Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
PĖRKUJTIMET E TĖ RĖNĖVE PĖR LIRI, FRYMĖZOJNĖ...
Publikuar më 08 shkurt, 2012 nė orėn 00:05 ( ) Sejdi Veseli | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Njėzet e tetė vjet mė parė, me 08 shkurt 1984, pa u mbushur as edhe njė muaj i plotė nga rėnia heroike e Dėshmorėve tė Kombit, Rexhep Malaj dhe Nuhi Berisha, dy rrėfyesve tė rrugės tė vetme, por tė sigurt, tė cilėn duhej ta ndiqnin shqiptarėt deri nė realizimin e plotė tė aspiratės sė tyre shekullore, pėr t’u ēliruar nga thundra e okupuesve, jo vetėm banorėt e lagjes nė “Kodrėn e Trimave” tė Prishtinės serish tranden nga tė shtėnat e armėve.

Ēfarė po ndodhė, pyesnin tė gjithė?
Serish po luftohej!
Lajmet e dhembjes pėrhapen mė shpejt se ato tė gėzimit, nuk vonoj dhe mor vesh. Nė pėrballje me njėsitė e specializuara tė makinerisė vrastare tė Beogradit, kishte ra pėr tė mos vdekur kurrė edhe njė Dėshmor i Kombit, djaloshi i kėsaj lagjeje, Bajram Hajrush Bahtiri.
Edhe qėndresa heroike e Bajramit, jo vetėm se lakuriqėsoi edhe njėherė karakterin vrastar, por ajo ishte edhe njė dėshtim i turpshėm “specialcave” serbomedhenj dhe i mercenarėve tė tyre shqipfolės pėr ta kapur dhe prangosur edhe njė tė ri shqiptar, pėr tė vetmin “faj” tė tij, se e ndiente dhe pėrjetonte rėnkimin nėn thundrėn okupuesve sllavo-grek tė popullit qė e lindi dhe, pse ishte betuar para Flamurit tė Kombit, se do tė jepte ēfarė lypet prej tij, pėr ēlirimin e trojeve tė okupuara dhe ribashkimin e tyre nė njė shtet tė vetėm shqiptar!
Bajrami u lind nė njė familje gallabiote, ekonomikisht tė varfėr, por e njohur pėr bujari dhe fisnikėri. Dera e kėsaj familje liridashėse priste dhe pėrcillte vetėm njerėz tė besės dhe nderit.
Nė formimin e karakterit burrėror dhe liridashės tė Bajramit, ndikim tė madh kishte pas edukata qė kishte marrė nga prindėrit, babė Hajrushi dhe nėnė Nailja, mė vonė edhe nga vėllai mė i madh, Rrahmani. Kjo bėri qė qysh sa ishte nė bankat e shkollės sė mesme, tė kuptojė drejt dhe mirė, se veprime e organizuara pėr ēlirimin e trojeve nga pushtuesit ishte domosdoshmėri. Kjo domosdoshmėri e shtyri atė qė nė kėtė moshė fare tė re, tė pėrcaktohet drejt dhe tė radhitet krah pėr krah me bashkėveprimtarė tjerė nė kuadėr tė Frontit Nacional Ēlirimtar tė Kosovės (FNĒK).
Ky pėrcaktim patriotik i Bajramit fillon tė konkretizohet gjatė Demonstratave gjithė-popullore, tė njohura si Pranvera ’81.
Siē edhe dihet, Bajrami pa u hamendur iu bashkua demonstruesve tė mars-prillit 1981, pėrkrah vėllait tė tij mė tė madh Rrahmanit, ku edhe Ai, ashtu si demonstruesit tjerė, me grushtet e shtrėnguar dhe tė ngritur lart brohoriste: “Republikė, kushtetutė, ja me hatėr ja me luftė”, Trepēa punon, Beogradi ndėrtohet”, “Trepēa ėshtė jona”, “Poshtė pushtuesit jugosllav”, “Liri ja Vdekje”...
Aktiviteti i Bajramit nė kėto demonstrime u vėrejt edhe nga policia e okupuesve dhe pėr pasojė, edhe pse i mitur nė moshė, Ai u arrestua dhe u mbajt nė izolim 60 ditė.
Pas daljes nga izolimi, Bajrami vazhdoi veprimtarinė patriotike me vendosmėri mė tė madhe, deri nė ēastin e pėrfundimit heroik tė jetės sė tij, gjatė pėrballjes me mercenarėt e Beogradit.
Ėshtė e pamundur tė gjesh ndonjėrin nga ata qė e kanė njohur dhe qė kanė bashkėvepruar me Bajramin, qė tė mos flet me admirim dhe me respekt tė thellė pėr kėtė shok tė radhėve, tė njohur pėr modesti, pėr maturi dhe pėr vendosmėri....
Nėpėr shtigjet qė hapėn Bajrami dhe dėshmorėt tjerė, duke shkrirė jetėn e tyre tė njomė, marshoi krenare Famėmadhja Ushtria Ēlirimtare e Kosovės.
Bajrami, sė bashku me tė gjithė heronjtė, dėshmorėt dhe martirėt e rėnė gjatė pėrpjekjeve shekullore tė popullit tonė pėr tė mbijetuar pėrballė terrorit dhe pėr t’u ēliruar, vetėvendosur dhe ribashkuar, ishin, janė dhe do tė mbeten pėrjetėsisht, lavdia dhe krenaria e kombit.
Pėrkujtimet e tė rėnėve pėr liri, frymėzojnė...!
Gjaku i tė rėnėve pėr liri ėshtė Amanet.
Gjaku i tė rėnėve pėr liri obligon!
Ky obligim pėr ne tė vdekshmit pėr ta pėrmbushur kėtė Amanet, nėse nuk duam qė tė na mallkojė historia!
Amaneti i Dėshmorėve nuk pėrmbushet duke shkelur mbi gjakun e tyre, mjerisht, siē edhe po veprohet aktualisht nga disa “hamshorė” tė cilėt komb dhe atėmemėdhe kanė lekun dhe jetėn e shthurur, por duke punuar pa hile, me pėrkushtim, me vendosmėri dhe vetėmohim, deri nė pėrmbushjen e plotė tė tij!

08 shkurt 2012
Prishtinė

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Sejdi Veseli
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 42 vizitorë
Lexuar: 856 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
Kemi nevojė pėr gjak tė ri
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:50
Komunikimi gojor midis dy kundėrshtarėve politik shqipfolės nuk ėshtė shumė i bukur. Tingėllon mė shumė si dy burracak pervers qė debatojnė me temėn: "I im...
Kosova – njė vend ku socialdemokratėt mbahen ...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:46
Qė nga tetori 2017 Dr. Sadri Ramabaja gjendet nė burg „pa kurrfarė prove“. Nė rastin e kėtij tė pandehuri bėhet fjalė pėr njė autor librash, pėr njė docent...
RKL: Dhjetė vjet pavarėsi nė rrugėtimin njė h...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 12:51
Kaluan dhjetė vjet qyshkur nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt tė vitit 2008 vendi ynė u shpall Shtet i pavarur dhe sovran. Kosova fillimisht ishte shpallu...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi