Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Kush i fitoi e kush humbi nė zgjedhje?
Publikuar më 24 nėntor, 2017 nė orėn 02:55 ( ) Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Kur KQZ i shpalli rezultatet e zgjedhjeve nė komunat qė ishin nė balotazh e kinse pėr "fitoret" e kėsaj apo asaj partie, kryetarėt e partive, po edhe kryetarėt qė kinse i "fituan" zgjedhjet nga entuziazmi i madh,filluan tė bėnin sjellje tė pakontrolluar para simpatizantėve e qytetarėve tė tyre si fėmijėt adoloshent sikurse kėto zgjedhje tė ishin menjėherė pas ēlirimit nga Serbija. Pėr mua mė mirė do tė ishte qė partitė politike qė u krijuan u ndėrtuan dhe u ngritėn mbi parimin kombėtar e qė trumbetuan propaganduan retorikė bombastike, mbi parimin atdhetarė e bashkimit dhe mbi etiketimet si parti e tradhtarėve.

Pastaj, kundėr demorkacionit, zajednicės, flamurit e Republikės sė Kosovės e pėr bashkimin e shtetit kombėtar shqiptar tė qėndrojnė nė opozitė, sesa qė dualėn nė zgjedhje jo si parti tė vetme e duke iu pėrmbajtur programit e statutit, po lidhėn koalicione me partitė qė deri dje i quanin tradhtar, bashkėpunėtor tė Serbisė,Rusisė, malit tė Zi, e pastaj edhe kundėr Bashkėsisė Evropina, ShBA-sė qė deri dje ne ishim miq me ta qė realisht ne i njohim. Nga X, Y partitė po edhe partia VV qė veten e quan parti kombėtare e parti qė mbron intersat e Kosovės e tė popullit, siē duket. mė nuk ėshtė me rėndėsi statuti, programi e veprimi po me rėndėsi ėshtė vetėm mundėsia pėr tė marrė pushtet nė nivel qendror e komunal.
Ėshtė shumė interesant pėr njeriun intelektual apo i rėndomtė me e ditė, se ku humbėn dhe u shkrinė tė gjitha ato qėndrime, premtime e parime qė i mashtruam dhe ia imponuam qytetarėve edhe ashtu tė dėrmuar nga zgjedhjet e pasukseshme, deri nė palcė. Pėr mua kjo mund tė ēuhet gjithēka, vetėm jo fitore !?.. E nėse nesėr nuk do tė realizohen premtimet e "shnjėta" qė ia kemi premtuar popullit, ēka do tė iu themi neser? Ishalla jam njeriu mė i gabuar i shqiptarėve nė Kosovė!? Populli thotė. Mė rrove tė rrova, brisku i berberit.
Zgjedhje dojnė: - Demorkacionin:
- Komunat serbe (zajednicat)
- Ushtria.
- Flamuri.
- Liberalizimi.
- Bashkimi.
- Pranimi nė OKB.
Njohja nga Serbi e shtetet tjera. Kush mi zgjedhė kėto probleme qė i ka kosova e populli im, ai apo ajo parti do jetė nė zemrėn time edhe nė botėn e amshuar. Zoti ia udhėzoft rrugėn.

Avdi Gjata
20. 11. 2017

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 41 vizitorë
Lexuar: 132 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Substanca e antidiplomacisė sė ditmirėve
E dielė, 14 janar 2018 - 16:19
Barometri diplomatik *** Ditėmirėt e Shqipėrisė nė OKB, sė bashku me Serbinė, me Rusinė, me Kinėn dhe me Korenė Veriore dy herė, mė 2015 dhe mė 2017 vo...
Pėshtjellimi i diellit, lotėt e qiellit dhe k...
E dielė, 14 janar 2018 - 16:17
Rrezatimin e diellit gjithmonė tokat shqiptare e kanė priturė pėr faktin se na ka sjellė ngrohtėsinė fizike dhe atė shpirtėrore. Ky rrezatim na ka mbajturė...
Si t’a lexojmė heshtjen eTiranės kur kleri d...
E shtunė, 13 janar 2018 - 02:03
Kam shkruar dy shkrime kohė mė parė me titull: Tiranė mjaft mė me politikė antiKosovė. Mirėpo deklarimi i priftit malazez nė Kishėn ortodokse tė Vrrakės ...
Leter ALBINIT
E premtė, 12 janar 2018 - 04:21
i nderuar, zoti Albin Kurti! Doemos do habiteni qė po merrni kėtė letėr nga njė i panjohur. Unė, quhem Pandeli Liko Zaka. Jam nga fshati Metaj, njė fs...
FASHIZĖM KULMOR ANTISHQIPTAR I BE!
E enjtė, 11 janar 2018 - 05:59
Vėzhgues tė paanshėm dhe tė vėmendshėm tė sjelljeve e vetėsjelljeve kryeneēe antishqiptare tė BE-sė dhe aleatėve tė Serbisė, po e shohin, tashmė, lakuriq, ...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi