Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26 | Mehmet Bislimi
.
 
 

  Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME” Para 28 ditė e 5 orėve
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė 2016 Redaktor: Dr Gyrner Murati Lektor: Pro... » mė shumė
  THESAR I TRASHĖGIMISĖ ETNOKULTURORE ILIRO-SHQIPTARE Tafil Duraku | E merkurė, 17 janar 2018 - 23:04
JUBILEU I 70-VJETORIT TĖ ANSAMBLIT FOLKLORIK AUTOKTON “RUGOVA” Nė 2 dhjetorin e vitit qė sapo e lamė pas, nė Pejė, nė njė atmosferė tamam festive shqiptare, u shėnua 70-Vjetori i themelimit dhe i v... » mė shumė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  Xhevahiret e njė shpirti tė trazuar E shtunė, 13 janar 2018 - 21:39
Pėrkitazi me librin poetik tė Kujtim Matelit, „Qetėsojmė shpirtin e trazuar“, EMAL, Tiranė 2017. Kujtim Matelin e kujtojmė qė moti, qoftė nga librat e Dodonės, qoftė nga poezitė e tij, qoftė nga g... » mė shumė
  Dy poezi nga Xhevahir Cirongu E merkurė, 10 janar 2018 - 00:25
. » mė shumė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  Rrustem Geci - ANKTH PĖR ĒAMĖRINĖ E hėnė, 08 janar 2018 - 22:17
. » mė shumė
  TĖ FLASIM ME NJĖ ZĖ, TĖ KEMI VETĖM NJĖ ZĖ, ATĖ TĖ BASHKIMIT E shtunė, 06 janar 2018 - 03:51
“Edhe dega, kur shkėputet nga trungu qan, bėrtet, bėn “ krrau” ... Po kėrcet edhe trungu, bir, qan bėrtet...” Drama: “ Gjaku i arbrit ” Fadil Kraja Shkruan:Isuf Ismaili -Tė flasim pėr arbėr... » mė shumė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  Magjia e vargjeve tė njė poeteshe “tė panjohur” Prof. Dr. Eshref Ymeri | E premtė, 05 janar 2018 - 06:06
Para do kohėsh dhe pikėrisht mė 08 dhjetor 2017, poetesha e talentuar Armela Hysi, nė Portalin “Fjala e lirė”, kishte botuar njė artikull, me titull “Njė urim pėr njė Zonjė tė Letrave Shqipe”, kushtua... » mė shumė
  Jusuf Zenunaj: Poezi E martė, 02 janar 2018 - 22:59
. » mė shumė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  TĖ FYER E TĖ ZHGĖNJYER! Mehmet Bislimi | E premtė, 29 dhjetor 2017 - 02:29
Mes hamendjes dhe shpėrfytyrimit, prej shumė kohėsh kisha njė konsideratė pėr ju zoti Noci, mbase tė panevojshme, nė fakt ata qė nuk kanė konsideratė pėr tė tjerėt - veē unit tė vet, do tė thotė se at... » mė shumė
  TĖ FLASIM SHQIP, ETĖRIT THĖRRASIN FĖMIJTĖ MĖRGIMTARĖ Mustafė Krasniqi | E enjtė, 28 dhjetor 2017 - 00:36
Kėshilli pėr Mėsimin Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe nė Bavari, krahas pėrpjekjeve pėr ngritjen e vetėdijėsimit tė mėrgatės sonė shqiptare, qė pa fajin e tyre iu janė dhėnė botės si zogj shtegtarė, pėr dėr... » mė shumė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  PORTA E KĖNGĖS - LIRIKĖ POETIKE E shtunė, 23 dhjetor 2017 - 02:15
Avdush Canaj, emėr i njohur i letėrsisė pėr fėmijė dhe tė rinj, tashme i dėshmuar pėr lirikat e tij poetike, vjen me librin mė tė ri Porta e kėngės, botuar nga shtėpia botuese “Faik Konica”, Prishtinė... » mė shumė
  Poezi nga Xhevahir Cirongu E merkurė, 20 dhjetor 2017 - 00:24
. » mė shumė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  Synimi dhe sfidat e Mėsimit Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe nė Ba... Isuf I. Bytyēi | E martė, 19 dhjetor 2017 - 01:21
Mė 13.12.2017, pėrfaqėsuesit e Konsullatės sė Kosovės nė Munih tė Gjermanisė kishin organizuar njė takim tė pėrbashkėt me pėrfaqėsuesit e MASHT-it dhe ata pėr Mėsimin Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe nė Bav... » mė shumė
  Uniteti Mehmet Bislimi | E dielė, 17 dhjetor 2017 - 03:31
. » mė shumė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  Nė Zagreb u mbajt seminari rajonal i mėsuesve nė diasporė Prof. Hazir Mehmeti | E premtė, 15 dhjetor 2017 - 19:31
Organizuar nga Ministria e Diasporės dhe mbėshtetur nga trupi i mėsuesve shqiptarė nė Kroaci, shoqata e veprimtarė shqiptarė, u mbajt seminar ku morėn pjesė mėsues nga Austria, Greqia, Italia, Kroacia... » mė shumė
  Nė gjurmėt e njė romani tė pabotuar E merkurė, 13 dhjetor 2017 - 13:24
8 Dhjetor 1990. Atė ditė ēifti sapo kishte zbritur nga treni nė kryeqytet. Blerina kishte njė seminar mbi problemet e shkollės. Natyrisht edhe Arbėri nuk mund ta linte vetėm. Po ecni... » mė shumė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  Dallgė poetike E dielė, 10 dhjetor 2017 - 00:23
(Duke lexuar vėllimin “Thashė, tė bėhem edhe unė poet!” tė shkrimtarit Viron Kona). Kėto ditė lexuesit dhe kritika u njohėn me vėllimin poetik “Thashė, tė bėhem edhe unė poet!” tė shkrimtarit tė m... » mė shumė
  MOTI I VOCĖRR I CEN DESKUT E premtė, 08 dhjetor 2017 - 08:48
Nė shenjė rrespekti pėr herojntė tė cilėt shtrinė dorėn e pajtimit nė vitin 1990, reagoj ndaj librit Pajtimet nė Motin e Madh. Cen Desku pasi ka ,,mbrojtur me sukses’’, temėn pėr master ,,... » mė shumė
 
A besoni nė bashkimin e trojeve etnike shqiptare nė njė shtet tė pėrbashkėt deri nė vitin 2015 ?
11 prill 2009
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi