Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
MURAT TOPTANI, FIGURĖ POLIEDRIKE E RILINDJES KOMBĖTARE
Publikuar më 17 nėntor, 2009 nė orėn 23:01 ( ) Shevki Sh. VOCA | Histori |
Rrit madhësinë e shkronjave
PJESA E DYTĖ

"Jetėn time ia kam falur Shqipėrisė dhe vėllezėrve shqiptarė.
Sa tė kem edhe njė pikė gjak do ta derdhė pėr mėmėdheun
e dashur, kudo qė tė jem, si do qė tė jetė"

Murat Toptani

Nė Bukuresht Murati botonte shkrimet e tija nė gazetėn “Shqiptari”. Kjo gazetė shkruante: “Prej tri javėsh gjendet midis vėllazėrisė sė shqiptarėve tė Bukureshtit, mėmėdhetari Murat Bej Toptani nga Tirana, njė nga tė shkėlqyerit fare tė paharruarit burrė Skenderbeg.”
Murat Toptani ngjalli te shqiptarėt e mėrguar shpresėn se po trokiste ora e ēlirimit tė atdheut. Madje jehona e veprimtarisė sė tij si emigrant i shquar politik e vunė Muratin nė qendėr tė vėmendjes edhe tė shteteve tė huaja tė interesuara pėr ngjarjet nė Shqipėri.
Nė Bukuresht, nė sallėn “Amiēicia” (Miqėsia) mė 13 nėntor 1898, u mbajt Kongresi i Shqiptarėve tė Rumanisė nė tė cilėn u trajtua hollėsisht gjendja e atdheut nėn sundimin osman. Nė kėtė Kongres morėn pjesė edhe pėrfaqėsuesit e kolonive tė tjera shqiptare tė mėrgimit.
Nė fjalimin qė e mbajti Faik Konica thuhej se qėndrimi i Kongresit ėshtė qė tė mendojmė shoqėrisht dhe vėllazėrisht pėr ēėshtjen tonė shqiptare. Nė vazhdim tė fjalimit tė vetė F. Konica pėrsėriti kėrkesėn kryesore tė Lėvizjes Kombėtare: “tė njihemi si komb nė vete, si komb i vjetėr, plotfuqi e gjallėri, tė kemi shkollat kombėtare nė gjuhėn shqipe.” Faik Konica nė kėtė fjalim pohon se nė Shqipėri gjenden vetėm katėr shkolla shqipe, kurse tė huaja pėrmbi 5.000, tė cilat punojnė nė dėm tė qeverisė turke dhe kundėr shqiptarėve, nga se ndjekin politikėn e shteteve tė tyre. Kjo gjė-shtoi Konica-na bėnė qė tė zgjohemi dhe medoemos tė kėrkojmė hapjen e shkollave shqipe dhe autonominė nga Turqia, kur dihet se 1/6 e vergisė ndahet nga Qeveria pėr institute publike...”51
Nė kėtė Kongres foli edhe Murat Toptani, i cili dhe nėnshkroi Thirrjen drejtuar Portės sė Lartė, pėr tė drejtat e mėsimit tė gjuhės shqipe. Telegrami u shkrua nė gjuhėn frėngjishte.52 Duhet cekim se njė ndihmesė tė veēantė nė pėrgatitjen dhe organizimin e kėtij Kongresi Shqiptar dha Dervish Hima. Pėrveē Faikut, Muratit dhe Dervishit nė kėtė Kongres folėn edhe Visar Dodani, Janaē Meksi etj.
Murat Toptani gjatė qėndrimit tė tij nė Bukuresht ishte vendosur te atdhetari dhe veprimtari Dervish Hima. Ky gjatė vitit 1898 pati disa takime me ambasadorin turk nė Rumani, por i shfrytėzoi ato nė tė mirė tė ēėshtjes kombėtare, pėr tė paralizuar veprimet dhe prapaskenat e tij kundėr shqiptarėve tė Bukureshtit. Nė njėrėn nga takimet me tė hershme me te, Dervishi protestoi pėr arrestimin e Murat Toptanit. “Nė qoftė se do tė vazhdojė kjo punė kėshtu,-i tha ambasadorit,-do tė jetė keq-dhe kėrkoi tė ndėrmjetėsonte pėr lirimin e Muratit.
Nė fund tė vitit 1898 (dhjetor), Dervishi u detyrua tė shkonte pėrsėri te ambasadori turk pėr tė marrė njė letėr qė i kishte ardhur Murat Toptanit nga i ati,53 (kjo letėr nuk ka mund me qenė nga i ati, siē shkruan Kristaq Prifti nė librin “Dervish Hima, kushtuar kėtij atdhetari, tė cilės iu kemi referuar disa herė gjatė kėtij shkrimi, nga se dihet se i ati i Muratit kishte vdekur si e kemi cek mė lartė shumė vite mė parė, Sh. V. ). Nga njė letėr qė Hima ia dėrgon Ibrahim Temos, kuptojmė se ambasadori turk ishte interesuar qė Murati vetė tė shkoi te ai. Dervishi pasi ia pėrcjell tė falat nga Murati, ambasadori e pyet: “Pse nuk erdhi edhe Murati? Kėtu ėshtė dera e shtetit. Ai ka tė drejtėn e vjetėr tė Naimit dhe tė Samiut pėr tė bėrė vizitė.”(Ambasadori e mbante veten si mik i vjetėr i Naim dhe Sami Frashėrit dhe e pėrsėriste kėtė sa herė qė i nevojitej).54

Nė Bukuresht, Murati zhvilloi njė aktivitet mjaft tė dendur politik Nga kėtu Murati mbante lidhje me shoqėritė patriotike dhe atdhetarėt brenda dhe jashtė vendit. Ai nėpėrmjet kontakteve personale, letrave dhe thirjeve qė dėrgonte nė tė gjitha anėt e Shqipėrisė dhe jashtė saj, kontribuonte nė tė mirė tė zgjerimit tė ideve kombėtare. Murati dhe bashkėpunėtorėt e tij e sidomos Dervish Hima mbanin lidhje edhe me Hazhi Zekėn, dhe atdhetarėt tjerė nė Shqipėrinė e Veriut. Nė njė letėr qė Murati i dėrgonte nė mars 1899 Kadri Fishtės, e vlerėsonte formimin e Lidhjes Shqiptare tė Pejės, dhe kėrkonte qė ajo tė pėrhapej nė tėrė Shqipėrinė pėr tė bashkuar gjithė shqiptarėt pa dallim feje.55 Me kėtė rast ėshtė interesant ti referohemi njė letre qė Faik Konica i drejtonte mė 7 prill 1899 Ministrisė sė Jashtme austro-hungareze me ē’rast e njoftonte Vjenėn se Murat Toptani i kishte shkruar njė letėr nga Bukureshti Mulla Zekės (Kryetarit tė Lidhjes sė Pejės), nė tė cilėn e nxiste atė qė tė ngrihej kundėr Turqisė, dhe qė gjithashtu ishte i gatshėm qė tė vinte edhe ai nė Shqipėri pėr tė marrė pjesė nė kėtė kryengritje. Mulla Zeka, iu pėrgjigj me njė letėr tė shkruar gjysmė shqip, gjysmė turqisht tekstualisht me kėto fjalė: “Nuk ka ardhur akoma koha pėr kėto gjėra.”56 Me qė jemi te Faik Konica ėshtė e udhės tė pėrmendim se ē’shkruan ai nė pjesėn e katėrtė tė “Parashtresės mbi Lėvizjen Kombėtare Shqiptare” qė pėrfshin vitet 1895-1899, pėr arritjen e tij dhe tė Muratit nė Bukuresht. “Lidhur me kėtė unė kamė bėrė vrojtime interesante me rastin e udhėtimit tim nė Bukuresht, thotė Faiku duke vazhduar, atje neve na u bėnė njė pritje madhėshtore dhe entuziaste sikurse tė ishim shpėtimtarė tė Atdheut. Ky manifestim do tė merrte pėrmasa edhe mė tė mėdha, sikur unė tė mos isha ftohur dhe zemėruar pak, duke dėrguar nga stacioni hekurudhor i Vjenės njė telegram me tė cilėn lajmėroja ardhjen tonė, jo komitetin greko-sllav, po “Dritėn” e Naēos. (Nė Bukuresht vepronin dy shoqėri shqiptare pak sa tė pėrēarė mes veti, “Drita” dhe “Dituria”, nė krye tė dytės ishte Kostaq Duro, tė cilit ia mbanin anėn Naim dhe Sami Frashėri, vėr. SH. V.).
Duke ardhur nė Bukuresht dhe duke parė kėtė entuziazėm, i thashė vetes: “Ja njė gjė e ēuditshme, gjė qė mė habit nga ana e kėtyre tregtarėve tė thjeshtė dhe indiferentė. Sigurisht se aty do tė ketė diēka...”Dhe me tė vėrtet nuk u gėnjeva. Disa ditė mė vonė, mė propozuan tė vazhdoj “Albaninė” nė Bukuresht; (“Shqipėria” do tė pushonte tė dilte), se do tė m’i jepnin tė gjithė lexuesit, ndėrsa njė komitet i redaksisė do t’i siguronte gazetės 10.000 frankė nė vit. Ky ishte njė propozim qė tė vazhdoja gazetėn nėn ndikimin e partisė ortodokse. Kurthi ishte i rėndė. Kėrkova tė mendoja dhe nuk fola mė pėr kėto.”
Mė pas shkruan Faiku, nė njėrėn nga mbledhjet e shumta qė mbajtėm, Murat Toptani, paraqiti njė projekt pėr propagandėn e pėrgjithshme. Ata shfaqėn rezerva tė hapėta pėr sa u pėrket ēetave kryengritėse: ata ishin partizanė tė kėsaj, por me kusht qė ēetat duhej tė sulmonin vetėm funksionarėt turq, e tė mos i preknin bullgarėt dhe grekėt, siē propozonte Murati. Me kėtė rezervė ata pranuan, dhe u mor vendimi pėr njė fond prej 150 deri nė 250 mijė franga. Mirėpo, kur Murat beu preku ēėshtjen e selisė sė propagandės, dhe tha se Dalmacia ose Bosnja, i duken mė tė pėrshtatshme, menjėherė mbretėroi njė heshtje e ftohtė akull. Nė fund, P. Evangjeli tha se, pėr sa u takon atyre, nuk shohin gjė tė papėlqyeshme nė kėtė, mirėpo ekziston rreziku tė mos formohet fondi nė kushte tė kėtilla, “sepse shqiptarėt e tjerė tė Bukureshtit janė fanatikė dhe nuk do tė pranojnė qė qendra e propagandės tė ndodhet nė njė shtet katolik”. Unė mora njė qėndrim krejt tė pritur, sepse kuptova qė ēdo gjė ėshtė e kotė dhe qė fondi nuk do tė formohet kurrė. Dhe nuk u gėnjeva. Qe katėr muaj qė ata e mbajnė Murat Toptanin me shpresa qė s’do tė realizohet kurrė. E vetmja gjė qė fitova, ishte nėnshkrimi i njė depeshe, nė njė mbledhje publike, tekstin e sė cilės e pėrgatita unė dhe qė iu dėrgua Sulltanit.”57
Me dispozita tė tilla shpirtėrore, natyrisht se ishte e lehtė tė bėhet antanta (marrėveshja) midis shqiptarėve tė Bukureshtit dhe atyre qė paraqiten si shqiptarė nė Itali. Marrėveshja qe aq mė i fortė, pėr shkak se Italo-shqiptarėt janė katolikė, po tė ritit grek, qė lejon martesėn e priftėrve (gjė qė i afron posaēėrisht me ortodoksėt), marrėveshja qe mė e fortė pėr shkak se ata janė ndoshta partizanė tė Malit tė Zi nė Shqipėri, pse mungonte fuqia e Italisė. Me mendimin tim nė lidhje me kėtė pikė u pajtua plotėsisht edhe Murat Toptani.
“Nėpėrmjet shqiptarėve tė Bukureshtit, Italianėt bėjnė propagandė nė Shqipėrinė Jugore, kurse nė Shqipėrinė e Veriut me anė tė konsullatave italiane. Kolegjet e seminaret shqiptare nė Shėn Dhimitėr Koronė (San Demetrio Corone) dhe nė Sicili, ku nga ana tjetėr nuk mėsohet asnjė fjalė shqip,(nė shkollėn e Makit nė Kalabri ka njė kurs tė shqipes qė e mban Jeronim de Rada, shėnim i Konicės), tėrheqin njė numėr tė njerėzve tė rinj dhe ushtrojnė kėshtu nė Shqipėri njė opinion tė favorshėm pėr koloninė shqiptaro-italiane.
Tė shėnojmė kalimthi qė:
1) Sido qė tė duket nga jashtė, ekziston marrėveshja e plotė midis tė gjithė shqiptaro-italianėve, siē e provojnė alfabetet e tyre identike me shifra;
2) Ata nuk dinė tė flasin shqip (Murat beu ka vėrtetuar kėtė pas tė tjerėve), fund i citatit nga pjesa e katėrtė e Prashtr... Lėv.. Komb... tė F. K.58
Faik Konica mendonte se ēėshtjes shqiptare do t’i shėrbente njė lėvizje e hapur politike pėr krijimin e njė vilajeti shqiptar autonom, si kundėrvėnie ndaj pėrpjekjeve tė shteteve fqinje, tė cilat synonin aneksimin e trojeve shqiptare. Andaj, Faiku i propozonte Muratit qė tė qėndronte nė emigracion, si figurė politike qė tashmė ishte i njohur edhe nė arenėn ndėrkombėtare dhe tė vihej nė krye tė lėvizjes politike shqiptare. Madje shqiptarėt e Misirit (Egjipti), kishin marrė obligim qė tė dalin me njė organ periodik me program krijimin e njė principate shqiptare. Drejtimin e organit ata qenė tė gatshėm t’ia ngarkonin Murat Toptanit.Ndėrkaq qė, Naim dhe Sami Frashėri nuk e shikonin me sy tė mirė, njė bashkėpunim aq tė afėrt tė Muratit me Faikun, gjė qė do tė shohim mė poshtė nė njė letėr qė Naimi dhe Samiu ia dėrgojnė Muratit, si dhe qė atyre nuk iu pėlqente propozimi qė ofronte Faiku, nga se kishin bindje se ende nuk ishte koha e pėrshtatshme pėr njė lėvizje politike, tė cilėn e quanin madje edhe tė dėmshme. Sipas Naimit dhe Samiut, nė kėtė moment, ēėshtjes shqiptare i shėrbente ende shumė mė mirė lėvizja kulturore shqiptare nė pėrgjithėsi dhe hapja e shkollave shqipe nė veēanti. Midis Faikut dhe vėllezėrve Frashėri pos kėsaj ekzistonin divergjenca edhe nė dy pika tjera.
E para kishte tė bėnte me cilin alfabet duhej tė shkruhej gjuha shqipe, sepse Faiku ishte kundėr alfabetit tė Shoqėrisė sė Stambollit tė miratuar mė 1879, mbi parimin pėr ēdo zė njė germė, me tė cilėn ishin botuar gjatė 20 viteve tė fundit veprat e Naimit dhe Samiut. Nė revistėn e tij “Albania” qė ai kishte filluar tė botonte nė Bruksel (1897) pėrdorte njė alfabet tė mbėshtetur krejtėsisht mbi germat latine dhe me kombinimin dy germash pėr disa zėra tė veēanta tė shqipes. Madje kishte filluar tė botonte si shtojcė tė “Albanisė” disa faqe shqip tė shkruar me alfabetin turko-arab.
E dyta, pas botimeve tė numrave tė parė tė revistės duke vėnė re se ajo nuk pėrhapej nė Shqipėri, Naimi dhe Samiu i kishin propozuar se ishin tė gatshėm t’i ndihmonin me mbledhje subvencionesh dhe me shkrime nė rast se Faiku do ta botonte revistėn nė Shqipėri ku do tė pėrhapej lehtė, natyrisht duke kursyer sulmet ndaj sulltanit, mbasi nė rrethanat e asaj kohe shqiptarėt kishin mė tepėr nevojė pėr lėndė kulturore patriotike, se sa pėr polemikė politike. Pėr tė gjitha kėto arsye ata mendonin se Murat Toptani do t’i shėrbente mė mirė ēėshtjes kombėtare duke u kthyer nė atdhe. Pėrkundrazi Faiku ngulte kėmbė se revista e tij e shkruar pjesėrisht nė shqip, pjesėrisht nė frėngjisht, do tė kontribuonte nė popullarizimin e ēėshtjes shqiptare nė arenėn ndėrkombėtare, pėr tė cilėn kishte aq nevojė Shqipėria.59
Me njė letėr tė pėrbashkėt dhe mjaft tė gjatė (rreth tetė faqe) qė Naimi dhe Samiu i drejtohen Murat Toptanit mė 8 janar 1899 nė atė kohė nė Bukursht, i parashtruan njė varg argumentesh pėr ta bindur tė shkėputej nga platforma e Faik Konicės dhe tė kthehej nė shtėpi. Naimi dhe Samiu e siguronin se po tė jepte pėlqimin pėr tė kthyer do tė ndėrhynin me anėn e Ali Beut (vėllai i gruas sė parė tė Samiut), funksionar i lartė pranė Sekretariatit tė Pallatit Sulltanor (Majbej) pėr tė nxjerrė dekretin e faljes nė bazė tė lutjes qė vetė Murati i kishte drejtuar valiut tė Manastirit, (pėr kėtė lutje kemi shkruar mė lartė Sh. V).
Nga ajo letėr tepėr e gjatė ne me kėtė rast do tė japim njė version tė shkurtė aq sa disponojmė me literaturė pėrkatėse.
Letra diku fillon me “Drita e syve tonė bejefendi”,60 ndėrsa nė njė vend tjetėr “Drita e syve tanė Murat”.61
...Faiku ėshtė njė erudit, e sidomos kundėrshtar i rrugės sonė...62 U mor vesh pėrse Faiku nuk pranon alfabetin tonė qė zuri rrėnjė dhe u pėrhap...Armiqtė e kombit tonė prej kohėsh kanė dashur tė na gėnjejnė se gjuha shqipe ėshtė njė gjuhė e prishur dhe trashamane, se nuk shkruhet e nuk mund tė shkruhet, se s’ka gramatikė, se shkencat nuk mėsohen me tė etj. Por mė nė fund panė se shqipja u bė, u shkrua, u krijua alfabeti i saj (ėshtė fjala pėr alfabetin e Stambollit), u hartua gramatika, u shtypėn librat e shkencės, u pėrkthyen poezi tė bukura prej ēdo gjuhe tė huaj. Me njė fjalė, u kuptua se ē’gjuhė e pėrsosur dhe e rregullt ėshtė shqipja. Na thonin se shkrimet tuaja s’i pranon askush. Por, panė se myslimanė, katolikė e ortodoksė, tė gjithė i pranuan. Shkrimet e saj u pėrhapėn. U ēelėn shkolla. Pėr armiqtė tanė ka shumė rėndėsi t’i dalin pėrpara njė orė e mė parė kėsaj lėvizjeje, ta shembin kėtė ndėrtesė, qė u ngrit dhe ta shkulnin kėtė pemė, qė ka lėshuar pemė. Pėr tė arritur kėtė qėllim armiqtė s’po lėnė gurė pa lėvizur. Tė thuash se tani shqipja s’bėnė nuk ta vė veshin kush...Biri ynė, jeni ende i ri, gėnjeheni shpejtė. A e mbani mend kur mė shkruanit prej Brukselit se Rpēildi deshi ta shpėtojė Shqipėrinė? Vazhdimin e kėsaj letre s’e patė. E ē’do t’i bėnte Roēildi Shqipėrisė? Shumė-shumė njė lėmosh prej 100-200 lirash e asgjė mė tepėr. Pastaj thoni se nė Bukuresht pėr ēdo vit do tė mblidhen 150.000 lira. Kėto fjalė janė vetėm njė kėshtjellė nė erė. Jo pėr ēdo vit, po sikur tė japin shqiptarėt menjėherė gjithė pasurit e tyre, s’dimė a plotėsohet shuma e 150.000 lirave. Kėto janė ėndrra. Ta zėmė se u mblodh njė shumė e madhe. Nga ne tani pėr tani s’pritet shėrbim tjetėr, veē atij qė tė hapim shkolla e tė shtypim libra. Evropa sot s’dėshiron tė bėhet potere nė Rumeli, po tė vėrtetohet njė gjė e tillė, Evropa do ta shtrėngojė qeverinė ta shtypė menjėherė. Pastaj thoni se me kėtė e atė do tė shkoni nė Dalmaci dhe atje do tė hapni shkolla e shtypshkronjė e s’di ē’ka tjetėr. Mirėpo personat qė numėroni janė, qė tė gjithė,tė dyshimtė. Asnjė prej tyre s’mund ta ketė cilėsinė e mėsuesit. Do ta merrni aty, siē po thoni edhe familjen. Po a nuk mendoni se qeveria nuk iu lejon ta sillni aty familjen? Pastaj me se do ta mbani? Njeriu nuk e ponė familjen nė vende tė huaja duke u mbėshtetur nė ndihma. Aq mė tepėr, se na kanė urdhėruar qė ta sjellim kėtu familjen ose me vullnet ose me dhunė, ose ruana zot, mund ta internojnė diku. Me njė fjalė, mos u bėni skllav i fantazisė dhe mendoni gjėra qė vlejnė tė mendohen. Mos hartoni pėr ēdo javė nga njė projekt. Megjithėse ambasadori i atyshėm ėshtė trembur nga nisma juaj dhe i ka bėrė tė tremben tė tjerėt, duhet tė pėrfitoni nga ky rast dhe tė vini kėtu duke u lidhur me kushte tė forta. Sepse nesėr ose mė vonė ambasadori do ta kuptojė se ēfarė themelesh foshnjarake ka nisma juaj, e do tė raportojė. E atėherė do tė luteni, por nuk do t’jua vėrė veshin askush. Ka edhe njė gjė: duke qėndruar nė vende tė huaja pėr njė kohė tė gjatė, do tė shtrėngohesh ta shesėsh pjesė-pjesė ēifligun pėr tė ngrėnė. Nuk rrohet me ajėr. Mendoni se keni pėrpara njė jetė e njė tė ardhme, keni kalamaj. Nė ėshtė pėr t’u bėrė aty ndonjė punė, mund tė bėhet edhe pa ju. Mund tė bėhen edhe me korrespodencė. Kėto shkrime e kėto shkolla ne i ēuam deri nė kėtė shkallė pa luajtur vendi e pa dalė nė shash. Kėshtu mund tė punohet mė lehtė e mė me siguri. Ju i keni bėrė lutje nga Brindizi valiut tė Mnastirit duke u lutur tė ndėrmjetėsonte pėr faljen tuaj. E tani ju propozon vetė padishahu tė vini dhe ju bėni naze. Mendoni mirė dhe ashtu veproni. Ky rast nuk vjen mė nė dorė. Kur ta marrė vesh sa e kotė ėshtė nisma juaj, ambasadori do tė raportojė dhe pastaj s’jua vė kush veshin sa do tė luteni. Prandaj, siē iu kemi shkruar pėrpara, na dėrgoni njė letėr turqisht por njė letėr qė mund ta tregojmė aty ku duhet. Nė kėtė letėr shtroni kushtet qė tė mos pėsoni ndonjė dėnim, t’u sigurohet e ardhmja dhe po tė doni, shtoni se edhe dėshironi tė jeni i lirė tė shkoni nė Shqipėri pėr t’u marrė me punėt e ēifligut. Mund tė kėrkoni edhe falje e sigurime para se tė vini kėtu. Nė kėtė letėr do tė thoni se keni marrė letrėn tonė tė dytė me anė tė filan tregtarit...Ne politikisht nuk mund tė bėjmė gjė, vetėm me anė tė gjuhės dhe tė letėrsisė...63
Nė kėtė letėr Naimi dhe Samiu, ia tėrheqin vėmendjen Muratit, qė tė ketė kujdes edhe nga doktor Ibrahim Temo, mbasi ky ishte njė “xhonturk” siē kemi thėnė mė lartė.
Ata shkruanin se ky ėshtė njė djalosh patriot, shqiptar por xhonturk, qė kėrkon ta bėjė lėmsh Shqipėrinė...64
Murat Toptani nguronte tė shkoi nė Stamboll, sepse dyshonte se mos ndoshta nuk do ta lėnė tė lirė tė shkoi nė Tiranė. Si duket nė ngurrimin e tij patėn ndikim kėshillat qė i merrte nga disa shokė, njėri ndėr tė cilėt me njė letėr qė mbanė nėnshkrimin L. Lami i thoshte haptas se kthimi nė Stamboll “do tė ishte njė marrėzi qė s’e ka shoqen.”
Pėr tė thyer ngurrimin e Murat Toptanit, Sami Frashėri, Mehmet Frashėri (vėllai i vogėl i tij dhe kunati i Muratit) dhe Ali Beu me 16 prill 1899 i dėrgojnė njė letėr nė tė cilėn mes tjerash shkruajnė:
“... Kėtu nuk ka asnjė rrezik pėr ju. Ne garantojmė se nuk do tė pėsoni as ndonjė tė keqe...Prej atyre qė janė kthyer deri tani askush nuk ka pėsuar ndonjė dėnim. Pra, ju ēfarė po bėni aty? A keni mundur tė gjeni ndonjė punė? Natyrisht jo. Nėse nuk do tė ktheheni, me se do tė jetoni? Apo duke marrė hua, apo duke e shitur pasurinė tuaj? A iu pėrshtatet kjo juve? A mendoni se ku do tė jetė fundi i kėtij qėndrimi? Shkatėrrimi! Ju kėrkoni nga Sulltani pėrpara se tė vini akt sigurimin dhe njė dėmshpėrblim prej 25000 frangash ari. Kėrkesa tė tilla tė natyrės sė akt sigurimeve dhe dėmshpėrblimeve i lejohen vetėm njė shteti fitimtar t’i diktojė njė shteti tė mundur, por qė njė person t’i diktojė njė shteti, nuk ėshtė dėgjuar deri mė sot. Nė rrethanat e tanishme, juve iu takon qė tė vi menjėherė...Edhe sikur ambasadori tė mos ju japė asnjė shpėrblim pėr borxhet tuaja, madje as shpenzimet e udhėtimit, ju pėrsėri nuk duhet ta lini varur ēėshtjen e nisjes tuaj...Po e sorollatėt nisjen tuaj edhe pėr disa kohė, atėherė kthimi juaj do tė bėhet e pa mundur. Nėse sot po na luten ata, nesėr do tė detyrohemi t’u lutemi ne atyre dhe atėherė ne nuk do tė fitojmė gjė. Mos kini dyshim se kur tė vini kėtu do tė merrni njė punė tė pėrshtatshme.”65
Murat Toptani vazhdoi tė qėndronte nė Bukuresht edhe pėr disa muaj. Mė vonė, ai u lirua dhe pas njė qėndrimi tė shkurtėr nė Stamboll, kah fundi i vitit 1899, arriti qė tė kthehet nė Tiranė. Kuptohet qė ky lirim i tij u arrit nė saje tė pėrpjekjeve tė Naim dhe Sami Frashėrit. Para nisjes pėr Stamboll, Murati ishte disa ditė mysafirė nė shtėpinė e Ibrahim Temos, i cili e pėrcolli dhe ndihmoi nė shkuarjen e tij atje.
Meqenėse, vetė pėr nga natyre ishte i gjallė, dinamik, sy pa trembur, plot energji dhe elan, pėr tė zhvilluar aktivitete dhe veprimtari nė interes tė ēėshtjes kombėtare, ai nuk mundi tė qėndroi duarkryq, por duke qenė nė kontakt me popullin e vetė, ai i nxiti fshatarėt qė tė mos paguanin taksat, dhe kjo u bė shkaktar qė persekutimet ndaj tij tė mos ndalen. Gjatė njė kontrollimi qė i bėnė policia shtėpisė sė tij gjetėn libra tė mėsimit shqip, vjersha dhe Historinė e Skėnderbeut, qė tė gjitha ishin shtypur nė vitin 1881me lejen e autoriteteve tė kohės, nga komisioni shkencor “Dituria” 66. (Viti 1881 qėndron nė Kujtimet e Eqrem bej Vlorės I, dhe sipas gjitha gjasave ėshtė gabim sepse, “Dituria” u themelua nė vitin 1886, nė Bukuresht pas shpėrndarjes sė shoqėrisė sė mė parme “Drita”, SH.V.)67. Pas saj pasoi internimi i Murat beut me gjithė familje nė Konja tė Azisė sė Vogėl. Kėshtu pas njė kohe tė shkurtė tė qėndrimit nė Tiranė Murati u internua sėrish. Por me ndėrhyrjen e sėrishme tė vėllezėrve Frashėri, ai prapė u lirua dhe u vendos nė shtėpinė e tyre nė Stamboll. Mirėpo sipas tė dhėnave qė i kemi, pas vdekjes sė Naimit, Murati prapė u internua.
Nė Konjė, aso kohe vali ishte Ferid Pasha, i cili e ngarkoi Muratin nė detyrėn e punėve komunale dhe zbukurimin e qytetit. Nga kėtu mbante korrespodencė me kolonit shqiptare tė Bukureshtit dhe Egjiptit. Pas qėndrimit disa vjeēar nė Konje, dhe pas lirimit nga internimi Murati qėndroi nė Stamboll. Nė vitin 1908 kur fitoi revolucioni xhonturk ai u kthye nė Tiranė. Kėtu bashkė me patriotė tjerė, u angazhua nė pėrshpejtimin e mundėsive qė tė pėrfitonin sa mė shumė nga premtimet pėr tė drejtat kulturore. Si hap tė parė kėta patriot nė krye me Muratin, vendosėn tė hapnin njė shkollė shqipe tė shkėputur nga institucionet fetare klerikale, dhe pa financimin e fuqive tė huaja, pėrfshirė edhe Austro-Hungarinė. Por duhet thėnė se njė hap mė i rėndėsishėm ishte krijimi i klubit “Bashkimi” nė muajin tetot 1908, me tė cilėn lėvizja kombėtare doli mė nė fund nga ilegaliteti dhe filloi tė zhvillonte veprimtarinė e saj haptas. Kryetari i klubit “Bashkimi” u bė Refik Toptani, ndėrsa selia saj u vendos nė shtėpinė e Murat Toptanit. Vendimi i parė i klubit “Bashkimi”, ishte hapja e shkollės shqipe, caktimi i arsimtarėve, pajisja e saj me orendi dhe me tekste shkollore etj. Meqenėse, pėr njė funksion tė tillė ndėrtesa e mėparshme e shkollės sė Ashikut qė kemi pėrmend mė herėt nuk mjaftonte, atėherė Murat Toptani propozoi qė shtėpia e tij krahas selisė sė klubit “Bashkimi” tė shėrbej edhe si ndėrtesė shkollore...Hapja e kėsaj shkolle shqipe u vonua nga qė klubit “Bashkimi” i erdhi ftesa pėr tė marrė pjesė me njė delegat nė kongresin qė do tė mblidhej aty nga mesi i nėntorit nė qytetin e Manastirit pėr tė caktuar alfabetin e pėrbashkėt pėr shkrimin e gjuhės shqipe. Klubi vendosi tė niste delegat Refik Toptanin. Si rrjedhim pėr hapjen e shkollės priteshin vendimet e kongresit. Caktimi nga kongresi i Manastirit (14-22 nėntor 1908) i alfabetit kombėtar pėr gjuhėn shqipe u prit me entuziazėm nga tė gjithė patriotėt e trevės. Murati u vu menjėherė nė aksion tė punės. Ai vuri kontakte me ish nxėnėsit e tij. Nė lidhje me kėtė konsulli austro-hungarez nė Durrės, nė relacionin e tij tė datės 12, maj 1909, dėrguar Vjenės shkruante se Ymer Deliallisi dhe Ali Shahini nga katundi Shijak kanė marrė nga Murat Toptani letra dhe libra shqipe. Ndėrkaq qė aktiviteti dhe veprimtaria e patriotėve tė klubit “Bashkimi”, filloi tė ngjallė reagime nė mesin e partizanėve xhonturk. Ky shpėrthim i patriotizmit shqiptar me tė madhe shkaktoi shqetėsimin e xhonturqve andaj ata organizuan nė Tiranė degėn e partisė “Ittihad ve Terakki”,(Bashkim dhe pėrparim) selia e sė cilės u vendos nė ndėrtesėn e hotelit “Stamboll” Nė kėtė mėnyrė pa kaluar shumė muaj nga fitorja e revolucionit xhonturk, u krijua njė hendek midis tė sė quajturės “Ittihadist” dhe atyre qė quheshin “Bashkimxhinj”. Nė kėto rrethana tė reja fusha e luftės e patriotėve shqiptarė u ndėrlikua mjaft, sepse xhonturqit pėrveē qė e kontrollonin pushtetin, administratėn, ushtrinė, policinė, financat, nė dorėn e tyre ishte edhe njė armė shumė e fuqishme, programi social. Ata e konsideronin veten e saj si njė parti konstitucional antifeudale, qė synonte nė pėrmbysjen e sulltanit, por qė kėrkonte ta shpėtonte Perandorinė Osmane nga copėtimi. Meqė disa bejlerė shqiptarė kishin kaluar nė anėn e lėvizjes kombėtare, ata lėshuan kundra tyre motivet antifeudale, me qėllim tė pėrvetėsimit tė fshatarėsisė. Kėshtu qė sipas xhonturqve bejlerėt shqiptarė, kėrkonin shkėputje nga Perandoria Osmane. Nė njė situatė tė tillė kohore pas nėntorit tė vitit 1909 jeta nė Tiranė karakterizohej nga njė luftė e ashpėr politike midis dy palėve; patriotėve shqiptar qė nė anėn e tyre kishin vetėm aspiratėn pėr tė pėrfituar tė drejtat kombėtare tė premtuara nga kushtetuta, dhe xhonturqve tė cilėt e shkelėn brutalisht kushtetutėn duke kaluar nė njė terror policor mjaft tė egėr. Si pasojė e kėtij ērregullimi politik nė Tiranė klubi “Bashkimi” u mbyllė, dhe Murat Toptani u internua sėrish-pėr herė tė katėrtė dhe tė fundit nė jetėn e tij, me ē’rast u dėrgua larg Shqipėrisė nė Anadoll, prej nga nuk pati mundėsi tė kthehet deri pas dorėheqjes sė qeverisė xhonturke tė Haki Pashės mė 17 korrik 1912 e cila qe detyruar tė jap dorėheqje nga pėrmasat e mėdha qė patėn ndėrmarrė kryengritjet nė Kosovė, dhe tė amnistisė sė pėrgjithshme, tė shpallur mė 5 gusht 1912 nga qeveria turke e Qamil Pashės. Ndėrkohė qė nė Tiranė shumė patriot u burgosėn, me kėrcėnime qė tė heqin dorė nga “shqiptarizmi” i tyre. Refik Toptani, i porositi anėtarėt mė tė spikatur tė organizatės “Bashkimi”se kush kishte mundėsi, tė arratisej jashtė Turqisė. Vetė ai shkoi nė Itali dhe u vendos nė Napoli, aty ku ishte strehuar disa vite mė parė vėllai i tij Murat Toptani. Gjatė njė kontrollimi tė bėrė nga ana e policisė nė shtėpinė e tij janė gjet njė shumicė fletoresh tė “dėmshme”(sipas vlerėsimit tė aktvendimit tė
Gjykatores Ushtarake tė Jashtėzakonshme nė Elbasan), njė libėr i shkruar nga Sami Frashėri mbi pavarėsinė e Shqipėrisė, i pėrkthyer nga Shahin Kolonja, dhe portreti i njė shqiponje, qė kishte tė shkruara fjalėt Rroftė Shqipėria dhe fjalėt gegė e toskė nė anėn e njė luleje tė vizatuar. Policia arriti ta burgos sekretarin e Refik beut, Mahmut Fortuzin, nė shtėpinė e tė cilit gjetėn disa flamuj tė Shqipėrisė, kalendarė etj. (ėshtė fjala pėr Kalemdarin Kombiar, qė e botoi Mithad Frashėri prej vitit 1897-1928, nė formė tė revistės-libėr qė i ngjasonte njė enciklopedie tė vogėl letrare e kulturore SH. V.) ku u provua se ai, ishte shpėrndarės i librave dhe i broshurave tė “dėmshme”. Krahas Mahmut Fortuzit, janė burgosur edhe Hafėz Ibrahim Daliu, Jusuf Sylejman Elezi, Mustafa Mara, Beqir Luga dhe Qamil Biēaku i Jusuf Beut nga Elbasani etj 68.
Dorėheqja e Haki Pashės shėnonte fundin e politikės arrogante xhonturke. Pamundėsia e saj pėr tė shtypur kryengritjen shqiptare, e cila ndodhi pas disfatės sė luftės me Italinė rreth Tripolit, tė filluar me 27 shtator1911, nė tė cilėn Turqia pėsoi, pėr shkak ngjarjeve tė shfaqura nė Shqipėri dhe rrezikut tė luftėrave tė tjera nė Ballkan. Kėshtu qė turqit u detyruan tė hynė nė bisedime me italianėt dhe nė tetor 1912, u nėnshkrua traktati nė Lozanė, ku Italia mori pasurinė e Afrikės Veriore, tė cilėn e pagėzoi Libi.69 Nė kėtė luftė Italia pėrdori edhe aviacionin dhe bėri bombardimin e parė nga qielli nė historinė e luftėrave, me ē’rast i solli dėme mjaft tė mėdha ushtrisė sė Perandorisė Osmane, e sidomos shkaktoi viktima tė shumta popullatės civile arabe myslimane tė Libisė. Kjo ishte ajo qė e zhyti Perandorinė Osmane nė njė krizė tė thellė politike. Ndėrkaq qė dorėheqja e Haki Pashės i inkurajonte mė tepėr kryengritėsit shqiptarė tė cilėt pas sukseseve tė vazhdueshme qė kishin korrur pothuajse ēdo ditė, mė 22 korrik ēliruan Prishtinėn, kryeqytetin e vilajetit tė Kosovės, ndėrsa me 12 gusht kryengritėsit hynė dhe e ēliruan Shkupin. Ėshtė interesant me kėtė rast tė cekim se ēka kishte deklaruar Haki Pasha nė parlamentin turk mė 1911 pėr shqiptarėt:
“Prej tė gjitha kombėsive qė jetojnė nėn administrimin tonė, rrezikun mė tė madh pėr Turqinė e paraqesin shqiptarėt, nga tė cilėt duhet tė frikohemi...qė mos tė arsimohen nė gjuhėn e tyre...Me ndihmėn e shkrim leximit nė gjuhėn shqipe ata kanė filluar vendosjen e bazave kombėtare, dhe njė ditė do munden ta nėnshtrojnė tėrė Turqinė; shqiptarėt kanė njė gjuhė tė pasur dhe tė letė, e cila shumė shpejtė mėsohet...Evropa ka njė simpati tė madhe pėr kėtė popull; Shqiptarėt kėrkuan arsimim, hapėn shkolla-tė mėdha dhe tė vogėl, hapėn klube, shtypshkronjėn, mbajtėn kongrese dhe kryen aq punė sa qė pėr ne ėshtė vėshtirė qė t’i bindemi gjithė kėsaj.”70
Ndėrsa shtypi i kohės shkruante pėr lodhjen e Perandorisė Osmane nga luftėrat dhe kryengritjet e organizuara tė njė pas njėshme, tė zhvilluara nė dekadat e fundit tė regjimit tė vjetėr, e sidomos nė dy vitet e fundit tė regjimit xhonturk.
Vendet aleate tė Ballkanit, si Bullgaria, Serbia, Mali i Zi dhe Greqia, e nėnshkruan njė traktat me ēka u kristalizua aleanca e kėtyre katėr shteteve ballkanike. Qėllimi kryesor i kėtyre shteteve aleate ishte pushtimi i Maqedonisė, por si duket ata nuk ranė nė ujdi pėr ndarjen e territoreve; meqė ndėrmjet Bullgarisė dhe Greqisė ekzistonte ndarja, e po ashtu ndėrmjet Bullgarisė e Serbisė, fati i Maqedonisė, si njė tokė qė nuk i pėrkiste askujt, iu la nė dorė carit tė Rusisė. Ky kalim i problemit territorial mund tė thoshte konflikt mes anėtarėve tė aleancės pas pėrfundimit tė luftės me Turqinė.
Megjithėse nuk u pėrcaktua data e sulmit mbi Turqinė, mė 1912 vendet aleate po prisnin me padurim. Ato ndiheshin tė fortė nga bashkimi, donin tė pėrfitonin nga turpi i Kostandinopojės, i krijuar nga lufta me Italinė dhe sė fundi ato ishin tė ndjeshme nga fitorja e shqiptare, pasi tani Shqipėria duhet tė konsiderohej si njė shtet autonom i pėrbėrė nga katėr vilajetet e Shkodrės, Janinės, Manastirit dhe Kosovės. Nėse problemi shqiptar do tė zgjidhet pėrfundimisht, atėherė vendet aleate do t’i gjenin dyert tė mbyllura nė perėndim. Tė alarmuar nga gjendja e krijuar, ministrat e jashtėm tė vendeve aleate, e fiksuan sulmin nė vjeshtė. Ndėr shtetet e vogla ballkanike, Mali i Zi u bė pararojė, pasi mbreti Nikolla mė 8 tetor i shpalli luftė sulltanit. Disa ditė mė vonė, monarkėt e vendeve aleate i dėrguan njė ultimatum Kostandinopojės dhe lufta filloi.71
Nga kujtimet e Ismail Qemalit kuptojmė se mbreti Nikolla e ftonte ta vizitoi nė Tivar, pėr tė diskutuar rolin qė Shqipėria kishte pas mundėsi ta luante, nė njė luftė kundėr Turqisė, dhe dobitė qė ndoshta mund t’i kishte pėrfituar.72 Megjithatė kjo vizitė nuk u arrit me qė Ismail Qemali njė takim tė tillė e shihte si tė parakohshėm duke menduar se ndoshta do tė ishte mė mirė, nga ēdo drejtim, siē i shkruante nė telegram Mbretit Nikoll, qė nė radhė tė parė tė kontaktoja me qeverinė e re turke, ministrat kryesorė tė sė cilės ishin miq personal tė tij. Mbreti Nikolla kishte pėr qėllim tė arrijė njė marrėveshje me Ismail Qemalin, nė lidhje pėr mėnyrat dhe kohėn e rreshtimit tė Shqipėrisė pėrkrah aleatėve.73
Lufta e Parė ballkanike filloi duke i shpallur Mali i Zi luftė perandorisė osmane siē thamė me 8 tetor dhe pastaj Serbia, kurse Bullgaria me 17 tetor dhe Greqia me 18 tetor, me nisjen e veprimeve luftarake duke marshuar nė territoret e perandorisė. Tri prej tyre, ushtritė malazeze, serbe dhe greke si tė droguar filluan tė pushtonin viset shqiptare. Me pėrparimin e tyre ato ushtruan njė terror mbi shqiptarėt e viseve tė pushtuara. Ushtria turke tėrhiqej nga tė gjitha frontet. Nė fund tė tetorit, malazezėt po e rrethonin Shkodrėn, serbėt po pushtonin Kosovėn, ndėrsa ushtria greke e pushtoi Ēamėrinė dhe po e rrethonte Janinėn.
Tani, nė rrethana dhe kushte tė tilla qė u paraqitėn nė Ballkan, pėr kombin shqiptarė shtrohej pyetja e ekzistimit politik tė tyren. Me humbjet e ushtrisė Turke, njehsoheshin ditėt e sundimit tė saj nė Evropė. Si duket kishte ardhur momenti pėr tė cilėn shkruante dikur Sami Frashėri, se do tė vjen koha kur shqiptarėt duhet tė vendosen se a do tė shkatėrrohen bashkė me Turqinė apo do tė ndahen prej saj.74 Kjo gjende mjaft e ndėrlikuar i shtyri patriotėt shqiptarė qė tė marrin masa qė tė mos lejonin copėtimin e tokave shqiptare. Kėtė iniciativė e morėn Ismail Qemali dhe Luigj Gurakuqi. Ata u nisėn nga Stambolli nė Bukuresht dhe mė 5 nėntor 1912 organizuan mbledhjen e Kolonisė Shqiptare, ku formuan Komitetin Drejtues, qė do tė merrte nė dorė qeverisjen e vendit. Po kėshtu u formua njė komision pėr mbrojtjen e tė drejtave tė popullit shqiptar para Fuqive tė mėdha. Nga Bukureshti Ismail Qemali shkoi nė Vjenė ku zhvilloi biseda me ambasadorin anglez dhe atė italian. Prej Vjene nėpėr Trieste arriti mė 21 nėntor nė Durrės. Midis personaliteteve qė kishin dalė pėr ta pritur ishte edhe Murat Toptani, fytyra e tė cilit ndriēonte nga kėnaqėsia dhe gėzimi i madh. Kėshtu i shoqėruar nga delegatėt e Durrėsit, Shijakut, Tiranės, Krujės, Kavajės, Lushnjės, Fierit dhe tė Kosovės, mė 25 nėntor tė vitit 1912, Ismail Qemqli arriti nė Vlorė.75 Kishte pas vėshtirėsi pėr tė arritur deri nė Vlorė, nga se rrezikohej qė tė mbyllen rrugėt nga ushtritė serbe dhe greke, tė cilat po pėrparonin me shpejtėsi, mbasi ushtritė turke pėrveē garnizoneve tė Shkodrės, Janinės dhe Selanikut ishin shthurur gjithandej. Pėr kėtė arsye me qėllim tė kapėrcimit tė kėsaj vėshtirėsie tė pa pritur Refik Toptani grumbulloi jashtė qytetit, brenda pak orėsh numrin e domosdoshėm tė kuajve dhe karrocave, dhe kėshtu mė 22 nėntor njė grup jo i vogėl i delegatėve, ndėrmori nga Durrėsi udhėtimin e vet historik pėr nė Vlorė.
Nė prag tė shpalljes sė pavarėsisė sė Shqipėrisė ushtria e shteteve tė Aleancės Ballkanike depėrtonte thellė e mė thellė nėpėr tokat shqiptare nga tė gjitha anėt. Patriotėt shqiptar nėpėr qytete vendosėn qė sa mė parė tė shpallnin pavarėsinė me qėllim qė autoritetet ushtarake tė ishin para aktit tė kryer. Ushtritė serbe kishin arritur nė Krujė dhe me ngulm tė madh donin tė shtinin sa mė parė nė dorė Tiranėn. Patriotėt shqiptar tė Tiranės tė tubuar rreth Refik Toptanit vendosėn tė shpallnin vetėqeverimin e Shqipėrisė dhe qėndrimin e saj si vend asnjanės. Vendimin historik e shpalli publikisht nga hyrja e ndėrtesės Refik Toptani pėrpara popullit tė tubuar nė miting.
Patrioti dhe atdhetari i pa epur Hafėz Ibrahim Dalliu, aktor i ngjarjeve tė kohės dhe pjesėtarė i ēetave patriotike nė kujtimet e tij “Patriotizma nė Tiranė” na e ka dhėnė fjalimin historik tė Refik Toptanit nė kėtė mėnyrė:
“Or vllazėn! Me hidhrim tė madh po ju tham se e pru puna me u nda prej vllaznish t’onė Tyrq, dhe m’e zbrit bajrakun (flamurin) e atyne qi ka valu me qindra vjetsh, edhe me ngref qeverin komtare e me ngrejtė flamurin e Shqipnis. Dhantė Zoti e u puqshim si sod goj ndėr gojė q’ashtu tė mundemi m’e rujtė atdheun t’onė nga tė shkelunit e anmikut. Rroftė Shqipnija nė vehte, Rroftė flamuri kombtar!”76
Hamit Borishi oficer i xhandarmėrisė e uli flamurin e Perandorisė Osmane dhe e ngriti flamurin shqiptar-njė flamur i pikturuar sipas modelit qė kishte botuar kolonia shqiptare e Sofjes. Me kėtė rast iu dėrgua njė telegram personalisht Ismail Qemal Vlorės ku thuhej :
“Tani shpallėm Pavarėsinė nė emėr tė Shqipėrisė. Kėrkojmė dhe lutemi tė ruhen tė drejtat e pamohueshme tė Pavarėsisė tonė.”
Pėrfaqėsuesit e Tiranės u dėrguan telegrame edhe qyteteve shqiptare, qė nuk ishin pushtuar ende nga ushtritė serbe dhe greke. Mirėpo ndodhi qė ushtritė serbe si ēdo herė, tė etur nė gllabėrimin e territoreve shqiptare, duke mos e respektuar Pavarėsinė e shpallur me vullnet tė lirė nga banorėt e Tiranės, hynė nė qytet, e pėrdhosin flamurin kombėtar shqiptar, ngritėn flamurin e mbretėrisė serbe dhe shpallėn gjendjen e jashtėzakonshme tė pushtimit. Me atė rast Refik Toptani hartoi me nguti njė protestė drejtuar konsullit tė Austro-Hungarisė nė Durrės dhe e njoftoi Ismail Qemalin nė Vlorė.77
Siē po vėrehet situata bėhej gjithnjė e mė e nderė, prandaj nė mbrėmje tė 27 nėntorit 1912 delegatėt qė ndodheshin nė Vlorė vendosėn, edhe pse nuk kishin arritur pėrfaqėsuesit e disa krahinave, qė tė nesėrmen tė mbahej Kuvendi Kombėtar. Kėshtu mė 28 nėntor 1912 nė Vlorė (i vetmi qytet nė Shqipėri ende i pa pushtuar nga forcat e aleancės ballkanike)78, delegatėt numri i tė cilėve arrinte nė 37 (diku qėndron 41) u tubuan nė shtėpinė e Xhemajl Bej Vlorės e mbajtėn Kuvendin Kombėtar. Kuvendi zgjodhi kryetar Ismail Qemalin, me urdhrin e tė cilit Murat Toptani ngriti flamurin duke kėnduar bashkė me pėrfaqėsuesit korēarė tė Kolonisė sė Bukureshtit kėngėn “O flamur i Shqipnisė” qė e kishte thurur vetė, ndėrsa ishte muzikuar nga korēari Floqi Thanasi (1884-1945).
Aktin e shpalljes sė pavarėsisė pėrveē pjesėmarrėsve tė tjerė e nėnshkruan edhe Murat e Abdi Toptani si delegat nga Tirana.
Disa ditė mė vonė pas shpalljes sė pavarėsisė, mė 4 dhjetor 1912, u formua qeveria e parė shqiptare nėn kryesinė e Ismail Qemalit. Po kėtė ditė krahas formimit tė qeverisė u krijua dhe pleqėsia e shtetit shqiptar si njė organ ndihmės dhe kontrolli pėr qeverinė shqiptare. Njėri ndėr 18 anėtarėt e Pleqėsisė ishte edhe Murat Toptani.
Pa dyshim, se vendimi i shpalljes sė pavarėsisė ėshtė njė akt historik me tė cilin Shqipėria bėhet e pavarur dhe shtet sovran, por vetėm me kaq nuk u zgjidh kjo ēėshtje. Se pse, njėra ndėr ēėshtjet themelore qė mbeti e pa zgjidhur ishte ēėshtja e njohjes ndėrkombėtare tė pavarėsisė sė Shqipėrisė dhe caktimi i kufijve. Megjithėse hapėsira mbi tė cilėn shtrihej pushteti i shtetit tė posa shpallur shqiptar ishte tepėr e ngushtė. Pushtuesit e rinj qė e zėvendėsuan Perandorinė Osmane nė trojet shqiptare-Serbia, Greqia dhe Mali i Zi bėnė pėrpjekje, ushtarake dhe diplomatike, qė nė zanafillė ta shuajnė atė.79
Pėrpos fqinjėve ballkanikė, nė njėrėn anė, dhe shqiptarėve, nė anėn tjetėr, konceptin e tyre pėr zgjidhjen e ēėshtjes shqiptare tani e kishin edhe Fuqitė e Mėdha. Pas rėnies sė Perandorisė Osmane, nė Ballkan u krijua njė zbrazėti e madhe, tė cilėn Aleatėt Ballkanik po e plotėsonin me pasoja tepėr tė mėdha pėr ardhmėrinė ballkanike! Ishte e qartė se me synimet e tyre zgjeruese ato do ta zgjasin krizėn ballkanike. Por shtetet e Fuqive tė Mėdha Evropiane, duke vėshtruar dhe parė situatėn mjaftė tė ndėrlikuar nė Ballkan e thirrėn Konferencėn e Ambasadorėve nė Londėr, me qėllim tė zgjidhjes sė krizės ballkanike. Nė kėtė Konferencė e cila i filloi punimet me 17 dhjetor 1912, dhe pėrfundoi me 12 gusht 1913, morėn pjesė kėta ministra: nga Austro-Hungaria, Mensdorfi; nga Gjermania, Lihnovski; nga Italia, Imperiali; nga Franca, Kamboni; dhe nga Rusia, Bekendorfi, kurse mbledhjet e Konferencės i kryesonte Ministri i Punėve tė Jashtme Angleze, Eduard Grei.
Qeveria e pėrkohshme e Vlorės nė kėtė konferencė kishte caktuar delegacionin prej katėr anėtarėsh. Por, nė Londėr vajtėn vetėm tre: Rasim Dino, Mehmet Konica, dhe Filip Noga. I katėrti ishte caktuar Sotir Kolea por qė nuk shkoi nga se, si duket nuk dėshironte ta merrte njė pėrgjegjėsi nga pesha e rėndė e historisė.81
Gjashtė ministrat e punėve tė jashtme tė shteteve tė pėrmendura, si dhe pėrfaqėsuesit e Shqipėrisė, Greqisė, Serbisė dhe Malit tė Zi, gati tetė muaj do ti kalojnė duke biseduar rreth ndarjes sė “trashėgimisė ballkanike turke”, por mė sė shumti rreth kufijve tė Shqipėrisė me fqinjėt e saj. Gjatė kėsaj kohe siē shkruante akademiku jonė i shquar Rexhep Qosja, ata do tė lexojnė memorandume, shtesa tė memorandumeve, procesverbale, pėrkujtesa rezoluta, deklarata, peticione, demarshe, do tė shikojnė harta gjeografike tė Evropės e tė Ballkanit, e mė sė shumti projekt harta, nė tė cilat paraqiteshin kufijtė e Shqipėrisė sė porsakrijuar.82 Dhe mė nė fund vendimet e nxjerra nga kjo konferencė Shqipėrinė e lanė tė gjymtuar, sepse mė tepėr se gjysma e territorit dhe e popullsisė shqiptare mbetėn nėn pushtimin Grek, dhe Serbo-Malazez.
Ėshtė interesant me kėtė rast tė cekim se ēka i tha pėrfaqėsuesi shqiptar Mehmet Konica, kryesuesit tė konferencės ministrit britanik Eduard Grei-t, kur konferenca nė mars tė1913 vendosi tė copėtonte rėndė trojet shqiptare. Mehmeti kėrkoi tė bėjė njė takim me ministrin dhe kryesuesin e mbledhjeve tė konferencės Eduard Grei. Protokolli pėr kėtė takim parashihte vetėm15 minuta kohė. Tė shohim si vijoi ky takim. Kur Mehmet Konica hyri brenda (nė zyrėn e z. E. G.), atij nuk iu ofrua tė ulet, ndėrsa ministri britanik qėndronte pranė dritares me shpinė tė kthyer kah ai. Mehmet Konica nuk e filloi bisedėn nė lidhje me caktimin e kufijve, por e zėri ngoje se nė Shqipėri ėshtė zbuluar njė minierė e pasur e arit dhe pėr kėtė qeveria e Ismail Qemalit ka shpreh dėshirėn qė koncesionet pėr eksploatimin e saj ta marrin Anglezėt. Z. Eduard Grei menjėherė kthehet me fytyrė kah bashkėbiseduesi dhe i ofron tė ulet. Atėherė, Mehmet Konica i tregon se kjo nuk ėshtė e vėrtet, por dėshira e tij ishte tė shohė se si kishte me reagua Britania e Madhe nė rast se do tė ishte e interesuar drejtė pėr sė drejti pėr Shqipėrinė.83
Mehmet Konica dhe Filip Noga qėndruan nė Londėr deri nė fillim tė gushtit 1913. ndėrsa Rasim Dinoja, si duket u largua nga fundi i marsit apo fillimi i prillit, pas lajmit pėr caktimin e kufijve qė u vendosėn mė 20 mars.
Nuk duhet harruar se Shqipėria u bė viktimė e mbajtjes sė ekuilibrit ndėrmjet fuqive tė mėdha, gjė tė cilėn e kishte pohuar edhe vetė ministri britanik Eduard Grei, kur u pėrgjigj nė Dhomėn e Komunave, me 12 gusht 1913, pėr ēėshtjen e kufijve tė Shqipėrisė: “Jam i bindur se, kur tė dihen tė gjitha, ky vendim do tė kritikohet me tė drejtė nga shumė anė, prej ēdo njeriu qė e njeh vendin dhe qė e shikon ēėshtjen vetėm nga pikėpamja e popullsisė sė tij. Por duhet tė kemi parasysh se, nė bisedimet rreth kufijve tė Shqipėrisė, qėllimi kryesor ishte qė tė mos hapej konflikt midis fuqive tė mėdha. Prandaj nė qoftė se marrėveshja mbi Shqipėrinė u arrit duke mbajtur harmonin ndėrmjet fuqive tė mėdha, mund tė themi se ka qenė njė sukses i plotė pėr interesin jetėsor tė paqes n,Evropė.”84
Sipas vendimeve tė dala nga Konferenca e Ambasadorėve tė Londrės, Shqipėria do tė bėhej njė principatė autonome e sovrane qė do tė kishte nė krye njė princ me tė drejta trashėgimore, i cili do tė caktohej prej fuqive tė mėdha, me ē’rast shteti i ri do tė shkėputej fare nga Turqia, dhe do tė ishte asnjanės, nėn garantin dhe kontrollin e gjashtė fuqive tė mėdha. Administrata civile dhe financat e Shqipėrisė, pėr njė periudhė dhjetėvjetėshe, dot jenė nėn mbikėqyrjen e njė Komisioni ndėrkombėtar, i pėrbėrė prej delegatėve tė gjashtė fuqive tė mėdha dhe prej njė delegati shqiptar. Ky komision do tė organizonte tė gjitha degėt e administratės shqiptare, dhe afati i kontrollit tė tij mund tė zgjatej edhe pėr dhjetė vjet tė tjerė nė rast nevoje. Princi i Shqipėrisė do tė zgjidhej brenda gjashtė muajve. Por deri sa tė vinte ky dhe deri sa tė formohet njė qeveri definitive, autoritetet dhe xhandarmėria e vendit do tė viheshin nėn kontrollin e Komisionit Ndėrkombėtar. Rendi dhe qetėsia publike do tė siguroheshin nga njė xhandarmėri e organizuar prej oficerėsh tė huaj, qė parashihej tė ishin Suedezė. Me qė Suedia nuk pranoi tė dėrgonte oficerė nė Shqipėri, atėherė nė vend tyre fuqitė e mėdha dėrguan Holandezė.
Pra sikurse po shihet konferenca e Londrės nuk e pranoi qeverinė e Ismail Qemalit, por ajo formoi njė Komision Ndėrkombėtar tė Kontrollit tė cilės ia dha disa kompetenca, (administratė, financa, “drejtėsi” dhe xhandarmėri) me ēka tashti nė Shqipėri u mundėsua krijimi i disa rrymave separatiste-krahinore, apo formimi i njė mozaiku qeverish lokale, tė cilat shkaktuan pėshtjellime tė mėdha nė lėmshin e ēėshtjes sė pėrgjithshme kombėtare. Kėshtu pos qeverisė sė Vlorės dhe tė Durrėsit me Esat Toptanin, u formuan edhe qeveri nė Lezhė me Dod Cokun nė krye; pastaj nė Shėn Gjin tė kryesuar nga Vat Marashi; nė Mirėditė me Prenk Bib Dodėn; ndėrsa nė Shkodėr ishin forcat ndėrkombėtare nė krye me anglezin Filips. Si rezultat i tėrė kėsaj ishte dorėheqja e Ismail Qemalit me 22 janar 1914, duke ia dorėzuar pushtetin KNK, me ēka u shpartallua Qeveria e Pėrkohshme e Vlorės, dhe si pasoj e saj disa ditė mė vonė edhe largimi i tij nga Shqipėria duke marrė rrugėn e mėrgimit, si dhe emėrimi i princ Vilhelm Vidit, qeveria e tė cilit nuk solli asgjė tė re.85 Tė shtojė se Ismail Qemali nuk shkeli mė nė Shqipėri. Vdiq mė 26 janar 1919 nė Peruxhi tė Italisė, por u varros nė Elbasan mė 17 shkurt 1919. Gazeta “Koha e Re” e Shkodrės, shkruante: “Na mbėrrini lajmi i zi si korbi, i ftohtė si akulli e i preftė si shpata e mejdanit. Vdiq Ismail Qemali i Vlonės.” , Shkodėr, 31 janar 1919.86
Largimi i Ismail Qemalit dhe rrėzimi i Qeverisė sė Vlorės ishin padyshim goditja mė e rėndė qė merrte vepra e ngritjes sė pavarėsisė shqiptare mbi themele kombėtare.
Mė 21 shkurt 1914 njė delegacion shqiptar prej 14 vetash, i caktuar nga KNK dhe i kryesuar nga Esat Pashė Toptani, shkoi nė Gjermaninė Jugperėndimore dhe i ofroi zyrtarisht princit Vilhekm fon Vid kurorėn e Shqipėrisė. Pas disa ditėsh princi u nis pėr nė Shqipėri dhe, i shoqėruar gjatė lundrimit nė Adriatik nga disa luftanije tė Austro-Hungarisė, Anglisė, Francės dhe Italisė, zbriti mė 7 mars 1914 nė Durrės.
Princ Vidi u ndodh shpejt pėrpara njė gjendjeje politike mjaft tė vėshtirė tė brendshme e tė jashtme. Brenda vendit ai u gjend pėrball lėvizjes “vorio-epirote dhe kryengritjes qė shpėrtheu nė Shqipėrinė e Mesme. Ndėrsa nė planin ndėrkombėtar Princ Vidi u soll nė Shqipėri nga Fuqitė e Mėdha, nė njė kohė kur ato kishin kontradikta ndėrmjet tyre dhe po pėrgatiteshin pėr t’u ndeshur ushtarakisht me njėra-tjetrėn. Pėrveē kėtyre, Princ Vidi nuk i kishte mjetet e duhura pėr ta nxjerrė vendin nga ku ndodhej.87
Ndėrsa njė vėshtirėsi tjetėr pėr princ Vidin krijoi kryengritja qė shpėrtheu nė Shqipėrinė e Mesme, mė 1914. Kryengritja e Shqipėrisė sė Mesme ose e rebelėve, siē u quajt nė atė kohė, filloi nė rrethin e Tiranės, mė 17 maj 1914, me njė sulm kundėr batalionit tė vullnetarėve tek Ura e Limuthit afėr Tiranės, me ē’rast kryengritėsit hynė nė qytet. Tė nesėrmen mė 18 maj, grumbuj fshatarėsh tė armatosur zunė Shijakun dhe iu drejtuan Durrėsit. Kryengritėsit dolėn hapur kundėr princ Vidit dhe kėrkuan njė princ turk.88
Nė tė gjitha viset qė ranė nė duart e rebelėve u ngrit flamuri i gjysmėhėnės turke, dhe e para qe Kavaja ajo qė ngriti kėtė flamur. Kush u gjet me flamurin kombėtar u rrah me kėrbaē. Gjuhė zyrtare u shpall turqishtja, ndėrsa pėr shkolla shqipe as qė bėhej fjalė. Patriotėt shqiptar u burgosėn nė masė, si asnjėherė mė parė. Hafėz Ibrahim Dalliu na jep plot emra patriotėsh tiranas, qė u burgosėn nga rebelėt, natyrisht duke mos qenė tė bindur se janė pėrfshirė tė gjithė. Kėtyre arrestimeve nuk u shpėtuan as klerikėt e njohur myslimanė, si Hafėz Ali Korqa, i cili kishte predikuar fenė nė gjuhėn shqipe, ose Haxhi Vehbi Agolli myfti i Dibrės, delegat nė shpalljen e Pavarėsisė Kombėtare dhe kryetari i Pleqėsisė Kombėtare tė Vlorės, i cli mė vonė u shqua si njė nga organizatorėt e kongresit tė parė mysliman shqiptar (1922) dhe i pari kryetar i Komunitetit Mysliman Shqiptar tė Pavarur. Nga ana tjetėr shumė patriotė i shpėtuan arrestimit, mbasi u arratisėn jashtė vendit ose u fshehėn jashtė qytetit nėpėr fshatrat e thella. Dy prej tyre qė i shpėtuan arrestimit ishin edhe Murat e Refik Toptani tė cilėt me ngutėsi tė madhe shkuan nė Durrės, pėr tė treguar gjendjen alarmante dhe pėr tė kėrkuar fuqi.
Rebelėt apo xhonturkistėt pėr hakmarrje dogjėn shtėpitė e disave prej atyre qė u arratisėn, ndėr tė cilat atė tė Murat Toptanit qė kemi cekė mė herėt, vėllait Refikut dhe kushėririt tė tyre Fuat Toptanit, po edhe shtėpitė dhe pronat e tė tjerėve, si pėr shembull atė tė Isuf Elezit.
Nė kėto kushte dhe rrethana mjaft kaotike, qė tashti dominonin jo vetėm nė Shqipėrinė e Mesme, por edhe nė hapėsira tjera tė Shqipėrisė, Murat Toptani emigroi nė Vjenė tė Austrisė, pasi qė kishte besim tė madh tek politika dhe diplomacia e Austro-Hungarisė ndaj Shqipėrisė.89
Edhe pse shpejtė pasi filloi Lufta Parė Botėrore, Shqipėria u gjend nėn pushtimin Austro-Hungarez, Murat Toptani nuk u kthye nė atdhe. Ai shėrbente si oficer nė ushtrinė Austro-Hungareze, larg gruas dhe fėmijėve. Nga njė letėr e Muratit drejtuar prej Vjene gruas sė tij, Asijes nė Tiranė, mė 18 prill 1917, tė cilėn do ta paraqesim mė poshtė kuptojmė se ajo kishte vuajtur mjaftė shumė pa tė shoqin pranė. Sa mund tė kuptohet nga letra, z. Asije e kishte “qortuar” Muratin, ndoshta sepse ai , i angazhuar si oficer nė ushtritė Austro-Hungareze vazhdonte tė qėndronte larg nė Vjenė, edhe pse tani kėtu vendi ishte nėn pushtimin e Austro-Hungarisė. Murati thotė se ėshtė hidhėruar fort nga kėto qortime”. Por, pėrpiqej tė shfajėsohej me gjuhė tė kulturuar. Sado qė letra ka karakter intim, ajo na tregon kalvarin politik, qė kishin pėsuar ēifti patriot, Murati dhe Asija. Letrėn do ta riprodhojmė sikurse ėshtė e shkruar nė gjuhėn e kohės, pa ndėrhyrje ortografike dhe gjuhėsore, nga se ashtu ėshtė botuar edhe nė librin “Historia e Tiranės” tė cilės iu kamė referua nė disa raste, gjė qė ėshtė evidentua nė fusnotė. Ai e fillon letrėn:
“Ime shoqe fort e dashme...Shpirti i im, tė di qi je ma trimnesh’e grave dhe zoti ma din sesa dashni e sesa respekt ndjen zemra ime pėr ty. Po metohu pak. Thue qė kini hek keq. E di, por jo edhe sa mė shkruani, ani i zam qi tė jen tė vėrteta. Po moj zonja ime. Fati ynė i tė dyve, qė kur u martum jetėn nėpėr mėrgime e nė tė zezat e shkretėtirat e Anadollit, e kemi shku me kaq pėrpjekje. U shpall konstitucioni i Turqisė me atė hyrjet tė bukur qė na dhanė. Se ē’hoqėm nė atė kohė zoti e zemra jonė e din. Lufta e Ballkanit! T’hyjmet e gjith ē’mursh armikut nė Shqipniė. Tė pėrpjekurit pėr Shqipni e pėr shqiptari. Mė sė fundi lufta e tmerrshme, lufta botore. Po e lexoni vet se nė ē’ditė gjendet gjithė faqja e dheut. Ku m’i kini ato kokė mekurona? Serbė, Mal i Zi, Belgjikė, Rumani. Po Rumanofėt, ajo shtėpi gjakėsore e despotėve t’errėt tė Rusisė? Kėto po t’i shkruaj sa pėr shembull. Nuk mund tė pėrgjasim hallin tonė me ta tynve mbasi ata ishin tepėr nalt, e prej asaj naltsije kan ra! Mejtohu qė dhe kombet i vėrejnė si tradhtarė e gjakpirės e kujtdo s’u dhimbset halli i tyne. Por ne bija ime hoqėm pėr tė mirėn e atdheut tė dashun. Kini hek e jeni pėrpjek, ani pa vesh e pa mbathur, mir ashtu si ju duket ndėr sy, po Perėndia me madhninė e vet a nuk ka me na e pagua me tė mira?...Mos m’u idhnoni u lutemi, se kėshtu jam mbjell e kėshtu kam me u korr se qeni plak nuk ze ma mė tė gjuaj. Perėndia tė dhanė shėndetin, tė falt e tė rujt me gjith fėmin, njėsh e ja mrifsh asaj dite tė bardh e i martofsh.”90Fjalėt e fundit tė letrės tė krijojnė pėrshtypjen sikur Murat Toptani mos kishte ndėrmend tė kthehej nė Tiranė. Por nuk doli ashtu. Nga se kah fundi i vitit 1917, ai u kthye nė gjirin e familjes sė vet nė Tiranė. Mirėpo fati i tij ashtu si ia kishte caktuar zoti nuk deshi tė jetoi gjatė pranė familjes. Dy muaj mė vonė mė 20 shkurt 1918, Murati duke kalėruar si nė rini, vdiq pa pritur nga pushimi i zemrės dhe u rrėzua nga kali. Vdiq nė moshėn 51 vjeēare. Vdekja e Muratit pikėlloi mbarė qytetin. Pėr kėtė bir tė shquar nga Tirana, qytetarėt e saj e shprehėn me njė varrim madhėshtor, tė cilėn Tirana nuk e kishte parė asnjėherė deri atėherė.
Gazeta “Vllaznia e Vjenės” me rastin e vdekjes sė Murat Toptanit shkruante: “Murat Toptani tregoi pa frikė nė tė tanė rastet se ishte gjithmonė nė anė tė kombit tė vet, e me zell tė pa shoq u pėrpoq pėr tė mirėn e tij...”91 Ndėrsa gazeta “Posta e Shqypnis”, qė botohej nė Shkodėr nėn drejtimin e Gjergj Fishtės, ja se si e njoftoi vdekjen e Murat Toptanit:
“Me dhimbje tė zemrės marrim vesh se kėto ditė ka vdekur nga njė vdekje e papritur Murat Bej Toptani, zotni i ndershėm dhe atdhetar i vlefshėm. Murat Beu ka mbaruar mėsimet nė liceun e Gallatės dhe doli fort i zhdėrvjellėt nga mendja. Sidomos doli mjeshtėr nė skulpturė. Vepra e fundit, qė ka kryer ishte shėmbėllesa e Skėnderbeut, e cila i pati dalė pėr bukuri. Ka shkruar edhe vjersha dhe pėr ato qė na ka rėnė rasti t’i dėgjojmė nga goja e tij, kanė qenė tė shkruara me aq ndenja sa do tė ishte dėm tė humbnin. Murat Beut i qėlloi tė heqė shumė nga qeveria e Stambollit. Por, si nė fat tė mirė, si nė fat tė keq, gjithmonė i la nder vendit e kombit pėr njerėzi, bujari e dashuri ndaj atdheut. Pasi krisi lufta e Evropės, hyri si vullnetar nė ushtrinė austro-hungareze, ku shėrbeu si Leutenant deri ditėn e vdekjes. Shtėpisė dhe vėllazėrisė sė tij i urojmė prej zotit forcė pėr kėtė vdekje tė mjerueshme.”92
Krijimet poetike tė tij janė pėrmbledhur nė vėllimin “Vjershat e Murat Toptanit”, Tiranė 1924.

Ky material u botua para ca kohe nė tė pėrditshmen “ZĖRI”.
FUND

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Shevki Sh. VOCA
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 29 vizitorë
Lexuar: 3,719 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
A EKZISTON KOMBI “GREK” DHE KUSH E KA KRIJUAR...
E martė, 25 tetor 2016 - 20:27
(Pjesėt e katėrt) Sa i pėrket gjuhės shqipe, po e marrim njė shkencėtar tė mirėfilltė tė pėrkushtuar mbi pellazgėt dhe shqiptarėt, e ai ėshtė Spiro Kond...
Fotoreportazh: Nė Prekaz tė Epėrm varri mbi t...
E enjtė, 20 tetor 2016 - 17:11
Gjurmėve tė identitetit tonė tė lashtė kombėtar Sot, mė 15 Tetor 2016, me djalin e axhės, Nasufin, ia mėsymė Prekazit tė Epėrm. Dhe, para xhamisė, objek...
A EKZISTON KOMBI “GREK” DHE KUSH E KA KRIJUAR...
E hėnė, 17 tetor 2016 - 15:18
(Pjesėt e tretė) Emri Alba dhe ai albanė ose albanesi dėshmon se dardanėt dhe etruskėt e Italisė me dardanėt dhe toskėt e Shqipėrisė, si me tė gjithė sh...
A EKZISTON KOMBI “GREK” DHE KUSH E KA KRIJUAR...
E hėnė, 10 tetor 2016 - 16:04
(Pjesa e dytė) Nė vazhdimin tonė gjatė kėtij shkrimi po ndėrlidhemi me dy mendimtarė, tė zgjedhur prej nesh: Aref Mathieu (Arif Mati) e vepra e tij "Mik...
A EKZISTON KOMBI “GREK” DHE KUSH E KA KRIJUAR...
E hėnė, 03 tetor 2016 - 21:04
Pa marrė parasysh se a ėshtė gjuha shqipe gjuha-mėmė apo jo, pėr tė gjitha gjuhėt e thirruara “indo-evropiane”, po i marrim ata tė cilėt shtetin e tyre e q...
më shumë nga - Histori »
 
 

© 2016 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi