Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
FASHIZĖM KULMOR ANTISHQIPTAR I BE!
Publikuar më 11 janar, 2018 nė orėn 05:59 ( Para 5 ditė e 6 orėve ) Tafil Duraku | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Vėzhgues tė paanshėm dhe tė vėmendshėm tė sjelljeve e vetėsjelljeve kryeneēe antishqiptare tė BE-sė dhe aleatėve tė Serbisė, po e shohin, tashmė, lakuriq, “fytyrėn” antishqiptare tė udhėheqėsve vendorė, rajonalė e ndėrkombėtarė, nė garė pėr t’u dukur e pėr tė vepruar secili mė antishqiptar se tjetri!...

Konstatimin tonė e vėrteton trysnia e BE-sė dhe ajo ndėrkombėtare, kėto ditė, pėr Gjykatėn Speciale dhe jo vetėm, e cila, ekskluzivixht dhe qėllimshėm, ėshtė themeluar pėr hulumtimin e “krimeve tė UĒK-sė”, sipas direktivave “patriotike” e “shqiptare” tė Komisionit tė LDK-sė, i themeluar pėr hulumtimin e “krimeve” tė luftės sė UĒK-sė, dhe, i dirigjuar nga “Presidenti” histo(e)rik i “Republikės sė Kosovės”(Bah!)

Fashizmi ėshtė forma mė e egėr e diktaturės, e shtypjes sė popujve tė vegjėl qė pėrpiqen pėr t’u liruar nga pushtues e fashistė tė vjetėr e tė rinj, e, pėr t’i bashkuar trojet e tyre, siē bėri e veproi populli shqiptar nė mbarim tė shek. XX, nė pėrpjekjet e tij shekullore pėr ta bėrė vetveten shqiptare.

Dy janė shtyllat kryesore tė ushtrimit tė veprimeve fashiste: Shtylla e parė, fatkeqėsisht, ėshtė shtylla politike dhe mbėshtetėsja e saj ėshtė Shtylla ushtarake, duke vijuar me shtyllat e nėnshtyllat e tjera, si: ekonomike, financiare, sportive, muzikore, kulturore, etj.

Nuk do hymė fare nė pėrimtimin e veprimtarisė fashiste dhe antishqiptare tė secilės shtyllė veē e veē, por, ajo qė po duket fare pėr fushe, ėshtė se verpimtaria fashiste antishqiptare e BE-sė dhe e aleatėve tė Serbisė pushtuese e fashiste, nė rajon, ėshtė shumėfishuar, dhe, tashmė, me kėrcėnimet e fundit, po e shpėrfaqė egėrsisht, edhe mė egėrsisht se kurrė mė parė, egėrsinė e saj antishqiptare. Mospengimi i lojėrave antishqiptare tė Serbisė pushtuese e fashiste nga ana e BE – SHBA dhe hyrja nė atė valle antishqiptare, tė cilės po i prijnė shqiptaro-titistėt LDK-istė&Co, po e shpėrfaqė mėse miri “fytyrėn” antishqiptare tė faktorit ndėrkombėtar, me mbėshtetje tė Brukselit zyrtar, antishqiptar.

Tėrė mllefin dhe egėrsinė rajonale, ndėrkombėtarė e vendorė, kėtu, po e shfaqin dhe tregojnė vetėm kundėr shqiptarėve nė trojet e tyre etnike, si nė “Republikėn e Kosovės”, po ashtu nė atė tė Maqedonisė sė pushtuar shqiptare e tė Malit tė Zi shqiptar, tė Ēamėrisė, Sanxhakut e Preshevės.

Tėrė kėtė antishqiptarizėm, nė kėtė rreth vicioz shqiptaro-titistėsh vendorė e ndėrkombėtarė, qė quhet “Republika e Kosovės”, “IRJM”, “Mali i Zi”, Serbi, etj., nuk e kanė vlerėsuar e parė mirė ndėrmjetėsit ndėrkombėtarė tė BE-sė, KFOR-it dhe NATO-s, sidomos, ata qė njihen pėr mė proserbėt, sepse, fatkeqėsisht, pėr shqiptarėt dhe pėr Shqipėrinė shqiptare, trojet e pushtuara e tė copėtuara puro shqiptare, po shikohen me dioptrinė pushtuese e fashiste serbomadhe e rusomadhe tė paraluftės sė Dytė Botėrore, e, tash, pas Luftės sė lavdishme tė UĒK-sė, tė BE-sė antishqiptare(Sic!)…

Pėr ē‘politika njerėzore e kombėtare bėhet fjalė nė “politikat” e BE-sė e tė OKB-sė, kur kombit shqiptar, prej mė tė lashtėve nė Evropė e botė, i mohohet me ashpėrsi politike, me fashizėm tė tillė politik, lufta shekullore dhe e drejta legjitime pėr t’u bashkuar e pėr tė jetuar nė Shqipėrinė e tij kombėtare e shtetėrore?...

Tė gjitha kėto, i themi me bindje, sepse, politikat pushtuese e poshtėruese shekullore tė Bizantit, Romės, Turqisė Otomane dhe ato tė fqinjve: Serbisė, Bullgarisė (Maqedonisė), Malit tė Zi, Greqisė, etj., e dimė ēfarė kanė “mbjellur” te shqiptarėt, sidomos, pėr ēfarė kanė investuar e po investojnė nė “politikat” e tyre “patriotike” e “kombėtare”, shqiptaro-titiste&Co…

Prandaj, pse BE, NATO, KFOR-i, OSBE, OKB etj. t’u besojnė politikave antishqiptare tė shqiptaro-titistėve&Co, nė radhė tė parė, dhe, aleatėve tė tyre vendorė, rajonalė, evropianė e ndėrkombėtarė? Pse, BE&Co e aleatėve proserbė po ushtron fashizėm kulmor antishqiptar dhe kėtė po e tregon haptas dhe me hapa konkretė, duke ushtruar trysni tė pandėrprerė, tash e dy dekada, qė Shqipėria dhe shqiptarėt tė heqin dorė nga trojet e tyre etnike, nga pjesė tė trojeve tė tyre etnike, tė pushtuara nga fqinjėt dinakė dhe antishqiptarė…

Po, kush dhe cili prej “patriotėve” dhe “shqiptarėve” shqiptaro-titistė po i gėzohet kėsaj trysnie ndėrkombetare tė BE-sė dhe SHBA-sė kundėr njerėzve tė UĒK-sė, pos atyre qė dje u gėzoheshin ofensivave serbe kundėr UĒK-sė? Ata qė dje u gėzoheshin ofensivave serbe kundėr UĒK-sė, LDK-istėt dhe FARK-istėt&Co, sot, po u gėzohen trysnive tė BE-sė dhe SHBA-sė pėr formimin e Gjykatės Speciale anti-UĒK. Dhe, ky ėshtė kulmi i turpit antishqiptar i BE-sė dhe SHBA-sė, kur dihet qartė se ato (BE dhe SHBA) po dirigjohen nga qarqe tė njohura shqiptaro-titiste, antishqiptare.

Dhe, ata qė duhet tė skuqen pse kanė rėnė pre e politikave shqiptaro-titiste, antishqiptare, janė BE dhe SHBA, sepse, me atė prerėnie po ushtrojnė fashizėm kulmor antishqiptar, sidomos, egėrsinė e fashizmit kulmor antishqiptar po e tregon qartė e mė qartė BE!...

Burojė, mė 9 Janar 2018

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Tafil Duraku
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 45 vizitorë
Lexuar: 130 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Substanca e antidiplomacisė sė ditmirėve
E dielė, 14 janar 2018 - 16:19
Barometri diplomatik *** Ditėmirėt e Shqipėrisė nė OKB, sė bashku me Serbinė, me Rusinė, me Kinėn dhe me Korenė Veriore dy herė, mė 2015 dhe mė 2017 vo...
Pėshtjellimi i diellit, lotėt e qiellit dhe k...
E dielė, 14 janar 2018 - 16:17
Rrezatimin e diellit gjithmonė tokat shqiptare e kanė priturė pėr faktin se na ka sjellė ngrohtėsinė fizike dhe atė shpirtėrore. Ky rrezatim na ka mbajturė...
Si t’a lexojmė heshtjen eTiranės kur kleri d...
E shtunė, 13 janar 2018 - 02:03
Kam shkruar dy shkrime kohė mė parė me titull: Tiranė mjaft mė me politikė antiKosovė. Mirėpo deklarimi i priftit malazez nė Kishėn ortodokse tė Vrrakės ...
Leter ALBINIT
E premtė, 12 janar 2018 - 04:21
i nderuar, zoti Albin Kurti! Doemos do habiteni qė po merrni kėtė letėr nga njė i panjohur. Unė, quhem Pandeli Liko Zaka. Jam nga fshati Metaj, njė fs...
Rivaliteti...
E merkurė, 10 janar 2018 - 05:26
Uji i turbulltė ėshtė testuar, por gota nuk ėshtė thyer Polarizimi nė rritje rreth shfuqizimit te Gjykatės Speciale ripėrtrijnė thirrjet e diplomatėve ...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi