Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
SI MĖ MORI NĖ PYETJE UDB-a NĖ TIRANĖ?
E merkurė, 06 dhjetor 2017 - 15:23 | Tafil Duraku
ME SHKAS Ishte dhjetori i ftohtė i vitit 1998. Dhjetori me borė, ngrica dhe acar. Dhjetori mė i rėndė i UĒK-sė. Nė Tiranė mbahej Panairi i Librit, ku, do ta pėrfaqėsoja Shtėpinė Botuese “BUROJA”. Por, jo vetėm kaq! Dashuria ime e madhe pėr ta parė nga afėr Atdheun Mėmė, Atdheun qė deri atėherė kish...
 
 

  Marie Shllaku- intelektualja shkodrane qė jetėn ia fali Koso... Para 7 ditė e 12 orėve
(Marie Shllaku: Nuk do t’i mungojnė kurrė lulet Kosovės t’i sjellė mbi vorrin tim) Heroina Marie Shllaku la gjurmė tė pashlyeshme nė jetėn dhe mendjen e popullit shqiptarė. Kjo ikonė emblematike ... » mė shumė
  28 NĖNTORI – DITA E FLAMURIT Para 13 ditė e 4 orėve
Fjala e rastit nė shėnimin e Ditės sė Flamurit dhe 105 vjetorit tė Pavarėsisė se Shqipėr¬isė, mbajtur mė 26 nėntor 2017, nė Qendrėn Kulturore tė Republikės sė Kosovės nė Malmė tė Sue-disė nga prof... » mė shumė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  SI U SHPĖRNDA NĖ BOTĖ, “ZĖRI I KOSOVĖS”, ORGAN I LRSHJ-LPRK. Faridin Tafallari | Para 22 ditė e 10 orėve
ADRESAT DHE POSTIMI I ‘‘Z. K.“ NĖ VITET 1982-84 KY SHKRIM RIBOTOHET PAS 6 VITEVE, ME NJE SHTOJCĖ (HYRJE)!?..SEPSE, ĖSHTĖ E NJĖJTA SITUATĖ NĖ KOSOVĖ...PRA, SI NĖ ATĖ KOHĖ... EDHE SOT!? PA NDONJĖ PĖRMI... » mė shumė
  GJENOCIDI I KRYENGRITĖSVE SERB NDAJ SHQIPTARĖVE AUTOKTON TĖ ... E hėnė, 16 tetor 2017 - 22:08
Tragjedinė mė tė madhe shqiptaret e Beogradit e pėrjetuan me fillimin e kryengritjes serbe gjatė vitit 1806. E cila kishte karakter gjenocidial ndaj shqiptarėve nėpėr tanė Pashallėkun e Beogradit nė ... » mė shumė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  “Masakra e Reēakut...” - libėr i dėshmive tė dorės sė parė E shtunė, 16 shtator 2017 - 00:20
Pėrkitazi me botimin e monografisė "Masakra e Reēakut – Krim kundėr njerėzimit", grup autorėsh, nė gjuhėn angleze dhe ribotimin nė gjuhėn shqipe nga Instituti pėr Hulumtimin e Krimeve tė Luftės, Prish... » mė shumė
  PALEOLITIKU I PARĖ DHE EVOLUIMI I NJERIUT NĖPĖR EVROPĖ (III... E dielė, 10 shtator 2017 - 21:27
(Nga mediat elektronike dhe veprat) Po e sjellim edhe njėherė ndėr mend se banorėt e hershėm tė Evropės sė Bashkuar dhe tė kontinentit, qoftė edhe me Anglinė, tė cilės i thonė Britani e Madhe, prej... » mė shumė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  SINGIDINUMI DARDAN APO BEOGRADI SHQIPTARĖ GJER NĖ VITIN 186... E merkurė, 06 shtator 2017 - 22:40
Sipas shėnimeve arkivale turke tė TAPY-TEFTERIT, Perandoria Osmane e sundoi Beogradin gjegjėsisht Singidinumin dardan prej vitit 1521-1867, ky sundim do tė zgjasė 346 vjetė me radhė. Njėri ndėr udhėpė... » mė shumė
  VRASJE E INSKENUAR E USHTARIT SHQIPTAR Beqir Elshani | E hėnė, 04 shtator 2017 - 00:13
(Me rastin e 30-vjetorit tė vrasjes sė Aziz Kelmendit) Njė ndėr krimet mė tė rėnda po aq edhe tronditėse, qė arriti deri te aktivizimi i lėvizjes serboēetnike pėr ardhjen e Sllobodan Millosheviqit ... » mė shumė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  PALEOLITIKU I PARĖ DHE EVOLUIMI I NJERIUT NĖPĖR EVROPĖ (II) E hėnė, 21 gusht 2017 - 19:29
(Nga mediat elektronike dhe veprat) Kėshtu filloi nė radhė tė parė njeriu tregtinė, duke shkėmbyer gjėrat me ushqim dhe objekte, jo me tė holla, por nė kuptimin “tė jap dhe tė marr”. Ai ėshtė ban... » mė shumė
  Remzi Ademi Mehmet Bislimi | E martė, 15 gusht 2017 - 01:33
Qėllimi i kėtij shkrimi nuk ėshtė thjesht njė nekrologji e rėndomtė, siē shkruhet zakonisht nė kėto raste, ku pėrkujtohet njė figurė sublime e martirizuar nė tabanin kombėtar. Do tė mundohem qė tė kal... » mė shumė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  UĒK-ja dhe «fondamentalizmi islamik» E dielė, 13 gusht 2017 - 21:07
Medeiet e kontrolluara nga pushteti politik i Beogradit aktualizuan temėn e konstruktuar nga Shėrbimi Sekret i Serbisė pėr gjoja lidhjen e personaliteteve mė tė rėndėsishme tė Ushtrisė Ēlirimtare tė K... » mė shumė
  PALEOLITIKU I PARĖ DHE EVOLUIMI I NJERIUT NĖPĖR EVROPĖ (I) E martė, 08 gusht 2017 - 02:49
(Nga mediat elektronike dhe veprat) Shkencėtarėt gjermanė tė Universitetit tė Mynihut mendojnė se miliona vite p.e.s., njė ngjarrje e rrallė kozmike e shpėrthimit yjor, ka ndikuar mė sė shumti nė p... » mė shumė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  HIPOKRIZIA E OTTO VON BIZMARKUT NDAJ LIDERIT TĖ LIDHJES SHQI... E hėnė, 31 korrik 2017 - 00:00
Pikėrisht para 141 viteve mė pare qershor-korrik 1878 Kongresi i Berlinit kishte hyrė nė fazėn e tij pėrfundimtare dhe kishte sjellė kėto vendime dhe paragrafe ndėrkombėtare: “ Nė fakt me nenin 35 dh... » mė shumė
  Azem Bejtė Galica Mehmet Bislimi | E hėnė, 24 korrik 2017 - 04:15
Atdhetar dhe prijės i ēetave ēlirimtare kundėr okupimit serb tė trojeve shqiptare Azemi, ishte i biri i Bejtė Galicės. Lindi nė fshatin Galicė tė Drenicės nė vitin 1889. Rrjedh nga njė familje buj... » mė shumė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  QERIME HALIL RADISHEVA- SHOTĖ GALICA Mehmet Bislimi | E shtunė, 22 korrik 2017 - 00:03
Femra shqiptare nė vazhdimėsi ėshtė pėrballur me ashpėrsitė e jetės, mbi tė rėndoi pesha e shekujve tė robėrisė, pesha e varfėrisė, kanunit dhe padrejtėsisė sė kohėve tė ndryshme, rėndoi kobi e zia, l... » mė shumė
  CILAT ISHIN LOJĖRAT E FSHIRJES SĖ ĒDO GJĖJE PARAPRAKE TĖ QYT... E merkurė, 19 korrik 2017 - 19:43
Prej vitit 1600 p.e.s. kur ka filluar nga pak tė paraqitej gjuha fenikase e shkruar me alfabetin e Kadmit, tė cilėn e vė re Luigji Luca Cavalli-Sforca e deri nė vititn 1000 tė e.s., kur ėshtė botuar e... » mė shumė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  CILAT ISHIN LOJĖRAT E FSHIRJES SĖ ĒDO GJĖJE PARAPRAKE TĖ QYT... E hėnė, 17 korrik 2017 - 20:36
Pėr mendimin tim, Kadmi nuk ka qenė i racės evropiane, por i Afrikės, sepse nė Egjypt dhe Feniki kanė jetuar racat e pėrziera, pra nga Evropa, Azia dhe Afrika. Po e pėrsėrisim edhe njėherė thėnien e S... » mė shumė
  CILAT ISHIN LOJĖRAT E FSHIRJES SĖ ĒDO GJĖJE PARAPRAKE TĖ QYT... E martė, 11 korrik 2017 - 19:12
Nė antikitetin e lashtė nuk ėshtė pėrdorur emėrtimi i shtetit „Greqia“ pėr banuesit e kėtij gadishulli dhe sot ėshtė mbushur bibliotekaria botėrore me kėtė emėr „nacional“, i cili, shtyhet shekuj e sh... » mė shumė
 
A besoni nė bashkimin e trojeve etnike shqiptare nė njė shtet tė pėrbashkėt deri nė vitin 2015 ?
11 prill 2009
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi