Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Aspektet psikologjike tė lojesė sė basketbollit
Publikuar më 02 dhjetor, 2011 nė orėn 19:01 ( ) Sport |
Rrit madhësinë e shkronjave
Aspektet psikologjike janė procese kyēe pėr pėrformancėn e basketbollistėve si dhe rreth menaxhimit tė lojės sė basketbollit, si tė atyre profesionist ashtu edhe amator. Basketbollistėt profesionist pėrveē aftėsive motorike qė kanė, ata vazhdimisht tregojnė nivel tė lartė tė funksionimit stabil edhe nė aspektin psikologjik. Nė shumicėn e rasteve, gjatė lojesė sė basketbollit prej 40 minutash sa zgjatė ajo, nė shumė raste aspektet psikologjike reflektojnė tek lojtarėt.

Pėr kėtė arsye nė paraqitjet e tyre kemi dallime pėr njė pėrformancė tė dobėt, tė mirė dhe njė pėrformancė tė shkėlqyeshme. Ėshtė karakteristike se ndėrmjet kėtyre pėrformancave jo vetėm tek basketbollisti por edhe i tėrė skuadra, synon tė i arrijė qėllimet pėr tė marrė rezultatin pozitiv ndaj rivalit. Basketbollistėt, pėrveq qė janė tė fuqishėm pėr nga aspekti fizik pėr kėtė arsye pėrformanca e tyre ėshtė e lidhur ngusht edhe me aspektet e ndikimit tė elementeve psikologjike. Basketbollistėt qė kanė dhe aplikojnė teknikė tė mirė janė nė gjendje tė mirė fizike, njėherit kanė pėrvojė tė mjaftueshme. Tė cilėt kanė zhvilluar aftėsi tė mira gjatė karrierės sė tyre dhe kėshtu nė aspektet psikologjjike kanė siguri tė bollėshme pėr lojė. Mirėpo, kjo mė tepėr ėshtė njė aftėsi e tyre nė tė cilėn ata ende mund tė pėrmirėsohen. Pra, nė pėrgjithėsi prefeksionimi i aftėsive psikologjike do tė ndihmojė qė lojtarėt, jo vetėm tė paraqiten nė njė lojė apo nė disa prej tyre, por do tė ndikojnė qė nė vazhdimėsi pėr tė rritur pėrformancėn e tyre pėr njė periudhė mė tė gjatė gjatė karrierės sė tyre.

Para lojės

Para loja gjithėnjė ėshtė shumė e rėndėsishme pėr ngarkesat, emocionet dhe tė papriturat qė vijnė tek lojtarėt, prandaj pėrė kėtė kėrkohet tė bėhet njė pėrgatitje psikologjike. Pėr tė luajtur mirė, pėr tė i pėrmbushur dėshirat dhe mundėsitė lojtarėt, kėto karakteristika nuk janė tė pėrbashkėta aq sa ne mendojmė. Nė kėtė drejtim dėshira pėr tė u treguar dhe pėr tė dhėnė rezultatet mė tė tė mėdha duhet tė ruhet me kujdes, nė mėnyrė qė pėr momentet e duhura tė shfrytėzohen kapacitetet e lojtarėve me qėllim tė angazhimit nė lojė. Trajnerėt tė cilėt janė tė angazhuar duhet tė japin kuntributin e tyre nė aspektin psikologjik me qėllim qė kėshillat e tijė, tė reflektohen tek lojtarėt. Kėshillat qė vijnė nga trajnerėt nė mas e qetėsėsojnė lojtarin, njėherit e ushqen dhe e ndihmon pėr tė pas mė shumė vetėbesim dhe vetėdiciplinė.
Basketbolli ėshtė njė lojė emocionale, megjithatė lojtarėt zakonisht luajnė nėn stres. Trajneri i vėmendshėm dhe i menēur duhėt ta njohin pėrceptimet e duhura emocionale te lojtarėt. Nė kėtė drejtim basketbollistėt qė posedojnė vetėbesimin dhe besimin nė vetė nuk do tė jenė tė shqetėsuar me telashet e tė vetėbesimit. Vetėbėsimi nganjėher i afronė lojtaret me agresivitet, qė kanė mendje dhe aftėsi motorike tė avancuar. Mirėpo kjo gjendje mund tė jetė vetėm me njė grupė basketbollistėve. Mirėpo trajneri mund tė luftojnė kėtė dukuri qė paraqitet, tė mos thuhet si kusht, duke hequr friken nga humbja. Kjo dukuri i ka efektete e veta edhe atėher kur angazhimet bėhen duke pėrdorur metodėn e vlerėsimeve tė kundėrshtarėve. Kjo metodė vlenė nėse janė pėrcjellur lojrat e kaluara tė kundėrshtarit, pastaj edhe duke i pėrcjellur statistikat e lojrave mė tė mira tė kundėrshtari. Ēdo trajner nė masė tė madhe mund tė theksojnė fuqinė e kundėrsharit atėher kur ekipi i tijė ėshė mė i dobėt. Nė situatat e pafavorshme kur ekipi ėshtė nė pozitė pėr tė humbur lojen, problemet e trajnerit janė qė tė angazhohet tė ndėrtohet besimi, shpresa, dėshira dhe entuziazėmi pėr lojė.
Basketbollistėt tė cilėt kanė aftėsi tė veqantė motorike dhe mendore gjithėherė janė tė vendosur qė tė ketė njė nivel me tė lartė. Prandaj shpesh ndodhė qė ketė lojtari dhe ekipi mund tė arrijn rezultate mė tė lartė nėpėrmjet inkurajimit tė tij dhe udhėheqjes sė mirė tė ekipit, sidomos nė momentet mė tė ndieshme e tė kthesave dinamike qė vijnė gjatė zhvillimit tė lojės.

Nė gjysmėn e lojės

Trajneri i ekipit ka njė planifikim tė cakuar pėr procedurat qė duhet tė ndjek nė mes tė pjesės sė parė. Kjo duhet tė jetė themel nė zhvillimin e pjesės sė parė tė lojės dhe nė interes tė korigjimeve tė metave qė e kanė pėrcjellur gjatė pjesėn sė parė tė ndeshjes. Por me qėllim qė nė pjesėn e dytė tė mundėsohet shtimin e efikasitetit dhe tė organzimit mė tė mirė tė lojtarėve. Nė kėtė veprim, askush tjetėr pėrveq ekipit dhe anėtarėve tė shtabit teknik nuk duhet tė jetė i “pėrzier” gjatė gjysmės sė lojės. Nė kėtė periudhė tė meslojės kėrkohet qė basketbollistėt duhet menjėherė tė shtrihen pėr tė pushuar dhe tė relaksohen.
Ėshtė e rėndėsishme qė tė gjithė lojtarėt tė jenė tė gatshėm qė nė kėtė interval tė kohės pėr pesė apo gjashtė minuta pėr tė e relaksuar trupin. Trajneri apo asistentėt e tij duhet tė angazhohen qė basketbollistėt t`i pėrkrahin dhe tė iu japin kurajo sa mė shumė pa marrė parasysh razultatin. Duhet t`i ndihmojnė qė ti pastrojnė “djersitjet”. Gjysėmėloja ėshtė njė periudhė shumė e mirė e pushimit. Nganjėher, trajneri mund tė jetė jashtė strategjisė pėr tė e diskutuar gjysmėn e lojėn sė parė. Kjo ėshtė si rezultat i rrjedhės sė lojės dhe tė presioneve qė mund tė i ketė nga pronarėt apo nga ndonjėri nga aksionarėt e klubit. Por kjo nuk guxon tė reflektohet nė masė derisa trajneri i ėshtė i pėrkushtuar, pasi qė me pėrmirėsimin e rezultateve mund tė eleminohen edhe “presionet”qė mund tė vijnė. Pas periudhės sė relaksimit “pauzės” trajneri tek lojtarėt mund tė ndikojnė t`i paksojojė gabimet, me kėtė ti shtojnė pėrparimet me qėllim tė fitojnė sigurinė pėr lojėn qė ka mbetur.
Gjithashtu trajneri duhet tė shpjegojė planin pėr lojėn e mbetur. Kur ai kėrkonė qė basketbollisti tė mbajė nė mendje shumė gjera. Mund tė dėmtojė atė pėr arsyje se gjatė lojės lojtari ka nevojė pėr kurajo dhe ta ketė besimin nga ana e trajnerit. Tė kemi parasysh se basketbolli ėshtė njė loje e bukur ku gjithėherė luhet pėr argėtim dhe relaksim. Shumė herė trajneri pėrfundon interesat e ekipit dhe harron qėllimin se pėr ēka ėshtė duke udhėhequr. Ai gjithėherė duhet tė jetė i zjarrėt pėr tė mirat qė sjellė ekipi i tijė gjatė lojės. Nė qofėse ekipi ėshtė i pėrbėrė nga lojtarėt qė kanė interes pėr ekipin e zemrės ata bėjnė njė punė mė tė mirė edhe pa qenė tė shtytur shumė nga trajneri i tyre.

Pas lojės

Po qė sa ekipi nė ndeshje e luanė njė lojė tė mirė, por qė e ka humbur kjo ėshtė rastė me ndjenja tė pėrziera. Ndėrsa, nė lojėn tjetėr lojtarėt nė terenin sportiv kanė luajtur dobėt dhe e fitonjė ndeshjen kjo tregonė se ata janė me fat dhe duhet tė e kenė parasysh qė tė mos jenė shumė krenar me fitoren e tyre qė kanė arritur nė saje tė fatit tė tyre e tė gabimeve tė rivalit. Po qe se njėri nga basketbollistėt menjėherė pas ndeshjesė kritikohet shumė pėr humbjen qė ėshtė shkaktuar ėshtė diēka e mirė pėr tė. Por lojtarit duhet t`i jepet kohė mė tė gjatė pėr tė menduar se ku mund tė mbulohen gjėrat, ku duhet bėrė korigjimet, nė pėrqėndimin, zhvillimin e konceptit tė kolektivitetit apo individualitetit, varėsisht se nė cilėn kalibėr i pėrket lojtari. Duhet pasur parasysh se a i merrė pėrgjegjėsitė lojtari apo ka rol tjetėr nė ekip. Kjo mėnyrė e komunikimit dhe e ndikimit tė aspekteve psikologjike pėr lojtarėt mundėson qė nė ditėt e ardhėshme tė bėhen ndryshime tė dukshme pozitive si pėr lojtarin ashtu edhe pėr ekipin nė pėrgjithėsi.

Pėrfundim

Nė kėtė punim kemi shtjelluar temėn mbi ndikimin e aspekteve psikologjike tė lojės sė basketbollit. Pėr tė e trajtuar kėtė temė mė ka shtyer kėrkesa, pasi qė pėr kėto trajtime nevojat janė tė mėdhe dhe gjithnjė aktuale si dhe arsye pėrė tė u marrė me kėtė problematikė. Shumė pak ekspert merren mė kėto ēėshtjė sa tė rėndėsishme dhe aq tė nėvojshme sidomos ndikimi i aspekteve psikologjike nė lėmin e basketbollit. Kjo temė ėshtė njė kontribut i vogėl por me peshė tė madhe qė sado pak do tė ju ndihmojė trajnerėve tė basketbollit, specialistėve tė sporteve e pedagogėve tė edukimit sportiv dhe vetė lojtarėve tė cilat janė tė angazhuar nė basketbollit.

Artan Kryeziu

(Autori ėshtė kandidat i Mr. Sci. nė Kulturė Fizike nė Universiteti Shtetėror tė Tetovės dhe njohės i ēėshtjeve tė basketbollit)

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 28 vizitorë
Lexuar: 3,116 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Tė krenohemi me lojtarėt shqiptar
E dielė, 29 qershor 2014 - 00:21
Unė kam lindur afėr atij vendi, ndjej njė lidhje me tė, ndaj dhe dua tė punoj aty ku mund tė lė gjurmėt e mia, do tė deklaronte para disa vitesh trajneri l...
Sevdail Sherifi drejt titujve dhe fitoreve tė...
E enjtė, 21 nėntor 2013 - 01:45
Menjėherė, me tu kthyer nga SHBA, e konkretisht nga New Yorku, pėr nė Zvicėr, boksieri nga Presheva, Sevdail Sherifi, falėnderon organizatorėt e meēit tė 1...
Dy binjakėt Ajeti kontratė profesionale me KF...
E shtunė, 04 maj 2013 - 13:51
Pas gati njė viti konsulte, vėllzėrit Ajeti(16)nėnshkruan pėr Bazelin dhe jo pėr Barcelonėn. Po mbushėn gati njė vit qė dy futbollistėt binjakė Albian d...
Sevdail Sherifi me nokaut e fitoi meēin kundė...
E dielė, 30 shtator 2012 - 15:28
Para pak ēastesh, pėrfundoi njė dramė e madhe e boksit nė Villars Sur Glane Fribourg tė Zvicrės, ku bashkėkombasi ynė Sevdail Sherifi, me plot meritė e rrė...
Njė ditė eksituese pėr sportdashėsit e Kosovė...
E merkurė, 23 maj 2012 - 22:52
U aprovua nga FIFA kėrkesa e FFK-sė pėr ndeshje miqėsore nė nivel tė pėrafqėsueseve shtetėrore Lajmi i shumėpritur pėr aprovimin e kėrkesės sė FFK-sė pė...
më shumë nga - Sport »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi