Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
FASHIZMI JURIDIK BULLGARO-MAQEDONAS I ZAEVIT
Publikuar më 08 nėntor, 2017 nė orėn 04:29 ( ) Tafil Duraku | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Reagim

Gjykata antishqiptare e Shkupit ėshtė dėshmia mė e freskėt e fashizmit dhe racizmit politiko-juridik bullgaro-maqedonas kundėr popullit autokton shqiptar, tė cilėn duhet ta shohin amerikanėt, BE dhe e gjithė bota demokratike, ku, shqiptarėt e “Grupit Kumanova” u dėnuan nė mėnyrė drakonike e fashisto-raciste, vetėm pse janė shqiptarė.

Por, kėtu, duhet t’u bėjmė pyetje publike tė gjitha shteteve tė botės qė e njohėn Maqedoninė e pushtuar shqiptare si shtet bullgaromadh antishqiptar dhe pse e mbrojnė kaq shumė atė “shtet” tė huaj, tė krijuar artificialisht, nė tokėn e pushtuar shqiptare? Pse nė atė “shtet” dėnohen vetėm shqiptarėt dhe jo fashistėt serbomėdhenj, sllavomėdhenj e bullgaromėdhenj tė Zaevit tė dyfishtė racisto-fashist-“demokrat”, antishqiptar, tė cilit, sapo iu dha mundėsia, iu ējerrė maska antishqiptare, duke i dėnuar shqiptarėt e “Grupit Kumanova”, me hiē mė pak se 746 vite burgim…

Ky gjest i Shkupit zyrtar qet nė shesh vazhdimėsinė antishqiptare shekullore tė Jugosllavosė dhe tė shqiptaro-titizmit antishqiptar, nė vijimėsinė e tij antishqiptare.

Ndjekja, persekutimi dhe dėnimi i shqiptarėve qė po bėhet qėllimshėm nė ish-republikat e Jugosllavisė antishqiptare, po bėhet me qėllim e skenarė tė njohur se edhe pas “pavarėsimit” tė tyre nga Jugosllavia, politikat antishqiptare kanė mbetur tė njėjtat dhe mė tė sofistikuara se kurrė mė parė, mė antishqiptare se kurrė mė parė, ku, pėr fat tė keq, kanė gisht, bile, tė maskuar trash, udhėheqėsit e partive “politike”, “patriotike” e “shqiptare” nė Maqedoni, ata “shqiptarė” rretherrotull dhe ndėrkomnbėtarėt e gullumuēuar nė Shkup e rajon.

Po, ku janė politikanėt shqiptarė nė kėtė mes? Cili ėshtė roli i tyre antishqiptar kėtu? Ku po fshihet trupi i tyre “politik”, “patriotik” e “kombėtar” nė krejt kėtė mes antishqiptar rretherrotull, nė Shqipėrinė e copėtuar nė gjashtė shtete “patriotike”, “demokratike” e “shqiptare”, ku po e loz rolin e “maces me miun” shqiptaro-titizmi “shqiptar”, LKJ-isto – LDK-ist&Co?...

Beogradit, Shkupit, Podgoricės e Athinės antishqiptare duhet t’u tregohet fort e qartė vendi nė tė gjitha trojet e pushtuara e tė copėtuara shqiptare dhe atė vend duhet t’ua tregojė Tirana zyrtare e Shqipėrisė sė shqiptarėve. Armiqėsia qė po e tregojnė (tregtojnė) haptas dhe prapa perdeve, nė ēdo hap politik, diplomatik, policor e ushtarak, pėr pėrndjekjen me skenarė tė shqiptarėve nė trojet e tyre etnike, duhet t’u kthehet me tė njėjtėn masė, nė mos edhe mė ashpėr. Kėto lojėra dhe kėta skenarė antishqiptarė datojnė gjatkohė nė historinė e Maqedonisė sė pushtuar shqiptare. Vatrat e kėtij burimi racist e fashist bullgaromadh antishqiptar janė tė hershme, qindravjeēare, dhe, kėtė, mėse miri e zbardhė gjykimi i “Grupit tė Kumanovės”.

Tė njėjtat politika dhe skenarė racistė e fashistė antishqiptarė i kanė udhėhequr, njėri pas tjetrit: Kiro Gligorovi, Llazar Mojsovi, Kėrste Cėrvenkovski, etj., pėr t’i vazhduar mė pas Nikolla Gruevski dhe tash, antishqiptari i radhės, Zoran Zaevi.

Prandaj, si ka mundėsi qė shtetet mike tė Shqipėrisė dhe tė shqiptarėve, kudo qė janė, t’i hanė karremėt antishqiptarė bullgaromėdhenj tė Gruevskit e Zaevit, njėrin pas tjetrit, madje, si ka mundėsi qė po ata karremė antishqiptarė t’i hanė e t’i pėrpijnė fare pa pėrtypur edhe politikanėt “shqiptarė”, “patriotė” e “kombėtarė” tė njohur, qė, me kėto qė po lejojnė, duhet t’ua rrahėsh edhe kolltuqet ku rrinė ulur, prej tė cilave kolltuqe vetėm sa po e rjepin popullin shqiptar, sa po e copėtojnė Shqipėrinė e po i pėrēajnė shqiptarėt, kudo, qė u “prijnė” pėr mozomokeq!...

Krejt kjo e tregon qartė se me Maqedoninė e pushtuar shqiptare dhe me shqiptarėt kudo nė trojet e tyre etnike po lozin thi e qen, vendorė, rajonalė e ndėrkombėtarė, tė lidhur me njėri-tjetrin, “pariotikēe” e “shqiptarēe”, pasi po mungon i Pari i Shqipėrisė dhe i shqiptarėve, udhėheqėsi Epokal Shqiptar, Enver Hoxha!...

Njė ndihmesė tė pakompromis pėr realizimin e skenarėve antishqiptarė tė Beogradit, Podgoricės, Shkupit, Prishtinės dhe tė Preshevės e kanė dhėnė e po e japin “patriotėt” shqiptaro-titistė tė LKJ-LDK-sė&Co, qė kanė qenė lart-poshtė nė pushtetin dhe nė zinxhirin “politik”, “kulturor”, “diplomatik”, “policor” e “ushtarak”… antishqiptar tė RSFJ-KSAK-sė, me kėlyshė e me kudra, tė cilėve skenarė, pėr fat tė keq, po u del krah edhe Tirana, BE e edhe SHBA, dhe, ky ėshtė kulmi i marrisė vendore, rajonale e ndėrkombėtare nė tokat e trepushtuara e tė gjashtėcopėtuara shqiptare…

Nė kėtė kontekst, mendojmė se ka ardhur koha e skajshme kur kėtė realitet tė hidhur antishqiptar nė tokėn e pushtuar shqiptare (Ēamėri, Kosovė, Maqedoni, Serbi, Mal tė Zi dhe Sanxhak) duhet ta kuptojnė SHBA, BE dhe e mbarė bota demokratike, sepse, kėtu, gjithēka bjen nė vendin e vet kur priten kufijtė e mbrendshėm tė Shqipėrisė Etnike dhe del nė horizont e zbardhet plotėsisht e qartė SHQIPĖRIA e shqiptarėve, ku mund tė jetojnė tė gjitha pakicat qė dėshirojnė tė jetojnė dhe t’i gėzojnė tė drejtat e tyre njerėzore.

Sepse, vetėm kur kuptohet drejt ky realitet, pushon persekutimi i shqiptarėve dhe ndėshkimi i tyre si nė “rastin” e “Grupit tė Kumanovės”, ku kanė gisht edhe “patriotėt shqiptarė” nė Maqedoni dhe kudo nė rajonin e copėtuar tė Mesdheut Iliro-Shqiptar, prandaj, pyetja qė shtrohet kėtu, ėshtė: Pse SHBA, BE dhe ndėrkombėtarėt e mbėshtesin gjithė kėtė antishqiptarizėm dhe jo vetėm nė “rastin” e “Grupit tė Kumanovės”?... Pse ndihmohet kaq shumė e nė mėnyrė kaq perfide shqiptaro-titizmi antishqiptar i “par(t)ive politike” e “patriotike” antishqiptare?...

Burojė, mė 5 Nėntor 2017

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Tafil Duraku
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 44 vizitorë
Lexuar: 293 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
PĖR TRIMAT, JUSUF E BARDHOSH GĖRVALLA DHE KA...
E merkurė, 17 janar 2018 - 07:50
(Nė 36-vjetorin e vrasjes sė TRE YJEVE TĖ PAVDEKĖSISĖ) Koha ecėn pa u ndalė.....Vitet rrokullisen njėri mbas tjetrit, pa u ndjerė e pa na marrė leje asp...
PERCAKTIMI DHE SHENJIMI I KUFIRIT- ATRIBUT I ...
E merkurė, 17 janar 2018 - 07:35
Tashmё, ёshtё bёrё plotёsisht e qartё qё marrёveshja e nёnshkruar, me 26 gusht 2015, nё V...
Substanca e antidiplomacisė sė ditmirėve
E dielė, 14 janar 2018 - 16:19
Barometri diplomatik *** Ditėmirėt e Shqipėrisė nė OKB, sė bashku me Serbinė, me Rusinė, me Kinėn dhe me Korenė Veriore dy herė, mė 2015 dhe mė 2017 vo...
Pėshtjellimi i diellit, lotėt e qiellit dhe k...
E dielė, 14 janar 2018 - 16:17
Rrezatimin e diellit gjithmonė tokat shqiptare e kanė priturė pėr faktin se na ka sjellė ngrohtėsinė fizike dhe atė shpirtėrore. Ky rrezatim na ka mbajturė...
Si t’a lexojmė heshtjen eTiranės kur kleri d...
E shtunė, 13 janar 2018 - 02:03
Kam shkruar dy shkrime kohė mė parė me titull: Tiranė mjaft mė me politikė antiKosovė. Mirėpo deklarimi i priftit malazez nė Kishėn ortodokse tė Vrrakės ...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi