Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Urime dhe porosi pėr Kosovėn
Publikuar më 05 janar, 2018 nė orėn 06:01 ( Para 11 ditė e 6 orėve ) Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Kosovė, Gėzuar Vitin e Ri 2018!
Urime dhe suksese nė Rrugėn e shtetndėrtimit demokratik, ligjor dhe modern; urime nė Rrugėn e konsolidimit tė Pavarėsisė, tė prosperitetit dhe tė integrimit pėr nė BE, tė Antarėsimit nė NATO dhe nė OKB.

Kosovė nėse dėshiron tė bėhesh ,tė zhvillohesh dhe tė prosperosh shpejt nė rrugėn e demokracisė, tė qytetėrimit dhe integrimit, nuk mund tė bėhesh duke marrė modelin e Shqipėrisė e cila ka mbi 100 vite qė ka mbetur e fundit nė Europė nė rrugėn e prosperitetit, tė qytetėrimit, tė ndėrtimit dhe tė konsolidimit tė demokracisė dhe tė integrimit tė saj, pasi problemin mė tė madh Shqipėria e ka pasur gjithnjė me politikėn e keqe tė politikanėve e tė pushtetarėve tė vet, me politikėn grindavece, egoiste dhe tė korruptuar, me tradhėtinė dhe sidomos me padrejtėsinė, tė cilat i ka ende edhe sot politika e Tiranės.

Mos merrni tabiate e“leksione”politike, juridike,ekonomike, diplomatike e demokracie nga politika eTiranės se vetėm sherre, ngatėrresa, moszhvillim, mosintegrim,pabesi e pengesa prej tyre do keni, ashtu siē edhe vetė Shqipėria dhe shteti shqiptar qė gjithnjė e kanė pėsuar prej saj deri edhe mė sot akoma, dhe arriti deri atje sa nė Vitin 2017 prej krimit, papergjegjshmerisė, korrupsionit dhe te trafikimt te droges shume medie dhe politikane nderkombetar ta quanin Shqipėrinė si Kanabistan, ambasadorja e BE-sė nėTiranė i akuzoi politikanėt e Tiranės se e shesin atdheun per interes personal dhe ai amerikan i akuzoi po politikanet e Tiranes per krime tė tmerrshme.

Kosovė, vėshtro dhe orientohu nga Washington-i :
se po mbajte shumė shpresa pėr lobim, ndihmė e kėshilla nga Tirana pėr tė ndėrtuar shtet ligjor e me standarte moderne, pėr zhvillim e integrim nė BE, nuk ke me pas ndonji hajėr e prokopi prej saj,pasi gjithmonė Shqipėria ka qenė dhe ėshtė akoma problem pėr veten e saj, e jo vetėm tė saj, por ajo u ka shkaktuar telashe e kokėēarje edhe SHBA –ve edhe BE-sė po me problemet qė politika e pushteti nė Tiranė i ka shkaktuar Shqipėrisė akoma deri mė sot. Urojmė qė politika nė Tiranė tė pastrohet, tė dekriminalizohet dhe t’i pėrkushtohet mė shumė demokracisė, ligjit dhe ndėrtimit tė shtetit ligjor dhe sidomos interesit kombėtar dhe jo atij personal, familiar, klanor e partizan.

Kosovė, qėndroi besnike dhe mirėnjohesė gjithmonė SHBA-ve prej tė cilave erdhi liria dhe pavarėsia, pasi pa SHBA nuk do tė kishim sot Shtetin e Pavarur tė Kosovės.
Historia dėshmon se gjithmonė kur Kosova nė momentet mė kritike tė saj, kur ajo ka pasur nevojė pėr Shqipėrinė, pikėrisht nė ato raste Shqipėria tronditej nga destabiliteti e rrėmuja. Ndėrsa janė po SHBA-tė, ato tė cilat prej 100 vitesh u janė gjetur pranė kudo shqiptarėve dhe Shqipėrisė nė momentet mė kritike kur rrezikohej e kėrcėnohej ekzistenca edhe e vetė shtetit tė Shqipėrisė.

Vetėm shikoni rastin e fundit se si politika dhe drejtėsia nė Shqipėri iu kundėrvu ashpėr pėrpjekjeve dhe vullnetit tė SHBA dhe tė BE -sė pėr miratimin dhe pėr zbatimin e VETTING-ut, pėr kėtė Reformė e cila ėshtė jetike pėr shqiptarėt dhe ėshtė ēelėsi i cili i hap dyert e integrimit tė Shqipėrisė pėr nė BE. Pra sa e habitshme dhe interesante pėr politikėn e Tiranės, qė sillet si antiamerikane edhe kur SHBA ndihmon dhe e ka prioritet ndėrtimin e shtetit ligjor shqiptar dhe interesat e integrimin e Shqipėrisė nė BE!? Njė politikė e cila dėmton interesat e vetė Shqipėrisė sė pari, ėshtė njėkohėsisht edhe njė politikė antiKosovė, madje shumė mė tepėr si e tillė, pasi shėmbullon si e tillė edhe pėr politikanėt e Kosovės.

E keqja mė e madhe kombit shqiptar i ka ardhur nga padrejtėsia

Kosova e ka pėsuar shumė herė mė rėndė se Shqipėria prej padrejtėsisė e cila i erdhi nga kolonizatori dhe pushtuesi barbar serb, nga krimi dhe genocidi i tij mbi 100 vjeēar, nga padrejtėsia e Europės e cila e la Kosovėn jashtė Shqipėrisė.
Por mjerisht e fatkeqėsisht edhe shqiptarėt nė Shqipėri kanė pėsuar pabesi, tradhėti dhe padrejtėsi nga politika dhe nga politikanėt e vet injorantė, tė pashpirt, tė papėrgjegjshėm e tė korruptuar tė cilėt gjithmonė kanė pasur synim dhe objektiv pushtetin dhe hajninė, politikė dhe pushtet si i tillė kulmoi sidomos nė kėto 25 vite tė tranzicionit.

Le tė jetė Viti 2018 pėr Shqipėrinė viti i kthimit tė shpresės dhe besimit tė qytetarėve shqiptar te Drejtėsia, Viti i triumfit tė Shtetit ligjor dhe VETTING-ut, Viti i integrimit tė mėtutjeshm tė saj nė BE, pasi njė Shqipėri e fortė politikisht, demokratikisht dhe e prosperuar ekonomikisht do tė ishte njė ndihmė e madhe dhe si mė kryesore edhe pėr forcimin, konsolidimin e shtetit, tė pavarsisė e tė integrimit tė Kosovės.

Fatkeqėsisht dhe mjerisht edhe politika nė Kosovė ka marrė shumė nga pėrvoja e politikės sė tillė tė derimėsotme nga Tirana dhe e ka instaluar atė edhe nė Kosovė, pėrderisa edhe Kosova dhe shoqėria kosovare atje po vuajnė po tė njėjtat pasoja si nė Shqipėri, ku kryeproblemi edhe nė Kosovė sot ėshtė drejtėsia, pra mė sakt sundimi i padrejtėsisė prej sė cilės vijnė pastaj edhe varfėria, papunėsia, korrupsioni, eksodi dhe moskonsolidimi i shtetit dhe moszhvillimi i tij demokratiko-ligjor, mosliberalizimi i vizave dhe mosintegrimi.

Ju politikanė, pushtetarė dhe shtetarė tė Kosovės mos e harroni tė shkuarėn jo tė largėt, atė tė para Ēlirimit tė vitit 1999, mos e harroni amanetin e dėshmorėve dhe tė herojve! Mos i harroni vuajtjet, sakrificat dhe stėrmundimet e jashtėzakonshme qė bėnė brezat pėr Liri dhe Pavarėsi. Ju qė drejtoni tani dhe ata qė do ta drejtojnė pas jush Kosovėn e lirė dhe tė pavarur, politikėn, pushtetin, shtetin dhe shoqėrinė tė parin dhe mbi gjithēka duhet ta keni popullin dhe Kosovėn, duhet tė keni si prioritetin e prioriteve interesin kombėtar dhe nevojat jetike tė njerėzve, mirėqėnien dhe prosperitetin, punėsimin, arsimimin, shėndetin dhe forcimin e kombit e tė pavarėsisė. Mos i harroni Preshevėn, Medvegjėn dhe Bujanocin dhe objektivin e qėllimin final, Bashkimin Kombėtar.

Urime dhe tė jetė Viti 2018 viti i Drejtėsisė, i prosperitetit, i integrimit dhe i ndryshimeve tė mėdha pėr nė favor tė interesit tė pėgjithshėm kombėtar si nė Shqipėri dhe nė Kosovė, dhe i shpresės e lumturisė pėr tė gjithė shqiptarėt kudo ata ndodhen.

Skėnder S. KAPITI

Durrės 01. 01. 2018

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 43 vizitorë
Lexuar: 98 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Substanca e antidiplomacisė sė ditmirėve
E dielė, 14 janar 2018 - 16:19
Barometri diplomatik *** Ditėmirėt e Shqipėrisė nė OKB, sė bashku me Serbinė, me Rusinė, me Kinėn dhe me Korenė Veriore dy herė, mė 2015 dhe mė 2017 vo...
Pėshtjellimi i diellit, lotėt e qiellit dhe k...
E dielė, 14 janar 2018 - 16:17
Rrezatimin e diellit gjithmonė tokat shqiptare e kanė priturė pėr faktin se na ka sjellė ngrohtėsinė fizike dhe atė shpirtėrore. Ky rrezatim na ka mbajturė...
Si t’a lexojmė heshtjen eTiranės kur kleri d...
E shtunė, 13 janar 2018 - 02:03
Kam shkruar dy shkrime kohė mė parė me titull: Tiranė mjaft mė me politikė antiKosovė. Mirėpo deklarimi i priftit malazez nė Kishėn ortodokse tė Vrrakės ...
Leter ALBINIT
E premtė, 12 janar 2018 - 04:21
i nderuar, zoti Albin Kurti! Doemos do habiteni qė po merrni kėtė letėr nga njė i panjohur. Unė, quhem Pandeli Liko Zaka. Jam nga fshati Metaj, njė fs...
FASHIZĖM KULMOR ANTISHQIPTAR I BE!
E enjtė, 11 janar 2018 - 05:59
Vėzhgues tė paanshėm dhe tė vėmendshėm tė sjelljeve e vetėsjelljeve kryeneēe antishqiptare tė BE-sė dhe aleatėve tė Serbisė, po e shohin, tashmė, lakuriq, ...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi