Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Zgjohuni, ta shpėtojmė Shqipėrinė!
Publikuar më 14 nėntor, 2017 nė orėn 19:25 ( ) Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Zgjohuni shqiptarė! Nėse nuk vendosni pėr hapin tjetėr, do tė qėndroni gjatė gjithė jetės nė njė kėmbė. Ndėrto Shqipėrinė, mos lejo ta shesin, mos e le tė ndryshket.

Trojet shqiptare sundohen nga klanet mafioze antikombėtare e jo ligji qė nuk funksionon. Pėrsėri dhe pėrsėri Shqipėria (dhe Kosova) shfaqet si njė vend i sunduar nga budallenjtė, me budallenj nė pozita udhėheqėse dhe ku budallenjtė merren seriozisht. A nuk ka askush nė pozitė qė guxon tė thotė se mjaft ėshtė e mjaft? Durimit tonė ėshtė duke i ardhur fundi.

Nėse dikush ka probleme fizike dhe mendore, apo vėshtirėsi nė mėsim, tė cilat e pengojnė pėr tė vazhduar shkollimin shtesė, llafi vjen, kryerjen e plotė tė shkollės fillore, atėherė ka mundėsi ta kthejė ėndrrėn nė realitet duke u regjistruar nė kurset e ashtuquajtura “Arsimimi pėr tė rriturit”. Kjo ėshtė e nevojshme sidomos pėr qeveritarėt dhe “politikanėt” shqipfolės. Kur kėta “fėmijė tė rritur” takohen me autoritetet e vendeve fqinj, kinse pėr tė mbrojtur interesat e Vendit dhe Kombit, heshtin ndaj krimeve barbare tė qeverive naziste/terroriste kundėr shqiptarėve, apo zhurma e zėrave tė tyre nuk u ngjanė burrave por qarjes sė kalamajve ose murmurimės sė minjve.

Ēdo zyrtar shtetėror ka pėrgjegjėsi pėr veprim apo pėr mosveprim, pėrndryshe duhet tė dėnohet penalisht.

Para nesh ka shumė punė dhe probleme tė pazgjidhura. Ka shumė fyerje reciproke tė drejtpėrdrejta dhe ofendime pėrmes mediave. Mė e keqja nė tė gjitha ato ėshtė se gjithkush mendon se vetėm ai ka tė drejtė. Pėr fat tė keq, njė situatė e tillė nuk ēon nė asgjė, dhe ne tė gjithė duhet tė jemi gati tė kalojmė pėrmes disa gjėrave pėr qėllimin e Unitetit Kombėtar. Gabimi mė i madh ėshtė krijimi i njė organizate apo partie politike qė varet nga individėt. Tė gjithė duhet tė jemi tė vetėdijshėm se nuk do tė jemi nė kėtė botė pėr njė kohė tė gjatė dhe se tė gjithė duhet tė punojmė sė bashku qė tė arrihet qėllimi final. Ribashkimi i trojeve.
Ne duhet t'i zėvendėsojmė tė gjithė tė ashtuquajturit “politikanė”. Ne kemi nevojė pėr politikanė tė vėrtetė qė janė atdhetarė tė fortė, ekspertė tė veprimeve, objektivė, tė menēur, kanė kuptim tė shėndetshėm dhe e njohin historinė. Kjo ėshtė, nė kundėrshtim me atė qė politikanėt tanė janė: kriminelė gjithėpėrfshirės, tradhtarė antikombėtarė, tė paralizuar nė veprime, konflikt-shkaktues, qėndrim lėshues dhe memec ndaj tė huajve dashakeq, budallenj kokėtrashė, dhe ata padyshim urrejnė shqiptarėt, Shqipėrinė, Kosovėn, trojet tjera, kulturėn tonė dhe vlerat tona.
Politikanėt tanė pėrveē krimeve tjera, kanė shkaktuar ikjen e gjithė rinisė (mashkullore) ashtu qė nė mungesė tė tyre vajzat tona martohen me pleqtė serb dhe bullgar tė FYROM-it, kanė shkatėrruar vendin tonė dhe kanė zvogėluar cilėsinė e jetės pėr qytetarėt tanė.

Sa i pėrket Kosovės, fati i saj edhe mė tutje i lihet mafies prej mė tė pistave, rregullat e lojės tė sė cilės janė tė njohura mirė pėr qytetarėt. Ēdo mos-disiplinė, dhe sidomos ēdo kundėrshtim ndaj interesave tė mafies, ju vė nė njė listė tė fshehtė pėr likuidim qė pėrjashton tė drejtėn pėr ndonjė falje. Qeveria e kukullave, qė pėrveē tjerash rregullisht ka likuiduar kundėrshtarėt politik apo apolitik (gazetarėt e ndershėm), ka ēuar nė humbjen e sovranitetit, identitetit dhe njė pjese tė madhe tė territorit nė favor tė okupatorit.

Sajuesit dhe trilluesit e propagandave (nga hoxhallarė, priftėrinj ortodoks etj) sidomos kundėr Skėnderbeut, pėrpiqen tė pėrēajnė Kombin shqiptar dhe shpėrbėrjen e Shqipėrisė. Kur kriminelėt bėhen tė guximshėm, kjo ėshtė pėr shkak se policia bėhet mė e dobėt.

Sundimtarėt shqipfolės janė fajtorėt kryesor tė krimeve kundėr pavarėsisė dhe sigurisė sė shtetit.
Kushdo qė nė mėnyrė tė paligjshme pėrpiqet tė shkaktojė ose tė kontribuoj qė Shqipėria, Kosova ose ndonjė pjesė e vendit (trojeve tė okupuara) tė vihet nėn sundimin e huaj ose tė pėrfshihet nė njė shtet tjetėr, ose tė shkėpusė ndonjė pjesė tė Vendit, duhet tė dėnohet mė sė paku me burgim tė pėrjetshėm.
Tradhtia Kombėtare, shkelja e pavarėsisė sė shtetit dhe siguria duke e ekspozuar atė nė rrezik nė raport me vendet e tjera.

Armiku ėshtė nė radhėt tona. Ēfarė ndihme me jelekė kundra-plumb nėse tė shtėnat vijnė nga brenda? Revanshi dhe kaosi janė ato pėr tė cilat synojnė. Pa njė mendim tė vetėm tė pasojave.
Qėllimi im (dhe jo vetėm i imi) ėshtė tė kontribuoj nė ndryshimin e situatės dhe bashkimin e shqiptarėve. Unė do tė punoj nė atė sa mė shumė qė mundem.
Motoja e profesionit, natyrės dhe edukatės time ėshtė: "Detyra, Nderi, Atdheu". Unė nuk gėnjej, mashtroj, vjedh ose toleroj ata qė e bėjnė kėtė.
Paralajmėrim tradhtarėve: Ju kriminelė! Ka kaluar koha juaj. Ju nuk jeni aq tė paprekshėm dhe tė fortė siē kemi lejuar tė mendoni dhe veproni deri tani. Ikni vullnetarisht. Mos i kundėrvihuni atyre qė do t`u mbizotėrojnė sepse ua shtoni mllefin. Veza nuk duhet tė grindet me gurin.
***
Shqipėria ėshtė shtėpia jonė. Shqipėria na takon neve, vetėm neve, dhe ne i pėrkasim Shqipėrisė. Tė gjitha trojet shqiptare janė shtėpitė tona. Nuk kemi asnjė tjetėr. Arsyet pse e vendosim Shqipėrinė kaq lart, shkojnė pėrtej aftėsisė pėr tė shpjeguar ose justifikuar dashurinė tonė. Ka tė bėjė me gjenealogjinė, gjuhėn, kulturėn, historinė, shpresėn dhe dashurinė e pėrbashkėt. Bėhet fjalė pėr zakonet dhe momentet e mbushura me dhimbje ose pasion. Ka tė bėjė me pėrvojat frymėzuese tė pajtimit dhe premtimin pėr njė tė ardhme tė pėrbashkėt si komb i ribashkuar. Peizazhet dhe ngjarjet e zakonshme janė tė njė rėndėsie tė veēantė pėr ne, por jo pėr tė tjerėt. Shtėpia ėshtė njė vend ku ne jemi tė njohur me gjėrat dhe ku rinjihemi, pavarėsisht se sa gjatė kemi qenė larg saj. Kjo ėshtė Shqipėria e vėrtetė, evropiane, qytetėrimi ynė i ēmuar dhe i pazėvendėsueshėm.

Aurel Dasareti
USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike
(dasaretiaurel@yahoo.com.au)


Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 43 vizitorë
Lexuar: 150 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
PĖR TRIMAT, JUSUF E BARDHOSH GĖRVALLA DHE KA...
E merkurė, 17 janar 2018 - 07:50
(Nė 36-vjetorin e vrasjes sė TRE YJEVE TĖ PAVDEKĖSISĖ) Koha ecėn pa u ndalė.....Vitet rrokullisen njėri mbas tjetrit, pa u ndjerė e pa na marrė leje asp...
PERCAKTIMI DHE SHENJIMI I KUFIRIT- ATRIBUT I ...
E merkurė, 17 janar 2018 - 07:35
Tashmё, ёshtё bёrё plotёsisht e qartё qё marrёveshja e nёnshkruar, me 26 gusht 2015, nё V...
Substanca e antidiplomacisė sė ditmirėve
E dielė, 14 janar 2018 - 16:19
Barometri diplomatik *** Ditėmirėt e Shqipėrisė nė OKB, sė bashku me Serbinė, me Rusinė, me Kinėn dhe me Korenė Veriore dy herė, mė 2015 dhe mė 2017 vo...
Pėshtjellimi i diellit, lotėt e qiellit dhe k...
E dielė, 14 janar 2018 - 16:17
Rrezatimin e diellit gjithmonė tokat shqiptare e kanė priturė pėr faktin se na ka sjellė ngrohtėsinė fizike dhe atė shpirtėrore. Ky rrezatim na ka mbajturė...
Si t’a lexojmė heshtjen eTiranės kur kleri d...
E shtunė, 13 janar 2018 - 02:03
Kam shkruar dy shkrime kohė mė parė me titull: Tiranė mjaft mė me politikė antiKosovė. Mirėpo deklarimi i priftit malazez nė Kishėn ortodokse tė Vrrakės ...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi