Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
GREKĖT DO TĖ PROVOKOJNĖ DESTABILIZIMIN E SHQIPĖRISĖ MĖ 16 MAJ NĖ DELVINĖ
Publikuar më 10 maj, 2010 nė orėn 20:47 ( ) Prof. Arben Llalla | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
“Ēdo tubim qė organizohet pėr Autonominė e Vorioepirit udhėhiqet nga priftėrinj grekė tė cilėt mbajnė grada tė lartė si Mitropolitė. Siē duket kėta Mitropolit grek i kanė zgjidhur punėt shpirtėrore me Perėndinė dhe tashmė kėrkojnė tė nxisin luftėra midis popujve nė Ballkan”.

Foto nga tubimi i mbajtur me 14 Maj 2006, Delvinė. Nė kujtim tė Protokollit tė Korfuzit 17 Maj 1914.
Nė prag tė diskutimit nė BE pėr heqjen e vizave pėr Shqipėrinė nė fillim tė muajt qershorit grekėt e Greqisė do tė mbėshtesin fuqishėm minoritarėt grek pėr tė destabilizuar Shqipėrinė nė emėr tė Autonomisė sė Vorioepirit. Kėto protesta do tė udhėhiqen nga Kisha greke me nė krye Mitropolitin e Dropullit, Pogonisė dhe Konicės Andreas. Protestat do tė organizohen me rastin e pėrkujtimit tė nėnshkrimit tė Protokollit tė Korfuzit tė 17 Maj 1914. Ky protokoll erdhi si pasojė e shpalljes nga grekėt e Athinės mė 14 shkurt 1914 Autonomin e Vorioepirit. Qeveria autonome e vetėshpallur dhe e njohur vetėm nga Athina nė atė vit udhėhiqej nga grekė tė Greqisė dhe jo grek tė cilėt jetonin nė Shqipėrisė.
Sipas trashėgimtarėve tė propagandės antishqiptare tė udhėhequr pėr shumė vite nga i ndjeri Mitropolit Sebastianos, tubimi do tė mbahet me fillim nė Delvinė mė 16 Maj 2010. Fjalimin qendrorė tė kėsaj proteste do ta mbajė Mitropoliti i Dropulli, Pogonisė dhe Konicės Andreas. Nė kėtė fjalė prifti i Republikės Greke i cili nė mėnyrė tė dhunshme do tė shkeli tokėn e Republikės sė Shqipėrisė do tė shfaqi trishtimin e tij nga politikanėt grekė tė cilėt nuk po bėjnė asgjė pėr shpalljen e Autonomisė sė Vorioepirit dhe frenimin e Shqipėrisė pėr tu anėtarėsuar nė BE. Programi i cili ėshtė botuar nė faqen e internetit tė organizatės ekstremiste greke www.sfeva.gr dhe tė faqes sė rinisė ekstremiste Vorioepiriote www.neb.gr, tė pranishmėve nė tubim do ti bėhet thirrje organizatave ndėrkombėtare qė tė ndalin propagandėn pėr zgjidhjen e ēėshtjes ēame. Mbajtja e kėtij tubimi ka pėr qėllim edhe pėrkujtimin pėr tė gjithė ushtarėt grek tė rėnė nė tokėn shqiptare pėr ta ēliruar dhe bashkuar me Greqinė pjesėn e jugut tė Shqipėrisė qė grekėt e njohin si Vorioepir. Ky bashkim sipas organizatorėve ėshtė njė borxh i madh qė ua kanė grekėt e sotėm tė rėnėve pėr realizimin e kėsaj ėndrre. Mė tej aktiviteti do tė vazhdojė me njė lutje hyjnore nė kishėn e Delvinės ku Mitropoliti Andreas do tė bėj mallkimet e radhės ndaj shqiptarėve dhe Shqipėrisė dhe bekimin e grekėve dhe Greqisė. Pra, sipas programit tė shpallur qė para njė muaj grekėt dhe priftėrinjtė e tyre ende vazhdojnė avazin e propagandės sė luftės siē kanė bėrė vite mė parė prifti Kozmas, Mitropoliti Foti, i vrarė nga shqiptarėt mė 1906, Mitropoliti Sebastianos etj.
Nė tė vėrtetė nuk ėshtė hera e parė qė grekėt e Athinės vijnė nė Shqipėrisė dhe pėrkujtojnė shpalljen e Autonomisė sė Vorioepirit dhe nėnshkrimin e Protokollit tė Korfuzit. Ata pėr ēdo vit shkelin tokėn shqiptare duke provokuar dhe shkelur ēdo ligj kombėtar dhe ndėrkombėtar. Nė maj tė vitit 2006 u mbajt njė tubim i ngjashėm qė ėshtė paraparė tė mbahet tė dielėn mė 16 qershor tė kėtij viti. Kėto tubime janė pėrkrahur fuqishėm nga organizata e rinisė Voriepiriote dhe nga disa politikanė tė Greqisė dhe Shqipėrisė me origjinė greke. Shteti grek edhe pse ėshtė nga prag tė falimentimi ai financon dhe nxit organizata tė ndryshme pėr destabilizimin e Shqipėrisė nė momente tė caktuara kur Evropa jep nota pozitive pėr zhvillimet politike dhe ekonomike.
Mė 24 shkurt tė kėtij viti nė Athinė u mblodhėn nė qendėr tė kryeqytetit grekė dhe minoritar duke parakaluar me pankarta dhe flamuj tė Autonomisė sė Vorioepirit duke hedhur edhe parrulla antishqiptare. Ky parakalim u bė nxitės qė vetėm disa ditė mė pas mė 25 mars 2010 nė paradėn qendrore shtetėrore me rastin festimit tė pavarėsisė sė Greqisė njė tog ushtarake tė kėndojė kėngė urrejtje kundėr kombit shqiptar. Kėto incidente zyrtare tė Athinės nuk janė tė rastėsishme, ato burojnė nga brendia e shpirtit tė urrejtjes kulturore greke kundėr shqiptarėve dhe fqinjėve tė tjerė. Ndjenjat e urrejtjes sė grekėve janė probleme psikologjike tė shoqėrisė politike dhe fetare tė tyre qė drejtojnė kėtė shtet, anėtarė i NATO-s dhe i BE-s. Ato vijnė nė ēaste tė caktuara pėr tė dalė nė sipėrfaqe dhe pėr tė treguar fytyrėn e vėrtetė tė fqinjit jugor me Shqipėrisė.
Ngjarje e provokimit tė radhės qė pritet tė ndodhi nė Delvinė e Sarandė mė 16 Maj 2010, paraqet provokimin mė tė drejtpėrdrejt, nga ana e elementeve greke, tė integritetit dhe sovranitetit territorial tė Shqipėrisė. Ku nė tė njėjtėn kohė nga Tirana zyrtare dėrgohen sinjale pozitive nė Athinė si hapja e shkollės shtetėrore nė gjuhėn greke nė Himarė, lejimi i dy varrezave tė ushtarėve grek tė vrarė nė luftėn italo-greke 1940-1941, etj. (Varreza qė nė tė ardhmen mund tė pėrdoren si mjet pėr tė kėrkuar Autonominė e Vorioepirit sepse grekėt thonė: “Atje ku ėshtė njė varr grek ajo tok i pėrket Greqisė”).
Mė 23 janar 2008 Mitropoliti Andreas i shkroi njė letėr Ministres sė Jashtme sė atėhershme tė Greqisė znj.Dora Bakojanit ku i kėrkonte qė ti bėnte presion Shqipėrisė pėr pranimin e Autonomisė sė Vorioeprit, pranimin e mbi 250 mijė minoritarėve grek qė jetojnė nė Shqipėri, mbylljen e ēėshtjes ēame, kėrkesė SH.B.A, Britanisė dhe Rusisė pėr njohjen e Autonomisė sė Vorioepirit. Ndėr tė tjera Mitropoliti Andreas i kėrkon qė tė jetė mė kėmbėngulėse pėr kėrkimin e tokave tė Pirros dhe tė mos mjaftohet vetėm me gurėt e varrit qė do vendosen. Zhvillimet qė po ndodhin nė Kosovė duhet tė shfrytėzohen pėr nė Vorioepir...Pra, shihet qartė se vizita e kėtij njeriu nėn petkat e Mitropolitit janė qėllimdashėse nė dėm tė Shqipėrisė, por edhe nė dėm tė vetė politikave paqėsore tė Ballkanit.
Edhe pse pėr shumė vite politikanė pėrparimtar grek dhe shqiptar po punojnė pėr paqe dhe harmonin midis popujve nė Ballkan ka njerėz tė sėmurė tė cilėt punojnė pėr nxitjen e luftės midis Greqisė dhe Shqipėrisė. Lejimi i mbajtjes sė kėtij tubimi nė Delvinė dhe Sarandė nga ana e organeve shtetėrore do tė jetė njė gabim dhe shkelje tė Kushtetutės sė Republikės sė Shqipėrisė.


Foto nga tubimi i mbajtur me 14 Maj 2006, Delvinė. Nė kujtim tė Protokollit tė Korfuzit 17 Maj 1914.


Pankarta qė lajmėron pėr tubimin qė do tė mbahet nė Delvinė mė 16 Maj 2010, nė kujtim tė Protokollit tė Korfuzit.

Tabela e organizatės S.F.E.V.A
Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Prof. Arben Llalla
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 263 vizitorë
Lexuar: 34,147 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Shqipėria nė BE, pas zbardhjes sė vrasjes ma...
E merkurė, 21 shkurt 2018 - 23:47
Barometri diplomatik *** Vrasja e njerėzve tė pafajshėm nuk ėshtė vetėm ēėshtje individuale, grupore dhe ēėshtje e brendshme e shtetit, por edhe objekt ...
EU…DISA CUBA TĖ LĖVIZJES VETĖVENDOSJE…!?
E merkurė, 21 shkurt 2018 - 23:45
…DISA CUBA TĖ VV-sjes, E PANĖ SE, LVV ĖSHTĖ SERIOZE DHE ME PUNĖN E SAJ VETMOHUESE, KA PĖRPARUAR…E NUK PO KA TĖ NDALUR NĖ RRUGĖN DREJT ORGANIZIMIT TĖ SUKSES...
A DI KUSH T’I LEXOJĖ DEKLARATAT ANTISHQIPTARE...
E merkurė, 21 shkurt 2018 - 23:37
Veprimtaria “patriotike” e “shqiptare” e shqiptaro-titistėve shihet nė ēdo hap tė jetės sonė tė “re” antishqiptare dhe kulmi i sė keqes ėshtė se ajo po vaz...
Ja pse ka degraduar edhe sistemi i ...
E merkurė, 21 shkurt 2018 - 23:35
Shkak pėr kėtė shkrim ėshtė fakti se shumė personalitete dhe media tė shquara dhe meritore nė Kosovė refuzuan dekoratat e dhena pėr dhjetėvjetorin e Pavare...
Kur korrupsioni ėshtė normė
E merkurė, 21 shkurt 2018 - 23:26
Mungesa e lojtarėve tė shėndosh mendėrisht nė politikėn shqiptare, ka pasur ndikimin e tyre edhe nė mungesėn e gjykimit tė shėndoshė te qytetarėt. Kur sigu...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi