Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
"Shkėlqimi” i Federatės sė Futbollit tė Kosovės
Publikuar më 09 janar, 2012 nė orėn 20:10 ( ) Agim Vuniqi | Sport |
Rrit madhësinë e shkronjave
Njė dekadė e mė tepėr pas clirimit tė Kosovės qytetarėt e Kosovės kanė pritur ndryshime kolosale nė tė gjitha fushat. U pa mė vonė se improvizimet institucionale kanė qenė tė gabuara, sidomos nė fazėn e zhvillimeve tė reja nė sportin e Kosovės. Nė tė vėrtetė me kalimin e kohės nuk ndryshojė gjė, pėrkundrazi shumėcka lidhej me tė kaluarėn, dikujt akoma nuk po i largohet nostalgjia pėr ideologjinė jugosllave.

Eshtė krejtėsisht e pakuptueshme qė me rastin e shpalljes sė sportistit mė tė mirė tė Kosovės mysafir nderi i Federatės sė Futbollit tė ftohet Zoran Batroviqi, ndėrsa tė anashkalohen yjet e futbollit ndėrkombėtarė Xherdan Shaqiri, Valon Behrami, Lorik Cana etj., bile po tė ftohej dhe tė nderohej selektori i reprezentacionit tė Zvicrės pėr pėrkushtimin ndaj futbollistėve me origjinė shqiptare tė cilėt u inkorporuan nė pozita standarde do tė ishte njė nder dhe futbolli i Kosovės do tė kishte pėrfitime tė shumėfishta, jo kėshtu tė ftohet njė shėrbyes i interesave jugosllave dhe kjo po reflekton nė paaftėsinė e bordit tė Federatės sė Futbollit tė Kosovės. ėshtė dashur mė nė fund elita e futbollit kosovarė tė kuptojė se nė Kosovė ėshtė krijuar njė realitet i ri, pra njė liri e plotė dhe njė pavarėsi e tillė cfarė ėshtė, por e drejta e vetėqeverisjes sė institucioneve ėshtė garantuar edhe me kushtetutė. Me ndjenjat e sportdashėsve tė Kosovės mund tė manipulohet lehtė, sidomos tė atyre tė cilė kanė qenė tė lidhur pėr Prishtinėn si mishi me kockė, por realisht e kaluara e sportit kosovar, sidomos e futbollit udhėhiqej edhe nga njė ndjenjė atdhetare e mbulual me qeleshen si simbol i garės sportive nė nivel jugosllav, dhe skuadra e Prishtinės nuk vecohej me rezultate kulmore sportive, mė tepėr dallohej me dėshirėn e madhe tė futbollistėve dhe sportėdashėsve qė prishtina tė mbetet nė elitėn jugosllave asgjė mė shumė. Dhe tė tėrė ata sportistė tė po kėsaj periudhe janė bėrė alfa dhe omega e futbollit kosovarė, dhe po tė njėjtit nuk bėnė gjė nė avansimin e futbollit, as nė ngritjen e cilėsisė, por as nė masovizimin e tij nėpėr shkolla tė mesme. E si do ta bėnin kėta qė nė jetėn e pėrditshme sillen si anti sportistė, pėrkushtimi i tyre ėshtė tavolina me mish dhe llojllojshmėria e alkoolit... Sporti i Kosovės po lėngon akoma nga paaftėsia menagjuese, sportitin e kanė vėrshuar interesxhinjėt, jo sportdashėsit e njėmendėt, akoma nuk janė vu shtyllat ligjore pėr sportin. ėshtė temė krejtėsisht tjetėr kjo, qėllimi i shkrimit nuk ishte pretendimi pėr tė kritikuar rrjedhat shoqėrore nė pėrgjithėsi dhe ato tė sportit nė vecanti, sa ishte kriticizimi i rrjedhave tė mbrėmjes mė tė rėndėsishme tė vitit, tė ndarjes sė shėrblimeve, mirėnjohjeve, falenderimeve, pėr tėrė atė armatė sportistėsh. Pamjet qė jipte televizioni 21 nuk ishin aspak atraktive, ngase shumica e mysafirėve tė tubuar nuk e kishin kuptuar kėtė eveniment si solemn, kur ndahen shpėrblimet pėr punėn njėvjecare, pėr mė tepėr teleshiquesi po krijonte pėrshtypjen se aty kishin shkuar pėr tė ngrėn dhe pirė, edhe veshja e mysafirėve ishte nė dakordancė me pėrshtypjen e krijuar.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Agim Vuniqi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 19 vizitorë
Lexuar: 2,668 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Tė krenohemi me lojtarėt shqiptar
E dielė, 29 qershor 2014 - 00:21
Unė kam lindur afėr atij vendi, ndjej njė lidhje me tė, ndaj dhe dua tė punoj aty ku mund tė lė gjurmėt e mia, do tė deklaronte para disa vitesh trajneri l...
Sevdail Sherifi drejt titujve dhe fitoreve tė...
E enjtė, 21 nėntor 2013 - 01:45
Menjėherė, me tu kthyer nga SHBA, e konkretisht nga New Yorku, pėr nė Zvicėr, boksieri nga Presheva, Sevdail Sherifi, falėnderon organizatorėt e meēit tė 1...
Dy binjakėt Ajeti kontratė profesionale me KF...
E shtunė, 04 maj 2013 - 13:51
Pas gati njė viti konsulte, vėllzėrit Ajeti(16)nėnshkruan pėr Bazelin dhe jo pėr Barcelonėn. Po mbushėn gati njė vit qė dy futbollistėt binjakė Albian d...
Sevdail Sherifi me nokaut e fitoi meēin kundė...
E dielė, 30 shtator 2012 - 15:28
Para pak ēastesh, pėrfundoi njė dramė e madhe e boksit nė Villars Sur Glane Fribourg tė Zvicrės, ku bashkėkombasi ynė Sevdail Sherifi, me plot meritė e rrė...
Njė ditė eksituese pėr sportdashėsit e Kosovė...
E merkurė, 23 maj 2012 - 22:52
U aprovua nga FIFA kėrkesa e FFK-sė pėr ndeshje miqėsore nė nivel tė pėrafqėsueseve shtetėrore Lajmi i shumėpritur pėr aprovimin e kėrkesės sė FFK-sė pė...
më shumë nga - Sport »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi