Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
ZEQIR DURAKU - PROMETHEU MODERN
Publikuar më 08 mars, 2010 nė orėn 21:42 ( ) Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
(Monodramė)

(Kėtė monodramė e kam shkruar nė Mars tė vitit 1984 -posaēėrisht dhe
pėrkushtimisht qė ta frymėzoja; qė ta nxitja; qė ta organizoja dhe qė ta ngrija
NĖ LUFTĖ ĒLIRIMTARE DHE PĖR BASHKIM KOMBĖTAR -popullin
Shqiptar nė pėrgjithėsi dhe nė veēanti, popullin shqiptar tė Kosovės, tė
Kosovės Lindore, popullin shqiptar tė Maqedonisė dhe popullin shqiptar tė
Malit tė Zi)

Personazhet e monodramės janė:

1) Prometheu Modern
2) Zėri i Zotit (Zoti)
3) njė SKELET njeriu


Skena ėshtė e pajetė fare; e terrėsuar, dhe nė te mbretėron qetėsi e poltė.
Lartė, ashtu sikurse qė, edhe nga toka, natėn, shihet sfondi i gjithėsisė me yje
tė panumėrt e tė pambarimtė. I pari i cili e thenė kėtė qetėsi mortore dhe
njėherėsh qė e ndėrron kėtė gjendje nė skenė, ėshtė PROMETHEU MODERN
i cili na lajmėrohet mbi sipėrfaqen e tokės, sikundėr duke lindur; nė fillim i
paraqitet -vetėm maja e qeleshės (PLISIT) nė lindje e sipėr; por, pak mė pas
-i tėrė plisi; dhe, vetėm edhe paksa mė pas, na i del mbi sipėrfaqen e skenės
(TOKĖS) E TĖRĖ KOKA -e cila na i shėmbėllen NĖ NJĖ BJESHKĖ TĖ
LARTĖ PREJ GRANITI, ME MAJĖN TĖ MVESHUR ME DĖBORĖ!?!

. . . Gėzueshėm ia merr kėngės njė bilbil! . . . Vjen mbi tokė pėrherė e mė shumė
-Prometheu Modern dhe pėrherė e mė shumė ndritet skena pėrreth Tij
dhe, pėrherė e mė shumė, shtohen kėngėt e bilbilave plotpėrplot gėzim e hare!
. . . Dhe, ja, nė njė ēast, del PROMETHEU MODERN i tėri i bėri
-mbi sipėrfaqen e skenės, me njė dukje burrėrore e shumė tė bukur dhe tejet krenare e madhėshtore: -I VESHUR QĖ NGA MAJA E KOKĖS E GJER NĖ MAJE

TĖ KĖMBĖVE -SHQIPTARISHT!!! . . . Shndritet skena ėmbėl e qartė
pėrqark tij; madje, aq ėmbėl e qartė, sa tė mbushet mendja, se vetė Prometheu
Modern po rrezaton; se gjithė atė dritė, po e lėshon vetė Prometheu Modern;
ndėrsa, andej-kėndej rrotull tij, oshėtinė ėmbėl-ėmbėl, freskėt e shumė
gjallėrishėm, kėnga e bilbilave! . . . Shikon ca rreth e rrotull vetes Prometheu
Modern, dhe fillon qė tė lėviz nėpėr skenė. Kahdo qė lėviz Ai, spėrndritet
skena. Pasi qė bredh tėrė skenėn, zė vend diku; ulet qė tė kėnaqet duke
dėgjuar ligjėrimet e gėzueshme tė bilbilave!?! . . . Vazhdon kėshtu pėr pak
ēaste; dhe, kur beftas dėgjohet kėnga ogurzezė e njė shpendkeqi. Domosdo,
kjo e papritur e zgjon bezdisshėm Prometheun Modern nga dehja e asaj
prehjeje tė ėmbėl!? Ngrihet nė kėmbė tėrė shqetėsim e kureshtje dhe mbanė
vesh; por, kukuvajka dot s’pushon s’e ēirruni e sė trazuari kėngėn e bilbilave.
Prometheun Modern e kapėrthen njė nervozizėm tepėr shqetėsonjės, dhe kėshtu
pėr pak ēaste, zėnė qė tė dėgjohen ca zėre tė largėta, shumė tė mėrzitshėm e
neveritės!?! Prometheu Modern mpreh edhe mė shumė veshtuarjen; ngritė
edhe mė syēeltėsinė!?! Zėrat e rinj tė panjohur, sa vijnė, dėgjohen shumė e mė
shumė e, si pasojė e gjithė kėsaj, pėr herė e mė shumė zvjerdhet kėnga e bilbilave si dhe errėsohet skena. Fillon qė tė lėvizė nėpėr skenė Prometheu
Modern me gjallėri tė madhe dhe me gatishmėri LUANI, pėr t’u sqaruar dhe
ndeshur pėr jetė a vdekje me ēfarėdo qoftė tė papriture!? . . . Zėri i priftėrve,
hoxhėve dhe shehėve afrohet shumė; edhe kėnga e bilbilave humbet po aq shumė; sa, po aq errėsohet edhe skena. Pėr njė ēast, zėrat e priftėrve, hoxhėve
dhe shehėvet, dėgjohen krejt pranė; aty, -nė skenė!?! Krejt preokupim dhe i
hallakatur, Prometheu Modern vėrvitet me fluturim anekėnd skenės; ulėrijnė
me ēirrma: priftėrit, hoxhėt dhe shehėt; skena tanimė errėsohet; bilbilat
pushojnė kėngėt . . . nė skenė nis tė bėhet zallahi e rrėqethshme!?! . . . Dėgjohen
thirrje; klithma; ēirrma, qarje; kukama, dėnesje, sokėllima, bubullima, ofshama,
sharje; pėrsharje, rropama, pėrplasje, krisma te tėra armėve tė mundshme;
me njė fjalė, -njė rrėmujė e llahtarshme e katastrofike, pėrzier me
ēirrmat aq bezdisėse tė priftėrie, hoxhėve dhe shehėve, tė cilėt i lutėn zotit
sėcili nė mėnyrėn e vet. Pasi qė arrin kulmin trazira e rrėmujshme e katastrofike,
ca nga ca, zė tė pushojė; kurse, priftėrit, hoxhėt dhe shehėt
vazhdojnė ulurimat e tyre ngjethėse!?! . . . Fillon edhe Prometheu Modern
-alarmueshėm qė t’i thėrret SHQIPTARĖT!?! Sakaq, skena zė tė ndriēohet;
dhe, ndriēohet gjer nė njėfarė mase; porse, tash nė skenė, drita ėshtė e zbehtė
dhe e turbullt; ėshtė njė dritė, sikur e sėmurė!?! . . . Nė skenė shihet vetėm
Prometheu Modern i cili nė kokė mbanė PLISIN E BARDHĖ, kurse, rrobet
tashti i ka tė vjetėruara e tė grisura (ose, tani, nė trup mban veshur rrobe qė
duhet tė jenė, edhe tė grisura e, vende-vende tė arnuara). Pėrveē kokėn,
tėrė trupin ia mbulon njė rrjetė e madhe dhe e zezė, dhe, pėrderisa vazhdojnė
priftėrit, hoxhėt dhe shehėt me “avazet” e tyre; vazhdon edhe Prometheu
Modern qė t’i alarmojė shqiptarėt me zėrin e tij gjemues . . .

PROMETHEU MODERN:

. . . Tė kėqinjtė dhe e keqja, nuk janė nė vendin e vet, -oooooo shqiptarė!?!
Ai qė nuk e kundėrshton dhe qė nuk e lufton tė keqėn dhe tė kėqinjtė, pa
asnjė mėdyshje, ėshtė shėrbėtor i fėlliqur i sė keqės dhe i tė kėqinjėve;
ėshtė njėqind herė mė i keq se vetė tė kėqinjtė dhe e keqja!?! Ooooooooo
shqiptarė, -veshėt janė pėr tė dėgjuar tė vėrtetėn dhe tė vėrtetat; e, jo pėr t’i
marrė pėr tė vėrteta: gėnjeshtrėn e gėnjeshtrat!?! E vėrteta ėshtė nė vendin
e vet, -oooooo shqiptarė, -sytė duhet t’i shohin gjėrat ashtu si janė e, jo
ashtu si paraqiten!? . . . Djalli, mė mirė se ēdo kush shtinjatet!? . . . Oooo
shqiptarė, -sytė i kemi pėr tė parė, sėpari, fshehtėsitė; ndėrsa, veshėt i kemi
pėr tė dėgjuar, sė pari -thellėsitė!?! . . . Oooooo shqiptarė!?! . . . Ooooooo
shqiptarė!?! . . . Oooooo shqiptarė!?! . . . Ooooooo shqiptarė, -edhe kafshėt
shohin e dėgjojnė!?! . . . Ooooooo shqiptarė, -armiku mė i madhi i yti, -ėshtė
FRIKA!?! . . . Ooooooo shqiptarė, -njeriu, mė sė shumti e don ZOTIN!?!
Ooooooo shqiptarė, -vetėm njeriu, vėrtetė i ditur ėshtė i LIRĖ dhe i FORTĖ
sepse, AI dhe, -vetėm AI –nuk njeh ZOT; -AI dhe vetėm AI -nuk ka
ZOT!?! . . . Kur njeriun e lodhi PADITURIA dhe FRIKA, -ZOTI -iu shfaq
mbi kokė!?! . . .Ooooooo shqiptarė, -fatkeqėsia mė e madhja njerėzore, ėshtė
ZOTI!?! . . . Ooooooo shqiptarė, KĖSHTU THĖRRET ZEMĖRZJARRTI:
-AI qė nuk i frikohet vdekjes, - ATIJ -i frikohet edhe ZOTI, -ooooooooo
shqiptarė !?!

(...pushon zėri i priftėrie, hoxhėve dhe shehėve e, njėkohėsisht, vetėtinė e gjuan rrufeja, nja tri-katėr herė –fuqishėm mbi Prometheun Modern)

ZOTI:

Pėrēartjet tuaja, -alarmojnė dhe zgjojnė -Djallin !?!

PROMETHEU MODERN:

-jo Djallin, -po, zjarrin!!! -Zjarrin, zjarrin!!!
Vdekjen!?! . . . -T’vėrtetėn!?!

(vetėtimė e rrufe e godasin Prometheun Modern)

ZOTI:

. . . Koka qė ngritet, -shtypet !?!

PROMETHEU MODERN:

Edhe njėmijė herė le tė shtypet, e dhjetėmijė herė le tė pritet
-se, Ty, kurrė s’e ka ndėrmend -tė tė bindet !!!

(sikur njė e vetme, tri vetėtima e tri rrufe -lėshohen me harbim e shumė
fuqishėm mbi Prometheun Modern)

ZOTI:

Sot nuk qenke mirė !? . . . Qenke i dehur, ė ?! . . .
Bile, edhe i harbuar !?! . . .

PROMETHEU MODERN:

Pėrkundrazi, -kurrė s’kam qenė mė esėll e mė i kulluar !?!

ZOTI:

Ti, vėrtetė -qenke krisur, -orė marrashi trashaman !?!

PROMETHEU MODERN:

-Hiqmu qafe e largomu sysh !!!
Hiqmu qafe, -sa herė tė kam thėnė !?! . . .
Hiqmu, hiqmu qafe -po tė them !!!
Ooooooo-oh, a ka duruar kush sa UNĖ !?!
Ooooooo-oh !?! (publikut): -Ooooooo shqiptarė,
-edhe nė qoftė se, ēdo gjė dimė dhe kemi;
por, gjėnė e parė qė duhet ditur, -nėse nuk e dimė
ėshtė njėsoj, sikur asgj tė mos dimė e kemi !?!
Padituria ėshtė vdekje !?! . . . Frika ėshtė padituri !?!
. . . Padituria dhe frika, -janė mė e madhja vdekje !!!
Tė gjitha tė kėqijat pėrmblidhen nė frikė dhe nė padituri
-oooooooo shqiptarė, -a keni veshė, -a keni sy!?! . . .

ZOTI:

Mjaftė, i marrė, -mjaftė !!!
-Lej njerėzit rahat !!!*)
Po don, Ti, edhe shqiptarėt tjerė -si veten me i ēmend, a?!
Djallė !!! -Djall i mallkuar !!!
-Shqiptarėt kanė Zot !!! . . .
Shqiptarėt dojnė Zot !!! . . .
Ata s’bahen sikur Ti pėr asgjė n’kėtė botė !!!
Ti, ma mirė shihe veten tande -si je katandisun
-ore, mjerushi i harlisur !!!
___________________

*)Zoti, flet herė nė dialektin Toskė, hėrė nė dialektin Gegė dhe
njėkohėsisht, pėrdorė edhe shumė barbarizma gjatė tėrė pjesės; dhe, tė gjitha kėto, nuk janė “gabime” tė shpėtuara; por, tė lėshuara qėllimisht!

PROMETHEU MODERN:

Nė mė konsideron tė ēmendur; tė mjerė e tė harlisur,
-dije, se, jam harlisur e ēmendur -nga ligėsitė tua !?!
. . . nga mizoritė tua !!! . . . -Nga, Ti !!!
Por, edhe mė shumė sesa nga Ti
-nga injoranca, letargjia dhe apatia e shqiptarėve !?!
. . . Dhe, po e shoh, -po e shoh se s’ka rrugė tjetėr
-pos, tė ēmendem e harlisem edhe mėtej !?
Edhe mėtej, edhe mėtej, -deri nė skajshmėri !!!
Do tė ēartem !!! Do tė shpėrthej !!! Do tė pėlcas !!!
. . .Do tė pėlcas -nė njėmiliard copash; porse, -dije mirė ...
-mirė dije -se, secila copė e thėrrimė e imja
do tė shndėrrohet nė zjarrė tė RI;
nė zjarrė, -nė zjarrė tė RI e, nė flakė tė RE !!!

ZOTI:

-Harbut !!! . . . Shejtan !!! . . . I pa fe !!!
Edhe, Zotin, Ti -guxuake qė ta kėrcėnosh kėshtu, ė !?!

PROMETHEU MODERN:

Po, si mos t’guxoj tė tė kėrcėnoj, -zotrote
-pėrderisa, Ti, nga prapadielli apo, nga djalli i mallkuar
pretendon qė tė mė bėhesh Zot e patron !?!

ZOTI:

Pjellė Djalli !!! . . . Rebel !!! -Ēilimi i pamend !!!
-Bjer SH A H A D E T !!!
A, ende nuk e ditke TI, -se, Unė jam Zoti, ė !?!
Ende nuk e ditke, Ti, se, UNĖ jam f o r c a !?!
-Jam FUQIA, -heeeeeeej, -jam ZOTI vetė !!!

PROMETHEU MODERN:

Sipas URTISĖ, -Zoti duhesh tė ishte URTIPLOTĖ;
Ndėrsa, fuqia dhe forca e paarsye
-janė gjėra shtazarake -fund e krye !?!
Kurse, sot e dinė edhe e gjithė BOTA
Se, ZOT i disa popujve dhe njerėzve, ka qenė . . .
-ose, ende, -vazhdon qė tė jetė LOPA, -LOOOOPA !!!

ZOTI:

. . . O yje !!! . . . O gjithėsi !?! . . .
. . . Kėsi blasfemuesi t’krisur
-kurrė s’kam pa me SY !?! . . .
Flet me metafora; me alegori !?! . . .
Flet me enigma; me analogji !?! . . .
Flet me dadaizėm, flet me histeri !?! . . .
Flet me sarkazėm, cinizėm e qesėndi !?!
-Zemra i kallet flakė, -nga goja vjellė mėri !?!
Me SY t’hanė tė gjallė
s’don tė njohė -as PERĖNDI !?! . . .

PROMETHEU MODERN:

Vallė, -mundka tė jetė Zot a Perėndi
-ai qė braktiska vendin e tij
e, na dilkėrka n’botė pėr kusari !?! . . .
Pse ka forcė e ka fuqi
i tjetėrson njerėzit -si din mė zi !?! . . .
Me kėrcėnim e me dredhi;
me pafytyrėsi dhe me mujshi u futet n’tokė; n’oborr . . . edhe nė shtėpi !?!
Madje, -kėrkon qė t’u ngulet edhe nė krye !?!

ZOTI:

Unė jam ZOT, -heeeeeej, -jam S O V R A N Ė !?!
-Forcė e fuqi -UNĖ i kam !?!
Tė gjitha tė drejtat me mua janė !?! . . .
Me kėndoqoftė -ēfarė tė dua baj !?! . . .
Rri ku tė dua; shkoj kah tė dua !?! . . .
-Mjerė AI i mjerė qė guxon pėr t’m’kundėrshtuar !?!

PROMETHEU MODERN:

Dėgjo mirė, pra, -ore ti i forti Zot !?!
-Edhe para BIMĖVE, -Unė kam mbirė nė kėtė TOKĖ !!!
Denbabaden -kėtu MUA m’thonė Z O T !!!
Prandaj, -ik !!!
-Iiiiiiiik, -ik qė kėtej !?!
Ik sa mė parė -atje, prej nga ke ardhė !?!
Lermė, ore, n’vendin tim rehat !?!
Mos m’zemro . . . -deri nė fund
-se, ta kalli edhe qiellin f l a k ė !?!
Ta bėjė TOKĖN pėr tė tė lėshuar nėn k ė m b ė !?!

ZOTI:

. . . Uaaaa-uah !?! -Kurrė kėsi t’ēartuni -s’paskam pa !?!
. . . Hėhėhė !?! -Edhe ZOTIN -don qė ta mėsojė
-ēfarė tė bėjė e kah tė shkojė !?! . . . Hė-hėhėhė !?!
M’shanė e m’pėrshanė -si din ma ZI
M’tregon GRUSHTAT mė h a k ė rr i !?!

PROMETHEU MODERN:

Ndaj, -mblidhi mendtė, ore Ti Perėndi . . .
vėri vetes -fre e arsye
-se, gjithmonė kungulli mbi ujė nuk t’shkon . . .
qysh ka qenė dje, -sot -ska
-dhe, -s’ka pėr tė qenė !!!

ZOTI:

. . . I gjori Promethe Modern;
mjaft ma me kėto l a j th i m e !?
. . . Dhe, pendohu -pėr tė gjitha ēka the !?
-S’jam UNĖ -ZOT kėtu qė prej dje !?!
Prandaj, -jo UNĖ
po, -Ti, veten ta frenosh;
dhe, ke kujdes, -mos ta teprosh . . .
-pse kaq shumė TI -prej tjerėve dallohesh
e, Allahut t’Madh -kaq rrept i kundėrvihesh . . .
Nė mėkatė tė madh -ke ra Promethe . . .
Dhe, askush, -s’mund tė tė shpėtoj, pėrveē MEJE !?!
. . . Hė-hėėėėėėėėėė !?!
Prandaj, dėgjo kėtu e banu njeri i mirė
-se, s’kam ardh UNĖ kėtu me p a h i r !?!
. . . Kėtu, shyqyr, ka pas e ka shumė njerėz t’mirė;
njerėz t’mirė e tė menēem f o r t
-qė, nuk e dojnė KOFTLARGUN, -po, dojnė Z O T !?!
Zot dojnė -Z O T !?!
Se, ata -nuk janė t’ēakėrdisur e kokėfortė !?!
Ata nuk e ēojnė si Ti -kryet p ė r p j e t ė
-po, e besojnė t’lumin e t’madhin ZOT;
dhe e pranojnė n’TOKĖ, n’SHTĖPI e n’KOKĖ !?!
M’binden pa asnjė kundėrshtim . . .
Kah t’sjellen, pėr MUA -kėndojnė alilluja e dovė !?!
Me pėrshpirtje m’luten pėr ēdo ditė;
. . . kėsisoj ka qenė edhe BABAI i Yt !?!
. . . Po, po, -kėsisoj ka qenė -edhe babai i yt !?!
. . . Prandaj, Promethe Modern -preke kryet !?! . . .
E, mos t’flasim mė pėr tė t j e r ė
sa shumė kanė qenė e janė njerėz tė kėtillė;
njerėz me din e me iman
-qė pėr Zotin gjithēka kanė ba e bajnė;
krejt ēka kanė, -pėr t’lumin ZOT e kanė !?!
Kurrė, nga goja -emnin s’ma lėshojnė !?! . . .
Edhe buk mos me pas me ngranė;
edhe tue dekun urie me kanė . . .
-vetėm MUA kur t’mė kujtojnė
ngushėllohen m kėnaqėsi e za nuk bajnė
se, -e dinė mirė ata -kush jam U N Ė !?! . . .
Prandaj, Zotin, -ZOTIN e b e s o j n ė
qė i ka mėsu mė ba saber sh u m ė;
. . . me ba saber -derisa n’varr t’shkojnė
e, rob t’ZOTIT gjithmonė mė qenė !?!
Me pas din n’Zotin e iman !!!
. . . Insanėt si kėta, ZOTI -do t’i shpėton;
selametin ka mė iau dhanė,
-drejt n’XHENET e n’PARAJSĖ do t’i ēon !?!
Dhe, kėshtu, pra, pėrjetė do tė shpėtojnė !?!
-Hė-hėėėėėėėėėė !?!
Pra, lum e lum pėr ata i n s a n ė
qė i lexojnė qetapet gjithė sa janė;
librat e shenjta krejt me rend;
e lexojnė Biblen me gjithė Kuran
-se, ato t’mėsojnė -mos mė dalė iman !?! . . .
Hapi sytė, pra, ooooooooo insani i shkretė
-librat e SHEJTANIT -kurrė me dorė mos i prek !?!
Librat e shejtanave -kurrė mos mė i lexu
Se, ATO -t’mėsojnė krye mė ēu;
t’mėsojnė mė thanė: -unė ZOT -nuk due !?!
Madje, -edhe Z O T I T -mė iu kėrcėnue !?!
Mė e fyer e mė e kundėrshtu !?!
T’mėsojnė mė folė -ēka asht ma zi;
-mė i thanė ZOTIT: -Hup, -mos t’shoh me sy
se, s’t’durojmė ma mė na ndejt mbi krye;
s’duam mė t’pa mė -kurrė n’kėtė TOKĖ as nė shtėpi !?!
Hėėėė-ėh-ėh-ėh-hėėėėėØ!?!
Ndėgjoni mirė, ooooooooooooo insantė e ZI:
-mos l e x o n i L I B R A SH E J T A N I
se, iu denon Z O T I -qysh asht ma s’randi;
tanė jetėn me e kalu n’terr t’ZI !?!
Kurrė, selamet as Parajs-Xhenet -mos mė pa me sy !?!
Kush lexon, pra, L I B R A t’SH E J T A N I T
-AI del dorės se A LL A H U T;
ai, insan -ma s’mundet mė kanė
se, del dini e del iman;
bahet -ma i ZI se SHEJTANI vetė;
i thotė ZOTIT, -si mė kanė i trent:
-se, AI asht vetė Z O T -nė kėtė V E N D . . .
dhe, ZOT -na paska qenė kėtu denbabaden, -hė !?! . . .
Hė-hėėė-ėh-ėėėėėė-ėh !?!
Pis milet e -pisinsan !?!
Kėsi rebelėsh Z O T I s’duron . . .
-po, i denon rand e ma r a n d !?! . . .
KRYEPĖRPJETĖT, pra, duhet mirė mė u mėsue
kryet me e ulė e urt mė u sh t r u e
n’dashin -zemėrimit t’ZOTIT mė i shpėtue;
se, mė ba Z O T I -mė u i dh n u e
-o bubuuu, -ēka ka m’u m a r u !?!

PROMETHEU MODERN:

A e sheh, ore lumė-lumi Z o t
Sa i madh je D E M A G O G . . .
-hiē, kund shokun s’e ke n’kėtė B O T Ė;
skile me damkė je e shumė f i n o k;
je mė gjarpėr se gjarpėri k o b r ė !?!
Ndaj, leri gjepurat dhe dallaveret
E mos mė folė kėtu me fjalė tė mbuluara
Se, t’vėrtetėn, Ti, dot s’ma fshehė mua !?!
Kėtė, shumė mirė e tregon -edhe historia
Se, s’ke lėnė gjė pa bėrė nė kėtė T O K Ė
-qė ta bėsh SHQIPTARIN sa mė “gomarė “ e “lopė”;
t’ia ngulėsh mashtrimin -si rriqer nė kokė;
t’ia futėsh frikėn thellė nė shpirt;
mos ta lėsh kurrė me i ēelė sytė;
mos mė pa as mos mė dijtė,
-t’i ndėrrojsh pamjen e, t’i ndėrrojsh shpirt
se, ashtu e kėshtu -e don interesi YT:
ēdo gjė gabimisht shqiptarėt pėr ta ditur;
t’vėrtetės, -pėr t’i thėnė -gėnjeshtėr;
ndėrsa, gėnjeshtrėn -pėr ta quajtur, t’vėrtetė !?!
-Deri n’kėtė shkallė, pra, Ti, i ke prishur
shqiptarėt xhahilė, shqiptarėt e m e t ė
sa, e mohojnė -edhe emrin e VET !?!
. . . Vėrtetė, sh u m ė prej t y r e
edhe emrin e vet e kanė mohuar
se, vullneti i Zotit ashtu ka deshtė !?!
. . . Kėshtu, pra, ZOTMADHI ka dėshiruar
qė -njeriun e KĖSAJ TOKE -krejt pėr ta mashtruar;
ēdo gjė tė veten -pėr ta i n j o r u a r;
. . . pėr ta harruar -edhe emrin e gjenezėn
qė janė tė lashtė -sa TOKA qė e shkelim !?!
Epo, -ēka s’ke b ė r ė Ti, orė Z O T
qė, SHQIPTARIN ta bėjsh -krejt skllav tėnd;
-aq shumė t’gjorin e ke i n j o r u a r;
e ke hutuar; shpėrkėndyer dhe verbuar
sa, as gjėrat e thjeshta -mė s’din pėr t’i dalluar;
t’zezės, e bardhė, -me gjithė mend -i thotė
-se, ia ke prishur -edhe TRUTĖ nė k o k ė;
t’frikėsohen Ty -mė shumė sesa v d e k j e s
ndaj, e shajnė T’MIRĖN dhe, e pėrqafojnė T’KEQEN;
kur, e MIRA i thėrret pėr tė ndėrruar M E N D
-tėrhuzen hajvanēe si xhindet v e t ė . . .
fyejnė dhe e shajnė t’mirėn -hiē pa u turpėruar
si armiqtė e saj mė tė p ė r b e t u a r . . .
-me tė vėrtetė, kėta farė biēim-sh q i p t a r ė sh
i ke ēoroditur keq dhe sh u m ė;
por, jo me urti, -por, me dhelpėri e me dhunė;
-me dhelpėri, me dhelpėri e me dhunė . . .
prandaj, unė jam shpresėplotė dhe besoj
se, njė ditė jo tė largėt, GJITHĒKA do tė ndėrrojė
dhe, e drejta -fuqishėm do t’f i t o j ė . . .
do tė F I T O J Ė, -do f i t o j ė
-e D R E J T A -e ndrydhur kohė tė gjatė
dhe, shqiptarėt e shpėrkėndyer -do vinė nė vete prapė
e, do t’thėrrasin mė ZĖ tė l a r t ė:
-se, nuk paska gjė mė tė ulėt
se -n’vendin tėnd t’jetojsh si m a r i o n e t ė
me frikė nė zemėr e me Zot mbi kokė !?! . . .
. . . I n k u i z i c i o n i n -s’do e harrojmė pėrjetė
se, shumė burra tė mėdhenj i ka humbur e tretė;
burra t’fortė e trima si z a n a
qė, -n’kėtė t o k ė -shpesh i lind n a n a . . .
lindin N A N A T kreshnikė e d r a g o n j
-qė me Z O T A T -fyt pėr fyt l u f t o j n ė . . .
fyt pėr fyt e dhėmb pėr dh ė m b
i dėbojnė nga k ė t e j, ja vdesin n’vend !?!

ZOTI:

. . . Dhe, mua, kurrė s’mė paska vajtur nė m e n d
se, -robi jem -kaq sh u m ė mundka m’u ēmend !?! . .

(vazhdon. . .)Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 13 vizitorë
Lexuar: 1,262 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DY GJIMNAZISTĖ ME KAHE TĖ KUNDĖRT
E enjtė, 04 shkurt 2016 - 16:14
Tė njė datėlindje, njėri feston datėlindjen 80 vjetorin, mė mirė nga dje nė komunizėm, sot nė kėtė tollovi tė shkatėrrimit tė Shqipėrisė, po nga qeveritarė...
Kundėr kulteve te Realizmit Socialist qė ngri...
E martė, 02 shkurt 2016 - 16:14
Kundėr ngritjes sė kulteve tė letėrsisė dhe filozofisė historike dhe tė autorėve tė tyre, tė rritur oborreve tė diktatorėve dhe qė i kanė shėrbyer aty...
Beqir Elshani: ANEKDOTA
E dielė, 31 janar 2016 - 15:43
1. FASULJA DHE POLITIKA Nė telefon zhvillohet njė bisedė familjare. - E dashur ēka ke blerė pėr drekė? - pyeti bashkėshorti gruan e tij qė kishte dalė nė...
Los Anxhelosi dhe Amerika dėgjoi pėr herė tė ...
E shtunė, 30 janar 2016 - 12:32
“Kush ėshtė Aziz Salihu, tė tjerėt flasin pėr tė”, libėr i autorit Cen Pushkolli, qė u promovua, mė 18 janar 2016, nė praninė e mbi 200 pjesėmarrėsve, shum...
Ismail Kadare mbush 80 vjet
E enjtė, 28 janar 2016 - 16:49
Mė 28 janar tė vitit 1936, 80 vite mė parė, lindi poeti dhe shkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare. Kadare lindi nė Gjirokastėr, ku pėrfundoi edhe a...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2016 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi