Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Astronomi, zbulohen 32 planete tė reja
Publikuar më 20 tetor, 2009 nė orėn 17:16 ( ) Teknologji |
Rrit madhësinë e shkronjave
UASHINGTON- Njė zbulim rekord. Nė njė konferencė tė titulluar “Drejt tokave tė tjera” protagonistėt e projektit HARPS (High Accuracy Radial Velocitą Planet Search) kanė deklaruar se kanė zbuluar plot 32 planete tė reja ekstra solare, qė sillen rreth yjeve tė tjera tė galaktikės tonė Rruga e Qumėshtit: Janė tė gjithė mė tė mėdhenj se Toka, dhe asnjė i banueshėm. Projekti nisi 5 vjet mė parė nėn drejtimin e Michel Mayor tė Osservatorit tė Xhenevės dhe nė tė janė pėrfshirė nja 20 astronaut europianė.

Celėsi i suksesit ishte njė instrument i instaluar nė teleskopin 3.6 metra tė ESO-s (European Southern Observatory) i cili vepron nė La Silla nė Kili. Bėhet fjalė pėr njė spetroskop me njė rezolucion ekstremisht preciz me tė cilėn shkencėtarėt kanė matur lėvizjet e vogla ( para dhe pas) tė shkaktuara nga rrotullimi i planetėve, duke arritur tė marrin njė variacion tė shpejtėsisė deri nė 3. 5 km nė orė.
Me HARPS studiuesit kanė zbuluar prezencėn e 75 planeteve nė njė hark kohor prej 5 vitesh nė 30 sisteme planetare tė ndryshme, nė rreth 400 planete ekstrasolare tė zbulura deri tani nga tė gjithė studiuesit e astronomisė. Identikiti i planeteve janė komplet tė ndryshme: Nga planete pak mė tė mėdhenj se Toka, nė gjigandė me madhėsi disa herė mė tė madh se e Jupiterit, i cili vetw wshtw 318 herw mw i madh se planeti Tokw

“Kėto vėzhgime i kanė certifikuar astronomėve ekzistencėn e planeteve tė shumtė dhe tė ndryshėm qė ndodhen rreth yjeve tė largėt duke na ndihmuar tė shpjegojmė mė mirė formimin e sistemit solar i cili fillimisht bazohej vetėm nė sistemin tonė “ vėren Nuno Santos, i grupit tė kėrkuesve. Grupi ka paralajmėruar dhe zbulime tė reja.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 117 vizitorë
Lexuar: 4,730 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
"Philae" bėn ulje historike nė kometėn 67P
E enjtė, 13 nėntor 2014 - 00:30
Sonda Philae ėshtė ulur me sukses, njė ngjarje historike, nė njė kometė, pasi u shkėput nga anija “mėmė”, moment i cili ėshtė raportuar gjatė paradites i f...
DOLI NĖ TREG NUMRI I PARĖ I EDICIONIT MBARĖSH...
E merkurė, 26 dhjetor 2012 - 00:22
Tiranė-Prishtinė, 25 dhjetor 2012 - Shtėpia Botuese ICTS Media nxori nė treg edicionin special nė lėminė e teknologjisė, revistėn periodike COMPUTERWORLD A...
Ēfarė ėshtė FOSS?
E enjtė, 21 tetor 2010 - 10:58
FOSS qėndron pėr “Free and Open Source Software” (nė shqip: Softueri i Lirė dhe me Burim tė Hapur). Ėshtė njė lėvizje e nisur nė vitin 1983 nga Richard Sta...
Ēfarė ėshtė Linux?
E enjtė, 21 tetor 2010 - 10:55
Linux ėshtė njė sistem operativ pėr kompjuterin tuaj, nė njė mėnyrė tė ngjashme siē janė edhe Microsoft Windows e Apple OSX sisteme operative pėr kompjuter...
Promovimi botėror i sistemit operativ Microso...
E premtė, 30 tetor 2009 - 19:29
MICROSOFT WINDOWS 7 NE TREGUN KOSOVAR Pėrmes kompanive dhe rrjeteve tė shitjes, Login Systems do tė bėj distribuimin e Windows 7 nė Maqedoni, Kosovė dhe...
më shumë nga - Teknologji »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi