Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Ēfarė ndodhi me shqiptarėt nė Auschvitz-at serbo-ēetnike
Publikuar më 13 dhjetor, 2011 nė orėn 20:03 ( ) Sejdi Veseli | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Tė nderuar lexues,

Duke lexuar shkrimin Batajnica “Hollokausti i dytė” nė Evropė, tė autorit Fadil Halimi, tė publikuar nė portalin www.zeri.info/artikulli/1/2/39985/batajnica-holokausti-i-dyte-ne-evrope/, , me 11-12-2011 09:36 CET, erdha nė pėrfundim, qė nė mbėshtetje tė njė shkrimi tė tillė pėr dhembjen tonė, njerėzore dhe kombėtare, tė dėrgojė kėtė shkrim timin, me pak ndėrhyrje gjuhėsore nė krahasim me versionin qė ka qenė i botuar me 05 maj 2004, me shpresė se nė do portale do tė botohet dhe nė disa do tė ribotohet prapė, pas gjashtė vitesh, i bindur se nuk e ka humbur aktualitetin, por pėrkundrazi!!!

Shqiptarėt e kidnapuar nga falangat e armatosura policore, ushtarake dhe paramilitare serbo-ēetnike, u internuan nėpėr auschvitz-ėt, anė e kėnd territorit tė Serbosllavisė dhe tė aleatėve tė saj, pėr tė cilėt edhe sot pas kaq vjetėsh qė prej pėrfundimit tė luftės, nuk janė publikuar tė dhėna tė plota zyrtare pėr fatet e tyre, pasi qė u torturuan nė vazhdimėsi nga katile fashist.

Mund tė dyshohet me bazė, se nė kuadėr tė kėtyre torturave vandale, sipas tė gjitha gjasave ata pėr sė gjalli iu ekspozuan edhe eksperimenteve nga neomengelat e medicinės ushtarake tė ultrashovenizmit serbomadh.

Mund tė dyshohet me bazė, se nga neo-jozef mengelet serbo-ēetnik atyre u nxirrej gjaku, ashti siē pak kohė para tyre u nxirrej kroatėve dhe boshnjakėve tė internuar, pėr pėrmbushjen e nevojave emergjente tė transfuzionit, nėpėr spitalet serbe nė pėrgjithėsi dhe ato ushtarake nė veēanti.

Pesha e kėtyre krimeve tė mengelave serbo-ēetnike ndaj tė internuarve kroatė, boshnjak dhe shqiptarė, rritet nė pėrmasa tronditėse, kur ballafaqohemi me dyshimin e bazuar, se sipas tė gjitha gjasave, me organet vitale tė kėtyre robėrve tė luftės bėhej tregti shumė me pėrfitime tė mėdha, me rrjetėn kriminale tė trafikantėve ndėrkombėtar me kėtė “mall” tė ndaluar.

Ēka ėshtė edhe mė keq, me kapitalin financiar tė fituar nga kjo tregti me organet edhe tė shqiptarėve tė internuar tė tė gjitha gjinive dhe moshave, kriminelėt serbo-ēetnik siguronin armatime moderne pėr shfarosje nė masė tė shqiptarėve.

Dyshimin e bazuar, se ka ndodhur kėshtu e pėrforcojnė shumė dėshmi, si psh.

-Dorėzimi i tė mbeturave tė trupave tė viktimave filloi tė bėhet nga Serbia, vetėm pas putrefikimit dhe denatyralizimit tė plotė tė tyre ( kur u ka mbetur vetėm skeleti, edhe ai i gjymtuar).

S’ka si mendohet ndryshe, me siguri ky marifet nga zyrtarėt ultrashovenist serbijan, nuk bėhej dhe vazhdon tė bėhet pėr as edhe njė arsye tjetėr, pos pėr qėllimin e mbulimit tė krimeve tė tyre tė cilat u ushtruan ndaj viktimave, nga neomengelat serboēetnike tė drejtuara prej tyre.

Por, ėshtė pėr t’u “ēuditur” se nga ekspertėt ndėrkombėtar nė Morgun unmikistanez tė Rahovecit, pėrveē “zbulimit” tė identitetit tė viktimave tė riatdhesuara, kinse mbi bazat e ADN-sė, nuk bėhen hulumtime tjera. Kur jemi kėtu, duhet theksuar zėshėm, se si pasojė e punės “serioze” shkencore, shumė familje shqiptare varrosėn, mbetjet tė tė panjohurve nė vend tė tė dashurve tė tyre dhe pėr kėtė as edhe njė nga kėta ekspert nuk shkoi nė pėrgjegjėsi pėr kėtė lėndim shtesė tė familjarėve zemėr plasur nga dhembjet !?

Ėshtė pėr t’u “ēuditur”, si ėshtė e mundur qė tė pėrzgjedhurit e “kremės” sė drejtėsisė ndėrkombėtare, mė herėt Znj. Karla del Ponte dhe tani njė farė Dic Marty, gjoja si hetues tė “paanshėm” ndėrkombėtar, sa dihet deri mė sot nuk ndėrmorėn asnjė veprim, pėr tė zbuluar kush ishin ata qė urdhėruan dhe ata qė ekzekutuan kėto kidnapime, internime dhe qė torturuan deri nė vdekje kėto viktima shqiptare-shumica dėrmuese civile tė tė gjitha moshave dhe gjinive. Ndėrsa janė aq tė zellshėm, pėr zbulimin e “ekstremistėve” , “dhunuesve” tė Rezolutės 1244” dhe tė “armiqve” tė Kosovės, kryesisht nga radhėt e Famėmadhes Ushtria Ēlirimtare e Kosovės.

Pėrkundėr faktit se kėta hetues, sidomos ata tė mjekėsisė ligjore, tė cilėt vijnė nga vende demokratike dhe nėn petkun e “miqve” tė “paanshėm”, me veprimet e tyre, duhet tė konstatohet me keqardhje, se dėshmuan se janė dorė e zgjatur pėr tė mbuluar dhe amortizuar krimet fashizoide tė cilat u bėnė ndaj popullatės civile shqiptare, nė formė tė organizuar nga Beogradi zyrtar, i drejtuar dje nga Millosheviqi, sot nga bashkėmendimtarėt besnik tė tij, nė Luginėn e Preshevės dhe nė pjesėt e veriut tė Kosovės.

Thėnė me sinqeritetin mė tė madh, pėrderisa vazhdohet me kėto sjellje tė segmenteve pėrgjegjėse ndėrkombėtare, me pa tė drejt i bėhet njė shėrbim shumė i keq edhe popullit serb, sepse pėrderisa nuk ndahet farmaku nga sheqeri, ky popull nuk do tė lirohet nga pėrgjegjėsia kolektive pėr gjenocidin e ushtruar ndaj fqinjėve tė tyre civil shqiptar dhe plotėsisht tė pafajshėm. Me zbulimin e urdhėrdhėnėsve dhe kryerėsve tė kėtyre krimeve ndaj shqiptarėve dhe nxjerrjen e tyre para drejtėsisė, atėherė populli serb do tė lirohej nga kjo pėrgjegjėsi e rėndė kolektive. Pėrveē tjerash, zbulimi dhe nxjerrja para drejtėsisė tė neomengelėve serbo-ēetnik, do tė krijoheshin premisat pėr ndėrtimin e njė paqeje dhe stabiliteti tė qėndrueshėm edhe nė Ballkanin tonė, tė lodhur nga armiqėsitė konfliktuoze, tė krijuara nga hegjemonizmat agresiv sllavo-grek!

Por, sa u pa deri nė ditė e sotme , disa segmente ndėrkombėtare tė instaluara, dje kuadėr tė UNMIK-ut dhe sot nė kuadėr tė EULEX-it, OSBE-sė dhe KFOR-it, sikur nuk janė tė interesuar pėr ndryshime kualitative. Kėtė, vazhdojnė tė dėshmojnė me sjelljet dhe veprimet e tyre dyfytyrėshe. Ato nė vend se tė ndėrmarrin veprime konkrete pėr shėrimin e plagėve tė vjetra dhe atyre tė freskėtave, ata shėrbehen me terapi jo pėrkatės e cila ndikon nė pėrkeqėsimin e kėtyre plagėve me prognozė shumė tė rrezikshme, jo vetėm pėr regjionin, por edhe pėr Evropėn Plakė nė tėrėsi.

Mė 12 dhjetor 2011

Prishtinė

sveseli@hotmail.com

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Sejdi Veseli
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 48 vizitorë
Lexuar: 1,033 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Referendum, duam ribashkim gjithėkombėtar
E premtė, 26 janar 2018 - 00:37
Barometri diplomatik *** Akademik Mark Krasniqi: “ Krijimi i Shqipėrisė etnike, do tė ishte zgjidhja mė e drejtė e problemit kolonial tė popullit shqip...
Flakėkashtizmi i protestave tek ne
E premtė, 26 janar 2018 - 00:33
E ē’nuk ėshtė thėnė e po thuhet pėr protestėn e pritėshme tė 27 janarit: se do tė bėhet nami, do t’i tregohet vendi kryeministrit aktual dhe Shqipėria do t...
Nuk mbahet njė minutė heshtje pėr nazistėt qė...
E merkurė, 24 janar 2018 - 14:06
Serbi, Pozharevac, Burgu «Zabela» Maj 1985 Pėr ēdo pėrvjetor tė vdekjes sė satrapit Josip Broz Tito organizohej rituali i mbajtjes sė njė minutė heshtj...
KU ĖSHTĖ SOT DIASPORA...?!
E merkurė, 24 janar 2018 - 14:01
ĒKA U BĖ ME DIASPORĖN E PAS LUFTĖS SĖ VITIT 2000?!...KU ĖSHTĖ AJO DIASPORA REVOLUCIONARE, KU JANĖ GJITHĖ ATA BASHKATDHETARĖ, QĖ AQ SHUMĖ E DESHĖN VENDLINDJ...
PSE NE SHQIPTARET JEMI INDIFERENT NĖ RAPORT M...
E merkurė, 24 janar 2018 - 13:58
Pse ne shqiptarėt kemi qenė dhe vazhdojmė tė jemi indiferent ''tė shkomtarizuar'' nuk reagojmė protestojmė kundėr mbjelljes betonizimit bunkerizimit kolon...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi