Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
HISTORIANI LIS MIRĖ MUHAMET TĖRNAVA IKU I MVESHUM ME MADHĖSHTINĖ E VEPRĖS SĖ VET
E martė, 19 shtator 2017 - 18:29
Nė Lismir tė Fushė-Kosovės iku nė ditėn e djehit dhe njė tjetėr lis i mirė i historisė shqiptare, veēmas i asaj tė Mesjetės, prof. dr. Muhamet Tėrnava. 70 vjeēar. Njė ndėr miqtė e tij tė afėrt, Ahmet Qeriqi, e thirrton si “Ajnshtajni” i Historisė sė Mesjetės Shqiptare. Doktorant Shkodran C. Imeraj n...
 
 

  Ku duhet tė jem unė? E martė, 12 shtator 2017 - 20:14
I kam kaluar tė tetėdhjetat. Tashti nuk mė mbetet gjė tjetėr veēse tė ėndėrroj. Qysh kur isha fėmi ėndėrroja pėr njė botė mė tė mirė, pėr njė botė ku tė sundonte mirėsia dhe mendimi i lirė. Ndonse nė... » mė shumė
  ...Hajde Fari hajde..!? E shtunė, 09 shtator 2017 - 01:53
Homazh pėrkujtimor Nga Gėzim Alia (Antar i kryesisė Shoqatės Tomorri – Durrės) Dake Tusha (Antar i kryesisė veteranėve LANĒ – Durrės) Xhevahir Cirongu (Gazetar - Antar i Klubit tė shkrimtarėve... » mė shumė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  Ku janė ata mėsues, profesor, nė Preshevė qė nuk dalin tė... E merkurė, 06 shtator 2017 - 00:43
Historia e popullit shqiptar ėshtė ndėr mė tė pėrgjakshmet dhe mė tė vuajtuarat qė njeh historia botrore e arsimit sė paku gjatė mbi 500 viteve nėn sundimin Osman se i’u mohua shkolla, gjuha dhe alfab... » mė shumė
  NJĖ NDER I HARRY BAJRAKATARIT NDAJ KOMBIT TĖ VET E dielė, 03 shtator 2017 - 01:10
“Artur Avenue”, kjo lagje e Bronxit nė qytetin e Nju Jorkut, njė emėr fort i njohur pėr mue. Aty, edhe unė, kam gjurmėt e hapave tė mi, jehonė tė bisedave tė mia, kohė jete tė qėndrimeve tė mia pėrkoh... » mė shumė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  Babilonasit dhe egjiptianėt e njihnin 3700 vjet para teoremė... E martė, 29 gusht 2017 - 22:11
Mė 1945 njė numėr shkencėtarėsh theksonin nė pretendimet e tyre se zbėrthyen tabletėn matematike babilonase qė daton nga para 3700 vjetėsh ku janė dhėnė tabela mė tė suksesshme trigonometrike nė botė.... » mė shumė
  PROCESI I ZENICĖS KONSPIRACION I UDB-sė! E enjtė, 24 gusht 2017 - 23:40
PRESIDENTIT TĖ FBeH QEVERISĖ DHE PARLAMENTIT TĖ FBeH MINISTRIT TĖ DREJTĖSISĖ DHE PROKURORIT TĖ SHTETIT S A R A J E V Ė Presidentit tė Republikės sė Maqedonisė Qeverisė dhe Parlamentit, Minist... » mė shumė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  "Shteti serb nuk regjistron fėmijėt shqiptar nė Preshevė, B... E hėnė, 21 gusht 2017 - 00:01
” Njohja e dinjitetit tė lindur dhe e tė drejtave tė barabarta e tė patjetėrsueshme tė tė gjithė anėtarėve tė familjes njerėzore ėshtė baza e lirisė, drejtėsisė dhe e paqes nė botė”-ėshtė njė para... » mė shumė
  A po luhet me nervin e banorėve tė fshatit Shipitullė? Mustafė Krasniqi | E shtunė, 12 gusht 2017 - 00:50
Fshati shipitullė, konkretisht lagjja e Krasniqi, Berbatovci, Mjekiqi dhe Mirena nga fshati Hade po pėrjeton njė krizė shqetėsimi nga situata e krijuar rreth shpronėsimit, tė pronave tė tyre, po aq mė... » mė shumė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  Lidhja e tretė e Prizrenit trokiti nė derė tė Prizrenit E premtė, 04 gusht 2017 - 21:31
Takim historik gjatė korrikut 2017 Nacionalistėt idealist pėr Ribėrjen e Shqipėrisė Etnike nga shumė anė tė ndryshme tė Kosovės dhe tė Shqipėrisė si edhe tė Mėrgatės ishin mbledhur nė Prizren pėr t... » mė shumė
  NĖ PIKNIKUN E HOTIT NĖ AMERIKĖ E dielė, 30 korrik 2017 - 23:56
Qė nga vitet e ‘30-ta tė shkullit tė kaluar nė vendlindje, Hotjanėt nuk kanė pasur ndonjė takim mė tė madh se sa ky i 2 Korrikut 2017 nė Newfoundland, New Jersey tė Amerikės. Prej kohėsh, ne - Hotjanė... » mė shumė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  AMERIKA ĖSHTĖ E MADHE NĖ TOKĖ, FUQI E IDEALE, SE UDHĖHEQ KAU... E hėnė, 24 korrik 2017 - 21:17
1. Nė hartėn gjeopolitike tė Botės, midis kaltėrsisė tė dy oqeaneve: Atlantik e Paqėsor, nė gjysmė-pjesėn tjetėr tė hemisferės sė Globit tokėsor, nė atė perėndim rrugėtim tė pėrjetshėm e tė pėrditshė... » mė shumė
  Pse mbahen bashkė me tė burgosur ordinerė edhe Luftėtarėt ... E premtė, 21 korrik 2017 - 00:50
Gjatė qėndrimit tim prej 16 tetor 2012 deri mė 31 qershor 2016, nė burgjet e Republikės sė Kosovės si i burgosur politik, i arrestuar, akuzuar, gjykuar dhe dėnuar politikisht pėrmes fraksion... » mė shumė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  Kėngėtari Tartar Avduli dhe Grupi i Tragjasit i kanė kapur m... E merkurė, 19 korrik 2017 - 01:08
Dy fjalė Kėngėtarė polifonė si Tartar AVDULI i Tragjasit s'vijnė dy herė. Por, janė disa shprehje tė vjetra qė pėrdoren nė Jug, nė Labėri e nė Vlorė: “Larg detit, larg mbretit” apo “Larg syrit, larg ... » mė shumė
  Grupi “10 shqiponjat e Tėrbaēit” pėr polifoninė labe femėror... E martė, 27 qershor 2017 - 00:50
Kujtesė. Pėr kėngėn polifonike labe, njihen stilet muzikore tė Kurveleshit, Bėnēės, Lopėsit, Gjirokastrės, Lunxhėrisė, Zagorisė, Dukatit, Bregdetit, Pilurit, Smokthinės, Kaninės, Tėrbaēit, Bratajt, Go... » mė shumė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  ‘‘ LIQERI ’’ I LASGUSHIT, PARAJSA E SHPIRTIT … E dielė, 18 qershor 2017 - 15:33
Natyra kėtu ka magji. Lasgushi kėtė magji e kishte kthyer nė poezi. Tani “dremit liqeri” me kujtimet pėr tė… Njė ndenjė e bukur dhe e kėndshme kėnaqėsie shoqėroi udhėtimin tonė drejt juglindjes... » mė shumė
  Turnir futbolli i nxėnėsve dhe rinisė shqiptare nė Austri Prof. Hazir Mehmeti | E shtunė, 03 qershor 2017 - 23:24
Koloritit i flamujve e veshjeve kombėtare mblodhėn ngjyrat e ylberit nė fushėn e gjelbėr me futbollistė ambicioz nė hapat e tyre pėr nesėr. Prej tyre do merr frymė Liga Shqiptare e Futbollit nė Aust... » mė shumė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  ME ĖNDĖRRĖN E KAHERSHME, SĖRISH NĖ PRIZREN E enjtė, 01 qershor 2017 - 23:58
Nuk jemi shtegtarė si zogjtė pėr t’iu pėrshtatur stinėve tė vitit nė trojet andej e kėtej qė kanė ndjeshmėrinė e gjakut tonė etnik shqiptar. Ndaj, me gėzimin e kapluar, unė dhe miq tė mi udhėtojmė dre... » mė shumė
  BOTA E TĖRBAĒIT NĖPĖRMJET POLIFONISĖ FEMĖRORE E dielė, 28 maj 2017 - 03:25
Mė nė fund tė fillimit, me njė repertor tė zgjedhur ylberor Mė nė fund tė fillimit! Grupi i Vajzave tė Tėrbaēit shfaqet para njerėzve tė tij, para dashamirėsve tė kėngės labe, para specialistėve tė... » mė shumė
 
A besoni nė bashkimin e trojeve etnike shqiptare nė njė shtet tė pėrbashkėt deri nė vitin 2015 ?
11 prill 2009
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi