Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Shqipėria ėshtė mbretėria qiellore
Publikuar më 24 nėntor, 2017 nė orėn 02:59 ( ) Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Shqiptarėt flasin shpejt dhe veprojnė ngadalė. Ajo ēka ėshtė aq e mirė me Shqipėrinė, ėshtė formati i vendit tonė. Ėshtė e vogėl dhe e lehtė pėr t`u kuptuar, dhe e shkurtėr midis atyre qė kontrollojnė dhe atyre qė kontrollohen.

Prekshmėri. Kjo ėshtė ajo qė unė ndjej tani. Askush nuk do tė ketė guximin tė sulmojė ndonjė gjė qė ėshtė e imja, diēka qė unė e dua; vendin tim. Shqipėrinė. Unė e dua atdheun tonė, prandaj nuk mundem tė mbetem indiferent kur shoh se ēfarė po ndodh nė tė dhe rreth saj. Tė luftojmė pėr njė Shqipėri tė ribashkuar, tė sigurt dhe tė fuqishme. Ėshtė e domosdoshme qė edhe nė trojet e arbrit tė sundojė ligji, i njėjtė pėr tė gjithė, askush para ligjit.

Unė e konsideroj veten si njė nga ata me fat nė botė, tė cilėve u lejohet tė thonė se jam nga Amerika, Australia dhe Shqipėria. Ėshtė diēka qė e bėj me krenarinė dhe sigurinė mė tė madhe. Pėr Shqipėri kanė luftuar njerėz tė cilėt ishin tė furishėm dhe kryeneē, por e kthyen qafėn dhe pa kursim dhanė atė qė kishin, djersėn, gjakun dhe jetėn.

Mos besoni se ju dini shumė, sepse atėherė e ngurtėsoni vetėdijen. E vetmja gjė qė dimė, ėshtė se rruga e jetės ėshtė e pafundme. Njė rrugėtim pėrfundon, njė rrugėtim tjetėr sapo ka filluar. Njė derė ėshtė e mbyllur, njė tjetėr ėshtė hapur. Ti arrin kulmin (majėn), por prapa ka njė kulm mė tė lartė. Jeta ėshtė njė udhėtim. Ēfarė ju pret pas kthesės sė ardhshme, e dinė vetėm ata qė vazhdojnė mė tej.
Mos beso verbėrisht nė dogmėn fetare, mos e mbro atė me kėmbėngulje dhe fanatizėm dhe mos jeto sipas mendimeve e zakoneve prapanike.
Mos u bėn fanatik i tėrbuar i partisė tėnde dhe mos e mbro atė me zell tė jashtėzakonshėm, pa lėshime e pa lėkundje.
Ėshtė mė mirė tė kesh njė vidhė tė lirshme se t`i kesh vidhat aq shumė tė shtrėnguara sa qė tė mos jesh nė gjendje tė shohėsh dy pėllėmbė para hundės.

Sot politika dhe gazetaria shqiptare i ngjanė shumė teatrit. Nė vend tė diskutimit serioz tė ēėshtjeve mė tė rėndėsishme, merremi me fjalė dhe shkrime tė kota e tė lodhshme. Vdes ngadalė ai qė bėhet skllav i zakoneve tė tij, ai qė ēdo ditė endet nė tė njėjtėn gjurmė.
Historia pėrsėritet. Kur nė mungesėn e gjėrave elementare ekzistenca e njerėzve ėshtė nė zhdukje e sipėr, ajo do tė ēojė nė trazira shoqėrore dhe pėrfundimisht do tė pėrfundojė me rebelimin kundėr politik-bėrėsve.
Shqiptarėt janė tė ndarė, ne e kundėrshtojmė njėri-tjetrin, urrejtja lulėzon dhe ēfarė ndodh si rezultat i kėsaj? Toka na thotė - Ndal. Tani. Para se tė bėhet tepėr vonė. Ky ėshtė universi i cili flet pėr ne. Nėse nuk kujdesemi pėr njėri-tjetrin, nėse nuk na intereson kjo, ėshtė tepėr vonė.
Dilni nga flluska dhe shihni se ēfarė po ndodh rreth jush. Shqipėria ėshtė nė rrezik nga armiku brendshėm dhe i jashtėm, dhe ne duhet tė mendojmė pėr ardhmėrinė. Ndonjėherė ndryshimet janė tė frikshme, por ndonjėherė ėshtė absolutisht e nevojshme. Ne nuk mund tė "kthehemi" nga synimet tona sepse kemi frikė. Ne duhet tė shkojmė pėrpara. Shqipėria nuk ėshtė e mbrojtur nė njė mėnyrė magjike; kundėr ēdo gjėje.
Mendoni pėr kėtė. Ne nuk jemi duke ecur mjaftueshėm pėr tė bėrė zgjedhje tė menēura. Unė dua tė bashkohem nė bėrjen e njė ndryshimi, besoj nė mbrojtjen e vendit tonė, mendoj se jemi tė zgjuar por na mbetet tė zgjohemi dhe kthjellohemi.

Vera nė Ksamil ėshtė e nxehtė. Dielli shkėlqen drejt mbi kokėn time dhe vlon brenda meje. Unė jam ulur nė plazh herėt nė mėngjes. Rėra ėshtė e nxehtė, pothuajse kėshtu qė nuk mund tė ecėsh mbi tė. Unė shkoj poshtė te uji ftohėt pėr t`u freskuar. Rreth meje ka njerėz nga tė gjitha anėt. Dy fėmijė luftojnė pėr njė top larjesh. Njė burrė ka qenė ulur kaq gjatė nė diell, saqė shpina tij flakėron dhe ėshtė plotėsisht i djegur. Vjen erė plazhi, mbeturina dhe krem dielli. Dėgjoj njerėz qė ulėrijnė, qajnė, bėrtasin dhe qeshin. Nė sfondin e tė gjithė zhurmės dėgjoj muzikėn popullore shqiptare qė bubullon.
Tė gjitha tingujt kaotikė dhe erėza tė pėrziera janė arsyeja pėrse e dua pakufi atdheun e gjyshėrve tė mi. Shqipėria ka kaluar nėpėr shumė luftėra tė pėrgjakshme vetėmbrojtėse dhe vuajtje masive. Do tė dėshiroja qė mediat tė pėrqendrohen mė shumė nė gjėra tė tilla. (Kur them Shqipėria, pėrherė mendoj edhe pėr Kosovėn dhe trojet tjera tė okupuara).
Shqipėri, Shqipėria ime, ke zėnė njė vend tė madh nė zemrėn time, ke mbetur ėndrra e familjes s`ime. Fryrė zemrat dhe faqet me ngjyra tė ndezura, homazh tė dashurit Atdhe. Emri i shenjtė. Gjumi im ėshtė i heshtur, dhe askush nuk mund tė ėndėrrojė nė mėnyrė tė lehtė dhe kėshtu tė heshtur, kur malet dhe deti bie nė gjumė, dhe askush nuk mund tė buzėqeshė nė mėnyrė tė qetė dhe tė lumtur, kur zėrat lundrues mbinatyror vdesin. Dhe, pyjet janė duke fjetur nė luginė.
Shqipėri, Shqipėria ime, ma jep mua pranverėn tėnde, me diell mbi ujėrat qė lėkunden, por mė dėgjo mua, po mė dėgjo mua kur ditėt kalojnė dhe hijet e mbrėmjes mbulojnė ballin tim. Pastaj mė mėso tė zbehem, o Shqipėri moj nėna ime, dhe tė hipi nė njė krevat nė tokėn tėnde tė shenjtė, kur vera e lėnė vendin.

Unė kam lindur, u rrita dhe jetoj nė komunitetin shumėkombėsh, nė Australi dhe Amerikė. Fjalie fillestare “politike” e imja ishte kur si nxėnės i klasės sė dytė fillore, nė njė hartim me temė tė lirė shkrova: “E dua Shqipėrinė, sepse ėshtė e vogėl dhe mė vjen keq pėr njerėzit atje”.

Dita ėshtė e mirė, dielli dhe buzėqeshja e dashurisė kudo, nė tė gjithė njerėzit nė rrugė. Nė tė urryerit dhe tė shtypurit, nga tė gjitha anėt e atdheut, mesazhi i bashkimit rrezaton. Ka duar dhe vullnet tė mirė nė rrudha dhe grepa; mundėsisht aty ku mė sė paku prisni!
Lulet e kuqe dhe burime tė pėrjetėsisė qėndrojnė para jush. Dhe gjithmonė ku ndjeni dhe shihni.

Aurel Dasareti
USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike
(dasaretiaurel@yahoo.com.au)


Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 43 vizitorë
Lexuar: 181 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Substanca e antidiplomacisė sė ditmirėve
E dielė, 14 janar 2018 - 16:19
Barometri diplomatik *** Ditėmirėt e Shqipėrisė nė OKB, sė bashku me Serbinė, me Rusinė, me Kinėn dhe me Korenė Veriore dy herė, mė 2015 dhe mė 2017 vo...
Pėshtjellimi i diellit, lotėt e qiellit dhe k...
E dielė, 14 janar 2018 - 16:17
Rrezatimin e diellit gjithmonė tokat shqiptare e kanė priturė pėr faktin se na ka sjellė ngrohtėsinė fizike dhe atė shpirtėrore. Ky rrezatim na ka mbajturė...
Si t’a lexojmė heshtjen eTiranės kur kleri d...
E shtunė, 13 janar 2018 - 02:03
Kam shkruar dy shkrime kohė mė parė me titull: Tiranė mjaft mė me politikė antiKosovė. Mirėpo deklarimi i priftit malazez nė Kishėn ortodokse tė Vrrakės ...
Leter ALBINIT
E premtė, 12 janar 2018 - 04:21
i nderuar, zoti Albin Kurti! Doemos do habiteni qė po merrni kėtė letėr nga njė i panjohur. Unė, quhem Pandeli Liko Zaka. Jam nga fshati Metaj, njė fs...
FASHIZĖM KULMOR ANTISHQIPTAR I BE!
E enjtė, 11 janar 2018 - 05:59
Vėzhgues tė paanshėm dhe tė vėmendshėm tė sjelljeve e vetėsjelljeve kryeneēe antishqiptare tė BE-sė dhe aleatėve tė Serbisė, po e shohin, tashmė, lakuriq, ...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi