Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Pavarėsia e Gjakovės
Publikuar më 06 nėntor, 2017 nė orėn 21:43 ( ) Bekim Rexhepi | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Kosova do tė duhej tė provokonte tė paktėn opinioni publik se ėshtė e gatshme tė njoh pavarėsinė e Katalunisė, si reagim me mos pajtimin direkt me Spanjėn, qe kjo e fundit nuk do ta njoh Kosovėn si njė shtet i pavarur nga mbeturina Jugosllave. Njohja e Katulunisė se pavarur do ti ndihmonte aspirata e forta te katalunasve qe vendi i tyre tė mos mbetet barrė e xhepit mbushės tė ekonomisė sė Spanjės, njashtu siē ishte Kosova njė barrė serbe.

Nocioni pavarėsi ėshtė pėrcaktuesi - shpirti i shtetit, ai bėhet i kuptueshėm dhe mė i qėndrueshėm nė dėshirėn dhe vullnetin e secilit individ, institucion. Shteti, i cili synon tė mėkėmbet dhe tė fuqizohet me veten e tij zgjedh aktin final tė pavarėsisė. Ajo, pavarėsia ėshtė e shenjtė.
Nderė tė tjera pavarėsia ėshtė gjithashtu njė akt i zbavitjes politike e humane, sepse pėrmes saj etnia pėrcaktuese politike zgjedh tė zbavitet, e barabartė ne vallen e atyre konditave tė lirisė universale. Por, mospajtimet e vjetra dhe tė reja politike tė etnive dhe grupimeve politike, gjithnjė duket se marrin prirje tė trajtohen me vrullin e forcės dhe me pak, e mė pak tė argumentit. Pra, kėshtu qe nuk ndodh tė ketė njė edukim tė pėrshtatshėm, qe mund tė qojė nė ekuilibrim zgjidhjesh tė ndėrvarura ne tė mirė tė tė gjithėve. Nganjėherė edukimi bėhet i brishtė, kur qeverisja tradhton nė vetvete vlerat sublime tė tė drejtės. Ne shqiptaret e Kosovės ishim tė suspenduar nga sublimiteti i tė drejtės, ishim tė diskriminuar nga e drejta pėr tė pasur aq sa edhe tė tjerėt. Nuk na behej vonė, qe tė ndėrmerrnim diē me kohė dhe pėr kohė.
Pavarėsia e Kosovės nga Jugosllavia pėrkatėsisht nga Serbia ishte njė rrugėtim i gjatė dhe i mundimshėm i shqiptarėve, ajo u arrit me sakrificė nacionale sidomos tė shqiptarėve, dhe pėr kėtė ata sot edhe ndėrkombėtarisht kanė tė drejtėn sublime pėr tė qeverisin me vendin. Referendumi i vitit 1991 pėr pavarėsi, i organizuar nga Rugova (dhe partia e tij LDK), u bė pasi kishte ndryshuar kuadri gjeopolitik dhe pėrfundimisht qartėsohej se nuk kishte mė Jugosllavi dhe ajo krejt ēfarė po mbetej ishte njė sovranitet serb i shtetit tė Serbisė, i cili ishte i vetmi, i interesuar ta mbante ende tė gjallė njė krijesė tė mbetur jugosllavi, e gjithė arsyeja ishte qe ta mbante Kosovėn brenda si njė lloj elementi pėrbėrės i saj. Mbetja e Kosovės nėn kėtė sovranitet ishte vetėvrasje politike, siē i kishte ndodhur Vojvodinės.
Katalunia ka shpallur pavarėsinė dhe fare natyrshėm qe Spanja nuk do ta njoh, por do tė provoj qė me vendimet e saja anti/pavarėsi ne tė gjitha mėnyrat qė ta suspendoj edhe autonomin e kalalunisė, siē e kishte bėrė Serbia me Kosovėn. Do tė ketė arrestime dhe mbase do tė ketė ērregullime politike tė brendshme pėr vet Spanjėn nė tė ardhmen nėse zgjedhė rrugėn e forcės, sepse edhe basket do tė zgjedhin fatin e nėpėrmjetėm si tė Katalunisė, ndryshe nuk kanė mė arsye tė mos zgjohen politikisht.
Kosova do tė duhej tė provokonte tė paktėn opinioni publik se ėshtė e gatshme tė njoh pavarėsinė e Katalunisė, si reagim me mos pajtimin direkt me Spanjėn, qe kjo e fundit nuk do ta njoh Kosovėn si njė shtet i pavarur nga mbeturina Jugosllave. Njohja e Katulunisė se pavarur do ti ndihmonte aspirata e forta te katalunasve qe vendi i tyre tė mos mbetet barrė e xhepit mbushės tė ekonomisė sė Spanjės, njashtu siē ishte Kosova njė barrė serbe. Por, njėmendė edhe Katalunjasit, duhet tė mbledhin kokėn para se tu ndodhė koincidenca “kosovare”, sepse subjekti i pavarėsisė mund ta qojė vendin nė njė paprespektivė tė re, mė te madhe, mund tė rrėshqasin nė korrupsion dhe krim tė organizuar siē e kanė stisur tash e 13 vjet Kosovėn e pavarur.
Kosova nuk ėshtė njė territor i madh, por kompleksitet politike janė tė mėdha dhe gjithnjė e mė shumė po bėhen tė mėdha brenda etnive, madje edhe brenda vet njė etnie tė vetme. Nuk do tė ishte befasi publike qė pas ca vjetėve, ndofta nė kohė dhe pėr kohė qe tė ndodhi edhe Republika e Gjakovės, tė kėrkoi pavarėsi nga Kosova dhe mė pastaj Katalunia njė tė nesėrme ta njoh dhe si e para ta pranoi pavarėsinė e Gjakovės.

04-11-17


Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Bekim Rexhepi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 41 vizitorë
Lexuar: 154 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
PĖR TRIMAT, JUSUF E BARDHOSH GĖRVALLA DHE KA...
E merkurė, 17 janar 2018 - 07:50
(Nė 36-vjetorin e vrasjes sė TRE YJEVE TĖ PAVDEKĖSISĖ) Koha ecėn pa u ndalė.....Vitet rrokullisen njėri mbas tjetrit, pa u ndjerė e pa na marrė leje asp...
PERCAKTIMI DHE SHENJIMI I KUFIRIT- ATRIBUT I ...
E merkurė, 17 janar 2018 - 07:35
Tashmё, ёshtё bёrё plotёsisht e qartё qё marrёveshja e nёnshkruar, me 26 gusht 2015, nё V...
Substanca e antidiplomacisė sė ditmirėve
E dielė, 14 janar 2018 - 16:19
Barometri diplomatik *** Ditėmirėt e Shqipėrisė nė OKB, sė bashku me Serbinė, me Rusinė, me Kinėn dhe me Korenė Veriore dy herė, mė 2015 dhe mė 2017 vo...
Pėshtjellimi i diellit, lotėt e qiellit dhe k...
E dielė, 14 janar 2018 - 16:17
Rrezatimin e diellit gjithmonė tokat shqiptare e kanė priturė pėr faktin se na ka sjellė ngrohtėsinė fizike dhe atė shpirtėrore. Ky rrezatim na ka mbajturė...
Si t’a lexojmė heshtjen eTiranės kur kleri d...
E shtunė, 13 janar 2018 - 02:03
Kam shkruar dy shkrime kohė mė parė me titull: Tiranė mjaft mė me politikė antiKosovė. Mirėpo deklarimi i priftit malazez nė Kishėn ortodokse tė Vrrakės ...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi