Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Sevdail Sherifi me nokaut e fitoi meēin kundėr hungarezit Tamas Bajzath
Publikuar më 30 shtator, 2012 nė orėn 15:28 ( ) Sport |
Rrit madhësinë e shkronjave
Para pak ēastesh, pėrfundoi njė dramė e madhe e boksit nė Villars Sur Glane Fribourg tė Zvicrės, ku bashkėkombasi ynė Sevdail Sherifi, me plot meritė e rrėzoi pėr tre herė me radhė kundėrshtarin e tij, duke ja bėrė me dije, se do ta ketė tė vėshtirė kėsaj here pėr tė qėndruar deri nė raundin e gjashtė.

Siē ishin tė njoftuar sportėdashėsit dhe lexuesit tanė, se Sevdail Sherifi, kishte pėr tė boksuar po sonte mė 29 shtator nė Friburg, kundėr hungarezit tė pamposhtur Tamas Bajzath, i cili ishte 90.4 kg dhe pa asnjė humbje, i cili kundėrshtarin e tij, e kishte rrėzuar pa u pėrfunduar raundi i tretė, kėsaj here, nuk i doli ashtu si ka menduar, por u grushtua shumė, nga bashkėkombasi ynė Sevdail Sherifi. Kishin ardhur bashkatdhetarė nga katėr anėt e Zvicrės, kishte bashkėkombas edhe nga Belgjika, Austria e Gjermania, pėr tė pėrcjellur Sevdailin, i cili, po dėshmon, se nė njė tė ardhme tė shpejtė do tė jetė atje ku dėshirojmė tė gjithė. Pėrveē shumė miqėve qė kishin ardhur pėr ta pėrcjellur e mbėshtetur, ishte edhe familja e tij e ngushtė, babai, nėna, vėllezėrit e motra, por edhe bashkėshortja e Sebvdailit, i cili, verėn qė kaloi, kishte bėrė dasėm tė madhe nė Preshevė. Edhe pse i mungoi ringut pėr 11 muaj me radhė, me qė ishte nė shėrbimin ushtarak nė Zvicėr, Sevdaili, kishte punuar shumė, qė tė jetė nė formė. Para Sevdailit nė Boxe Club Villars-sur Glane nė Friburg, u zhvilluan shumė meēe, por meēi kryesor ishte i Sevdailit. Atėherė, kur pritej tė del nė ring Sevdaili, ishin ngritur nė kėmbė tė gjithė, pėr tė pritur Sevdailin, e kundėrshtari i tij, qė kishte dalur mė herėt nė ring, e pa, se kishin ardhur shumė tifozė pėr tė pėrcjellur Sevdailin dhe nuk e ka tė lehtė. Para se tė del nė ring, ne bashkėbiseduam me Sevdailin dhe ai, pa u zgjatur shumė, tha, ju falėnderoj shumė pėr mbėshtetjen dhe do tė shihni njė meē shumė tė fortė, ku do ta rrėzoj pėr toke, dhe do ta ketė pėr kujtim hungarezi, sepse ende nuk ka hėngėr grushta shqiptari. Ishte pėrgaditur, jo mė pak se dy muaj, edhe ate gjithnjė me tė gjitha ushtrimet e duhura, Sevdaili, me tė dalur nė ring, ishte i shoqėruar nga stafi i tij, e pėr tė ndihmuar moralisht, ishte edhe veprimtari, afaristi e sportėdashėsi i madh Lulzim Zhaku Aliu, i cili, me plot emocione e pėrcolli kėtė meē dhe sigurisht, se nga pėrvoja e tij e madhe, ka dhėnė, disa fjalė tė mira, qė pėr Sevdailin ishin si xhevahir. Kėngė e Preshevės, e kėnduar nga Ilir Shaqiri, ishte shoqėruese e Sevdailit, ose hymni i kėtij dueli tė fuqishėm. Sevdaili, me tė rrahur gongu i sekondit tė parė, pėrcolli se si po lėviz kundėrshtari i tij, e hungarezi ishte i pėrgaditur si nė shtat, por edhe nė aspektin psiqik dhe fizik, por me tė filluar grushtat, qė ja nisi i pari Sevdaili, hungarezi, disa herėu mundua me dorėn e djathtė qė ta godas Sevdailin, por i vėmendshėm Sevdaili, e studioi mirė dhe nė sekondat e fundit tė rundit tė parė, me njė goditje tė fuqishme me tė djathtėn e rrėzoi pėr toke, ku mezi se u ngrit nė kėmbė hungarezi, ose mė mirė, e shpėtoi sekondi i fundit i rundit tė parė. Kur filloi rundi i dytė, u pa nė ofanzivė tė madhe e Sevdailit, me tė majtė dhe pėrnjėherė u rrėzua, por hungarezi u ngrit nė kėmbė edhe pse i numėroi gjygjtari kryesor, por me tė ngritur nė kėmbė, shihej se hungarezi, mundohej tė fitoj ndonjė moment, por Sevdaili i pamėshirshėm, iu afrua dhe me dy tre goditje tė herė pas hershme e rrėzoi, pėr tė mos u mundur tė zgjohet hungarezi dhe tranjeri, e pa, se e humbi kėtė meē dhe ia bėri me dije, gjygjtarit, se fitoi me meritė Sevdaili. Menjėherė, filluan edhe brohoritjet e mėdha tė publikut: "Sevdail, kampion. Sevdail, Presheva, Shqipėria". Pas meēit ne siguruam edhe njė prononcim special dhe ja se ēka na tha Sevdaili: "Kėtė fitore ia dhuroj 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė dhe ja bėj me dije tė gjithė vėllezėrve tė njė gjaku e gjuhe, nė Vlorė, e Prishtinė, se edhe Presheva, ėshtė nė mes tė flamurit kombėtarė. Ėshtė fitore e rėndėsishme e imja, por kėtė fitore e ndaj me tė gjithė ata qė mė pėrkrahin. Unė, vėrtet disa muaj nuk jam marrur me boks, por me zemėr dhe shpirt kam qenė te boksi, tash pas kėtij meēi kam plane tjera, por me kujdes dhe me ndihmėn e miqėve tė mijė, tė atyre qė e duan kėtė sport dhe tė familjes, do tė eci te para. Pash shumė bashkatdhetarė qė kishin ardhur enkas pėr mua, kjo mė gėzoi shumė dhe padyshim se mė dha edhe mė shumė zemėr. Pėrmes portalit tuaj, pėrshėndes tė gjithė bashkėvendasit e mi dhe vėllezėrit kudo qė janė".
Sevdaili, i cili vlerėsohet me nofkėn "Shqiponja e rrezikshme", kishte ushtruar dhe ka menduar gjithnjė, se sė shpejti, do tė vazhdoj karrierėn e tij nė boks dhe padyshim, se do ti kaloj tė gjitha vėshtirėsit e krijuara dhe tė jetė aty ku e ka vendin, aty ku e presin me mijėra e mijėra dashamirės tė sportit, e mbrėmja e sontme, tregoi, ose mė mirė, vulosi, se Sevdaili do tė shkėlqejė. Suksesin qė e tregoi sonte, Sevdaili do tė jetė sė shpejti edhe nė meēe tjera dhe do tė radhitet ndėr mė tė mirėt e botės. Pėr kėtė meē folėn edhe disa zviceranė qė i takuam edhe ata vlerėsuan shumė pėrgaditjet qė kishte bėrė Sevdaili. Edhe babai i Sevdailit me shumė emocione, iu gėzua kėtij meēi. Ndėrsa afaristi e veprimtari Lulzim Zhaku Aliu, ndėr tė tjera tha: "Se Sevdaili vėrtet ka shkėlqyer sonte dhe ka me ēka tė krenohet tash e tutje Presheva, me kėtė sportist tė madh, qė po shkėlqen dhe qė do ta ngrejė zėrin e Preshevės dhe gjithė shqiptarisė". Sevdail Sherifi, i buzėqeshur dhe me plot plane, tash e tutje, do ta ketė edhe mė tė lehtė, sepse rruga e tij, ėshtė e ēelur nė profesionalizėm dhe ai qė mendon me i dal nė "mejdan", nuk do ta ketė tė lehtė, sepse vėrtet ėshtė i pamėshirshėm nė ring, shihej si "Shqiponjė nė aksion". Suksese Sevdail.

Dashnim Hebibi, Cyrih

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 9 vizitorë
Lexuar: 2,005 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Tė krenohemi me lojtarėt shqiptar
E dielė, 29 qershor 2014 - 00:21
Unė kam lindur afėr atij vendi, ndjej njė lidhje me tė, ndaj dhe dua tė punoj aty ku mund tė lė gjurmėt e mia, do tė deklaronte para disa vitesh trajneri l...
Sevdail Sherifi drejt titujve dhe fitoreve tė...
E enjtė, 21 nėntor 2013 - 01:45
Menjėherė, me tu kthyer nga SHBA, e konkretisht nga New Yorku, pėr nė Zvicėr, boksieri nga Presheva, Sevdail Sherifi, falėnderon organizatorėt e meēit tė 1...
Dy binjakėt Ajeti kontratė profesionale me KF...
E shtunė, 04 maj 2013 - 13:51
Pas gati njė viti konsulte, vėllzėrit Ajeti(16)nėnshkruan pėr Bazelin dhe jo pėr Barcelonėn. Po mbushėn gati njė vit qė dy futbollistėt binjakė Albian d...
Sevdail Sherifi me nokaut e fitoi meēin kundė...
E dielė, 30 shtator 2012 - 15:28
Para pak ēastesh, pėrfundoi njė dramė e madhe e boksit nė Villars Sur Glane Fribourg tė Zvicrės, ku bashkėkombasi ynė Sevdail Sherifi, me plot meritė e rrė...
Njė ditė eksituese pėr sportdashėsit e Kosovė...
E merkurė, 23 maj 2012 - 22:52
U aprovua nga FIFA kėrkesa e FFK-sė pėr ndeshje miqėsore nė nivel tė pėrafqėsueseve shtetėrore Lajmi i shumėpritur pėr aprovimin e kėrkesės sė FFK-sė pė...
më shumë nga - Sport »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi