Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Ministri i Jashtėm i Turqisė, Ali Babaxhan, takoi komunitetin e biznesit tė Kosovės
Publikuar më 15 janar, 2009 nė orėn 21:28 ( ) Ramiz Bojaj | Ekonomi |
Rrit madhësinë e shkronjave
Qeveria tė krijojė politika tė qarta ekonomike

Kosova ka potencial tė mjaftueshėm pėr zhvillim tė hovshėm ekonomik, mirėpo i mbetet qeverisė qė tė hartojė politika efektive zhvillimore qė do tė garantojnė investimet e jashtme kėtu.
Nė ditėn e tretė tė vizitės sė tij nė vendin tonė, ministri i Jashtėm i Turqisė, Ali Babaxhan takoi komunitetin e biznesit tė Kosovės, me tė cilin nėnshkroi objektivat e zhvillimit tė pėrbashkėt ekonomik nė mes tė dy shteteve, Turqi-Kosovė. Ministri Babaxhan u tha gazetarėve tė mėrkurėn nė Prishtinė, se pavarėsia ia ka hapur dyert Republikės sė Kosovės pėr njė zhvillim mė tė hovshėm ekonomik, dhe se kjo duhet shfrytėzuar. ?Kosova ka potencial pėr zhvillim tė hovshėm ekonomik, nė kėtė kuptim ka shumė mundėsi, qė tė krijojė njė treg tė hapur tė mallrave me shtetet e fuqishme nė botė. Fillimisht kjo ka tė bėjė me hartimin e njė programi efektiv ekonomik, ku duhet tė shoqėrohen edhe nga politikat e mirėfillta, qė lehtėsojnė qarkullimin e tregut tė lirė, por edhe qė favorizojnė interesat e biznesmenėve ndėrkombėtarė?, vlerėsoi ministri, Babaxhan, duke shtuar se Kosovėn duhet shndėrruar nė njė vend ku investimet e huaja do tė kenė kushte mė tė lehta pėr tė ushtruar bizneset e tyre kėtu. Po sipas ministrit Babaxhan, Turqia do tė investojė nė Kosovė. Ai tha se investitorėt e huaj kėrkojnė qė tė kenė kushte tė mira pėr biznes, dhe se kėto si nė aspektin natyror, fiskal dhe politik i ofron Kosova si njė vend i denjė pėr aktivitete biznesi. ?Kosova mund tė prezantojė njė sėrė pėrparėsish qė ka nė krahasim me vendet e tjera tė rajonit, mirėpo kryesore e gjithė kėsaj ėshtė se ky vend nė kapacitetet e veta zhvillimore ka edhe rezervat nėntokėsore. Mirėpo, edhe kushtet e jashtme klimatike i japin Kosovės njė mundėsi tjetėr pėr zhvillim shumėdimensional nė lėmin e bujqėsisė, blegtorisė etj. Mirėpo, nė kėtė drejtim kėrkohet qė institucionet shtetėrore tė aplikojnė politika gjeneruese pėr biznesmenėt vendorė?, vlerėson Babaxhan.

Burimi kryesor-kapaciteti njerėzor

Pėrpos rezervave nėntokėsore ekzistojnė edhe njė sėrė segmentesh tjera qė i kėrkon zhvillimi i biznesit. Burimet kryesore qė garantojnė zhvillim konkurrues ekonomik janė kapacitetet njerėzore. Nė kėtė kontekst, z.Babaxhan theksoi se Kosova ka popullatė tė re dhe shumė dinamike qė e bėjnė mė tė favorshme se shumė shtete tjera mė tė zhvilluara. ?Popullata e Kosovės ėshtė shumė e re nė krahasim edhe me vendet mė tė fuqishme, qoftė edhe tė BE-sė, i cili ėshtė resursi kryesor pėr bumet ekonomike. Nėse kėsaj i shtojmė edhe shkallėn e arsimimit atėherė vijmė nė pėrfundim se qeveria vetėm duhet tė hartojė politika favorizuese pėr zhvillim, dhe shumė shpejt Kosova mund tė shėnojė njė hov tė zhvillimit ekonomik?, vlerėsoi Babaxhan. Ai theksoi se shteti i Kosovės para dhe pas pavarėsisė e ka ruajtur fuqimisht kėtė vlerėn e vet njerėzore, duke shėnuar edhe ngritjen e aspektit profesional, nė arsim duke krijuar aftėsi tė reja nė lėmit e caktuara.

Garancia e investimeve

Shtetet e fuqishme, tė cilat e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės duhet t?i prijnė valles sė investimeve nė Kosovė, dhe kėto shtete duhet tė jenė tė parat qė tė garantojnė qėndrueshmėri ekonomike kėtu, por edhe atė tė investimeve tė huaja. ?Kosova ėshtė njohur nga 53 shtete tė fuqishme tė botės, dhe tashmė kėto vende garantojnė stabilitet dhe qėndrueshmėri tė Kosovės nė fushėn e sigurisė sė brendshme, bizneseve dhe garancisė sė investimeve. Pas kėsaj, Turqia do tė angazhohet edhe nė vendet mė ndikim nė mėnyrė qė sa mė shumė shtete ta njohin Kosovėn e nė kėtė aspekt edhe tė investojnė kėtu?, vlerėsoi z. Babaxhan. Ai tha se pavarėsisht ecurisė sė njohjeve, Kosovės i ėshtė garantuar e ardhmja e saj evropiane, pėrderisa zhvillimi ekonomik mbetet njė sfidė e radhės jo vetėm pėr qeverinė e kėtushme por edhe pėr shtetet e fuqishme tė cilat duhet tė investojnė mė shumė kėtu. ?Standardet e para duhet tė krijojnė klimė tė favorshme, politika tė qarta ekonomike, tė cilat janė garanci pėr sukses. Ndėrsa, takimet e rregullta tė biznesmenėve turko-kosovarė duhet tė intensifikohen nė mėnyrė qė tė kėtė ekonomi dhe investime mė tė mira nga tė dyja palėt ?, vlerėsoi Babaxhan, duke theksuar se rrethanat e reja kėrkojnė qasje tė re ndaj zhvillimeve ekonomike. Ministri Babaxhan nėnshkroi njė memorandum bashkėpunimi me ministrin e Ekonomisė dhe Financave Ahmet Shalėn, ministrin e Tregtisė dhe Industrisė Lutfi Zharkun dhe me ministrin e Arsimit Enver Hoxhaj, marrėveshje kėto krijojnė lehtėsime nė qarkullimin e mallrave dhe ngritja e kuadrove profesionale nė lėmin e ekonomisė.


Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Ramiz Bojaj
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 38 vizitorë
Lexuar: 4,783 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
FRYMA E DAVOS-it
E martė, 29 janar 2013 - 17:08
Takimi mė i njohur nė botė i udhėheqsve politikė dhe tė biznesit -- Forumi Ekonomik Botėror 2013 nė Davos tė Zvicrės -- pėrfundoi punimet tė djelėn. Nė a...
EKONOMIA KOMBĖTARE
E enjtė, 17 janar 2013 - 14:51
Doli nga shtypi libri i Mr.sc. Refik Kryeziut “Ekonomia Kombėtare“ nė botim tė Universitetit AAB Riinvest Kėto ditė doli nga shtyp libri i Mr.sc. Refik...
NĖ SHQIPĖRI, EKONOMIA SHQETĖSIMI KRYESOR
E enjtė, 10 janar 2013 - 21:28
Sipas njė njoftimi pėr media tė botuar dhe shpėrndarė me 27 Dhjetor, Instituti Demokratik Kombėtar i Amerikės botoi njė raport mbi njė studim tė ri qė vle...
Kriza financiare globale: efektet shkatėrrues...
E shtunė, 07 shkurt 2009 - 21:15
Kriza aktuale ka pėrfshirė botėn e me theks tė veēantė, vendet mė tė zhvilluara, tė atyre shteteve qė kanė shumicėn e brutoproduktit botėror dhe qė kanė ni...
Thikė pas shpine, nga Mali i Zi
E martė, 27 janar 2009 - 10:09
Ministri malazez Branimir Gvozdenoviē, nė cilėsinė e kryesuesit tė sekretarit tė CEFTA-s, i shkruan MTI-sė se Kosova nė kėtė asociacion nuk mund tė prezant...
më shumë nga - Ekonomi »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi