Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
BDK - PRITI NĖ SELIN E SAJĖ KOMITETIN SHQIPTARO-AMERIKAN
Publikuar më 01 prill, 2011 nė orėn 20:43 ( ) Lajme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Njė delegacion i Komitetit Shqiptaro Amerikane sot vizituan selinė e Bashkimit Demokratik Kombėtarė nė Shkup.Lideri i kėsaj partie Hysni Shaqiri i njoftoi musafirėt me angazhimet e partisė sė tij pėr pėr barazi tė plotė juridiko kushtetuese tė shqiptarėve nė Maqedoni, tė cilat siē tha Shaqiri mund tė arrihet vetėm nėpėrmjet ndryshimeve kushtetues, pėrkatėsisht federalizimit tė Maqedonisė, koncept tė cilin pėrpos hezitimit tė bllokut maqedonias, fillimisht hezitoninin ta pranojnė edhe disa parti politike shqiptare, por kohėve tė fundit jemi dėshmitarė se nė kėtė drejtim po lėvizin edhe programet e disa partive tjera shqiptare, megjithse endo jo nė formėn e plotė.

Zgjidhje tjeter ne Maqedoni nuk ka pervec federalizimit te Maqedonise ku e shofim Maqedonine prej njesive federale njesia federale shqiptare dhe njesia federale maqedone, qe te dy njesit federale selin ta kene ne Shkup dhe parlament dydhomesh kuptohet kjo vetvetiu nenkupton se kerkon ndryshimin e kushtetutes, theksoi Shaqiri.Ai nuk e pėrjashtoi mundėsinė pėr kualicion parazgjedhorė me BDI dhe subjektet tjera shqiptare, nė njė program tė pėrbashkėt kombėtarė.Mu me obligojne te gjith ata njerez te luftes se 2001 shit sadoqoft idealet e te gjith atyre qe sot nuk jane ne mesin tone, qe une te jem me afer se bashku me keto miq ketu dhe tjeret pjestar te luftes se 2001 shit qe ne te jemi ne disponim te nje koalicioni te nje marreveshje ,e kjo marreveshje mund te arrihet me se lehti me BDI ne me vet faktin se na lidh 2001 shi na lidhin idealet e luftes amaneti i deshmoreve, tha Shaqiri.
Kryatari i Komitetit shqiptaro-amerikan nė Ilinois Xhevat Sherifi, theksoi se tė gjitha partive politike shqiptare nė vend u ka paraqitur nevojėn pėr bashkėpunim parazgjedhorė mes tyre, pasi lobi shqiptaro-amerikan ėshtė i shqetesuar me pozitėn aktuale tė shqiptarėve ne vend.
Spektri politik shqiptar duhet te jete i bashkuar ne zgjedhje me unitet te partive te cilet duhet te dalin me qendrim te perbashket dhe me koalicion gjithshqiptar, te dalim ne zgjedhje dhe te garantojme qe neser kur te hyme ne Qeveri duhet pika kryesore ndrrimi i kushtetutes se Maqedonise ku te gjithe qytetaret do te ndjehen te barabarte, tha Sherifi.Me kėtė rats u theksua se krahas zgjidhjes sė statusit tė shqiptarėve nė Maqedonia, vendi duhet duhet ti tejkaloje edhe pengesat qė sa me shpejt te integrohet ne NATO dhe BE.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 24 vizitorë
Lexuar: 857 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
REAGIM: Pse nuk protestoni para Alsatit, qė ...
E shtunė, 19 prill 2014 - 03:09
Ne si DSHM reagojmė ashpėr kundėr kėrcėnimit ose tė ndonjė proteste nė adresė tė gazetės “Lajm”, sidomos kur ajo vjen si rezultat i njė shkrimi tė drejtori...
Demaēi: Tribunali kundėr UĒK-sė fyen krejt nj...
E enjtė, 17 prill 2014 - 18:03
Nė njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės, simboli i Rezistencės Kombėtare, Adem Demaēi, thotė se njė gjykatė e posaēme pėr krime lufte ėshtė e dėmshme edhe p...
Nderohet gjeneral Shkėlzen Haradinaj
E enjtė, 17 prill 2014 - 07:31
Me rastin e 15-vjetorit tė rėnies nė fushėn e betejės ėshtė pėrkujtuar dhe nderuar, gjeneral Shkėlzen Haradinaj dhe katėr bashkėluftėtarėt e tij.
Pettifer: Gjykata Speciale, pėrpjekje e atyr...
E martė, 15 prill 2014 - 20:20
Studiuesi britanik dhe autori i shumė librave pėr Kosovėn, James Pettifer ka ftuar institucionet e Kosovės qė tė mos e votojnė themelimin e Gjykatės Specia...
Alternativa e VETĖVENDOSJE!-s pėr Kosovėn, pė...
E hėnė, 14 prill 2014 - 07:52
Fjalimi i Albin Kurtit nė mbledhjen e XIV tė Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! Tė nderuar delegatė tė Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė lėv...
më shumë nga - Lajme »
 
 

© 2014 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi