Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
MUHAMET RAMA SHPALLET KAMPION I EVROPĖS NĖ ITALI
Publikuar më 25 shtator, 2011 nė orėn 19:50 ( ) Sport |
Rrit madhësinë e shkronjave
Nė atletikė, Muhamet Rama mė i miri nė Evropė. Driton Haliti i treti nė dhjetėgarėsh. Nė saje tė tij Kosovės i ngrihet nami sportiv. Viti 2011 pėr Dubovasin Muhamet Rama(atlet), ėshtė viti mė i suksesshėm nė karrierėn sportive tė tij. Fitues i medaljes sė artė nė 21 km, respektivisht nė gjysmė maratonė. Pėr nėntė vitet e fundit gjithė here ėshtė shpallur fitues, deri tash shtatė here ėshtė shpallur kampion i Ballkanit, ndėrkaq nė turnirin “European Masters Games 20011 nė Lignano Sabbiadoro tė Italisė, qė u mbajt mė 10-20 shtator tė kėtij viti, Muhamet Rama shpallet kampion i Evropės. Sikur ta kisha mbėshtetjen e ndonjė firme tė suksesshme sigurisht qė akoma mė shumė rezultate do tė kisha pasur.

Mė njoftuan zyrtarėt e Federatės sė atletikės se unė Muhamet Rama duhet tė bėhem gati pėr tė udhėtuar nė Slloveni pėr tė garuar pre 2-4 shtator nė turnirin e XXI tė Veteranve tė Ballkanit nė Domzale tė Sllovenisė. Unė sigurisht qė ju gėzova kėtij lajmi, sepse sportisti kur ėshtė nė formė dhe ka kondicion, ka dėshirė qė tė garojė nė mėnyrė qė ti tregojė aftėsitė e veta. Edhe unė meqė kisha kondicion dhe isha nė formė, njoftimi se do tė shkojė pėr tė garuar jashtė shteti mė gėzoi pa masė, ndonėse mjerisht nuk e kisha pėrkrahjen e ndonjė biznesi tė Kosovės, ashtu siē kanė kolegėt e mi gjithandej botės sportive. Nė Slloveni e zura vendin e parė dhe pėr sė shti herė u bėra kampion i Ballkanit. Derisa ishim nė Slloveni z. Driton Haliti i kishte bėrė pėrgatitjet e duhura pėr tė shkuar nė Itali pėr tė garuar pėr titull tė kampionit tė Evropės. Nga Sllovenia u kthyem nė vend dhe fill pas disa ditėsh ne udhėtuam nė Itali. Nė Itali nė mesin e shumė emrave tė njohur tė Atletikės unė zura vendin e parė, ndėrkaq Driton Haliti zuri vendin e tretė nė dhjetėgarėsh. Unė edhe me kėtė rast i falėnderohem zyrtarėve tė ministrisė si edhe shokėve tė mi nė federatėn e atletikės qė pėr ēdo garė serioze mė bėjnė thirrje pėr ta prezantuar kosovėn. Dėshira ime hėpėrhė ėshtė tė bėhem kampion i botės dhe me kėtė dėshirojė ti them botės sportive se Shqipėria Etnike ka sportista kulmor nga mė tė ndryshmit. Tashmė disa shqiptar i kanė pasur, i kanė vendet e para nė fusha tė ndryshme tė sportit. Mė lejoni qė ti bėjė thirrje firmave tė suksesshme qė tė mė sponzorojnė qysh tash nė mėnyrė qė tė bėhem gati pėr turnirin botėror qė do tė mbahet mė 2013 nė Torino tė Italisė. Pėr tė garuar nė gara tė tilla, pra pėr vendin e parė nė botė qysh tash ma kanė bėrė me dije zyrtarėt e atletikės nga Italia.

Cenė Pushkolli

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 20 vizitorë
Lexuar: 2,390 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Tė krenohemi me lojtarėt shqiptar
E dielė, 29 qershor 2014 - 00:21
Unė kam lindur afėr atij vendi, ndjej njė lidhje me tė, ndaj dhe dua tė punoj aty ku mund tė lė gjurmėt e mia, do tė deklaronte para disa vitesh trajneri l...
Sevdail Sherifi drejt titujve dhe fitoreve tė...
E enjtė, 21 nėntor 2013 - 01:45
Menjėherė, me tu kthyer nga SHBA, e konkretisht nga New Yorku, pėr nė Zvicėr, boksieri nga Presheva, Sevdail Sherifi, falėnderon organizatorėt e meēit tė 1...
Dy binjakėt Ajeti kontratė profesionale me KF...
E shtunė, 04 maj 2013 - 13:51
Pas gati njė viti konsulte, vėllzėrit Ajeti(16)nėnshkruan pėr Bazelin dhe jo pėr Barcelonėn. Po mbushėn gati njė vit qė dy futbollistėt binjakė Albian d...
Sevdail Sherifi me nokaut e fitoi meēin kundė...
E dielė, 30 shtator 2012 - 15:28
Para pak ēastesh, pėrfundoi njė dramė e madhe e boksit nė Villars Sur Glane Fribourg tė Zvicrės, ku bashkėkombasi ynė Sevdail Sherifi, me plot meritė e rrė...
Njė ditė eksituese pėr sportdashėsit e Kosovė...
E merkurė, 23 maj 2012 - 22:52
U aprovua nga FIFA kėrkesa e FFK-sė pėr ndeshje miqėsore nė nivel tė pėrafqėsueseve shtetėrore Lajmi i shumėpritur pėr aprovimin e kėrkesės sė FFK-sė pė...
më shumë nga - Sport »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi