Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Lulja e kujtimit e Gerd Muller
Publikuar më 23 shkurt, 2010 nė orėn 15:44 ( ) Sport |
Rrit madhësinë e shkronjave
Njė histori e pazakontė dashurie nė kufijtė e tė pabesueshmes. E rrallė pėr atė kohė, por edhe me njė personazh nga mė tė njohurit e futbollit botėror. Gerd Muller, njė nga yjet e futbollit gjerman, nuk e kishte menduar asnjėherė se nė vendin mė tė izoluar tė Ballkanit do tė njihej me vajzėn qė ia trazoi gjithmonė jetėn.

Edhe pse kanė kaluar mė shumė se katėr dekada, historia e dashurisė sė futbollistit gjerman me vajzėn krejtėsisht tė panjohur shqiptare, diku nė ambientet e brendshme tė hotel “Dajti”, vazhdon tė pėrmendet edhe tani. Njė gazetė periferike nė perėndim tė Francės pėrmend faktin se ylli gjerman, “makina e golave dhe tmerri i vėrtetė i portave kundėrshtare, ishte i trazuar nga dashuria pėr njė vajzė tė vendeve nga Lindja, tė cilėn e kishte njohur sapo kishte shkelur nė kryeqytet. Iu mohua kjo dashuri jo nga e saponjohura, por nga shteti komunist”.

Gerd Muller, njė futbollist krejt i ri dhe i konsideruar si njė nga talentet e sė ardhmes gjermane, ka mbėrritur nė Shqipėri nė vitin 1967. Nuk dihet se pse Helmut, Shėni i Madh, trajner i pėrfaqėsueses, nė atė takim pėrballė modestes shqiptare qė drejtohej nga i madhi Loro Boriēi, nuk e aktivizoi Mullerin.

Por, nuk i ka ardhur keq qė nuk ka qenė nė fushė. Mbase aty nė stol, ndėrsa topi lėvizte nė hapėsirat e fushės, ka pasur mundėsi tė pėrjetonte njė tjetėr ndjenjė, pas njohjes e takimit me njė vajzė shqiptare, e cila ia ka robėruar zemrėn djaloshare.

Nė vend qė tė mendonte pėr skema ku mund tė kalonte topi qė tė gjente rrugėn e rrjetės sė portės, me siguri mendonte e thurte plane e skema njėkohėsisht pėr tė siguruar, qoftė edhe nė njė moment tė vetėm, takimin qė e tundonte dhe po e sfiliste me vajzėn qė i kishte hyrė tashmė nė ėndrrat e tij.

Nė vitin 1971, Gjermania Perėndimore rikthehet nė tokėn shqiptare. Kėtė herė, pa Shėnin e Madh, por me pėrforcime serioze pėr tė realizuar objektivin e vet. Ekipi shqiptar, nga ana tjetėr, mendon pėr tė. Pėr neutralizim total. Njėrit prej mbrojtėsve tanė mė me emėr tė asaj kohe, Bujar Canit, i ngarkohet detyra ta ndalojė Mullerin.

Madje, pėr shkėmbim, “rregullimin e biografisė” pas kėsaj. Gjė qė nuk ndodhi nė fushė. I “pėrhumburi” Gerd deri nė minutat kur loja po shkonte drejt fundit nė baraspeshė, nė njė sparkadė nė krahun e majtė tė portės, gjysmė i shtrirė ka devijuar dhe i ka ndryshuar drejtimin topit pėr ta pėrplasur nė rrjetė. Mbase edhe pėr t’i kujtuar vajzės shqiptare, e cila duhej tė ishte pas ekranit, se ishte njė futbollist i madh dhe e meritonte njė vend nė zemrėn e saj.

Pas kėsaj, ekipi gjerman u kthye triumfues nė hotel “Dajti”. Hoteli atė mbrėmje patjetėr ka rezervuar pėr dashnorin-futbollist njė ēast tjetėr magjik. Nuk dihet nėse kishte rėnė nė sy tė tyre historia e gjermanit me vajzėn e hotelit deri nė atė ēast, por dihet mirė se pas largimit tė ekipit gjerman, nė tavolinat e Sigurimi tė Shtetit dhe ministrit tė Brendshėm tė asaj kohe ishte zbardhur romanca e dashurisė sė Gerd Mullerit, nėntė herė “Kėpuca e Artė e Europės”.

Mund tė jetė bėrė edhe objekt bisedimi nė njerėz tė veēantė tė Byrosė Politike, qė kishin nė varėsi Ministrinė e Brendshėm dhe Sigurimin. Mulleri, ndėrsa po largohej nga Rinasi ėshtė ndjerė keq shpirtėrisht, edhe pse u kishte dhėnė shokėve tė ekipit tri pikė tė ēmuara, pasi kishte lėnė diēka nga vetja, atje nė mes tė Tiranės. Kishte mundur dhe ishte mundur. Kishte mundur ekipin shqiptar dhe ishte mundur nga njė vajzė shqiptare.

Fati, me sa duket, po e dėnonte. Ekipi nacional nuk po bėnte pjesė mė nė grupe me shqiptarėt. Ēėshtje shorti. Kur ishte duke luajtur pėr njė kohė pėrtej Atlantikut me ekipe amerikane, mėson se skuadra e HJK Helsinki do luante pėrballė Flamurtarit. Iu duk se pa njė dritė nė fund tė tunelit tė dashurisė. Kėtė herė nuk mund qė ta humbte kėtė shans. Ishte viti 1985, kur kishte vdekur edhe diktatori shqiptar.

Gerd Muller, i vendosur nė skemėn e tij, hyn nė tentativa dhe arrin t’u mbushė mendjen drejtuesve tė ekipit finlandez tė udhėtojė drejt Tiranės. Ishte i sigurt qė vajza e zemrės e priste atje. Shtypi sportiv i ditės nė Europė publikon pikėrisht qėllimin e vizitės sė yllit tė futbollit nė Shqipėri, ndoshta i dogji kartat dashnorit tė pėrvėluar. Nė Tiranė ishte gatuar mosardhja, pasi figuronte nė skedat e Sigurimit. Ky futbollist i madh me magjinė e kėmbėve kish rrėmbyer zemrat e shqiptarėve, por nuk kishte mundur tė bėhej dhėndri i tyre. Kjo ishte njė goditje e madhe pėr njeriun-gol.

Franc Bekenbauer e afroi me dashurisė e tij tė parė, topin magjik. Atje ku ėshtė edhe sot. Tashmė i ėshtė afruar moshės sė tretė, por shtypi europian nuk i ka kursyer asnjėherė kronikat rozė pėr historinė e dashurisė me vajzėn nga Tirana. Po kush ishte vajza qė i prishi ėndrrat dhe e bėri qė tė vuajė legjendėn e futbollit, Gerd Muller? Kronikat qė e kanė ndjekur kėtė histori dashurie do ta quanin me emrin Hojna. Ish-punonjės tė hotelit nuk pranojnė ta kenė njohur me kėtė emėr.

Muleri kėshtu e ka njohur dhe takuar nė vitin 1967, dhe katėr vite me pas. Ta ketė gėnjyer vajza pėr emrin e vėrtetė pėr shkak tė frikės, apo ylli i Kombėtares gjermane e ka prezantuar me kėtė emėr pėr tė njėjtin shkak, duke e ruajtur tė fshehtė nė muret e zemrės sė tij? Dilemat janė pėr t’u zgjidhur.

Pas shumė vitesh, atėherė kur u rrėzuan muret dhe komunizmi ra si njė dinozaur prej letre, tė paktėn kėtė herė nuk kishte kush t’i pengonte zemrat e lidhura nė njė dashuri gati tė pėrjetshme.

A erdhi dhe e shkeli tokėn shqiptare Mulleri nė kėrkim tė asaj qė kishte humbur 33 vjet mė parė? Ai nuk ėshtė prononcuar mė. Aq mė tepėr qė tė flasė pėr tė shkuarėn e jetės sė tij. Kjo mbetet ende enigmė, tė tjerat dihen tashmė. Gazeta franceze “Sud West” e ripohon sėrish kėto ditė kėtė tė fshehtė tė Gerd Muller, pa e caktuar vendin e vajzės sė ėndrrave tė trazuara e dashurisė fluide tė legjendės.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 40 vizitorë
Lexuar: 3,067 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Tė krenohemi me lojtarėt shqiptar
E dielė, 29 qershor 2014 - 00:21
Unė kam lindur afėr atij vendi, ndjej njė lidhje me tė, ndaj dhe dua tė punoj aty ku mund tė lė gjurmėt e mia, do tė deklaronte para disa vitesh trajneri l...
Sevdail Sherifi drejt titujve dhe fitoreve tė...
E enjtė, 21 nėntor 2013 - 01:45
Menjėherė, me tu kthyer nga SHBA, e konkretisht nga New Yorku, pėr nė Zvicėr, boksieri nga Presheva, Sevdail Sherifi, falėnderon organizatorėt e meēit tė 1...
Dy binjakėt Ajeti kontratė profesionale me KF...
E shtunė, 04 maj 2013 - 13:51
Pas gati njė viti konsulte, vėllzėrit Ajeti(16)nėnshkruan pėr Bazelin dhe jo pėr Barcelonėn. Po mbushėn gati njė vit qė dy futbollistėt binjakė Albian d...
Sevdail Sherifi me nokaut e fitoi meēin kundė...
E dielė, 30 shtator 2012 - 15:28
Para pak ēastesh, pėrfundoi njė dramė e madhe e boksit nė Villars Sur Glane Fribourg tė Zvicrės, ku bashkėkombasi ynė Sevdail Sherifi, me plot meritė e rrė...
Njė ditė eksituese pėr sportdashėsit e Kosovė...
E merkurė, 23 maj 2012 - 22:52
U aprovua nga FIFA kėrkesa e FFK-sė pėr ndeshje miqėsore nė nivel tė pėrafqėsueseve shtetėrore Lajmi i shumėpritur pėr aprovimin e kėrkesės sė FFK-sė pė...
më shumë nga - Sport »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi