Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
E meritojmė pranimin apo!
Publikuar më 11 qershor, 2011 nė orėn 00:42 ( ) Sport |
Rrit madhësinë e shkronjave
Ēelėsi kryesor i masivizimit, zhvillimit dhe i pėrparimit tė basketbollit ėshtė pranimi nė asoacionet e ndryshme ndėrkombėtare. Shrojetė pyetja pėr pranimin e basketbollit tonė nė FIBA a e meritojmė apo jo.

Nė javėn qė lam pas nė vendin tonė patėm dy ngjarje me rėndėsi pėr tė u treguar se sa jemi tė gatshėm pėr tė u pranuar nė shtėpinė botėrore tė basketbollit. Rasti i parė ishte e shumpritur, ardhja e trajneri tė NBA-sė Randy Pfud, i cili mbajti leksione me pėrmbajtje tė seminareve pėr trajnerėt e basketbollit tonė, e qė ky seminar zgjati vetėm njė ditė, pėrkatėsisht ėshtė pėrmbyllė pėr vetėm disa orė. Ndėrsa, rasti i dytė ishte poashtu ardhja e skuadrės sė Athlets in Action, pėrkatėsisht lojtarėt e kolegjeve tė cilėt e zhvilluan ndeshjen miqėsore me reprezentacionin e basketbollit. Me kėto dy ngjarje tė basketbollit ėshtė dėshmuar gjithēka, sidomos ajo se ēka, sa dhe si punohet tek ne me qėllim tė avansimit e tė ndėrkombėtarizimin. Pėrveē kėsaj ishte rasti i mirė pėr tė vėrtetuar se a kemi ngritje e cilėsisė tė cilėn po e kėrkojmė pėr ēdo ditė qė tė ngritet vetvetiu pa punuar fare, pa qenė tė pėrkushtuar sa duhet pėr basketbolli, pra pa investuar sa duhet nė gjeneratat e reja. Ēka ėshtė mė e papranueshem nė kėtė rast qė nuk ėshtė dashur tė ndodhte, jo vetėm pėr kėto dy aktivitete qė janė zhvilluar, por edhe nuk u ėshtė bėrė ndojė pritje apo nderim nga institucionet tona kompetente tė cilat merren me zhvillimin e sportit, nė veēanti nga Ministria e kulturės, rinisė dhe e sporteve.

Pėr herė tė parė

Ardhje e trajnerėve tė huaj pėr ne duhet qė tė jetė njė privilegj sepse tė gjithė kėta te ne vijnė pėr tė mirėn e basketbollit kosovar, pėr tė mirėn e rinisė. Mirėpo nė vendin tonė ndodhė e kundėrta, ndodhė ajo qė nuk duhet tė ndodhte. Pjesėmarrja nga e trajnerėve tanė tė basketbollit ėshtė e vogėl, morėn pjesė pakė trajnerėt tė cilėt merren aktivisht me basketbollit. Mund tė thuhet se nė kėtė seminar me shumė prezent kishte student tė Fakulteti tė Edukimit Fizike dhe Sportit ”Eurosport”, se sa trajnerėt tanė tė elitės sė basketbollit tė Kosovės. Pse ne atėherė pėr ēdo ditė bėjmė zhurmė dhe kėrkojmė pranimin nga ndėrkombtarėt, pse ne kėrkojmė qė tė kemi cilėsi, kur trajnerėt e elitės sė basketbollit nuk janė pjese e kėtyre trajnimeve qė organizohen nga FBK-ja. Ndėrsa trajneri i NBA-sė Randy Pfud erdhi pėr neve nga amerika. Ne kemi nevoje tė e ndėgjojmė e tė shikojmė demonstrimet, marrim mėsime, e kemi nevojė pėr mė shumė leksione nga trajnerėt e nivelit tė NBA-sė. Edhe pse jemi kritikė rreth masovizimit tė basketbollit, mirėpo e vėrteta ėshtė e hidhur se nė shumicėn e shkollave tė basketbollit po ashtu edhe nė klube, tė rinjtė paguajnė e shpenzojnė shumė pėr tė ikur nga rruga, ndėrsa disa trajner aplikoje metodėn tani tė njohur “vetėm gjuaje topin”. A thua FIBA e dėshiron kėtė nga trajnerė tanė tė jemi tė pranuar kėshtu. Mbi 80% tė trajnerėve kosovar janė vetėm ‘kukulla’. Janė vetėm sa pėr tė qene, pėr arsyen sepse nuk kanė as tė vetmin shkollim tė duhure. Ka edhe tė atillė qė sportistėt nuk dihen qė tė edukojnė nė aspektin sportive.

Humbjet e pėrfaqėsueses sonė nuk kanė tė ndalen

Pasi qė dihet qė SHBA ėshtė vatėr e basketbollit si dhe nė peidestalin e shumė degėve sportive. Kjo ėshtė dėshmuar edhe nė pėrballjen e fundit ndėrmjet pėrfaqėsueses sė Kosovės nė basketboll me skuadrėn e kolegjit ‘Athlets in Action’. Mirėpo kjo nuk ėshtė pėr t`u ēuditur shumė, sepse kjo nuk ėshtė hera e parė qė pėrfaqėsuesja e jonė pėson disfatė nga njė ekip. Po tė rikujtojmė edhe kėtė, para pakė muajsh pėrfaqėsuesja jonė ėshtė mposhtur nga njė skuadėr e ligės sė dytė tė Kroacisė. Me saktėsisht nga Zrinjevaci me rezultat prej 64:59 qė ishte organizimet pėr nderė tė pėrvjetorit tė tretė sė pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės. Ndėrsa nė pėrballjen e fundit pikėrisht pėrfaqėsuesja jonė ėshtė mposhtur me -49 pikė nga skuadra Athlets in Action. Mund tė japim edhe njė shembull i cili nuk guxon tė ndodhė ma, pėrfaqėsuesja e femrave tė basketbollisteve tash njė kohė nuk ėshtė mbledhur as njėher, tė paktėn tė kenė njė ndeshje miqėsore apo edhe ndojė stėrvitje tė pėrbashkėt nga tė pėrzgjedhurat. Kėto janė vetėm tre raste tė cilat janė tė paqarta rreth pozitės sė reprezentacioneve tona. Pra, tani pėr tani mos tė mendojmė shumė pėr pranim nė FIBA, por mė shumė tė mendojmė e tė merremi pėr investimet nė lojtar dhe tė punės nga ana e trajnerėve. Prandaj, me njė pėrkushtim tė madhė pėr punė mendojm se basketbolli ynė do tė ngritėt me njė afate tė shkurtėr. Pasi qė tek ne ka talent tė shquar, ndėrsa puna me basketbollistėt e moshave tė ndryshme ėshtė nėn mesataren karshi nevojave, e mundėsive qė i kemi. Pėr kėtė neve na duhet njė strategji me afate gjatė pėr tė gjitha kategoritė.

Pse duhet tė kėrkojmė pranimin

Pranimin nė FIBA duhet qė tė kėrkojmė pėr tė investuar nė basketboll. Ne kemi nevojė qė tė kemi basketboll tė qėndrueshėm, gjithashtu tė kemi pėrfaqėsuese pėr tė gjitha grupmoshat. Kemi nevojė pėr tė bėrė investime materiale dhe ndėrkombėtarizimin e basketbollit jo tė mendojmė pėr t`u ballafaquar me skuadra nė pėr ligate me tė cilat pritet qė tė konkurrojmė. Sepse neve si shoqėri e basketbollit na duhet qė tė punojmė pėr ta formuar trungun e ekipeve tė nivelit ballkanik. Nuk duhet qė tė jemi kritikė apo autokritikė pėr kryetrajneret qė janė tė angazhuar nė pėrfaqėsueset tona nė tė gjitha kategoritė. Mirėpo, duhet tė ngrisim njė trupė koordinues profesional pėr ngritjen e nivelit tė cilėsisė si dhe pėr qėndrueshmėrinė e basketbollit nė tė gjitha aspektet. Tė mos hargjojm shumė energji se si tė pranohemi nė FIBA. Nėse ndėrmerren masat pėr njė punė mė serijoze dhe njė pėrkushtim mė tė madhė nė ngritjen e cilėsi pėr tė gjitha nivelet e basketbollit atėher ne do tė jemi tė pranuar edhe nė FIBA pa kurfar problemi.

Artan KRYEZIU

(Autori ėshtė pedagog sportiv si dhe njohės i ēėshtjeve tė basketbollit)

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 10 vizitorë
Lexuar: 1,928 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Tė krenohemi me lojtarėt shqiptar
E dielė, 29 qershor 2014 - 00:21
Unė kam lindur afėr atij vendi, ndjej njė lidhje me tė, ndaj dhe dua tė punoj aty ku mund tė lė gjurmėt e mia, do tė deklaronte para disa vitesh trajneri l...
Sevdail Sherifi drejt titujve dhe fitoreve tė...
E enjtė, 21 nėntor 2013 - 01:45
Menjėherė, me tu kthyer nga SHBA, e konkretisht nga New Yorku, pėr nė Zvicėr, boksieri nga Presheva, Sevdail Sherifi, falėnderon organizatorėt e meēit tė 1...
Dy binjakėt Ajeti kontratė profesionale me KF...
E shtunė, 04 maj 2013 - 13:51
Pas gati njė viti konsulte, vėllzėrit Ajeti(16)nėnshkruan pėr Bazelin dhe jo pėr Barcelonėn. Po mbushėn gati njė vit qė dy futbollistėt binjakė Albian d...
Sevdail Sherifi me nokaut e fitoi meēin kundė...
E dielė, 30 shtator 2012 - 15:28
Para pak ēastesh, pėrfundoi njė dramė e madhe e boksit nė Villars Sur Glane Fribourg tė Zvicrės, ku bashkėkombasi ynė Sevdail Sherifi, me plot meritė e rrė...
Njė ditė eksituese pėr sportdashėsit e Kosovė...
E merkurė, 23 maj 2012 - 22:52
U aprovua nga FIFA kėrkesa e FFK-sė pėr ndeshje miqėsore nė nivel tė pėrafqėsueseve shtetėrore Lajmi i shumėpritur pėr aprovimin e kėrkesės sė FFK-sė pė...
më shumë nga - Sport »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi