoni, punoni edhe ndihma e vėllezėrve/motrave nga tė katėr anėt e Kombit, nuk do tė mungoj, ashtu siē nuk ka munguar edhe nė Luftėn e 2001-it,ku kishte vullnetar shumė.

Ndėrsa ju mos mendoni, pėr Grupin e Kumanovės, sepse ata jan tė vetėdijshėm, me vetėdije i kanė lėnė tė gjitha tė mirat e tyre, familjet, fėmijėt, bizneset dhe kanė ardhur t'ju ndihmojnė nė fillimin e njė lufte pėrfundimtare, e cila do tė sillte Lirinė dhe Ēlirimin,
pėr tė bėrė Bashkimin Kombėtar, kėta dhjetė Dėshmorė tė Kombit dhe 37 trima qė gjinden nė burgjet sllavo-maqedonase, janė tė Tradhtuar, nga ish shokėt e tyre luftėtarė, nga struktura tė BDI-sė, kjo ėshtė temė nė vete, qė do ta ketė zgjidhjen edhe kjo.
O do tė Lirohet Grupi i Kumanovės, dhe tė gjitha grupet dhe individėt, qė janė tė dėnuar me procese tė montuara politike, ose nuk do tė ekzistojė shteti pa identitet i IRJM-sė.
NDERIME ATDHEUT!
LAVDI DĖSHMORVE TĖ KOMBIT!

Grupi i Veteranėve
Prishtinė
15 korrik, 2017

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 35 vizitorë
Lexuar: 738 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Ēfarė pėrmban Ligji i ri pėr gjuhėt
E premtė, 12 janar 2018 - 04:32
Nė Kuvendin e Maqedonisė sot me 69 vota u miratua Ligji pėr pėrdorimin e gjuhėve. Mė posht MekuliPress, ju sjell pėrmbajtjen e kėti Ligji. Ligji pėr pėr...
Kosova ėshtė Djepi i barbarisė dhe gjenocidit...
E dielė, 07 janar 2018 - 20:24
REAGIM Prifti malazez i Kishės Ortodokse, Radomir Nikēeviq, paska deklaruar nė Shkodėr se «Kosova ėshtė Serbi sepse ai ėshtė njė vend i shenjtė i Serbis...
GEZUAR!
E dielė, 31 dhjetor 2017 - 21:23
.
SQARIM PĖR OPINIONIN
E martė, 19 dhjetor 2017 - 01:16
Ne pasardhėsit e Familjes Meha nga Prekazi i Skėnderajt, jo pėr tė reaguar ndaj shkrimit tė disa portaleve ose mė mirė thėnė informimit tė Partisė NISMA, d...
REAGIM: i Fakultetit Filozofik lidhur me vend...
E martė, 14 nėntor 2017 - 19:22
Dje, mė 13.11.2017, pėrmes mjeteve tė informimit publik, u informuam se Gjykata e Apelit ka vėrtetuar vendimin e Gjykatės Themelore tė Prishtinės pėr ta ko...
më shumë nga - Lajme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi