Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Baggio, kampioni i pafat i Italisė
Publikuar më 13 janar, 2007 nė orėn 06:37 ( ) Sport |
Rrit madhësinë e shkronjave
Roberto Baggio, lojtar i pajisur me njė fantazi shumė tė madhe dhe me tė dhėna teknike tė mrekullueshme, aktiv nė futbollin profesionit nga viti 1982 nė 2004, ėshtė konsideruar ndėr mė tė mirėt sulmues tė qendrės italianė tė ēdo kohe. Nė 1993 ka fituar Topin e Artė, ēmim tė dhėnė nga revista franceze “France Football”, qė i akordohet ēdo vit njė futbollisti (pjesėmarrės nė njė skuadėr tė regjistruar nė UEFA). Pėr tė mos qenė kurrė golashėnues, ėshtė nė vend tė pestė tė klasifikimit historik tė pjesėmarrėsve tė Kampionatit tė serisė A, me 205 gola (pas Piola, Nordahl, Meazza e Altafini).Baggio ėshtė pėr mė tepėr lojtari i vetėm italian qė ka shėnuar nė tre edicione tė ndryshme tė Kampionateve Botėrorė tė Futbollit (1990, 1994 dhe 1998). Ka veshur 56 herė fanellėn tė Kombėtares, duke shėnuar 27 gola.

Fillimet e karrierės
Roberto Baggio, fėmija i gjashtė nga tetė fėmijėt e familjes Baggio, lindi nė Caldogno mė 18 shkurt tė vitit 1967, nė rrugėn Marconi 3. Nė vitin 1981, nėn udhėheqjen e Antonio Moro dhe me miratimin e Giulio Savoinit, luan me skuadrėn e Viēencės. Njė vit mė pas nė muajin shkurt ai lėndohet nė gjurin e majtė, por nė verė ai e rimerr veten dhe bėhet gati pėr tė luajtur. Pesė qershori i vitit 1983 ėshtė dita e debutimit tė tij nė ndeshjen Vicenza-Piacenza 0-1 (pa dyshim qė nė radhėt e Vicenzas). Pasi ka nisur karrierėn e tij nė skuadrėn e qytetit tė tij, Roberto Baggio nė moshėn 15-vjeēare transferohet nė Vicenza, nė Serinė C1. Me skuadrėn e Vicenzas tregoi se ėshtė tashmė njė talent, duke shėnuar 46 gola nė 48 ndeshje. Rezultati mė i mirė do t’i japė mundėsinė tė debutojė nė skuadrėn e parė nė vitin 1983. Nė sezonin 1984-1985 ai arriti tė shėnojė 12 gola nė 29 ndeshje, duke i dhėnė skuadrės sė tij vajtjen nė serinė B. Nė njė nga ndeshjet e fundit tė kampionatit, kundėr Riminit, i stėrvitur nga Arrigo Sacchi, pėson njė lėndim tė rėndė nė gjurin e djathtė, qė e detyron qė tė largohet pėr njė periudhė tė gjatė nga fusha e blertė. Fiorentina, qė e kishte marrė tashmė nė skuadėr, mund tė kishte ridhėnė dorėheqje nga
kontrata, por Piercesare Baretti vendosi tė besonte nė rikuperimin e tij. Pas dy vjetėsh, del nė serinė A mė 21 shtator tė vitit 1986 dhe goli i tij i parė nė divizionin mė tė madh mbėrrin mė 10 maj tė vitit 1987, kundėr Napolit tė Maradonės. Sezonin e ardhshėm paraqitet nė San Siro duke bėrė spektakėl dhe duke shfaqur shumė hijeshi nė fushė. Nė kėtė kohė Italia zbulon
talentin e madh tė Roberto Baggios. Nė vitet pasardhės ai ėshtė protagonist i planit tė parė nė panoramėn e futbollit italian: findet e tij, klasi i tij dhe shumė gola tregojnė magjinė, Fiorentina “noton” nė zonat e klasifikimit tė lartė dhe arrin nė finalen e Kupės UEFA, tė vitit 1990, ku humb pėrballė Juventusit. Nė fund tė vitit Baggio fiton "Trofeun e lojtarit mė tė mirė", ēmim dedikuar lojtarit mė tė mirė tė ri tė kampionatit, i vetmi, por mirėnjohja mė e madhe personale u fitua te Fiorentina. Mė 16 nėntor tė vitit 1988 ėshtė mbledhur pėr herė tė parė nė skuadrėn Kombėtare, me rastin e ndeshjes kundėr Holandės. Me fanellėn e kaltėr ai do tė shėnojė gjithsej 27 gola nė 56 ndeshje. Mbetet nė skuadrėn vjollcė deri nė vitin 1990, kur u ble nga ekipi i Juventusit pėr 15 miliardė lireta, ndėrmjet protestave tė ndryshme tė tifozerisė vjollcė, i ndėrgjegjshėm pėr humbjen e njė lojtari tashmė tė konsideruar nga tė gjithė njė lojtar i jashtėzakonshėm.

Botėrori i parė
Baggio, nė tė njėjtin vit, u drejtua nga trajneri i asaj kohe i skuadrės kombėtare, Azeglio Vicini pėr nė Kampionatin Botėror tė Italisė nė vitin 1990 (ai luajti me fanellėn me numėr 15). Janė netėt magjikė nėn drejtimin e Totņ Schillaci, por Baggio, i nisur nga pankina, nuk zhgėnjen dhe i pėrgjigjet gjithmonė. Ai arrin tė shėnojė njė gol tė paharrueshėm gjatė sfidės mė Ēekosllovakinė, duke u nisur nga gjysma e fushės dhe duke dribluar nė mes tė skuadrės kundėrshtare. Ėshtė njė gol i dytė nė finale pėr vendin e tretė kundėr Anglisė, pasi i mori nė mėnyrė tė shkėlqyer topin portierit anglez Peter Shilton.

Vitet te ekipi i Juventusit
Pas pėrfundimit tė Kampionatit Botėror, Baggio filloi aventurėn e tij me ekipin e Juventusit, qė do tė zgjaste pesė vjet (78 gola tė shėnuar). Janė vitet qė i kushtohen kėtij ylli tė futbollit italian, tė mbiquajtur Codino, qė do tė fitojė me fanellėn bardhezi njė ēmim, njė Kupė tė Italisė dhe njė Kupė tė UEFA-s. Mė pas, nė vitin 1993, ai do tė vlerėsohet me ēmimin e Topit tė Artė dhe me ēmimin "FIFA World Player" (lojtari mė i mirė i FIFA-s). gjatė qėndrimit tė tij te skuadra juventine, ai nuk hyri kurrė nė zemrat e drejtuesve bardhezi dhe mė pak nė atė tė tifozėve. Shumė tė njohur episodet, nė tė cilėt ai heq kėpucėn bardhezi (nė paraqitjen e tij nė shtyp) dhe kur gjatė ndeshjes Fiorentina-Juventus, e cila pėrfundoi me rezultatin 1 me 0, nė prill tė vitit 1991, nuk pranon njė gabim duke shkuar mė pas pėr tė pėrshėndetur ish-tifozėt e tij me njė kėpucė vjollcė, nė njė atmosferė surreale duartrokitjesh dhe fishkėllimash. Baggio arrin nė Evropė sodisfaksione qė nuk i arrin nė kampionat. Nė vitin 1992-93 skuadra e Juventusit fiton Kupėn UEFA, falė edhe golave tė tij, duke mundur nė gjysmėfinale Paris Saint Germain dhe nė finale gjermanėt e Borussia Dortmund. Ndėrmjet gjysmėfinaleve dhe finaleve Baggio shėnoi 5 gola. Nė sezonin e ardhshėm skuadra e Juventusit vijoi ende suksesin nė Evropė, duke parė tė njėjtin dominim tė Milanit nė kampionat, por eliminohet nė katėrshen e Kupės UEFA nga Cagliari dhe e pėrfundon nė vend tė dytė Kampionatin, nė sezonin qė vijon nė Kampionatin Botėror Amerikan.

Kampionati Botėror amerikan
Pėr Roberton dhe ekipin e Juventusit, sezoni 1993-1994, nuk ka qenė veēanėrisht ekzaltues: ekipi i Juventusit arrin nė vend tė dytė nė kampionat, pa luftuar asnjėherė realisht me ekipin e Milanit dhe eliminohet nė katėrshen e finales sė Kupės UEFA nga Cagliarii Bruno Giorgit. Baggio qėndron pėr njė kohė relativisht tė gjatė nė pankinė pėr shkak tė fatkeqėsive tė njėpasnjėshme, por CT italiani Arrigo Sacchi (ish-trajner i Milanit) vazhdon ta mbledhė me ekipin kombėtar, duke e konsideruar “njė pasuri tė futbollit italian” dhe duke bėrė gjithēka pėr ta rikuperuar fizikisht dhe psikologjikisht.
Takimet pėr pėrgatitjen pėr nė Kampionatin Botėror nuk shkojnė edhe aq mirė: humb me rezultatin 1 me 0 nė Napoli me Francėn dhe me rezultatin 2 me 1 nė Gjermani. Pėr mė tepėr, Arrigo Sacchi nuk duket se kishte marrė njė vendim pėrfundimtar, as nė njė modul tė saktė tė lojės, as tė njė formacioni-tip. Vetėm Roberto Baggio dhe disa lojtarė tė Milanit (Baresi, Maldini, Costacurta, Donadoni) duken titullarė tė pamohueshėm (tė njohur janė keqkuptimet mes Sacchi dhe yllit tė Lacios Giuseppe Signori).

Ndeshjet me domethėnėse
Itali-Norvegji
Nė takimin e dytė Italia nuk mund tė gabojė mė, duhet tė mundė Norvegjinė nėse do tė shpresojė tė kualifikohet nė tetėshe. Kėtė herė, gjithēka duket se shkon shumė mė mirė: Italia fillon lojėn me njė goditje tė saktė dhe Baggio duket i frymėzuar dhe shumė nė formė. Megjithatė, me rastin e aksionit tė parė norvegjez, Pagliuca pėrjashtohet pasi ka prekur topin me duar duke dalė jashtė fushe pėr tė ndaluar njė kundėrshtar. Italia mbetet me 10 lojtarė dhe njė lojtar duhet tė dalė pėr t’ia lėnė vendin portierit Luca Marchegiani. Sacchi, ndėrmjet habisė sė pėrgjithshme, vendos tė nxjerrė pikėrisht Roberto Baggion. Tė famshme pamjet televizive, nė tė cilat shihen gjestet dhe shprehjet e trupit dhe tė fytyrės sė Robertos dhe mbi tė gjitha shprehja e tij e zakonshme ("por ky ėshtė i ēmendur!)". Episodi shėnon origjinėn e raportit tė ashpėr mes Sacchit dhe Baggios. Italia nė ēdo mėnyrė, nė pėrfundim tė njė takimi shumė tė tėrhequr, arrin tė fitojė me rezultatin 1 me 0, me njė gol tė shėnuar me kokė nga Dino Baggio.

Itali-Nigeri
Nė Boston, gjithēka duket se po i afrohet njė finaleje tragjike: nigerianėt, kampionė tė Afrikės hapin tiparin nė minutėn e 26 me njė gol tė Amunike. Kėtė herė pėr Italinė nuk do tė ketė mė njė mundėsi tė dytė, ose duhet tė fitojė ose do tė kthehet nė shtėpi. Italia luan njė pjesė tė parė tė pranueshme, nė kufijtė e pranuar nga kushtet absurde klimaterike (pėr kėrkesa televizive ndeshjet luhen nė njė fillim pasditeje tė njė vere tė tmerrshme amerikane). Nigeria kufizohet tė kontrollojė ekipin dhe nė afėrsi tė gjysmės sė pjesė sė dytė Italia duket se po shuhet. Pėr mė tepėr arbitri meksikan Brizio Carter pėrjashton Gianfranco Zola (i hyrė nė lojė 10 minuta mė parė) pėr njė faull qė kreu lojtari italian. Nė minutėn e 88, kur gjithēka dukej se kishte humbur tashmė, Roberto Baggio, vendos tė marrė nė dorė fatet e skuadrės. Roberto Mussi, pasi kishte fituar njė kundėrshtim nė krah tė djathtė, shikon Baggion nė kufi tė fushės, i pason topin dhe Roby lė tė niset njė gjuajtje pas toke dhe kėndi, qė hyn nga e djathta e Rufait,duke kaluar ndėrmjet kėmbėve tė portierit: njė goditje bilardoje. Askush nuk e besonte mė, por Italia barazoi. Pak kohė mė pas, Benarrivo pėson njė faull nė fushė dhe arbitri fėrshėllen pėr kėtė parregullsi. Roberto Baggio sfidon portierin dhe shėnon gol. Italia fiton me rezultatin 2 me 1. Njė ditė mė pas “Gazzetta dello Sport” boton njė shkrim me titullin: "ITALIA: BAGGIOOOOOOOOOOO!!! me10 kundėr 11, Italia mund arbitrin... dhe Nigerinė".

Itali-Spanjė
Nė ēerekfinale Italia fitoi mbi ekipin spanjoll me rezultatin 2 me 1 (gol i Dino Baggios dhe i Roberto Baggios). Roberto Baggio shėnon gati nė pėrfundim tė ndeshjes njė gol tė jashtėzakonshėm. Nicola Berti i bėn njė pasim Beppe Signorin, i cili e drejton topin menjėherė nė drejtim tė Robyt, qė i zhytur drejt fushės spanjolle vepron nė daljen e Zubizarreta dhe shėnon nė portė nga njė pozicion i pamundur. Megjithatė shikon edhe skualifikimin e Mauro Tassottit.

Itali-Bullgari
Nė gjysmėfinale, Italia mund Bullgarinė e Hristo Stoichkov pėrsėri me rezultatin 2 me 1 (tė dy tė shėnuar nga Roberto Baggio, tashmė shumė i zhdėrvjellėt nė fushėn e blertė). Goli i parė ėshtė njė numėr tjetėr nga shkolla e madhe e fantazisė sė blertė: e merr topin nga njė goditje anėsore, vendoset nė pjesėn e majtė tė fushės dhe pasi hodhi nė tokė njė kundėrshtar sulmoi portierin me njė gjuajtje qė shkoi drejt e nė rrjetė. Goli i dytė vjen falė njė diagonaleje tė saktė nė njė hedhje milimetrike tė Albertinit, i cili hyn nė rrjedhėn e topit nė pjesėn e djathtė tė portierit bullgar. Po Albertini godet njė top nė pjesėn e parė, nė ndeshjen ndoshta mė tė mirė tė tė kaltėrve gjatė Kampionatit Botėror. Pėr fat tė keq Baggio lėndohet nė finalen e ndeshjes.

Fitoret e kampionateve me Juventusin dhe Milanin
Pas Kampionatit Botėror, Baggio fiton kampionatin dhe Kupėn e Italisė me skuadrėn e Juventusit dhe nė verė tė vitit 1995 transferohet te skuadra e Milanit, i udhėhequr nė kėtė sezon nga Fabio Capello. Kėtu ai fiton Kampionatin (tė dytin pėr tė), por nuk arrin tė konsiderohet i pazėvendėsueshėm dhe i bie tė alternohet midis fushės dhe pankinės me Dejan Savicevic, i vetmi nė karrierė qė “i vjedh” numrin 10. Nuk mblidhet pėr nė kampionatin Evropian tė vitit 1996. Ardhja te skuadra e Milanit e Arrigo Sacchit, nė vjeshtė tė vitit 1996, nuk e pėrmirėson gjendjen. Verėn e ardhshme Baggio paraqitet nė radhėt e skuadrės milaneze me qėllimin pėr tė qėndruar, por i riardhuri Fabio Capello nuk tregon asnjė shenjė besimi tek ai. Drejtimi i ri teknik e bind qė tė braktisė Milanin. Baggio ka nevojė tė luajė pėr tė fituar njė vend ndėrmjet 22 pjesėmarrėsve nė Kampionatin Botėror tė mbajtur nė Francė, vendos kėshtu me poshtėrsi tė riniset nga Bolonja. Ky sezon do tė jetė sezoni i rekordeve tė shėnimeve pėr tė, me 22 gola tė shėnuar nė 30 ndeshje, sa fitoi besimin e kombėtare dhe arriti tė jetė pjesėmarrės nė Botėrorin e vitit 1998.

Kampionati Botėror nė Francė
Kampionati Botėror i zhvilluar nė Francė nė vitin 1998 do tė tregojė gjithēka mbi "dualizmin" ndėrmjet Baggios e Del Pieros. Cesare Maldini preferon nė fakt tė vėrė pikat mbi talentin e mė tė riut. Megjithatė Baggio niset titullar kundėr Kilit nė ndeshjen e parė pėr shkak tė njė fatkeqėsie qė i ndodhi Del Pieros dhe tregon menjėherė se ėshtė njė nga lojtarėt mė nė formė ndėrmjet tė kaltėrve. Mė gjithė kėtė ai qėndron nė stol gjatė ndeshjeve tė ardhshme. Baggio ia del mbanė nė ēdo mėnyrė tė shėnojė njė gol kundėr Austrisė, nė ditėn e tretė tė fazės eliminatore. Falė kėtyre dy golave Baggio arrin Paolo Rossis qė ndodhet nė kuotėn e 9 golave nė klasifikim tė lojtarėve mė tė mirė italianė kampionatin botėror dhe bėhet i vetmi lojtar italian qė ka shėnuar nė tre kampionate tė ndryshėm botėrorė.

Nga Interi nė fund tė karrierės
Pas kampionatit botėror, thirrja e skenave tė mėdha bind Baggion tė pranojė ofertėn e njė klubi tė madh. Kėshtu kėtė verė, Baggio transferohet te skuadra e Interit, e drejtuar nė fillim tė sezonit nga Gigi Simoni. Nė sezonin e dytė vjen Marcello Lippi. Nė pėrfundim tė dy viteve tė kontratės, Baggio largohet nga Interi me njė gol kundėr Parmės qė i dhuron ekipit pranimin nė paraeliminatorėt tė Ligės sė Kampionėve. Duke mos qenė i pranueshėm nė mbledhjen e lojtarėve pėr Kampionatin Evropian tė vitit 2000, Baggio vendos tė kthehet nė njė skuadėr provinciale, duke u transferuar nė Brescia, nėn drejtimin e Carlo Mazzone. Baggio refuzon ofertat e skuadrave tė mėdha si Arsenal dhe Real Madrid, por qėllimi pėr tė qėndruar nė Itali ka njė motiv shumė specifik: tė marrė pjesė nė Kampionatin Botėror tė vitit 2002. Qėllim, qė fatkeqėsisht nuk u realizua pėr shkak tė njė dėmtimin nė gjurin e majtė tre muaj pas pėrfundimit tė Kampionatit, me gjithė pėrpjekjet e Baggios pėr tė qenė nė formė tė plotė dhe me 11 golat e shėnuar nė vetėm 12 ndeshje. Baggio, i rifutur nė lojė nė vetėm 70 ditė (njė rekord pėr atė qė pėsoi ai nė gju), shėnoi tre gola nė minutat e fundit tė tre ndeshjeve tė kampionatit. Nė sezonet e ardhshme Baggio vazhdon tė luajė nė ekipin e Brescias dhe mė 14 mars tė vitit 2004, gjatė njė ndeshje kundėr Parmės, shėnon golin e tij tė 200 nė serinė A (nė fund tė sezonit shifra shkoi 205). Mė 28 prill tė vitit 2004, ai mblidhet pėr herė tė fundit me ekipin kombėtar, me rastin e njė ndeshjeje miqėsore kundėr Spanjės. Dashuria e tifozėve italianė u shpreh me ovacione tė mėdha sa herė qė ai prekte topin. Roberto Baggio luan ndeshjen e tij tė fundit tė karrierės sė tij tė gjatė futbollistike nė San Siro, mė 16 maj tė vitit 2004. Ishte pikėrisht ndeshja Milan-Brescia, qė pėrfundoi me rezultatin 4-2. Pas pėrfundimit tė ndeshjes i gjithė stadiumi u ēua nė kėmbė dhe i dhuroi njė duartrokitje tė fortė. Nė fund tė sezonit skuadra e Brescias, ne nder tė tij, tėrheq fanellėn me numėr 10 tė veshur nga Baggio pėr katėr sezone me radhė.

Skeda personale
Emri: Roberto
Mbiemri: Baggio
Pseudonimi: Roby, Divin Codino
Datėlindja: 18 shkurt 1967
Vendlindja: Caldano (Vicenza, Itali)
Ngjyra e syve: e gjelbėrt
Ngjyra e flokėve: gėshtenjė
Gjatėsia: 1.74 cm
Pesha: 74 kg
Bindjet Fetare: Budist
Hobi: Gjuetia, tė dėgjojė muzikė
Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 5 vizitorë
Lexuar: 3,151 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Tė krenohemi me lojtarėt shqiptar
E dielė, 29 qershor 2014 - 00:21
Unė kam lindur afėr atij vendi, ndjej njė lidhje me tė, ndaj dhe dua tė punoj aty ku mund tė lė gjurmėt e mia, do tė deklaronte para disa vitesh trajneri l...
Sevdail Sherifi drejt titujve dhe fitoreve tė...
E enjtė, 21 nėntor 2013 - 01:45
Menjėherė, me tu kthyer nga SHBA, e konkretisht nga New Yorku, pėr nė Zvicėr, boksieri nga Presheva, Sevdail Sherifi, falėnderon organizatorėt e meēit tė 1...
Dy binjakėt Ajeti kontratė profesionale me KF...
E shtunė, 04 maj 2013 - 13:51
Pas gati njė viti konsulte, vėllzėrit Ajeti(16)nėnshkruan pėr Bazelin dhe jo pėr Barcelonėn. Po mbushėn gati njė vit qė dy futbollistėt binjakė Albian d...
Sevdail Sherifi me nokaut e fitoi meēin kundė...
E dielė, 30 shtator 2012 - 15:28
Para pak ēastesh, pėrfundoi njė dramė e madhe e boksit nė Villars Sur Glane Fribourg tė Zvicrės, ku bashkėkombasi ynė Sevdail Sherifi, me plot meritė e rrė...
Njė ditė eksituese pėr sportdashėsit e Kosovė...
E merkurė, 23 maj 2012 - 22:52
U aprovua nga FIFA kėrkesa e FFK-sė pėr ndeshje miqėsore nė nivel tė pėrafqėsueseve shtetėrore Lajmi i shumėpritur pėr aprovimin e kėrkesės sė FFK-sė pė...
më shumë nga - Sport »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi