Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Libėrdėshmi se Shiqiri Makshana jetoi, veproi e luftoi pėr atdhe nė emėr tė njerėzores
Publikuar më 07 nėntor, 2017 nė orėn 22:05 ( ) Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Recension

Libri “Njė jetė nė shėrbim tė atdheut – Monografi pėr Shiqiri Makshanėn”, i autorit Agim E. Gashi, vije para lexuesve, si njė dėshmi qė vihet nė shėrbim tė kujtesės kolektive dhe tė mos harresės pėr njėrėn ndėr ngjarjet mė tė lavdishme tė kombit shqiptar - luftės pėr ēlirimin e Kosovės nga pushtimi i Serbisė, duke dėshmuar nėpėrmjet heroit individual Shiqiri Makshana, se luftėtarėt e lirisė nuk kishin tė bėjnė me mbinjeriun, por ishin njerėz tė zakonshėm, punėtorė qė kishin jetėn e tyre, familjet e tyre, me mund e vėshtirėsi tė mėdha kishin krijuar mirėqenien familjare, por qė kur e kėrkoi zėri i atdheut, kur po rrezikohej ekzistenca e popullit shqiptar nė Kosovė, lanė gjithēka patėn, dhe iu bashkuan radhėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės nė frontet e luftės nė Kosovė, duke u vėnė nė dispozicion tė saj me gjithēka patėn.

Shiqiri Makshana nuk ishte mjaftuar me kontributet humanitare nė shėrbim tė komunitetit, tė cilat i kishte filluar herėt, nė periudhėn e okupimit, tė luftės, por qė i vazhdoi edhe pas luftės. Rasti i Shiqiriut ėshtė personifikim i veprimit tė ndėrgjegjshėm dhe i pėrkushtimit tė gjithanshėm tė njė mėrgimtari shqiptar, kur dihet se roli dhe kontributi i diasporės shqiptare, tė cilės i takonte edhe Shiqiriu, i qindra mijėra shqiptarėve ishte i jashtėzakonshėm dhe i pazėvendėsueshėm nė projektin e madh tė pėrpjekjeve dhe tė luftės pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės.
Nė kėtė libėr rrėfim pėr jetėn e veprimtarit, humanistit dhe ish-luftėtarit tė UĒK-sė, Shiqiri Makshana, vlerėsoj se ėshtė njė libėr i dobishėm nė shėrbim tė mos harresės sė jetės dhe veprės sė luftėtarit tė lirisė Shiqiri Makshana, nga Drenoci i Rahovecit, qė sjellė para lexuesve si dėshmi tė dorės sė parė kujtimet, mbresat, vlerėsimet e larta tė shokėve, bashkėluftėtarėve, familjarėve dhe tė shumė prej atyre qė e kanė njohur Shiqiriun nė rrethana tė ndryshme, qoftė si humanist, qoftė si veprimtar, qoftė si luftėtar lirie nė luftėn pėr ēlirimin e Kosovės. Krahas kėtyre, janė tė rėndėsishme si dėshmi kohe edhe fotografitė dhe faksimilet e dokumenteve qė pėrfshihen nė libėr.
Nėpėrmjet rrėfimeve tė atyre qė patėn fatin tė jenė pėrkrah Shiqiriut, dėshmohet se Shiqiriu, ishte njeri qė sakrifikoi shumė pėr mirėqenien e familjes, sakrifikoi shumė pėr tė ndihmuar dhe pėr tė qenė nė shėrbim tė njerėzve nė nevojė, sakrifikoi shumė pėr atdheun. Ishte njeri qė mbi gjithēka e donte lirinė e popullit dhe tė vendit tė vet, nė shėrbim tė tė cilit i vuri pasuri e jetė, dhe nuk i mori asgjė. Shquhej pėr energji pozitive, disiplinė, moral tė lartė e vizion tė qartė pėr kohėn. Nė kohė lufte, pas kthimit nga mėrgimi, Shiqiriu pasi i kishte kryer stėrvitjet e obligueshme ushtarake nė Helshan, Vlanė e Feken, mori pjesė drejtpėrdrejt nė frontet e luftės nė Zonėn Operative tė Pashtrikut e nė Zonėn Operative tė Dukagjinit. Mori pjesė nė Betejėn e lavdishme tė Koshares, si luftėtar i Brigadės 134 “Bedri Shala” tė Zonės Operative tė Dukagjinit, ku ishte i sistemuar nė Kompaninė e Dytė tė Batalionit tė Tretė tė kėsaj brigade, sė bashku me tė vėllanė Nijaziun. Shiqiriu iu pėrmbajt thėnies emblematike tė prof. Ukshin Hotit, se “pėr atdheun mund tė luftohet vetėm nė emėr tė njerėzores dhe kurrsesi ndryshe”.
Pra, Shiqiriu nuk i lejoi vetes tė ishte vetėm dėshmitar i kėtyre ngjarjeve, por ishte pjesėmarrės aktiv nė kėto ngjarje historike dhe la gjurmė tė pashlyeshme nė biografinė e tij dhe tė familjes sė tij, duke i lartėsuar traditat e atdhetarisė dhe tė bujarisė familjare. Pėrkushtimin qė e tregoi Shiqiriu pėr familjen, shokėt, bashkėluftėtarėt dėshmorė, invalidė e veteranė tė luftės, tani kėta tė fundit po e tregojnė nė kujtim dhe nderim tė jetės dhe veprės sė paharrueshme tė Shiqiriut. Thonė se njerėzit vdesin vetėm atėherė kur harrohen. Nė kėtė jetėshkrim gjeni dėshmitė se Shiqiri Makshana nuk ka vdekur, sepse nuk i takon harresės.
Lavdi jetės dhe veprės sė luftėtarit tė lirisė, Shiqiri Makshana! Lavdi e nderim tė pėrjetshėm tė gjithė dėshmorėve dhe veprimtarėve qė u sakrifikuan pėr lirinė e atdheut!

Fetnete Ramosaj

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 29 vizitorë
Lexuar: 304 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Xhevahiret e njė shpirti tė trazuar
E shtunė, 13 janar 2018 - 21:39
Pėrkitazi me librin poetik tė Kujtim Matelit, „Qetėsojmė shpirtin e trazuar“, EMAL, Tiranė 2017. Kujtim Matelin e kujtojmė qė moti, qoftė nga librat e ...
Dy poezi nga Xhevahir Cirongu
E merkurė, 10 janar 2018 - 00:25
.
Rrustem Geci - ANKTH PĖR ĒAMĖRINĖ
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:17
.
TĖ FLASIM ME NJĖ ZĖ, TĖ KEMI VETĖM NJĖ ZĖ, AT...
E shtunė, 06 janar 2018 - 03:51
“Edhe dega, kur shkėputet nga trungu qan, bėrtet, bėn “ krrau” ... Po kėrcet edhe trungu, bir, qan bėrtet...” Drama: “ Gjaku i arbrit ” Fadil Kraja...
Magjia e vargjeve tė njė poeteshe “tė panjoh...
E premtė, 05 janar 2018 - 06:06
Para do kohėsh dhe pikėrisht mė 08 dhjetor 2017, poetesha e talentuar Armela Hysi, nė Portalin “Fjala e lirė”, kishte botuar njė artikull, me titull “Njė u...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi