Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
SHOQĖRIA BASHKIMI SHQIPTAR
Publikuar më 02 mars, 2011 nė orėn 04:50 ( ) Lajme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Kumtesė me rastin e manifestimit "Ditėt e lirisė, nė Lion tė Francės

Tė dashur bashkatdhetar,
Kėshilli ekzekutivė i Shoqėrisė BASHKIMI SHQIPTAR nė pajtim me synimėt e Shoqėrisė dhe tekstėt themeluese tė saj ka marrė vendim tė organizohėt festimi i Epopesė sė UCK-sė, Dita e mėsuesit dhe dita e gruas Shqiptar gjatė manifestimit tė emėruar « Ditėt e lirisė » me datėn 5 mars 2011 duke filluar qė nga ora 8 e mbrėmjės.

Nė pėrpjekjėt shekullore tė Kombit Shqiptar pėr ēlirimin dhe bashkimin e trojėve tė veta mijėra vjeēare pushka dhe pena kanė qenė dy mjete tė pandara pėr luftimin e armiqėve shekullor. Mėsuesi (ja), intelektuali(ja), luftėtari (ja), punėtori(ja) ishin nė vijėn e parė tė frontit pėr ēlirimin dhe emancipimin e Shqipėrisė. Kėto cilėsi kanė qenė tė pranishme te pothuajse tė gjithė njerėzit e mėdhenj tė Kombit Shqiptar, shpesh tė pashkėputura nga njėra-tjetra.

Gruaja Shqiptare dhe emancipimi i saj nuk ka munguar nė mendėsin e trurit tė Kombit por as nė mesin e luftėtarėve mė tė devotshėm tė tij. Sami Frashėri dhe Rilindasit Shqiptar nė pėrgjithėsi mbronin iden e njė shkolle shqiptare si qendėr e Atdhetarizmit, tė detyrueshme pėr djem e vajza dhe, natyrisht, nė gjuhėn amtare. Nė luftėrat mė tė ashpra tė Kombit gruaja Shqiptare nuk shėnoj asnjė mungesė. Nga kujtimėt mė tė freskėta mund tė kujtojm trimėrinė e Mamica Kastriotit, grave Suliote, trimėrinė e Bubulinės, Jonica Martinės nė Hot e Grud (“zhanė d’arka Shqiptare”) e shumė tė tjerave. Nuk i munguan historisė Shqiptare as ēifte luftarake siē ishin Azem e Shote Galica por edhe Fehmi e Xhevė Lladrovci. Nuk munguan asnjėher nė ballė tė demonstratave, nė ballė tė luftės sė armatosur por edhe nė ballė tė luftės pėr zgjerimin e identitet Shqiptar gratė Shqiptare. Ndėr nivelėt mė tė larta tė kulturės dhe frymėzimit u gjendėn edhe gratė e shquara shqiptare. Mund tė marrim si shembull Tefta Tashkon, Vaēe Zelėn, Nexhmie Pagarushėn, Fatime Sokolin, Dava Gjergjin e shumė tė tjera tė cilat ngritėn nė majėt mė tė larta artin muzikor dhe frymėzimin Shqiptar.

Dita e 7 marsit 1887 shėnoi hapjėn e shkollės sė parė Shqipe nė qytetin e Korēės e cila u themelua nga mėsuesi Petro Nini Luarasi dhe shokėt e tij, ditė e cila njihėt tani si dita e mėsuesit. Mėsues e intelektual tė kohės ishin eprorėt e gjuhės dhe identitetit Shqiptar pėrballė projektėve tė “Naēertanjės” serbe dhe “Megalis ideas” tė turpshme greke.
Muaji mars pėrkujtohėt edhe si muaj i dhimbshėm pėr Kombin Shqiptar kur egėrsira serbe nė mars tė vitit 1991, e vetdijshme pėr rolin e shkollės shqipe, helmoi nxėnėsat e shkollave Shqiptare nė Kosovė, burgosi dhe vrau mėsuesit Shqiptar duke mbyllur definitivisht shkollat nė muajin shtator.
Por muaji mars ėshtė edhe muaji i qendresės dhe i Rilindjės, muaji kur rinia heroike e visėve tė pushtuara nėn Jugosllavi e ndriēuar nga shkolla Shqipe shkundi themelėt e saj dhe u ballafaqua me regjimin mė tė egėr tė Evropės i cli torturoj 800 000 Shqiptar (mė shumė se njė e treta e popullsisė) gjatė dekadės dhe burgosi me dhjetra mijėra tė burgosur politik djem e vajza.

Armiqėt e Kombit Shqiptar kanė qenė gjithmon tė vetdijshėm pėr rolin e rėndėsishėm tė luajtur jo vetėm nga intelektualėt dhe ēlirimtarėt e armatosur, por edhe nga Eprorėt e gjuhės shqipe dhe gruaja Shqiptare. Ashtu ata vunė nė shėnjeshtėr jo vetėm grupėt e armatosura dhe klubėt politike, por edhe “Eprorėt e gjuhės Shqipe” dhe gruan Shqiptare dhuna mbi tė cilėn pėrdorej pėr tė demoralizuar Kombin mbasi ishte ajo e cila lindte, rritej, edukonte dhe frymėzonte djem e vajza trima siē ka populli Shqiptar.

Fati i Petro Nini Luarasit siē edhe i shumė mėsuesve tjerė tregojnė mė sė miri sa u frikėsoheshin armiqėt barbar eprorėve tė gjuhės shqipe. Vrasja e mėsuesit Halit Geci nė 28 Nėntor 1997 nė fshatin Llaushė tė Drenicės si hakmarrje ndaj UĒK dhe shfaqja e parė publike e UĒK nė vorrimin e mėsuesit tregojnė sa janė tė lidhur ēlirimtarėt dhe Eprorėt e gjuhės Shqipe, sa kanė karakterizuar pushka dhe pena Eprorėt e lirisė.

Ushtria ēlirimtare e Kosovės erdhi si kulmi i pėrpjekjėve shekullore Shqiptare pėr realizimin e Clirimit, Bashkimit dhe Pėrparimit tė Kombit Shqiptar, si shprehje e vlerave mė tė ndritura, mė njerėzore, mė tė ngritura Shqiptare; si rezultat i bashkimit tė djemve dhe vajzave mė tė mirė tė Kombit nė njė mundim shekullor nė tė gjitha hapėsirat Shqiptare pėr tė quar gjerė nė fund aspiratat legjitime tė Kombit Shqiptar.

Rėnja heroike e familjės Jashari nė Prekaz nė datat 5-8 mars 1998 ishte shembulli mė sublim i nivelit tė lart tė vetėdijės Kombėtare Shqiptare, ishte shembulli i flijimit madhėshtor tė grave, burrave Shqiptar pėr liri, i kundėrshtimit tė robėrisė, tjetėrsimit, nėnshtrimit dhe i mospranimit tė copėtimit tė Shqipėrisė. Fal sakrificės sė familjės Jashari, fal ngritjės sė mijėra djemėve e vajzave, tė frymėzuar nga flijimi i saj, nga tė gjitha trojėt Shqiptare pėr lirinė dhe bashkimin e Shqipėrisė Kombi Shqiptar u vlerėsua lart pėr vlerat e tij pėrparimtare, pėr dashurinė e tij ndaj Atdheut dhe definitivisht si zot mbi trojėt e tij.

Nė kohėn kur qarqe tė errėta tentojn tė njollosin UĒK dhe vlerat mė tė ndritura tė njerėzimit qė barte ushtria e popullit Shqiptar, nė kohėn kur tentohėt tė shtrembėrohėt karakteri, veprimtaria dhe Amaneti i saj; Kombi Shqiptar duhėt tė kujtoj mė shumė se kurrė mundimin shekullor, historinė tragjike tė Kombit, sakrificat e shumta pėr lirinė dhe bashkimin e Shqipėrisė kulmi i tė cilave ishte UĒK duke treguar vlerėn e tij nė mesin e Kombėve.


Dėshmori Jashar Salihu pėrcjelli botės se : kudo nė Trojėt Shqiptare mund tė ndėgjoni fėmijėt tė thonė “Unė jam Adem Jashari”.

Flijimi i Adem Jasharit dhe familjės sė tij ishte lajmtare e “Nėntorit tė ri”, e luftės sė re pėr bashkimin e Shqipėrisė. Flijimi i Familjės Jashari bashkoj zemrat Shqiptare dhe i bėri tė rrahnin si njė trup qė nga Jugu nė Veri, qė nga Perendimi nė Lindje, nė tė gjitha trojėt Shqiptare dhe nė mėrgatė, rreth njė dėshire dhe njė qėllim.
Dėshmori Jashar Salihu pėrcjelli botės se : kudo nė Trojėt Shqiptare mund tė ndėgjoni fėmijėt tė thonė “Unė jam Adem Jashari”.

Prandaj, le tė pėrkujtojm, tė nderojm dhe tė krenohemi me sakrificat e panumėrta tė Kombit Shqiptar, mendėsinė pėrparimtare dhe tė ndritur tė tij dhe vlerave tė tij mė tė larta njerėzore dhe liridashėse.

Njerėzve tė mėdhenj tė Kombit,
Nėnave dhe grave Shqiptare,
Familjėve tė dėshmorėve tė Kombit Shqiptar,
Eprorėve tė gjuhės dhe identitetit Shqiptar

KOMBI MIRĖNJOHĖS

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 58 vizitorë
Lexuar: 2,342 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Blushi zyrtarisht nuk ėshtė mė pjesė e PS, ja...
E premtė, 30 shtator 2016 - 10:29
Deputeti Ben Blushi ka vendosur qė, duke kundėrshtuar ligjin e mbetjeve tė miratuar nga maxhoranca, tė zyrtarizojė edhe largimin e tij nga Partia Socialist...
VETĖM BASHKIMI I JUAJ - DĖSHMON SE JENI NĖ AN...
E merkurė, 28 shtator 2016 - 05:25
E kemi thėnė dhe e themi se shqiptarėt qė nga Kumanova e deri nė Manastir kėrkojnė bashkimin e opozitės shqiptare nė IRJM, bashkimin e juaj nė shėrbim tė l...
NĖ VEND TĖ REAGIMIT TĖ RI AKTUALIZOJ REAGIMIN...
E enjtė, 08 shtator 2016 - 23:04
Kryetari i tė ashtuquajturės Akademie e Shkencave dhe e Arteve tė Maqedonisė, Taki Fiti, nė kuadėr tė akademisė solemne kushtuar shenjtėrimit tė Nėnės Tere...
Konferenca Mbarėkombėtare e Kllogjerit pėr Ēa...
E martė, 06 shtator 2016 - 15:56
Kumtesė: Nuk vlen miqėsia hipokrite e kafes me hile Msc. Albert R. HABAZAJ Sekretar i Kėshillit Ndėrkombėtar pėr Ēamėrinė, Vlorė, Kryetar i Shoqatės s...
Shėn Tereza
E dielė, 04 shtator 2016 - 13:19
.
më shumë nga - Lajme »
 
 

© 2016 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi