Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Elementet e Krimit Miks: Kamishi, Katraboni, Kontrabanda, dhe Kėrbaēi
Publikuar më 08 prill, 2012 nė orėn 02:40 ( ) Isa Mulaj | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Punim hulumtues pėr diskutimin e politikave, Nr. ESP036, prill 2012

Pėrmbledhje

Duket sikur nė asnjė disciplinė shkencore nuk janė bėrė pėrparime mė tė vogla teorike se nė kriminalistikė. Teoria formulohet nė bazė tė ngjarjeve qė kanė ndodhur dhe vėshtrimit analitik tė tyre. Mė tutje, nga analitika, teoria mund tė bėhet nė formė tė sintezės ose sistemit teorik. Kėshtu ka ndodhur nė marketingun miks, kur ėshtė sintetizuar analiza e bashkėveprimit tė katėr elementeve tė tij: Produkti, Ēmimi, Vendi, dhe Promocioni. Synimin kryesor elementet e marketingut miks e kanė konsumatorin ose tregun e produkteve e shėrbimeve. Gjersa marketingu miks ėshtė diēka themelore dhe i lehtė pėr t’u kuptuar, nė lėmin e krimit nuk janė bėrė analiza tė elementeve miks tė tij edhe pse ato ekzistojnė nė realitet. Qėllimi ynė kėtu nuk ėshtė tė bėjmė ndonjė zbulim kushedi se ēfare, por tė njihemi me mėnyrėn e funksionimit tė krimit miks dhe ngjashmėritė e tij me marketingun miks.

4P-tė e Marketingut Miks dhe 4K-tė e Krimit Miks

Termin marketing miks mendohet se e ka formuluar Neil Borden nga Shoqata Amerikane pėr Marketing nė vitin 1958, tė cilin pastaj e ka pėrfshirė nė njė artikull tė tij me titullin “Koncepti i Marketingut Miks”. Ai poashtu filloj tė jap mėsim rreth kėsaj teme. Marketingu miks shpesh herė identifikohet me 4P ose elementeve qė e pėrbėjnė atė me incialet nga gjuha angleze pėr Product (Pprodukti), Price (Ēmimi), Place (Vendi), dhe Promotion (Promocioni). Kohėve tė fundit, 4P-tė janė zgjeruar nė 7P pėr ta pėrfshirė edhe Process (Procesin), Physical Evidence (tė Dhėnat fizike) dhe People (Njerėzit). Kėto gjėra tė domosdoshme nė marketing, studentėve nė Kosovė nuk ua mėsojnė si duhet nė fakultetin ekonomik profesorėt e marketingut ku pėrfshihet edhe Jakupi i PDK-sė. Pėr interesin e lexuesve tė zakonshėm, po sqarojmė shkurtimisht domethėnien e secilit prej 4P-ve, tė cilat studentėt deri-diku i mėsojnė sa duhet edhe nga Ali Jakupi:

1) Produkti, ėshtė artikull fizik i cili kėnaq nevojat e konsumatorit. Mund tė jetė edhe shėrbim si gjėra qė nuk preken fizikisht por ndihen nė shijen e konsumatorit, si pėr shembull bisedat telefonike, lajmet, kredia, shėrbimet e ndryshme nė turizėm e hoteleri, e tė tjera. Nė marketingun qė mėsohet nė Kosovė, por edhe nė vendet tjera tė botės, thuhet se secili produkt e ka ciklin jetėsor tė tij qė fillon me fazėn e lansimit nė treg, rritjes, pjekurisė, degjenerimit dhe rėnies ose zėvendėsimit. Cikli i tillė jetėsor tregohet edhe me lakore, ku me rastin e lansimit konsumatorėt nuk janė sa duhet tė njohur pėr produktin, ndėrmarrja shpenzon mė shumė nė reklamė dhe lakorja shkon duke u ngritur, qė do tė thotė se po shitet mė shumė, e dikur lėshohet teposhtė kur konsumatorėve fillon t’u gėrrditet ai produkt, ndėrmarrjes i bien shitjet, duhet ose ta ndėrroj strategjinė e marketingut, ta flakė produktin, ose ta zevėndėsoj me njė tjetėr. Kjo ėshtė vetėm njė pjesė e sė vėrtetės e cila nė realitet shpesh herė nuk qėndron. Ja shembuj konkret: Prej se ėshtė zbuluar Coca-Cola mė 1886 dhe ėshtė lansuar nė treg, lakorja e shitjeve tė saja vetėm ėshtė rritur dhe vazhdon tė rritet edhe sot. Pyesni profesorėt e marketingut, nė bazė tė lakores qė ua prezanton, se kur do tė zhduket nga tregu Coca-Cola? Pyetne po ashtu pse pushka automatike AK-47 “Kallashnikov” e shpikur mė 1947 nuk ėshtė degjeneruar ende por deri mė tani ka arritur prodhimin nė mbi 100 milionė copė dhe ka kėrkesa edhe pėr mė shumė. Nėse u thotė se “Kallashnikovi” nuk ėshtė produkt me tė cilin merret marketingu, atėherė ia bėni peytjen e radhės: po zhiletat e markės “Bic” qė janė tė njėjta pėr njė kohė tė gjatė dhe hasen tė njėjta nė shumicėn e shitoreve, kur do tė zhduken nga shitjet dhe pėrdorimit? E ato nė formė katrore tė markės “Gillette” dhe “Wilkinson Swords”? Mandej, birra e Pejės (duke pėrfshirė edhe atė “krigėll”), kafja, vera, kur do tė dalin nga tregu ose zėvendėsohen sepse ne po e vėrejmė vetėm rritjen e shitjes dhe konsumit tė tyre? Pse nuk po vėrehen shenjat e degjenerimit tė tė gjitha kėtyre produkteve?

2) Ēmimi, ėshtė shuma e parave tė cilėn e paguan konsumatori pėr produktin, e jo aq sa vlen ose ka kushtuar prodhimi dhe shpenzimet pėrcjellėse tė produktit deri nė shitje. Mund ta pyesni profesorin e marketingut, Ali Jakupin, meqenėse ėshtė nga PDK: Pse Qeveria e tij paguan 2,5 milionė euro pėr kėshilltarėt e huaj me paratė tona? Kush janė ata kėshilltarė dhe pse paguhen kaq shtrenjtė? Pse duhet dhėnė afėr 6 milionė firmave tė huaja nė emėr tė reklamės pėr evropianėt e rinj? Nevojat e kujt po kėnaqen me kėto shpėrlarje tė parave? A pak po i duket Ali Jakupit qė po importojmė mallra veē tė importojmė edhe kėshilltarė sekret pėr tė na shkatėrruar ekonominė? Ku janė produktet dhe shėrbimet vendore (ekspertizat) nė kėtė drejtim?

3) Vendi, ka tė bėjė me vendin ku produkti ėshtė i pėrshtatshėm pėr qasje nga konsumatorėt. Vendin nė tekstet e marketingut nė shqip e gjėni edhe me emėrtimin distribuimi. Pyetje pėr Ali Jakupin: A ėshtė Kosova vend i pėrshtatshėm pėr kėshilltarėt sekret tė huaj tė cilėt po i paguan mirė Qeveria e tij, dhe ēfarė qasje kanė konsumatorėt kosovarė nė shėrbimet e tyre rrėnuese?

4) Promocioni, pėrfaqėson tė gjitha metodat e komunikimit tė cilat shfrytėzohen pėr tė ofruar informata tek palėt e ndryshme rreth produktit. Promovimi pėrfshinė nė vete elementet si: reklamimi, marrėdhėniet me publikut, shitja personale, dhe promovimi i shitjes. Kur jemi te reklamimi, pse Qeveria e Kosovės duhet tė paguaj reklama nė mediat e huaja pėr t’i prezantuar kosovarėt si evrokopukė? Ali Jakupi do tė arsyetohet se me kėto njihet mė shumė Kosova nė botė, pavarėsisht se me kėtė kėnaqen nevojat e atyre qė i marrin paratė nė emėr tė reklamave “Kosovo: The Young Euruffians”, “New Porn” e tė ngjashme. Kosova do tė njihej mė mirė sikur Ali Jakupi tė kishte artikuj dhe punime tė botuara anglisht nė shtetet e huaja. Nėse nuk e din anglishten, nuk ėshtė problem, punimet mund t’ia pėrkthej unė, por problemi ėshtė se a cilėsohen ato si punime origjinale apo nė formė tė librave tė kopjuara.

Ndėrkaq, 4K-tė e Krimit Miks janė shkurtesa nga gjuha shqipe pėr Kamishin, Katrabonin, Kontrabandėn, dhe Kėrbaēin. Pėrkufizimi pėr secilin prej kėtyre, i ka kėto domėthėnie:
1) Kamishi, ėshtė nofka e Bekim Haxhiut, deputetit tė tanishėm nga radhėt e PDK-sė nė Kuvendin e Kosovės. Kėtė nofkė ia kishte vėnė vetes gjatė luftės nė Kosovė, siē thotė ai, pėr shkak se gjyshi i tij paska pėrdorur kamishim pėr konsumin e duhanit. Kamishi nga fshati Tėrrnavc (prej nga rrjedh renegati Halit Tėrrnavci) i komunės sė Skėndėrajt, mė mirė do tė ishte tė na tregoj pėr babain e tij (thuhet se quhet Sylė, por nuk ka rėndėsi emri) i cili ka punuar nė gjykatėn e Skėnderajt gjatė viteve 1980-ta deri mė 1991 nė kohėn kur bėhej pėrndjekja e disa atdhetarėve nga ajo anė (u kujtohet Tahir Meha, Jasharėt e Prekazit tė Poshtėm, dhe shumė tė tjerė?). Gjatė luftės, Kamishi ka qenė njė person dhe ushtar i pdisiplinuar. Nuk u thoshte kot Sami Lushtaku bashkėluftėtarėve pėr tė se “ky me kryt si ēeteli po harron i biri i kujt ėshtė”. Zona Operative e Drenicės ka pasur telashe me Kamishin, dhe ekzistonte rreziku qė tė ketė luftime nė mes tė grupit tė Sami Lushtakut dhe atij tė Kamishit tė po tė mos ndėrhynte Fehmi Lladrovci, pėr shkakun se Kamishi nuk i respektonte urdhėrat e shtabit tė pėrgjithshėm tė UĒK-sė. Rregulli i shtabit qė vlente pėr tė gjithė ushtarėt, ishte qė secili qė vinte nga Shqipėria me armatim, ta dorėzoj atė nė shtab i cili asokohe ishte i vendosur nė Likovc, me pėrjashtim tė armės personale tė cilėn kishte tė drejtė ta bartė me vete nė ēdo kohė secili ushtar. Kamishi me njė grup tė tij, prej Shqipėrie shkon drejt e nė Tėrrnavc dhe i shpėrfillte tė tjerėt. Njerėzit e Kamishit pastaj e kanė denoncuar kėtė nė shtab.
- Kamishi ka pasur problem dhe pengesa nė kandidim pėr deputet nė Kuvendin e Kosovės, sepse Sami Lushtakut nuk i pėlqente duke i ditur telashet qė i ka pasur mė tė gjatė luftės. Samiu nuk i kishte lėnė vend kund Kamishit nė asnjė pjesė tė Drenicės, me pėrjashtim te agjentėt e SHIK-ut. Kamishi kėrcėnon PDK-nė se do i qes disa tė zeza nė shesh tė kėsaj partie, dhe se do tė kaloj nė AKR pėr t’u kandiduar nė zgjedhje. Shkaku i synimit pėr tė kaluar nė AKR e jo nė ndonjė parti tjetėr ku kishte gjasa mė tė mėdha pėr t’u zgjedhur deputet, mbetet enigmatik pėr opinionin por do tė kuptohet pas kėsaj analize. PDK pajtohet ta vė nė listėn e saj zgjedhore, diku kah fundi i pusit me numrin rendor 109, nga gjithsej 110 kandidatėt e mundshėm. Kamishi zgjidhet deputet me vota tė vjedhura, nė bazė tė asaj qė u vėrtetua si vjedhje nė shkallė industriale e votave.
- Nė ralitet, kamishi ėshtė produkt fizik sikur nė marketing, njė mbajtės i cigares pėr konsum, ose cingarlluk. Mund tė jetė i formave tė ndryshme, por shėrben vetėm pėr ta mbushur me helmin e cigares. Njė lloj i posaēėm i kamishit quhet llullė. Lėvizja Vetėvendosje! (VV) e ka selinė te 4 llulat, prapa Teatrit Kombėtar nė Prishtinė, nė rrugėn Bajram Kelmendi (ish-Vellusha).

2) Katraboni ėshtė duhan i grirė, ose siē njihet nė gjuhėn popullore shqipe, duhan kaēak. Zakonisht mbahet nė kuti metalike sė bashku me letrat e cigares. Cigarja e pėrgatitur nga duhani katrabon mė sė shpeshti pihet me kamish. Nė pėrgjithėsi, cigarja e tillė ėshtė mė e fortė dhe mė helmuese se ato me filter tė prodhuara nė fabrikė. Ekziston edhe alternativa e blerjes sė filterave si tė veēantė dhe ata t’ia bashkangjitni vetė cigares katrabon. Kur konsumohet me kamish dhe pa filter, kamishin duhet ta pastroni shpesh nga katrani. Duhani katrabon mund tė konsumohet edhe me llullė pa pasur nevojė tė dredhet me letėr ose filter por vetėm e hidhni ashtu dhe ia vėni flakėn nė maje tė llullės. Nė kėtė rast, kamishin duhet pastruar pas ēdo mbushje dhe konsumi tė duhanit tė grirė.

3) Kontrabanda paraqet formėn e jashtėligjshme tė tregtisė me mallra tė ndryshme, ose edhe tė atillė qė e mundėson pushteti pėr interesa personale e grupore. Mallrat qė kontrabandohen mė sė shumti nė Kosovė janė derivatet e naftės dhe cigaret. Kontrabanda mė e madhe nė Kosovė me kėto produkte bėhet nepėrmjet veriut tė Kosovės, ku partner kryesor janė disa ndėrmarrje tėė mėdha nga Kosova tė lidhura me politikėn dhe krimin.

4) Kėrbaēi ėshtė po ashtu produkt fizik tė cilin e pėrdornin mė sė shpeshti milicia e Millosheviqit kundėr protestuesve shqiptarė, ndėrsa sot e pėrdorė milicia e Hashim Thaēit, kundėr protestuesve po ashtu shqiptarė.

E pėrbashkėta e kėtyre me Marketingut Miks ėshtė: 1) kemi tė bėjmė me katėr elemente nė tė dy veprimtaritė; 2) tė katėr elementet nė njėrėn anė kanė incialet e njėjta (4P), siē i kanė edhe katėr tė tjerat me shkronjė tjetėr nė anėn tjetėr (4K); 3) synimi i 4P-ve dhe 4K-ve ėshtė i pėrbashkėt – tregu dhe konsumatori, porse dallojnė ndėrmjet veti rrėnjėsisht nga ajo qė ofrohet pėr shitje; 4) sikur marketingu miks qė mund tė zgjerohet nga 4 nė 7P, disa do tė mendonin se edhe numri i elementeve tė krimi miks mund tė rritet nga 4 nė 7K ku do tė pėrfshihej Kurti, Krasniqi (Florin), dhe Knudsen (Rita); dhe 5) tė dyja, Marketingu Miks dhe Krimi Miks, mund tė paraqiten grafikisht, ku i pari ėshtė shumė i thjeshtė, ndėrsa i dyti mė i ndėrlikuar pėr shkak tė neglizhencės shkencore deri mė sot. Njė prej formave tė paraqitjes skematike tė marketingut miks, ėshtė sikur kjo nė figurėn 1. E kemi paraqitur nė anglisht, ose nė gjuhėn e atyre qė e kanė zbuluar.

Figura 1: Elementet e marketingut miks
Burimi:Tthuajse askush. Nuk ėshtė ndonjė zbulim.
© Askush dhe ēdo kush.

Ēka u duket kjo figurė e cila mund tė paraqitet edhe nė formė katrore ose ēafrėdo tjetėr dhe me ngjyra qė u pėlqejnė juve? Diēka shumė e thjeshtė.

Pėr dallim nga Marketingu Miks, struktura organizative e Krimit Miks ėshtė mė e ndėrlikuar. Bėrthamėn e krimit miks e pėrbėn tregu i shpifjeve dhe konsumatorėt e tij. Tri elementet e krimit miks bashkėveprojnė nė kėtė treg dhe njėkohėsisht kanė edhe drejtimet e veprimeve tjera tė cilat degėzohen nė disa segmente. Prej tyre, dallohet kontrabanda qė zhvillohet nga disa subjekte. Pėr hollėsi tė mėtejme, shiko figurėn nė vijim. Nuk po zgjerohemi nė interpretimin e secilės kornizė, veprimtari, subjekt, apo individ tė paraqitur nė figurė.

Organogrami i Krimit Miks dhe mėnyra e funksionimit praktik tė tij

Domėthėnia e ngjyrave:
E zezė – katėr elementet e krimit miks. Arsyetim: Kamishi nga brenda ėshtė i zi;
Katranika ngjyrė tė zezė, Kėrbaēi ėshtė i zi; dhe Kontrabanda ndryshe quhet si veprimtari nė tė zezėn.
E kuqe – qeverisja e “kuqe” ose “diktatura e kuqe”.
E pėrhirtė (rrethi nė mes) – nxierje e njė veprimtarie, ose veprimtari e pėrhirtė.
E verdhė nė tė gjelbėr – ngjyra e duhanit kaēak.
E kaltėr – simbolizon mediat
E kaltėr e zbehtė – pastrim ose ngjyrė “varakini”
E verdhė e zbehtė – humbje e besimit ose zverdhje e veprimtarisė nė sektorin pėrkatės ku paraqitet kjo ngjyrė (vota, qytetarė, dhe antikorrupsion)
Ngjyrė asfalti – sipas sektorit nė tė cilin punohet
E bardhė – e pastėr, veprimtari paqėsore ose e pastrimit

Shigjetat dhe domethėnia e drejtimit tė tyre:

E zezė – drejtimet e veprimtarive dhe bashkėpunimet ilegale ose tė dėmshme.
E pėrhirtė – drejtimet e propagandės, shpifjeve dhe njollosjeve.
E kuqe – dhuna ose pėrgjakja nga pėrdorimi i Kėrbaēit.
E kaftė – pasojat e duhanit Katrabon.
E gjelbėr – ndėrmarrja e masave ekologjike ose pastrimi nga pasojat e ngjyrės sė kaftė
Rrethi i kuq qarkullues ndėrmet 4K – bashkėveprimi i elementeve tė krimit miks

Cilat janė akuzat e Kamishit kundėr Albin Kurtit?

Kamishi ka deklaruar pėr media se Albin Kurti nė janar 2004 ka pasur disa takime me serbėt nė fshatin Binēė tė komunėn e Klinės me dy pjesėtarė tė strukturave kriminale tė Serbisė, njėri me emrin Boban e tjetri Golub Donqiq. Pėr kėtė tė parin Kamishi thotė se ėshtė kapiten i ushtrisė sė Serbisė, ndėrsa pėr tė dytin pjesėtar i Agjencisė Informative tė Sugrimit (Bezbednosno Informativna Agencija) tė Serbisė. Nė bazė tė mbiemerit dhe pretendimit tė Kamishit se takimi ėshtė mbajtur nė shtėpinė e tyre, duket se kėta janė ose vėllėzėr, ose sė paku kusherinj. Mė tutje nė deklarimin e Kamishit thuhet se shėrbimi i atėhershėm policor i Kosovės kishte ndaluar makinėn e tipit Golf nė tė cilėn ishin gjetur nė shoqėri Dardan Velija dhe Golub Donqiq nė ulėset e pėrparme, dhe Jelena Bjelica, Vlora Bajēinovci e Albin Kurti nė ulėset e prapme tė veturės. Pėr Kurtin spekulohet se “ka qenė i mbuluar me qebe (batanije)”.

Akuza e radhės e Kamishit kundėr Kurtit ėshtė se “Mė datė 23 shtator 2011, pėrmes autobusit Beograd – Prishtinė ju [Albin Kurti] keni marrė njė korrespondencė pako nė zarf qė nėnkryetari juaj Dardan Molliqaj e ka pranuar kėtė pako tė dedikuar pėr ju nė stacionin e autobusėve nė Prishtinė. Andaj do tė ishte mirė tė tregoni pėrmbajtjen e kėtij zarfi qė ia ka dėrguar vajza e njėrit nga ministrat e Millosheviqit”. Kamishi i referohet edhe korrespondencės sė Albin Kurtit me njė femėr serbe, e cila e paska vizituar edhe gjatė kohės sa ishte nė burgun e Serbisė, por nuk e pėrmend emrin e saj.

Kėto akuza jo vetėm qė duken sikur nė ajėr dhe vėshtirė tė vėrtetohen, por edhe kanė shumė pyetje dhe dyshime rreth deklarimeve tė Kamishit.

E para, nė vitin 2004 kur PDK-ja ishte nė opozitė, pėr nga qėndrimet dhe ideologjia ka qenė mė sė shumti e afėrt me Lėvizjen Vetėvendosje! se me cilėndo parti tjetėr politike. Pse atėherė Kamishi, krejt PDK-ja apo kushdo qoftė tjetėr nuk i bėri publike kėto skandale sa ishin tė freskėta?

E dyta, referenca se Kurtin e paska vizituar njė serbe gjatė kohės sa ka qėndruar nė burgun e Serbisė, nuk i bėnė kujt pėrshtypje. Kurtin ka mundur ta vizitoj nė burg edhe Millosheviqi, sepse kjo nuk varet nga Kurti. Pėr mė tepėr, ajo femėr serbe, tė cilės Kamishi nuk ia pėrmend emrin, ka mundur tė jetė agjente e ndonjė shėrbimi tė huaj (pėr shembull amerikan) qė tė dihet se ēka po ndodh me Kurtin. Tjetėr alternativė pėr t’u njohur me fatin e Kurtit nuk ka pasur. E pyetja shumė interesante pėr Kamishin” lidhur me kėtė rast, ėshtė: Nga jeni informuar ju se kush e vizitonte Kurtin nė burgjet e Serbisė? Drejtpėrdrejt nga pushteti serb, apo nga babai i juaj qe ti po harron se je i biri i tij, e po shkon pėrtej tek gjyshi i juaj pėr t’u identifikuar me llullėn e tij pėr tė humbur gjurmėt e lidhjes me pushtetin serb?

E treta, e ke parė ti Kurtin tė mbuluar me qebe nė veturė, apo policia e Kosovės? Nėse kjo e fundit, atėherė kush ishin ata policė, si quhen, ēfarė raporti kanė pėrgatitur, pse nuk e bėnė publik njoftimin nė ditėn qė ndodhi rasti? Pėrveē kėsaj, si mund tė vėrtetohet njė gjė e tillė? Nė bazė tė asaj se ēka thua ti, krejt PDK-ja, policia dhe populli i Kosovės, a po? Jo, jo o Kamish cingarlluku. Fakti nuk ėshtė ēėshtje e opinioneve, deklaratave dhe votave nga shumica. Po tė ishte kėshtu, atėherė Kina dhe India qė kanė numrin mė tė madh tė popullsisė nė botė (afėr 38 pėrqind nga numri i pėrgjithshėm) gjithmonė do tė ishin nė gjendje tė formojnė njė qeveri koalicioni nė nivel botėror. Edhe Millosheviqi e Hitleri janė zgjedhur me vota tė popullit. Tek e fundit, edhe shqitarėt nė ish-Jugosllavi, anipse nė numėr mė tė madh se sllovenėt, ishin mė pak se serbėt dhe kroatėt. A do tė thotė kjo se shqiptarėt dhe sllovenėt duhej tė diskriminoheshin?

E katėrta, “pėrmbajtja e letrės nė zarf”. Aq larg paska shkuar Kamishi me inteligjencėn e tij sa qenka nė gjendje tė kontrolloj edhe kush kujt i dėrgon letra, duke harrur njė formė e tillė e komunikimit mund tė realizohet mė shpejtė, nė formė mė efikase, dhe me shpenzime mė tė vogla nėpėrmjet postės elektronike (e-mailit). Se ēka mund tė jetė shkruar nė atė letėr tė supozuar, nuk duhet tė brengosemi fare. Ajo ēka na intereson mė sė shumti janė vetėm ngjarjet reale dhe qė vėrtetohen. Pėr shembull, mė shumė na intereson se si partia e Kamishit i financon strukturat kriminale serbe duke i dhėnė punė dhe para me buxhetin e Kosovės udhėheqėsit tė bandave kriminale nė veri tė Mitrovicės, Zvonko Veselinoviq. Pėr dallim nga letra e supozuar tė cilėn e pėrmend Kamishi, veprimtaritė e Veselinoviqit janė ngjarje reale me pasoja qė janė vėrtetuar dhe vėrtetohen ditė e natė (vrasja e pjesėtarit tė policisė sė Kosovės Enver Zymberi, ngritja e barrikadave nė veri tė Mitrovicės, sulmet nė pikat doganore 1 dhe 31, plagosja e ushtarėve tė KFOR-it gjerman). Tė gjitha kėto pėr Kamishin janė mė tė parėndėsishme se propaganda pėr letrat e shpifura private. Kėtė emrin Jelena Bjelica pėr herė tė parė e kam hasur nė njė opinion tė saj tė botuar nė gazetėn Koha Ditore para 5-6 viteve. Si mund tė vėrtetohet kjo? Shpalosim arkivat e Kohės Ditore dhe gjejmė opinionet e saja. Ky emėr (Jelena Bjelica) ndoshta mund tė jetė shkaku pse KTV e grupit KOHA qė boton edhe Kohėn Ditore, e fton Kamishin nė emisionin “Interaktiv”. Pėr kėtė serben pyesni pėrfaqėsuesit e KOHA-s qė e njohin mė mirė.

E pesta, kėto qė i quan Kamishi fakte dhe zotohet se bashkė me dėshmitarė ėshtė i gatshėm t’i paraqes nė gjykatė, mė mirė do tė ishte sikur t’i paraqesė nė publik faktet rreth veprimtarisė sė tij gjatė luftės, jo nė gjykatat e Kosovės sepse dihet se kėto pėrbėhet nga janė grupe qenėsh dhe bushtrash. Kur tė doni u sjelli fakte tė forta me bollėk rreth kėtyre qenėve dhe bushtrave. Kryeqeni i tyre quhet Kadri Begolli, aktualisht ushtrues detyre i Drejtorit nė Zyrėn e Prokurorit Disiplinor tė Kosovės. Interesohuni pak pėr kryeqenin Kadri Begolli nė EULEX! Emėrtimet qen dhe kryeqen pėr shumė zyrtarė nė Kosovė janė fakte shkencore tė njohura dhe pranueshme. Ndoshta u kujtohet seria e artikujve tė gazetės mė tė madhe suedeze Dagens Nyheter me titullin “Kolonia e Kosovės”, ku theksohet se qeniet njerėzore nė Kosovė janė kafshė pėr eksperimente Milgram dhe Zimbardo pėr shkak tė adaptimit ndaj korrupsionit alarmant. Qeni ėshtė njė kafshė koxha e respektuar nė krahasim me tė tjerat. Nė kuadėr tė kafshėve pėrfshihen edhe thitė dhe minjėt. Dhe shihne vėrtetėsinė e asaj qė pohon gazeta suedeze. Seria e artikujve tė saj mbi 20 faqe pėrkthehet nė shqip dhe botohet nga Koha Ditore e Epoka e Re nė Kosovė (tė tjerat nuk mė kujtohet nėse e kanė botuar). Po qė se ju ua dėrgoni ndonjė artikull prej 3 faqeve kėtyre gazetave, nuk ua botojnė me arsyetimin se qenka shumė i gjatė dhe nuk kanė hapėsirė nė gazetė. Kur janė nė pyetje shkrimet maratonike dhe novelat tragji-komike tė ēfarėdo autori tė huaj, shfrytėzojnė mund tė dyfishtė pėr botimin e tyre (pėrkthimi dhe krijimi i hapėsirės), anipse nė ato shkrime tė gjitha qeniet njerėzore nė Kosovė cilėsohet si qenė, thi, apo minjė pėr eksperimente laboratorike. Tė jemi tė qartė; njė pjesė bukur e madhe e njerėzve nė Kosovė, sidomos kėta nė gjyqėsor, janė edhe mė tė zi se qenėt dhe thitė. A doni emra dhe fakte sa tė doni? Kur edhe shefi i grupit punues kundėr korrupsionit tė themeluar me vendim tė Hashim Thaēit, prokurori Nazmi Mustafi, arrestohet pėr korrupsion, atėherė ēfarė mund tė jenė prokurorėt e zakonshėm dhe kryeqeni i tyre Kadri Begolli?

Takimet sekrete tė Thaēit me Tadiqin janė fakte

Kamishi akuzon Kurtin se po fshihet pas flamurit kuqezi, duke kėrkuar tradhtarė nė kėtė vend [Kosovė] e duke mos pasur vizion pėr vendin. Jo, jo. Tradhtarėt nuk ka nevojė t’i kėrkojmė. Ata dihen publikisht dhe nuk janė tė ēfarėdo lloji por argat tė Serbisė dhe strukturave kriminale serbe qė vijnė mė sė shumti nga pushteti i partisė sė Kamishit. Wikileaks boton kabllogramet origjinale tė pėrfaqėsive diplomatike dhe qeverive. Nė njėrin prej atyre kabllogrameve tregohet pėr disa takime tė Hashim Thaēit (kryetar i PDK-sė dhe kryeministėr i Kosovės) me Boris Tadiqin (kryetar i Serbisė). Si mund tė vėrtetohen takimet e Thaēit me Tadiqin? Kėtė e vėrtetonjė burimet e Ambasadės sė SHBA-sė nė Kosovė, tė qeverisė sė Serbisė dhe asaj tė Kosovės. Kohėve tė fundit, edhe vetė Tadiqi konfirmon se ėshtė takuar disa herė me Thaēin kur deklaron se nuk do tė takohet mė me tė. Si e kuptojnė njerėzit deklarimin publik tė Tadiqit “Nuk takohem mė me Thaēin” (takimi planifikohet pėr t’u zhvilluar pas zgjedhjeve tė 6 majit 2012 nė Serbi, sipas shumė gjasava nė Sarajevė)? Nė kuptimin mė tė thjeshtė dhe logjik kjo do tė thotė se Tadiqi pranon tė jetė takuar mė herėt me Thaēin, prandaj nuk e ka ndėrmend tė takohet mė. Pse tė takohet? A ka mbetur Serbia pa i realizuar ato qė i kishte ndėrmend nė Kosovė me ndihmėn e partisė sė Kamishit? Tadiqi me bekimin e PDK-sė viziton Kosovėn kur tė dojė dhe u thotė nė Deqan se Serbia kurrė nuk do ta njohė Kosovėn.

Njė pyetje interesante: Pse Kamishit i interesojnė shumė punėt intime dhe private si, “ka mbajtur korrespondencė me njė femėr serbe”, “ka qenė i mbuluar me qebe, ēarēaf, jorgan”? Ēfarė dėmėsh i sjellin kėto shtetit, shoqėrisė dhe popullsisė? Cilat janė pasojat nga kinse mbulimi i Albin Kurtit me qebe? A u dėmtua kush? Po nga korrespondenca e shpifur me letėr nė zarf ēka ndodhi me secilin prej nesh dhe Kosovėn? Asgjė. Kamishi kėto i quan fakte. Faktet janė diēka qė shihen, preken, dhe vėrtetohen. Pėr shembull, fakte nga tė cilat janė dėmtuar shumė dhe qė vėrtetohen, ėshtė kur Kamishi e merrte pėr vete armatimin e blerė nė Shqipėri me paratė e tjetėrkujt. Si vėrtetohet kjo? Ekzistojnė dėshmitė tė cilat duhet tė bėhen publike pėr shumėn e parave qė janė dhėnė pėr armatim, burimi i atyre parave, prejardhja dhe lloji i armatimit qė Kamishi refuzonte ta dėrgoj nė destinacion, koha e fėrkimeve dhe rreziku i vrasjeve me grupin e Sami Lushtakut, ndėrmjetėsimi dhe evitimi i mė tė keqes nga Fehmi Lladrovci, etj, etj. Kėto janė faktet tė cilat i interesojnė jashtėzakonisht shumė publikut, e jo ato se ēka mė thotė mua ose juve dikush se edhe Kamishi mbulohet me ēarēaf, qebe, ēfarė pixhamesh veshė, nėse brekėt e tij janė tė prodhuara nė Serbi, etj. Pėr ēudi, shumė njerėzve nė Kosovė si Kamishit u interesojnė kėto gjėra me tepėr se ēdo gjė tjetėr, duke harruar se kėto dukuri ndaj personave privat nė vendet normale janė tė ndaluara dhe tė dėnueshme. Ajo qė ndodh nė vendet normale, ėshtė se personave zyrtarė u ndalohet rreptėsisht tė shfrytėzojnė pushtetin pėr etiketim dhe sulmet ndaj qytetarėve tė zakonshėm, madje edhe nė punėt intime me ta. U kujtohet se ēfarė telashesh i dolėn ish-kryetarit tė SHBA-sė Bill Clinton nė aferėn Lewinski? Kėtu nė Kosovė fajet i ka mė sė shumti populli dhe qytetarėt. Merreni me mend, kur Thaēi u zu nė flagrancė nė takime sekrete nėpėr shtėpi publike nė Shkup, jo pak qytetarė kosovarė nė Youtube komentonin nė favor tė kėtij maskarallėku. “Ani ēka, edhe kėtij ia kana!”, thonė nė formė pėrmbedhėse. Po nejse, i kėtij interesimi ėshtė edhe Kamishi pėr qebet, kondomat, korrespondencat me zarf, e tė ngjashme. Vetėm pėr kėto gjėra ėshtė i specializuar SHIK-u. Ivica Daqiqi (zėvendės Kryeministėr dhe Ministėr i Punėve tė Brendshme tė Serbsė) e kishte paralajmėruar SHIK-un se Serbia do tė ndėrmerr masa reciprociteti kundėr policisė sė Kosovės, por SHIK-u dhe Kamishi kanė tjetėr veprimtari – atė tė thashethemeve se kush mbulohet me qebe, ēarēaf, kush me kė bėnė seks me kondom e pa tė, me vjedh, me hangėr e me pi me djersėn e tjetėrkujt, e gjėra tė ngjashme. Edhe shumica e qytetarėve janė infektuar me kėtė virus. Ky ėshtė qėllimi kryesor pse ekzistojnė nė kėtė botė. Se ēfarė mentaliteti ėshtė ky, mund tė shpejgohet me njė barcoletė tė Kosovės.
“Njė kalimtar i rastit tek po ecte pranė njė ndėrtese, i bie mbi supe njė kondom nga kati i pestė. Kthen kokėn pėrpjetė dhe sheh njė grua duke iu zgėrdhirė me fjalėt:
- Jena asish (kemi bėrė seks) pramė unė dhe burri jem!
- Ani ēka bre! A u ba kjameti, a?
- Jo, veē ta gjujta qet shejė (kondomin) me t’kallxu qe jena knaq!
- O ty dreqi t’hangt! Po edhe unė jam knaq me grun teme pramė, veē l’kurėn kshtu si burri yt nuk e kam hjek, edhe s’kam nevojė me i kallxu krejt botės me tupan!

Pėr mė tepėr rreth kėtij mentaliteti kosovar edhe nėpėr institucione vendore e ndėrkombėtare, lexoni: Strategjia e komploteve ekonomike nėpėr “pufa”.

SHIK-u dhe institucionet e Kosovės nuk kanė pasur kohė t’ia vėnė veshin zotimeve tė Daqiqit duke u marrė me thashethemet se kush me kė po bisedon, kush po shkėrdhehet dhe a po mbulohet me qebe apo ēarēaf, derisa Daqiqi e mbajti fjalėn dhe i shtriu pėrtoke nė mal. Ja pra, kjo ėshtė inteligjenca e SHIK-ut, e cila pėrpos aktiviteteve kriminale kundėr qytetarėve tė Kosovės, nuk ėshtė kurrfarė shėrbimi informativ nė shėrbim tė shtetit dhe qytetarėve tė tij.

“Sė pari Kosova”, made in Serbia si pjellė e shovinizmit serbomadh

PDK-ja nė zgjedhjet e fundit parlamentare nė Kosovė ishte identifikuar me parullėn “Sė pari Kosova”. Mediet dhe populli i manipuluar nuk e kuptonin se kjo parullė ishte agjendė e Serbisė. Nuk duan ta kuptojnė edhe sot. Pėr mediat e Kosovės dihet se janė tė shpifura dhe merren kryesisht me rrena tė politikanėve tė shpifur si Kamishi. Gjithė ajo propagandė e raportuar nėpėr KTV, Rrokum TV e gazeta u munduan ta bėjnė patriot Kamishin duke mos ia bėrė asnjė pyetje tė vetme pėr tė zezat e tij kundėr vendit tė tij, se pėr fakte mos tė flasim. Ēka doli nga tėrė ai konsum i rrenave tė Kamishit nėpėr medie tė cilat ky i quan fakte? Asgjė. Le tė del Kamishi e tė deklaroj vetė se ėshtė tradhtar i kėtij vendi, se ėshtė proserb dhe punon pėr ta, por vetėm le t’i ndėmrerr veprimet sikur tė Kurtit. Le tė del Kamishi nė pikat doganore te Dheu i Brdhė dhe Merdare e t’i ndaloj kamionėt me mallra tė Serbisė, ose ta bėjė edhe rrokullisjen e tyre nė shenjė reciprociteti kundėr Serbisė, atėherė e kuptojmė se kush ėshtė tradhtar e patriot. Ne duam t’is shohim vetėm veprimet dhe efektet ose pasojat e tyre, sepse kėto janė fakte. Pėr Kosovėn, mė mirė do tė ishte sikur nė krye tė qeverisė tė ishte Rada Trajkoviqi apo edhe Boris Tadiqi e Ivica Daqiqi se Hashim Thaēi e Kamishi, me kėtė kusht: Vetėm le tė punojnė pėr interesin e shtetit tė Kosovės, tė dėrgojnė rojet (qoftė edhe serbėt e Kosovės) nė patrullimin dhe mbrojtjen e kufinjve tė Kosovės dhe tė vdesin nė mbrojtje tė saj. Nuk duhet tė na bėjė aspak pėrshtypje pse Thaēi e Kamishi flasin shqip, ndėrsa nė anėn tjetėr e shesin Kosovėn. Shitja e Kosovės, vjedhja e saj, fusnota, takimet sekrete me Tadiqin, janė fakte reale o Kamish cingarlluku! Kėto janė gjėra qė shihen dhe vėrtetohen nga ne dhe bota.

Pasi Kosova shpalli pavarėsinė formale dhe varėsinė pėrbajtėsore, dhe pas mendimit tė Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė rreth ligjshmėrisė sė shpalljes tė kėsaj pavarėsie, njė mik i imi (nėse doni ua tregoj emrin; ėshtė koxha i njohur nė publicisikė) por edhe shumė tjerė, mė thonin se Serbia e ka kusht nga BE-ja njohjen e Kosovės pėr tė hyrė nė BE, demek nuk ka qare pa e njohur Kosovėn por po mundohet tė pėrfitoj nė terren. Ndėrkohė nė qarqet zyrtare tė Serbisė mbahej qėndrimi se Serbia nuk ėshtė nė gjendje ta lė Kosovėn pėr BE-nė, por i do tė dyja, edhe Kosovėn edhe BE-nė. Nė dilemėn se tė dyja njėkohėsisht nuk bėnte, madje nė skenarin mė tė pranueshėm duhej vetėm njėra si pėrjashtim i tjetrės, zyrtarėt e Serbisė thonin tė dyja, por sė pari Kosova, e pastaj BE-ja. Ēka ndodhi nė realitet dhe ēka vėrtetoj koha? Nė fund tė shkurtit 2012, Qeveria e Hashim Thaēit dhe Kamishit ia plotėsuan kėrkesėn Serbisė kur u pajtuan qė Kosova nė marrėdhėniet ndėrkombėtare mė nuk do tė thirret si Republika e Kosovės, por do tė pėrfaqėsohet me fusnotė si pjesė teknike e Serbisė nė bazė tė Rezolutės sė OKB-sė 1244. Menjėherė pas kėsaj marrėveshje nė favor tė Serbisė, mė 1 mars 2012, Serbia fiton statusin e kandidatit pėr anėtarėsim nė BE. Kėshtu u realizua projekti dhe vizioni i Serbisė “Sė pari kosova, e pastaj BE-ja (dhe kushdo tjetėr; Bosnja, Kroacia, Mali i Zi, Rusia). Albin Kurti nuk e kishte kėtė vizion dhe Kamishi me plot tė drejtė e akuzon Kurtin se nuk ka vizion pėr vendin [Kosovėn]. Pse themi kėshtu? Sepse, vizioni i Kamishit dhe PDK-sė pėr Serbnė “Sė pari Kosova” u bė dhe po bėhet gjithnjė e mė shumė realitet. Vetėm kėtu deri mė tani Kamishi ka mbėshtetje nė fakte.

Nė foto, “Kamishi”, ose siē thoshte Sami Lushtaku, “ky me kryt si ēeteli po harron se i biri kujt ėshtė”. Numri i parafundit 109 (i fundit 110 ishte Njazi Idrizi) nė listėn zgjedhore tė PDK-sė e shpėtoj nga vendosmėria t’i bashkangjitet AKR-sė ku nuk do tė kishte mundėsi tė zgjidhej me vota tė vjedhura.

Nė foto po duket edhe njė parullė “Beso nė vlerė”, kuptohet nė vlerat e atyre qė sė pari e duan Kosovėn, e pastaj BE-nė. Besoj e keni kuptuar se parullė, vizion dhe konkretizim real i kujt ishte kjo “Sė pari Kosova”.

Nė vijim po paraqesim grafikisht tregun e propagandės dhe shpifjeve tė Kamishit nė raport me kohėn. Mbani mend se koha dhe evoluimi i ngjarjeve i nxjerrin faktet e vėrteta, sikur me rastin e planit tė Serbisė “Sė pari Kosova, e pastaj BE-ja”.

Paraqitja grafike e ciklit jetėsorė tė shpifjeve tė Kamishi”


Kėtė paraqitje grafike e kemi mbajtur tė thjeshtė dhe pa formula me qėllim qė ta kuptoni mė lehtė. Me shkronjėn “P” nė abashisė kemi shėnuar Propagandėn, kurse me “K” Kohėn (jo Kohėn Ditore, e as KTV-nė). Shigjetat e pjerrėta tregojnė drejtimet e lėvizjes dhe reagimit tė akterėve. Pika ose katrori i kuq i vogėl ku priten vijat e pjerrėta tė trasha me ngjyrė tė kaltėr dhe tė zezė, paraqet nivelin fillestar dhe mė tė lartė tė propagandės. Vija e zezė ėshtė veprimtari ose pozicioni i Kamishit dhe disa medieve, ndėrsa e kaltėr e Lėvizjes Vetėvendosje (VV)! Pas njė kohe, ndaj akuzave reagon VV duke e zvogėluar ndikimin e propagandės nė pikėn ku priten vija e zezė e trashė dhe ajo e kaltėr mė e hollė. Zvogėlohet ndikimi i propaganės, por Kamishi pėrfiton nė kohė. Me kohė, qytetarėt dhe opinioni dyshojnė se akuzat e Kamishit nuk janė fakte por etiketim me prapavijė tė caktuar politike qė bėhen nė kohėn e koncesioneve tė qeverisė sė Kamishit ndaj Serbisė, do tė thotė njė zhvendosje e vėmendjes kah propganada nė kohė mė tė shkurt te pikėpjekja e vijės sė trashė tė kaltėr me atė tė zezė me vija tė ndėrprera. Nė kėtė pozicion propaganda mbetet nė nivel afėrsisht tė njėjtė por tė interesuarit pėr akuzat e Kamishit nuk humbin mė kohė duke u marrė me to si pėrpara. Mundohet Kamishi tė pėrfitoj mė shumė kohė duke diskutuar akuzat e tij nė Kuvendin e Kosovės dhe ia dorėzon “faktet” Florin Krasniqit tė VV-sė (kryetar i Komisionit pėr Mbikėqyrjen e Agjencisė sė Kosovės pėr Inteligjencė) nė pikėn ku pritet vija e tij kryesore dhe ajo mė e holla e VV-sė, por ndikimi i propagandės bie ndjeshėm. Kamishi thotė se me kaq e ka kryer punėn dhe u takon institucioneve (kuvendit dhe gjykatave) tė merren me “faktet e tij”, ēka rezulton nė lėvizjen e vijės sė tij nga e zeza e trashė nėpėr atė me vija tė ndėrprera (po ashtu e zezė), e deri nė vijėn e ndėrprerė nė tė kuqe ku efekti i propagandės nė kohė bie ndjeshėm. Propaganda bie nė nivelin zero nė pikėn ku bashkohen vija mė e hollė e kaltėr dhe ajo e kuqe me ndėrprerje. Kjo vija e fundit duket se vazhdon edhe nė vlera negative nė drejtim tė rritjes nė kohė, njė kundėrefekt i propagandės ose bumerang qė kėrkon mė shumė kohė pėr zbardhjen e fakteve rreth veprimtarisė sė Kamishit tė cilat nuk janė tė njohura pėr mediet dhe publikun. Askush nuk po i bėnė thirrje Kamishit t’i bėjė publike faktet rreth veprimtarisė sė tij. Ato ekzistojnė. Vetėm le tė shprehen tė gatshme mediet, si pėr shembull KTV dhe Rrokum TV pėr t’i bėrė publike. Kur mediet bėjnė publike edhe shpifjet nga tė cilat nuk doli gjė, atėherė ėshtė obligim i tyre t’i bėjnė publike edhe faktet, pavarėsisht se nga cila anė vijnė.

Politizimi multi-etnik i dashurisė dhe duaje sorrajkėn tėnde skilipece nga Novergjia!

“Burri sundon botėn, ndėrsa gruaja sundon burrin” – proverb popullor


Vetėm kohėve tė fundit mėsova nga njė bashkėpunėtor se Albin Kurti ėshtė lidhur me njė norvegjeze dhe ka vendosur tė martohet me tė. Ma siguroj edhe foton e saj, mė tha se quhej Rita, ndonėse unė e njoh fort mirė, ia di emrin e plotė, jam takuar me tė disa herė, dhe ajo mė ka intervistuar pėr njė projekt tė saj rreth privatizimit nė Kosovė tė financuar nga Instituti Norvegjez pėr Politikė tė Jashtme (NUPI). Nė pėrgjithėsi, nė raportin e saj mė ka paraqitur nė kontekst shumė pozitiv dhe real, si pėr nga punimet e mia tė cilave iu ėshtė referuar, ashtu edhe nga intervista. Ka qenė sidomos domethėnėse prezentimi qė i ka bėrė qėndrimit tim kundrejt ambasadorit tė SHBA-sė Christopher Dell i cili korrupsionin e paraqiste si “argument” pėr prvatizimin e pronės publike (PTK-sė, KEK-ut). Pėr mė tepėr, shiko raportin e plotė nė gjuhėn shqipe nga kjo adresė: http://english.nupi.no/Publications/Books-and-reports/2010/Privatization-in-Kosovo-The-International-Project-1999-2008 (shiko paragrafin fundit nė faqe 50, dhe fusnotat 233 e 234).

Gjatė intervistės unė isha me njė bashkėpunėtor (i specializuar nė shėrbimet tė inteligjenvės), ndėrsa Rita me njė shoqe tė saj shqiptare. Pas ditėve Rita mė pyeti nėse ai bahskėpunėtori, tė cilit po ia vėjmė emrin Arbėr, ka lėnė diēka pėr tė (pėr Ritėn) qė unė t’ia pėrcjelli asaj. Ueh, mendova! Pse Rita po interesohet mė shumė rreth privatizimit nė Kosovė nga kolegu im qė nuk ishte i specializuar nė nė kėtė lėmi dhe atė ditė ishte mė tepėr cilėsinė e mysafirit?

Albin Kurti thotė se ėshtė njohur me Ritėn qė nga viti 2007, se ajo ka mėsuar mirė gjuhėn shqipe. Me gjasė duhet ta ketė mėsuar pas verės 2010, sepse atėherė kur mė intervistonte mua kishte marrė me vete njė pėrkthyese shqiptare. Se ēka ka bėrė Rita prej vitit 2007 deri mė 2010 nėse ka qenė gjatė kėsaj nė Kosovė, nuk dihet. Pėr kohėn qė Kurti thotė se ėshtė njoftuar me tė (mė 2007) nė Prishtinė, Kurti ka qenė nė lidhje me njė tjetėr tė quajtur Aleksandra Channer, momentalisht aktiviste e VV-sė nga SHBA. Edhe kėtė Aleksandrėn e njoh personalisht. Ėshtė mė e shkurt se Rita, i ka flokėt kaēurrela, dhe sytė verdhė (tė kaltėr). Nė VV (madje edhe vetė Kurti) pėr opinionin emrin e saj e raportojnė si Aleks Ēaner. Aleks ėshtė emėr mashkulli, ndėrsa Aleksandra emėr femre. Ky mund tė jetė shkaku pse disa media nė Kosovė shpeshherė gabonin ose edhe dezinformonin publikun kur raportonin se nė mesin e protestuesve tė arrestuar ėshtė edhe aktivisti i VV-sė, Aleks Ēaner. Nė fakt ishte aktivistja. Mė kujtohet fort mirė kur nė vitin 2009 (apo 2010) nė njė ligjeratė tė mbajtur nga Albin Kurti nė Universitetin Amerikan nė Kosovė, tek sa po prezentonte problemet e zonave tė mbrojtura tė Kishės Ortodokse Serbe nė Kosovė, iu pėrgjigj njė pyetje duke thėnė se gruaja e tij (e Albinit) ėshtė ortodokse. Kjo duket shumė e saktė. Aleksandra ėshtė emėr tipik ortodoks. Deri atėherė Aleksandra ka qenė gruaja e Albin Kurtit. Tash na doli Rita me lidhje prej vitit 2007. Kėshtu Kurti na duket njė lloj Kazanove i produkteve tė huaja, por nė fakt nuk ėshtė ashtu. Kjo duket tė jetė njė dallavere e qartė politike e tij. As njėra, e as tjetra nuk duken tė kenė qenė apo do tė jenė gratė e Kurtit. Kur janė pyetje produktet (femrat) vendore, madje edhe brenda VV-sė si Alma Lama, Kurti nuk heziton tė konfrontohet me to shkaku i parave, tė cilave u kėrkon qė gjysmėn e pagės qė e marrin si deputete nė Kuvendin e Kosovės, ta depozitojnė nė fondin e partisė (tė VV-sė), pėr agjendėn politike tė Kurtit me Aleksandrėn, Ritėn, dhe me produktet tjera tė ngjashme “vendore”.

Rita Augestad Knudsen, gruaja e ardhshme e Albin Kurtit.

Aleksandra pėr kah pamja duket mė e bukur se Rita. Rita ėshtė skilipece, mė shumė se sa qė duhet. Tė vetmet karakteristika qė e dallojnė nga mėshkujt, janė fytyra, flokėt, dhe natyrisht, organet gjenitale. Nuk ka gjoks (sise) normal si tė shumicės sė femrave tjera. Pyetja interesante ėshtė: Pse Aleksandra Channer qėndron nė VV kur Kurti veē ka vendosur tė martohet me Ritėn? Kėtu dyshohet se Kurti nuk e ka pasur seriozisht lidhjen as me Aleksandrėn, e as me Ritėn. Dyshohet po ashtu se as Aleksandra e as Rita nuk kanė qenė dhe nuk janė nė ndonjė lidhje intime me Kurtin pos atyre pėr dallavere dhe komplote politike. Secili qė ka arritur ta lexoj kėtė shkrim deri kėtu, menjėherė do tė mendoj se Kamishi paska tė drejtė kur thotė se Kurti ėshtė zėnė me njė serbe nė veturė dhe ka mbajtur korrespondencė me tė. Mirėpo, ne duhet tė bazohemi nė gjera qė vėrtetohen. Kam pyetur njė kolege nga Suedia (ėshtė shqiptare), ish-aktiviste e KAN-it (Kosova Action Network – Rjeti i Kosovės pėr Veprim) ose organizatės pararendėse tė VV-sė, se kush ėshtė ky Aleks Channer. Mė tha se ėshtė femra e Albin Kurtit. Mė vonė kur vetė Kurti nė prezentimin e tij nė Universitetin Amerikan nė Kosovė ku ishim dhjetėra pjesėmarrės, na tha se gruaja e tij ėshtė ortodokse. E mora vesh se cila do tė duhej tė ishte, pra kjo Aleksandra. Pas atij prezentimi, nė verė 2010, Rita mė ftoj nė prezentimin e raportit tė saj pėr tė cilin mė kishte intervistuar. Prezentimi u mbajt nė njė lokal tė quajtur “Dit e Nat”, i cili gjendet prapa ndėrtesės sė Qeverisė sė Kosovės, aty afėr Ministrisė sė Shėrbimeve Publike (aty prapa ndėrtesės sė ish-Gėrmisė ku duhet tė merren vulat apostille). Pasi pėrfundoj prezenetimi i Ritės, kisha rastin tė bisedoj mė kėtė qė u identfikua si Aleks Channer. Aha! Ti qenke gruaja e Albin Kurtit, se ma hoqe merakun qė tė mos e bėjė njė pyetje publike apo shkrim me titullin “Burri i kujt ėshtė Albin Kurti dhe sa burra i ka?”, thash me vete. Pėr ēudi, nė atė prezentim ishin tė pranishme tė dy gratė e Albin Kurtit, e kaluara (Aleksandra Channer) dhe e ardhmja (Rita Augestad Knudsen). Mė shumė ka gjasa qė asnjėra nuk ka qenė dhe nuk do tė jetė grua e Kurtit, por e tėrė dukuria mund tė jetė e ndėrlidhur me konspiracion politik tė huaj nė VV. Kurti mund tė ketė tė drejtė kur thotė pėr Ritėn se “nuk kishte dashuri nė shikim tė parė” pasi ajo, mė sa e kam vėretur edhe unė, duket si njė tip aseksuale, por gėnjen pėr lidhjen me tė kinse pėr dashuri. Ja se ēfarė ka deklaruar mė tutje Kurti pėr tė: “Ta njohėsh atė e kupton se ēfarė fati kam unė”. Kur kjo deklaratė kombinohet me atė se “nuk kishte dashuri nė shikim tė parė” krijon bindjen se Kurti nuk e do Ritėn fare pėr dashuri apo pėr grua, por pėr diēka tjetėr tė panjohur pėr opinionin. Se ēfarė fati paska Albini nėse ne e njohim Ritėn, tash duhet tė ēupuritim pak mė thellė prapa nė kohė nga Specnaz GRU te shėrbimi sekret norvegjez rreth kėtij komploti politik tė maskuar me kinse afera pėr dashuri.

Specnaz GRU, HV-016 dhe FSK

Viktor Suvorov ėshtė dezertor i Specnaz GRU (Galvnoje Razvedivatelnoje Upravlenje – Drejtoratit Kryesor pėr Inteligjencė) dhe ish-spiun sovjetik. Dėshmitė e tij rreth shkathtėsive dhe kapaciteteve tė Specnazit (Forcave Speciale) kishin shkaktuar shqetėsim nė Perėndim, ēka ndikoj nė krijimin e njėsisė norvegjeze HV-016 pėr t’iu kundėrvėnė rrezikut nga Specnazėt po qė se zbarkonin nė territorin norvegjez. E themeluar nė vitin 1987, HV-016 njihet edhe si HV-SPES, njėsi elite e Gardės Kombėtare Norvegjeze dhe pjesė e I-Styrken ose Innsatsstyrken (Forca pėr Intervenime) tė formuar mė vonė. Njėsia i ka ēetat e veta tė vendosura nė katėr qytetet mė tė mėdha tė Norvegjisė: Oslo, Trondheim, Bergen, dhe Stavanger.

Rreth shkurtesės FSK keni menduar sė ėshtė fjala pėr Forcėn e Sigurisė sė Kosovės. Kėtu e kemi fjalėn pėr Forsvarets Spesialkommando (FSK) ose Komandėn e Forcave Speciale tė Armatosura, njėsi e forcave speciale tė Ministrisė Norvegjeze tė Mbrojtjes, e themeluar para HV-016. FSK ka bashkėpunuar me Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK) nė mėnyra tė ndryshme gjatė luftės nė Kosovė. Njėsitė e FSK-sė norvegjeze dhe Specnazit rus ishin tė parat qė kishin hyrė Prishtinė mė 1999 nė prag tė pėrfundimit tė luftės. Siē u kujtohet, divizioni i Specnazit hyn nė Kosovė nga Bosnia dhe okupon Aeroportin e Prishtinės. FSK pėrqendrohet nė Prishtinė me mision pėr tė aranzhuar bisedimet ndėrmjet serbėve dhe shqiptarėve pėr zbatimin e paqes. Nė atė kohė, ajo qė sot njihet si VV ekzistonte si KAN. Qė nga atėherė datojnė lidhjet e shėrbimit sekret norvegjez me disa struktura kėtu nė Kosovė qė synojnė tė konketizohen edhe tani. Dikush sot nuk thotė kot “sa ēfarė fati kam unė (nė dashuri me norvegjeze pėr qėllime politike)”.

Pėrmbyllje

Elementet standarde tė Marketingut Miks janė 4P, ndėrsa ato tė Krimit Miks 4K. Nė formė tė zgjeruar tė dyja arrijnė nė 7, pra nė 7P dhe 7K. Krimi Miks ka shumėēka tė pėrbashkėta dhe disa dallime nė veprimtari si nė kuadėr tė PDK-sė ashtu edhe tė VV-sė. Nė PDK, kur merr pushtetin, shfrytėzon rastin pėr t’i shpenzuar paratė e buxhetit tė Kosovės pėr takime sekrete edhe nėpėr shtėpi publike jashtė Kosovės. Politika mė e specializuar dhe e parapėlyer e shqiptarėve tė tillė, ėshtė kjo: Jepi mundėsi pėr tė vjedhur, para dhe ofroja ndonjė rrospi, ta shet shetin, kombin, vendin dhe dinjitetin. Nė anėn e VV-sė, sidomos te Kurti, kjo strategji politike duket pak mė ndryshe. Bėnė thirrje dhe pėrpjekje pėr bojkotin e mallrave tė Serbisė dhe inkurajon shfrytėzimin e produkteve vendore, por vetė ka shumė alergji ndaj produkteve vendore mė tė domosdoshme (njerėzve, femrave) dhe importon tė tilla nga SHBA, Norvegjia pėr qėllimet e tij politike. Kėtė nuk duhet ta pranoj populli, sepse nuk ėshtė punė intime e Kurtit nė tė cilėn askush nuk do tė kishte tė drejtė t’i pėrzihej. Po qė se Aleksandra dhe Rita ia gjuajnė ndonjė kondom dikujt nga kati i pestė dhe tregojnė se janė kėnaqur me Kurtin, atėherė kemi arsye tė besojmė se ėshtė punė private e tyre qė duhet tė respektohet dhe tė mos pengohet. Por, Kurti nė kėtė drejtim duket se po rren. Ky do me dalė politikani i shitur mė i paskrupullt. Ėshtė krijuar bindja te qytetarėt se edhe VV do tė jetė njėsoj nė qeverisje sikur partitė tjera. Kurti ofron koxha dėshmi tė forta se i ka ambiciet e tilla tė ngjashme, me bindjen se qytetarėt do tė jenė pasiv ndaj pushtetit tė tij tė mundshėm sikur tani pėr Thaēin. Dhe ka tė drejtė derisa qytetarėt shikojnė si huti se ēfarė akuzash bėnė Kamishi pėr Kurtin dhe anasjelltas, nė vend se tė kėrkoj llogari nga tė dy qė punojnė nė dėm tė interesit tė pėrgjithshėm. Kėta nuk kanė tė drejtė t’i dėmtojnė qytetarėt pėr interesat e tyre konkurrente vetėm pėr pushtet. Strategjisė sė tyre pėr ndarjen e sferave tė interesit nė pushtetin politik nė dėm tė Kosovės duhet, t’i kundėrvihet njė palė e tretė jopolitike dhe qytetarėt. Po qė se qytetarėt vazhdojnė tė mbesin nėn ndikimin e propagandės dhe sensacioneve mediale, atėherė vijmė nė pėrfundim se ky popull e meriton kėtė degjenrim, ndoshta edhe mė shumė. Qyetarėt duhet tė jenė kritik ndaj mediave pse nga ato lejohet tė transmetohet vetėm propaganda dhe shpifjet e Kamishit, duke mos lejuar tė bėhen publike faktet pėr veprimtarinė e tij tė dėmshme pėr Kosovėn. Edhe pėr Kurtin duhet tė bėhet e njėjta gjė, por jo nė formėn sikur deri mė tani ku lojtarėt kryesor janė Kamishi dhe Kurti. Mungon pala e tretė nė mes tyre nė media pėr zbardhjen e fakteve. Pse?

prill, 2012

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Isa Mulaj
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 68 vizitorë
Lexuar: 2,930 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Edhe njė rrenė mė shumė, nuk ėshtė njė fitore...
E dielė, 23 tetor 2016 - 02:10
Barometri diplomatik *** Dikur disa nga rapsodėt tanė tė njohur popullorė ( Sali e Feriz Krasniqi, Ramė Bllaca, Tahir Drenica e Hashim Shala) kėndonin k...
Kosova do ribashkim, por Shqipėria ėshtė nė p...
E dielė, 23 tetor 2016 - 02:05
Barometri diplotmatik *** Siē kemi pohuar qindra herė, s’ka asnjė dyshim se Kosova ka nevojė pėr ribashkim me Shqipėrinė, por jo pėr ndonjė “pavarėsi ...
Pėr politikanėt e Kosovės dhe tė Shqipėrisė k...
E dielė, 23 tetor 2016 - 02:01
Tashmė i ka dalė boja dhe ėshtė konsumuar alternativa e politikanėve tė Kosovės tė cilėt mendojnė se fitojnė pikė politike duke marrė tituj e dekorata nde...
“Kombi Kosovar” dhe sindromi austriak
E dielė, 23 tetor 2016 - 01:58
Nė njė nga rrugėt regjionale tė Kosovės dy udhėtarė po lėviznin me njė automobil. Njėri ngiste automobilin, tjetri i bėnte shoqėri. Vozitėsi meqenėse fill...
Guerilja e korrupsionit
E dielė, 23 tetor 2016 - 01:56
Nėse ka njė emblemė kjo guerile e korrupsionit, atėherė ajo ėshtė padyshim i quajturi- Hashim Thaēi Ardhja e kėsaj guerilje nė pushtet vetėm pas vdekjes s...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2016 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi