Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Urime kombi im!
Publikuar më 26 nėntor, 2017 nė orėn 20:20 ( ) Prof. Hazir Mehmeti | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
22 Nėntori i 109 vjetėve pėrpėlitje kombėtare
Nėntori i vitit 1908, dita e njėzet e dytė. Kalldrėmit tė Manastirit ecje, kėrcitje, ecje, trokitje kohe.
Aty mėsimi porosi e Naumit, Naimit, Fishtes, sy kombi pėr nesėr.
“Lindi, lindi dragoi!, u dėgjua gjerė nė Olimp. Olimpia i kėndoi nė harfė Zeusit shqip. Po, po shqip! Zoti foli shqip. Zeusi rishėnjtėroi, Aleksandri i Madh.

Kuēedra mbrehte thonjtė, e fortė krahhėnė tė verdhė Azie,
Mbi Manastir ra nata, xhamat e thyer lotuan pėr zot shtėpie, pėr dashuri, pėr njerėzi.
Ne varur nė kanxhe inatesh e fisesh, nxjerra sy ujqėrisht e fėmija shqiptar, zot i dheut tė Kongresit tė Alfabetit pa abetare, i poshtėruar nė tokėn e vet.
Big brother e Sallone luksi, kriminelė auditorėve, parlamentit, shtetit, mbjella zi kombi cakėrrojnė gotat e mbushura me djerse e gjak qytetari.
Mbi zemrat shqiptare ABETAJA jeton bashkė me idealet e rilindėsve tanė, bashkė me gjakun e djersėn e patriotėve dje e sot. “Vrameni po mblidheni gjakun se do t’u duhet nipėrve pėr tė shkruar gjuhėn shqipe”. Porosi shekujve! Urime Papa Kristo Negovanit!
Urime kombi im!


Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Prof. Hazir Mehmeti
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 28 vizitorë
Lexuar: 104 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Xhevahiret e njė shpirti tė trazuar
E shtunė, 13 janar 2018 - 21:39
Pėrkitazi me librin poetik tė Kujtim Matelit, „Qetėsojmė shpirtin e trazuar“, EMAL, Tiranė 2017. Kujtim Matelin e kujtojmė qė moti, qoftė nga librat e ...
Dy poezi nga Xhevahir Cirongu
E merkurė, 10 janar 2018 - 00:25
.
Rrustem Geci - ANKTH PĖR ĒAMĖRINĖ
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:17
.
TĖ FLASIM ME NJĖ ZĖ, TĖ KEMI VETĖM NJĖ ZĖ, AT...
E shtunė, 06 janar 2018 - 03:51
“Edhe dega, kur shkėputet nga trungu qan, bėrtet, bėn “ krrau” ... Po kėrcet edhe trungu, bir, qan bėrtet...” Drama: “ Gjaku i arbrit ” Fadil Kraja...
Magjia e vargjeve tė njė poeteshe “tė panjoh...
E premtė, 05 janar 2018 - 06:06
Para do kohėsh dhe pikėrisht mė 08 dhjetor 2017, poetesha e talentuar Armela Hysi, nė Portalin “Fjala e lirė”, kishte botuar njė artikull, me titull “Njė u...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi