Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Leter ALBINIT
Publikuar më 12 janar, 2018 nė orėn 04:21 ( Para 4 ditė e 7 orėve ) Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
i nderuar, zoti Albin Kurti!

Doemos do habiteni qė po merrni kėtė letėr nga njė i panjohur.
Unė, quhem Pandeli Liko Zaka.
Jam nga fshati Metaj, njė fshat i vogėl i njėsisė administrative, Libofshė, rrethi Fier. Jam arsimtar nė pension.
Ē“mė shtyu t“ju shkruaj juve kėtė letėr dhe jo ndonjė udhėheqėsi tė ndonjė partie tjetėr politike tė Kosovės?

Po e tregoj shkurt arsyen.
Pėr mua tė gjitha partitė politike, nė tė dyja republikat tona, janė pasuria jonė kombėtare. Pėr vete, nuk jam anėtar i asnjė partie politike nė Shqipėri; por Lėvizja Vetėvendosje mė tėrheq simpatinė time se, gjykoj dhe dėshiroj se Lėvizja Vetėvendosje, nuk ka parėsor qėllimin pėr tė kapur kolltuqet e qeverisė, por atdhedashurinė.
Synimi pėrfundimtar i Lėvizjes Vetėvendosje, ėshtė jo vetėm vetėvendosja e Kosovės, por Shqipėria Etnike, qė e duan tė gjithė shqiptarėt, nga Ēamėria, Shqipėria, trojet shqiptare tė Maqedonisė, tė Malit tė Zi, tė Kosovės Lindore (Preshevės) dhe tė trojeve tona qė i ka zaptuar dhe i ka akoma Serbia tė pushtuara.
-Njėkohėsisht, kėtė ėndėrr e kanė edhe shqiptarėt nė mėrgatė; arvanitasit dhe arbėreshėt.
Armiqtė, na akuzojnė se duam Shqipėri tė Madhe. Jo, duam vetėm trojet tona etnike. Tė gjithė ėndrrojnė ta shohin tė realizuar nė gjalljen tonė kėtė dėshirė.
Ti, je djalė i ri. I je futur njė pune serioze.
I ke vėnė supeve njė barrė tė rėndė. A do tė ia dalėsh dot? A do tė keshė forcėn dhe kurajėn, gjithnjė ta ēosh deri nė fund kėtė ėndėrr gjithėshqiptare?
Zoti tė dhėntė fuqi, menēuri mė shumė dhe vullnet tė hekurt!
-Por, i vetėm sado i ndershėm dhe i vendosur tė jesh, nuk ia del dot.
"Trimi i mirė me shokė shumė"-thotė populli.
Kujdes se, pranė burrave tė suksesshėm, ngjiten si shushunjat; servilėt, qelebirxhinjtė qė nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt me idealet e atdhedashurisė.
-Kėto ēimka, ideal tė tyre e kanė vetėm plencin, e jo zemrėn.
Ideal kanė xhepin, paratė, dhe pėr kėto para, ata shesin jo vetėm ty dhe idealet e Atdheut tonė, por pėr para, ata shesin nėnėn dhe babanė.
Ti, je udhėheqėsi i kėsaj Lėvizjeje shpresėdhėnėse, pėr tė gjithė shqiptarėt. Po dite tė mbledhėsh rreth vetes tėnde njerėz tė pastėr atdhedashės, do tė triumfosh dhe do tė mbahesh mend gjatė, nė historinė e Shqipėrisė Etnike. Ndryshe, po qe se edhe ti,-po qe se, do tė tundėsh kartėn e atdhedashurisė, vetėm pėr tė kapur kolltuqet qeveritare, do tė jesh njė politikan i zakonshėm si tė tjerėt dhe do tė numurohesh si goglat e numratores qė pėrdorin nxėnėsit e shkollės fillore.
Pata rastin tė shkoj nė Kopenhagė, se kam djemtė atje.
Duke biseduar pėr hallet e Shqipėrisė dhe tė shqiptarėve, njėri nga djemtė mė tha:
-O baba, do tė njoh me njė shqiptar, burrė tė vėrtetė shqiptar, qė pėr ideal tė tij nuk ka paranė, por Shqipėrinė. Ka mbi 30 e ca vjet, qė lufton pėr ēėshtjen tonė kombėtare, duke shkrirė pasurinė e tij dhe pasuria e tij, ėshtė vetėm rroga, qė ai merr nė Kopenhagė si shofer taksie si dhe rroga e gruas sė tij.
-Mė kujtoi idealistėt shqiptarė tė rilindjes sonė Kombėtare.
Mė kujtoi kėngėn pėr Abdyl Frashėrin, qė kėndohet edhe sot:
Abdyl, shite pasurinė, njė barrė flori,
U sfilite dhe u trete, veē pėr Shqipėri!
-Cili ėshtė ky? A mund ta takoj sot? Ndiz makinėn, tė vemė ta takojmė!
Djali, nxori telefoinin e xhepit...
Pėr pak minuta, Xhemili erdhi.
Ishte trupshkurtėr si atlet, me sy vegullues qė tregonin mirėsi dhe menēuri.
Shkuam nė njė klub shqiptar nga Kosova, qė gjithēka flitej shqip. Qė nė hyrje, ku valėvitej Flamuri i Kastriotit, Shqiponjat e qėndisura, nė mbulesat e tavolinave, tė katėr aparatet e televizorėve ishin tė lidhur, vetėm me stacionet televizive shqiptare.
Xhemili, mė habiti me kulturėn e gjerė qė kishte. Xhemili, ka shkruar disa libra.
M“i dhuroi dhe i lexova me vėmendje dhe respekti pėr kėtė burrė; sa mė shumė faqe lexoja, aq mė shumė mė rritej.
U habita tepėr qė, ai nuk kishte diplomė tė ndonjė shkolle tė lartė?!
Kulturėn e tij, ai e kishte plotėsuar si autodidakt, me kėmbėngulje tė admirueshme.
-Duke lexuar librat e tij, mėsova se ai tė njihte edhe ty personalisht.
Ai, i kishte tejkaluar edhe ata, qė kanė diploma tė larta.
-Nga leximi i librave tė tij mėsova se Xhemili, pėr ēėshtjen kombėtare,ua pėrplaste pa droje tė gjithė atyre politikanėve shqiptarė, pseudopatriotė.
Pėr Lėvizjen Vetėvendosje dhe pėr ty, si udhėheqės i saj, fliste dhe shkruante me respekt.
-Edhe unė bashkohem me Dilaver Goxhajn, qė ka shkruar:
"Si ua ka dalė xhanėm-thashė me vete, kur po i rendisja gjatė leximit,-gjithė kėsaj armate politikanėsh nė pushtet e tė mbėshtetur fuqishėm nga ndėrkombėtarėt!".
-Edhe unė, pyes veten:
"Nėse Xhemili do tė ishte ndonjė qelebirxhi, a nuk do tė dinte t“u bėnte lajka, kėtyre politikanėve tė fuqishėm, tė siguronte ndonjė kolltuk deputeti apo nė ndonjė parti?!"
-Jo. Xhemili, ėshtė burrė i pastėr. Siē ka deklaruar edhe nė Radio Kosova:
"Unė, nuk jam Adem Demaē. Jam, si jam. Njeri punėtor, flas ashtu siē e shoh dhe siē e ndiej problemin".
Vėrtet edhe pėr ty, edhe pėr Lėvizjen Vetėvendosje, nuk ka asnjė lajkė.
"Lėvizja Vetėvendosje, i ka pėrgėnjeshtruar kėto politika tejet reaksionare, ndaj shqiptarėve", etj...
Me kė nuk ka polemizuar, Xhemil Zeqiri?!
Nė vitet 90-ta, tė shek. XX , denoncoi Kiro Gligorovin, politikat servile tė shqipfolėsve, Arbėr Xhaferin e tė tjerė.
"Xhemili, kishte polemika edhe me Hans Hakerupin.
Ėshtė njeri meritor, i cili pėr kombin ka harxhuar mijėra e mijėra dollarė.
Nuk ėshtė ndalur kurrė dhe gjithmonė ka qėndruar stoik pėrballė ortekėve tė kohės.
I tillė ka mbetur edhe sot"-ka shkruar, Erald Selca, njė nga admiruesit e tij.
Ndėrkohė, shohim me hidhėrim qė, mjaft politikanė shqipotarė, kėtej e matanė kufirit tonė, venė pasuri miliona dlollarėshe nė dėm tė ēėshtjes shqiptare.
Zoti Albin!
Ėshtė e vėshtirė tė gjesh nė ditėn e sotme, burra tė rrallė si Xhemil Zeqiri, siē ėshtė e mundimshme tė gjesh diamante nė pirgje dherash e rėre dhe jo e lehtė tė dallosh coprat e qelqeve nga gurėt e ēmuar.
Nė do qė tė realizosh ėndrrėn tėnde, tėrhiq pas vetes burra tė tillė si Xhemil Zeqiri.
Pėr tė pasqyruar vlerat e Xhemil Zeqirit, nuk mjafton kjo letėr e thjeshtė.
Pėr Xhemil Zeqirin, duhet shkruar njė libėr, njė monografi.
Me nderime nga unė, njė mėsues i thjeshtė nė pension.

Pandeli Liko Zaka

Metaj-Libofshė-Fier-Shqipėri
P.S. Nė Shqipėri do tė kthehem mė 15 Mars, 2018
Respekt, i nderuar!
Kopenhagė, 26 dhjetor, 2017


Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 44 vizitorë
Lexuar: 104 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Substanca e antidiplomacisė sė ditmirėve
E dielė, 14 janar 2018 - 16:19
Barometri diplomatik *** Ditėmirėt e Shqipėrisė nė OKB, sė bashku me Serbinė, me Rusinė, me Kinėn dhe me Korenė Veriore dy herė, mė 2015 dhe mė 2017 vo...
Pėshtjellimi i diellit, lotėt e qiellit dhe k...
E dielė, 14 janar 2018 - 16:17
Rrezatimin e diellit gjithmonė tokat shqiptare e kanė priturė pėr faktin se na ka sjellė ngrohtėsinė fizike dhe atė shpirtėrore. Ky rrezatim na ka mbajturė...
Si t’a lexojmė heshtjen eTiranės kur kleri d...
E shtunė, 13 janar 2018 - 02:03
Kam shkruar dy shkrime kohė mė parė me titull: Tiranė mjaft mė me politikė antiKosovė. Mirėpo deklarimi i priftit malazez nė Kishėn ortodokse tė Vrrakės ...
Leter ALBINIT
E premtė, 12 janar 2018 - 04:21
i nderuar, zoti Albin Kurti! Doemos do habiteni qė po merrni kėtė letėr nga njė i panjohur. Unė, quhem Pandeli Liko Zaka. Jam nga fshati Metaj, njė fs...
FASHIZĖM KULMOR ANTISHQIPTAR I BE!
E enjtė, 11 janar 2018 - 05:59
Vėzhgues tė paanshėm dhe tė vėmendshėm tė sjelljeve e vetėsjelljeve kryeneēe antishqiptare tė BE-sė dhe aleatėve tė Serbisė, po e shohin, tashmė, lakuriq, ...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi