Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
GJENOCIDI I KRYENGRITĖSVE SERB NDAJ SHQIPTARĖVE AUTOKTON TĖ BEOGRADIT MĖ 1806
Publikuar më 16 tetor, 2017 nė orėn 22:08 ( ) Histori |
Rrit madhësinë e shkronjave
Tragjedinė mė tė madhe shqiptaret e Beogradit e pėrjetuan me fillimin e kryengritjes serbe gjatė vitit 1806. E cila kishte karakter gjenocidial ndaj shqiptarėve nėpėr tanė Pashallėkun e Beogradit nė pėrgjithėsi e tė shqiptarėve tė Beogradit nė veēanti. Mė 29 dhjetor 1805, rreth 250 mijė kryengritės serbė me 40 topa e kishin rrethuar Beogradin.
Nga ushtima e gjyleve tė topave, banorėt u zgjuan nė panikė nga gjumi dhe nxituan tė strehoheshin nė kėshjellėn e Kalemejdanit. Mirpo burimet arkivale thonė se nė qytet kishin mbetur 1200 banorė tė tjerė, shumica e tė cilėve ishin gra dhe fėmijė. Si rezultat i granatimeve me 2 janar 1806 nė qytet kishin mbetur tė vrarė 240 veta prej tyre shumica ishin fėmijė dhe persona tė moshuar. Shumica e familjeve tė cilat nuk kishin pasur mundėsi tė strehoheshin nė kalanė e qytetit, ishin strehuar nėpėr xhamitė dhe teqet e Beogradit.

Kryengritėsit serb u hakmorrėn nė mėnyrėn mė mė ē’njerėzore ndaj banorėve tė pambrojtur shqiptarė e nė veēanti ndaj femrave qė ishte vėshtirė tė pėrshkruhej. Sjelljet jonjerėzore tė kryengritėsve i pėrshkruajnė kronistėt e asaj kohe: “Ushtarėt serbė tė cilėt nuk dinin se ē’ėshtė mėshira e as njerėzia i zhvishnin lakuriq grate dhe vajzat dhe i detyronin ashtu lakuriq qė tė lėviznin para turmės tė ushtarėve dhe orgjive tė ē’frenuara serbe deri sa intervenoi prijėsi i tyre Karagjorgje Petroviqi, i cili i caktoi dy xhami ku i vendosi ato femra tė mjera shqiptare. Po ashtu Karagjorgje urdhėroi qė muslimanėt shqiptarė qė kishin mbetur gjallė tė tuboheshin nė disa xhami tė cilėve ua caktoi rojėn dhe ua ndaloi ushqimet”. Ky knjaz i principatės ishte shqiptar ortodoks nga rrethina e Kragujevcit (vėr. autorit).
Mė vonė kryengritėsit e pushtuan tėrė qytetin dhe e rrethuan kalanė e cila ishte pėrplotė me gra e fėmijė. Rrethimi i kalasė vazhdoi pėr tre muaj nė vazhdim. Populllata e rrethuar mbeti pa ushqime. Nė kalanė e Beogradit siē shkruajn kronistėt nuk mbeti azgje, pėrveēse gurve tė kalasė. Rrethimi mė nuk mundė tė pėrballohej. Pėr ē’do ditė vdisnin nga uria njė numėr i madh i grave dhe fėmijėve. Pėr kėtė shkak disa dolėn prej kalasė dhe iu dorėzuan kryengritėsve. Kėtė gjendje tė mjerueshme e kishte pėrjetuar edhe veziri i Beogradit Sulejman Pahai i cili ishte rrethuar mbrenda nė kala. Nė dhjetė ditėt e fundit nuk kishte mbetur azgjė pėr t’u ngrėnė. Nė kėto rrethana tė pa pėrballlueshme ishte dorėzuar edhe veziri i madh i Beogradit dhe kėrkoi tė bisedojė me kryengritėsi. Pas bisedimeve atij iu lejua qė me suitėn e tij prej njerėzve mė tė ngushtė ta lėshoi Beogradin.
Pas pushtimit tė kalasė, kryengritėsit i tubuan tė gjithė shqiptarėt e pėrkatėsisė fetare muslimane dhe i detyruan ata me force tė kalojnė nė tė krishterė. Burimet mė tutje flasin se mbrenda njė dite u kryqėzuan 6 mijė shqiptarė dhe disa qindra ēifutė. Ata shqiptarė qė rrefuzonin tė kryqoheshin pėrfundonin me kokė nė kazanin qė vlonte me ujė tė nxehtė dhe kėshtu i lėshonte shpirti tė mjerit nga ky inkuzicion sllave.
Me gjithė atė nė qytet mbetėn njė numėri konsiderueshėm i shqiptarėve tė cilėt e vazhduan jetėn nė njė varfėri tė skajshme. Ē’do njeriut i vinte keq kur i shikoje fytyrat e zbehta tė kėtyre njerėzve. Kjo golgotė e shqiptarėve nė Beograd do tė zgjasė me vite nė vazhdim gjer nė dėbimin e tyre pėrfundimtar gjer nga fundi i vitit 1867.

Kėshqella e Beogradit ku u masakruan dhe u kryquan shqiptarėt
autokton tė asaj pjese tė DARDANISĖ ILIRE.
P.s. kėtė shkrimė po e publikoj nė kundėrshtim me vizitėn e T. Erdoganit sot me tė o8.10.2017. nė Beograd me suitėn e tij. Sėrbia e cila ishte dhe mbeti armiku mė i pėrbetuar i shqiptarėve si kolektivitet i etnisė sė tyre. Sot me tė o8.10.2017.

Reshat AVDIU

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 46 vizitorë
Lexuar: 613 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
SI U SHPĖRNDA NĖ BOTĖ, “ZĖRI I KOSOVĖS”, ORGA...
E dielė, 19 nėntor 2017 - 01:51
ADRESAT DHE POSTIMI I ‘‘Z. K.“ NĖ VITET 1982-84 KY SHKRIM RIBOTOHET PAS 6 VITEVE, ME NJE SHTOJCĖ (HYRJE)!?..SEPSE, ĖSHTĖ E NJĖJTA SITUATĖ NĖ KOSOVĖ...PRA,...
GJENOCIDI I KRYENGRITĖSVE SERB NDAJ SHQIPTARĖ...
E hėnė, 16 tetor 2017 - 22:08
Tragjedinė mė tė madhe shqiptaret e Beogradit e pėrjetuan me fillimin e kryengritjes serbe gjatė vitit 1806. E cila kishte karakter gjenocidial ndaj shqip...
“Masakra e Reēakut...” - libėr i dėshmive tė ...
E shtunė, 16 shtator 2017 - 00:20
Pėrkitazi me botimin e monografisė "Masakra e Reēakut – Krim kundėr njerėzimit", grup autorėsh, nė gjuhėn angleze dhe ribotimin nė gjuhėn shqipe nga Instit...
PALEOLITIKU I PARĖ DHE EVOLUIMI I NJERIUT NĖ...
E dielė, 10 shtator 2017 - 21:27
(Nga mediat elektronike dhe veprat) Po e sjellim edhe njėherė ndėr mend se banorėt e hershėm tė Evropės sė Bashkuar dhe tė kontinentit, qoftė edhe me An...
SINGIDINUMI DARDAN APO BEOGRADI SHQIPTARĖ GJ...
E merkurė, 06 shtator 2017 - 22:40
Sipas shėnimeve arkivale turke tė TAPY-TEFTERIT, Perandoria Osmane e sundoi Beogradin gjegjėsisht Singidinumin dardan prej vitit 1521-1867, ky sundim do tė...
më shumë nga - Histori »
 
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi