Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
MARTESA E ARGJENDTĖ
Publikuar më 11 nėntor, 2017 nė orėn 05:03 ( ) Beqir Elshani | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Ngjarje aktuale

Sipas statistikės shtypi tregon se 80% e tė punėsuarve bėjnė dashuriēka nė vendin e punės, sidomos zyrtarėt nė organet e pushtetit, do tė thotė lidhje aventuriere me kolegun apo kolegen e punės. Ndėrsa 35 % e njerėzve qė kėrkojnė takim me femra janė tė martuar, qė sipas fjalorit tė vagabondėve quhet dashuri mikroborgjeze. Dashuriēka tė tilla, siē janė ngacmimet seksuale nė vendin e punės, ndodhin prej zyrės lokale deri nė parlamentin shtetėror dhe europian - deri nė OKB.

Neveria mė e madhe ėshtė qė organet mė tė larta politike dhe diplomatike nuk marrin masa me kohė pėr pengimin e ngacmimit tė femrave nė vendet e punės. Duket qartė qė heshtja po i trimėron tė pamoralshmit. Megjithatė ende ka burra fisnikė, do tė thotė me shpirt tė madh, tė cilėt i shėrbejnė mjedisit tė ergonomisė dhe etikės nė vendin e punės, qė vesin e mbrapshtė mikroborgjez e trajtojnė tė dėmshėm. Prandaj njerėzit e arsyeshėm sapo tė shohin ngacmimin dhe poshtėrimin e femrave nga ana e meshkujve, dashnorėt e tillė i largojnė prej detyrės. Domethėnė shumica e njerėzve tė moralshėm, kudo qė gjenden, mbrojnė etikėn e popullit prej dukurive tė pamoralshme.
Nuk ka asnjė dyshim qė kohėt e fundit skandali i ngacmimit seksual nė vendin e punės ėshtė bėrė i zakonshėm. Megjithatė, nuk ėshtė krenari tė bėhen dashuriēka me kolegen e punės, por ėshtė burrėri tė kalohet si bashkėpunėtor nė detyrė, dhe koleget e punės tė trajtohen si motėr, ashtu siē kalohet koha nė gjirin familjar, me bashkėshorten dhe tė tjerėt si prindėr dhe si vėllezėr e motra. Kėshtu kultivohet etika dhe morali nė bashkėsinė familjare, me anėn e sė cilės ndėrtohet ardhmėria etike e vendit. Duhet pasur parasysh se republika e shtetit fillon prej bashkėsisė familjare. Pėrvoja na mėson se bėrja e dashuriēkave nė vendet e punės ėshtė njė aventurė e sėmurė qė sjell atmosferė tė zymtė, me pasoja tė rrezikshme nė jetėn bashkėshortore dhe familjare. Prandaj dashuriēkat tinėzake, duke ua shkatėrruar jetėn familjare tė tjerėve, shpeshherė pėrfundojnė me pasoja tragjike. Derisa dikush kėnaqet e krekoset me dashuriēka jashtė martesės, nė anėn tjetėr dėmtohet qeliza e shenjtė bashkėshortore dhe familjare. Dikur martesat, edhe pse nė kushte primitive, qė rėndomė fejesat janė bėrė me anėn e shkuesve, kanė qenė mė romantike dhe kanė pėrfunduar me vdekjen e bashkėshortėve, qė me tė drejtė populli e ka quajtur martesė e artė. Sot janė tė rralla dasmat e argjendta qė arrijnė tė kremtojnė 25-vjetorin e bashkimit tė burrit me gruan.

Suedi, 8.11.2017

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Beqir Elshani
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 30 vizitorë
Lexuar: 140 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Xhevahiret e njė shpirti tė trazuar
E shtunė, 13 janar 2018 - 21:39
Pėrkitazi me librin poetik tė Kujtim Matelit, „Qetėsojmė shpirtin e trazuar“, EMAL, Tiranė 2017. Kujtim Matelin e kujtojmė qė moti, qoftė nga librat e ...
Dy poezi nga Xhevahir Cirongu
E merkurė, 10 janar 2018 - 00:25
.
Rrustem Geci - ANKTH PĖR ĒAMĖRINĖ
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:17
.
TĖ FLASIM ME NJĖ ZĖ, TĖ KEMI VETĖM NJĖ ZĖ, AT...
E shtunė, 06 janar 2018 - 03:51
“Edhe dega, kur shkėputet nga trungu qan, bėrtet, bėn “ krrau” ... Po kėrcet edhe trungu, bir, qan bėrtet...” Drama: “ Gjaku i arbrit ” Fadil Kraja...
Magjia e vargjeve tė njė poeteshe “tė panjoh...
E premtė, 05 janar 2018 - 06:06
Para do kohėsh dhe pikėrisht mė 08 dhjetor 2017, poetesha e talentuar Armela Hysi, nė Portalin “Fjala e lirė”, kishte botuar njė artikull, me titull “Njė u...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi