Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Kthimi i mergimtarit nė Atdhe
Publikuar më 12 nėntor, 2017 nė orėn 02:21 ( Para 8 ditė e 17 orėve ) Avdi Ibrahimi | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Gjetani u arratis nga qyteza e Bardhanjetit qysh nė vitet ’80-ta, se pushtuesi jugosllav nuk i la derė tjetėr, por nėna dhe motra Gjelinė kishin insistuar qė tė largohej gjithsesi nga vatra familjare e atdheu pėrkohėsisht, derisa tė qetėsohej paksa situata, me qė ai ishte pėrfshi nė Lėvizjen e rezistencės kombėtare. Ai me vete mori nė Boston tė Amerikės fjalėn e urtė shqiptare: “Atdheu mbi tė gjitha!”

Toka e mbarshqiptarėve Shqipėria Natyrale kjo fjalė admirimi e dashurie qė buron si flakė shpirti, qė pėrvėlon malli i pashuar zemren e secilit mergimtar.
Ėsht ajo zemra e zhuritur nga dashuria qė ndjejnte pėr vendlindjen e tij, aty ku sė pari e kanė ngrohur rrezet e arta tė Diellit, aty ku hėna ka ndriquar errėsirėn e dheut tė Shqipėri-Kosovės, aty ku ka dėgjuar ninullat nė djepin ku ėshtė pėrkundur, aty ku ka dėgjuar tingullin e lahutės, ēiftelisė, fyellin e bariut, aty ku ka bėrė muhabetet me nėnėn, dhe motrėn, aty ku ka mėsuar sė pari gjuhėn amtare, aty ku i ka marrė mėsimet e dijeve tė para shkollore e universitare, ai si mėrgimtar larg atdheut i kujtoj i mbajti, ēdo ditė nė zemėr, me shpresė se nesėr do kthehet pėrgjithnji nė Atdhe.

Pas 17 vitesh, njė natė vjeshte erdhi nga mergimi dhe hyri nė vatrėn e tij familjare. E ėma po fėrkonte sytė nė shkallė, nuk po u besonte syve tė saj se nė shtėpi i kishte ardhur Gjetan Kanabardhi. E me afshe zemre e mallengjimi ju drejtua:
-Gjetan bir! Gjetan biri i nėnės mire se tė ka pru i lumi Zot! Dhe ju hodh nė pėrqafim tė birit.
-E lumja unė, mė nė fund nga gurbeti i mallkuar mė erdhi Gjetani. Pak ditė para se tė vinte nga gurbeti i mallkuar nė shtėpi, ndonjė smirzi hafije i pushtetit serb nga Amerika kishin njoftuar komandantin e Milicisė sė Bardhanjetit Draganin se Gjetani ishte kthyer nga mergimi nė shtėpi! Pasi ishin ēmallur nėnė e bir, kishte pyetur, -ku ėshtė motra Nėnė? –Ku ėshtė Gjelina? Nė kėtė shtėpi paske mbetur vetėm Nėnė! Nė ēast njė ndjenjė e keqe e kishte pushtuar, dhe u tėrbua, njėkohėsisht pa tė ėmėn sa tė gėzuar, e sa tė trishtuar…

-Motra ėshtė martuar more bir, e ke me nder e erz, pėr kėtė mos dysho fare! Ky ishte fati i saj i paracaktuar nga Zoti ynė! Dragan serbi erdhi pėr tė arrestuar ty, pasi nuk te gjeti askund nė shtėpi e gjeti Gjelinėn te pusi. Nė vend tėndin moren atė mė vete. Gjetan Kanabardhi edhe mė shumė u tėrbua. Prandaj e bėnte ligjin serbi kėtu! Ah, ē’tė paska gjetur motėr! Me litar nė qafė e mė kokėn ulur.

-Fisi ynė Kanabardhė ėshtė prerė e grirė pėr gati njė shekull me serbin…si su kujtove motėr?
-Mirė motėr na paska ndodhur zezdita, qenke bėrė serbkinje! Nga tėrbimi ai nuk dinte ēfarė fliste. Edhe pse e ėma nuk e kishte pėrfunduar fjalėn.
-Ah, motėr, tė tjetersoj serbi ėshtė mė keq se e vdekur!
Po ti more bir, mė dėgjo deri nė fund, -kur tė thashė ėshtė martuar, me nder e erz, ajo nuk ėshtė martuar me serbin. Por, ajo nė Stacionin e Milicisė sė Bardhanjetit, therri me thikė pėr vdekje Draganin komandantin e Mililicisė, dhe e vranė me breshri plumbash kriminelėt serbė, mu ashtu si e vranė nė burg babain tuaj, qė unė ju rrita jetim me shumė mund more bir! Atė e vrau hasmi i vatanit, serbin e kishim mbi kokė dhe vatanin tė lidhur me hekura, dhe lėshoi njė ofshamė dhimbje e mallkimi Nėna. Titoja, Rankoviqi, Millosheviqi, dhe hafijet shqipfoles, Ali Shukrit e Sinan Hasanėt, i burgosėn, i turturuan, vranė e masakruan njerėzit progresistė tė qėndresės shqiptare, dhe u dhanė pushtet njerėzve servile e tė kqij. Ky pushtues i egėr e barbar u dha krah hafijeve, dhe u dha flake shtėpive shqiptare, dhe shpresonte tė shkatėrronte rezistencėn tone kombėtare.

Ai tani e ndjeu vetėn tė ēliruar dhe i ranė dy pika loti nė tokė, e admiroi trimėrin heroike tė motrės, ju duk se ajo kishte ndjekur heroizmin e Norės sė Kelmendit e cila vrau me kurqele (njė lloj thike qė e mbajnė vajzat shqiptare pėr ta ruajtur nderin) nė ēadrėn e tij Vuēe pashėn, komandantin mė dinak tė sulltanit. Ai e kishte ndier se pushtuesit serb po i vjen fundi, dhe u betua nė flamur nė diell e nė tokė, se do tė ishte pėrkrah trimave tė lirisė pėr ta ēliruar tokėn shqiptare nga bisha pushtuese jugosllave-serbe, dhe se do te hakmerrej pėr motren Gjelinė.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Avdi Ibrahimi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 31 vizitorë
Lexuar: 209 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DORA E SHKRONJAVE
E hėnė, 20 nėntor 2017 - 20:05
.
Promovimi i 5 vėllimeve tė “Kuvend letrash me...
E premtė, 17 nėntor 2017 - 19:58
E nderuara familja Merlika, I nderuar bashkėpunėtor i ngushtė i shoqatės studiuesi Eugjen Merlika! Tė nderuar organizatorė tė kėtij evenimenti kultur...
LUM SHPÉTIMI E MJERÉ QAZIMI
E merkurė, 15 nėntor 2017 - 17:21
.
Njė tregim pėr mikun tim
E martė, 14 nėntor 2017 - 19:16
E njoha shumė vite mė parė nė kondita tė jashtėzakonshme. Isha i burgosur nė qelinė nėn rampėn e shkallės, qė tė ēonte nė katin e dytė tė godinės sė sigur...
MARTESA E ARGJENDTĖ
E shtunė, 11 nėntor 2017 - 05:03
Ngjarje aktuale Sipas statistikės shtypi tregon se 80% e tė punėsuarve bėjnė dashuriēka nė vendin e punės, sidomos zyrtarėt nė organet e pushtetit, do t...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi