Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
MĖRGIMI: A ĖSHTĖ SHPĖTIMI, APO DĖSHTIMI?.! ...
Publikuar më 25 dhjetor, 2017 nė orėn 01:02 ( Para 22 ditė e 11 orėve ) Tė ndryshme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Kjo dukuri daton nga kohėrat edhe mė tė lashta, dhe sot pėr fat tė keq vazhdon, me ritme, e dimensione tė ndryshme. Largimi nga trungu ėshtė: shpėtim, dhimbje, dėshtim. Nesėr a do tė jetė kėshtu: kjo “kulturė- modė”? !...

Kjo temė, ėshtė aq voluminoze, sa asnjėherė, nuk ka dot tė shkruhet e tėra. Njė vėshtrim me pėrmbajtjen reale.
Mėrgimi – Shpėtimi, nga njė arsye duket si i tillė. Realizon shumė tė mira materiale dhe arrit disa standarde, qė nė trungun amė, nuk ke pas mundėsi dhe kushte t`i kesh. Por, kėto tė mirat nuk janė pa mbarim dhe tė tėrat. Shpėtim ėshtė, si nė rastin e dėbimit masovik, dhunė e rrahje, burgosje e keqtrajtime tė ndryshme, nevoja pėr ekzistencė, pėr karrierė dhe tė tjera. Por, po shikove mbrapa, se ēka ke lanė dhe ēfarė nuk ke nė mėrgim. Do tė ballafaqohesh me shumė tė “pa njohura” e, tė cilat mbajnė nė vete, disa VĖLERA, tė veēanta, qė nuk peshohen dhe nuk blihen me asgjė.

Mėrgimi – dėshtimi: Largimi nga: Familja, fare – fis e shoqėri dhe nga Atdheut, qė nė vete ngėrthen njė “oqean” vlerash, qė nė shpirt krijon plagė qė nuk i sheh secili, pėr atė, mė tė shtrenjtė, qė nuk fitohen e nuk blihen. Fundja, ėshtė njė veprim qė nuk arsyetohet, e nuk mbulohet lehtė. Kėtė dukuri, kushdo si e mendon, kushdo si e sheh dhe si e pėrjeton, ėshtė njė veprim i dhimbshėm, qė nuk shėrohet, por pėrcillet, nė shumė braza, e breza, qė sipas teorive tė ndryshme zgjat edhe me shekuj. Dhe shpagimi si tersi, tė asaj qė humb, asnjėherė nuk mundet tė bėhet. Sidomos, largimi pėr jetė nga Trungu Amė. Nuk mundet tė i rikthejė popullin autokton nė ato troje ku dikur ishin paraardhėsit Tanė Iliro – Shqiptarė?! ... Kurrė e kurrės: JO. Jo, nuk mundet tė besohet, dhe as qė mundet tė ndodhė kjo MREKULLI. As ato ku ishim nė shek. XIX-XX, e lere mė herėt.
“Fudullėku” i mėrgimtarėve gjatė pushimit nė shtėpi sidomos verės, ka njė arsye ! Mėrgimtari, punon, 11-tė muaj, nga mėngjesi e deri nė mbrėmje. Kohėn nė punė, dhe atė: punė pa humbur “minutėn”. Tė punohet, e tė ketė rendė kėshtu, nė trungun amė, me siguri, mrekullia nuk do tė mungoi, e ndoshta edhe do tė ia kaloj. Prandaj, atėherė kur puna duhet si jeta, asgjė nuk i mungon as trungut Amė. Ai, si shpėrblim, pėr kėtė, disponon me disa tė mira materiale. Nga malli pėr trungun e origjinės dhe pėr tė dal, pak nga ajo qė gjithēka, sipas rendit dhe kohės, vardiset, shumė herė jashtė kontrollit. Me kėtė, nuk shihet anėn tjetėr e “medaljes” e, cila nuk ėshtė as persė afėrmi me atė qė duket. Fundja, pa pjesėmarrje nuk mundet tė dihet realiteti.

Shpresoj se mrekullia e kthimit nė vendin e origjinės, do tė ndodhė njė ditė. Atėherė kur, Mėrgimtarėt Shqiptarė, nė vendin e origjinės, fillojnė me tė madhe, duke investuar, e hapur punė, madje edhe pėr punėtor me origjinė tė huaj dhe atė nga shtet moderne tė kohės sė sotme.
Investimi, punėsimi, perspektiva, siguri juridike dhe kushte tjera nė vendin e origjinės etj. do tė jetė: Shpresė - forcė e vetme, qė i kthen tė “gjithė”, kėta mėrgimtarė ? ! ...
Shpresė se dola nė mėrgim,
Pėr perspektivė e pėrparim.
Tė shpėrndarė nė pėr botė,
Kujt, ku mendja i thotė.
Prindėr ke, prindėr s`ke,
Vėllezėr e motra ke, por edhe ato s’ike,
Grua e fėmijė ke, po, as ato tė ngratit s’ike !
Tė gjithė i ke lėnė, me lot nė sy
Me mall e me shumė mėrzi
Pėr lekė, e pėr pasuri!
Qė shumė herė, nuk ia vlen, sa njė pikė Loti, qė ke nė Sy.
O tė tėrė juve, qė ju pata: nė zemėr thashė!
Tė tanė, mė, me sy s`ju pashė.
Por, duhet ditur se, vendlindja ka edhe disa (shumė): VLERA.
Qė nuk i luan as shtrėngata, e as Era.
Ke pėr rreth, tė gjithė ata qė tė kanė dhe i ke nė zemėr,
Me origjinė, e me emėr e mbiemėr.
Ke lashtėsinė e trashėgiminė,
Si vlerė tė shenjtė e hyjnore: gjuhė, kulturė, e Autoktoninė,
Kam nderin qė pėrmes kėtij shkrimi tė gjithė bashkėkombėseve tė Mi tė respektuar, kudo, e nė veēanti ata nė trungun Amė, tė ua UROJ, festat e fund-vitit dhe Vitin e Ri 2018, duke Ju dėshiruar shėndet, mirėsjellje, lumturi dhe suksese dhe gjitha tė mirat pozitive, nė gjitha lėmit e jetės: nė familje, farefis dhe nė, barė kombin, e nė shoqėrinė njerėzore.
Mėrgimi, a ėshtė: shpėtimi, a trishtimi?
Le ta thonė, nė tė ardhmen, ata qė kanė dhimbje dhe hise si: mėrgimtarė, apo si shkencėtarė.

Qemal Musliu
Cyrih, CH: 24 dhjetor 2017

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 31 vizitorë
Lexuar: 137 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
LURĖS, TITULLIN “NDERI I KOMBIT”, DO IA JEPTE...
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:27
Aty, nė atė 17 maj 2017, nė njė veprimtari elitare, solemne e festive, ku ishin krejt “Paria” e sotme e Dibrės, titullarė tė Qarkut, Prefekturės e Bashkisė...
Top sekreti i Ramush Haradinajt me pazarin e ...
E shtunė, 06 janar 2018 - 19:26
Ky shkrim u dedikohet tė gjithė atyre qytetarėve tė Istogut tė cilėve u ėshtė dhunuar e drejta e votės, pėrballen me ēnjerėzimin e dinjitetit tė tyre, dhe ...
Cila ėshtė e vėrteta, si u votua dhe pse u vo...
E premtė, 29 dhjetor 2017 - 03:37
Greg Valliere, analistė dhe strateg i parė politik i Grupit tė Kėrkimeve tė Institutit “Potomac”, nė SHBA, i cili ėshtė edhe njė ndėr 10 analistėt mė tė mi...
MĖRGIMI: A ĖSHTĖ SHPĖTIMI, APO DĖSHTIMI?.! .....
E hėnė, 25 dhjetor 2017 - 01:02
Kjo dukuri daton nga kohėrat edhe mė tė lashta, dhe sot pėr fat tė keq vazhdon, me ritme, e dimensione tė ndryshme. Largimi nga trungu ėshtė: shpėtim, dhim...
TARIKATI ISLAM HALVETI TE SHQIPTARĖT
E merkurė, 20 dhjetor 2017 - 00:21
Botime tė reja: Dr. Alban Dobruna TARIKATI ISLAM HALVETI TE SHQIPTARĖT Nė javėn e parė tė muajit tė fundit, dhjetor, 2017, doli nga shtypi libri m...
më shumë nga - Tė ndryshme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi