Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Vendimi i Gjykatės sė Hagės
Publikuar më 11 nėntor, 2012 nė orėn 18:07 ( ) Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Tė jetė i pranueshėm pėr Haradinajn dhe shqiptarėt.

Pas shumė pritjesh, shpresash e zhgėnjimesh, sipas njė lajmi tė publikuar nė faqen zyrtare tė Gjykatės sė Hagės, tė premten mė 9 nėntor u njoftua se pas mė shumė se dy vjetėsh hetimi dhe njė maratone rigjykimi e cila zgjat qė nga 21 korriku i vitit 2010, mė nė fund mė 29 nėntor tė vitit 2012, vetėm njė ditė pas jubileut kombėtar tė shpalljes sė pavarėsisė sė Shqipėrisė etnike, do tė bėhet i ditur vendimi pėrfundimtar i Gjykatės sė Hagės ndaj Ramush Haradinajt.

Ėshtė e njohur dhe e ditur pėr tė gjithė, se pas gjykimit tė parė i cili zgjati pėr rresht tri vjet me radhė, me vendimin e marrė nga Paneli Gjykues, ish- kryeministri u lirua vetėm mė 3 Prill tė vitit 2008, pra rreth dy muaj e gjysmė pas shpalljes sė Pavarėsisė sė Kosovės, si i pafajshėm pėr tė gjitha akuzat, duke u lejuar qė tė kthehej nė vendlindje dhe atdheun e tij, pėr lirinė dhe pavarėsinė e tė cilit,kontribuoi dhe dha shumė ai dhe familja.

Por lirimi dhe pafajėsia e tij e shpallur nga kjo Gjykatė,siē edhe do tė dėshmohej mė vonė, ishin tė pėrkohshme dhe do tė zgjasnin vetėm deri mė 21 korrik tė vitit 2010,kur Tribunali i Hagės do tė "pendohej" pėr vendimin e marrė nga Gjykata e tij e cila pas 17 vitesh krijimi, pėr herė tė parė nė historinė e ekzistencės sė saj si e tillė, do tė merrte njė vendim pėr kthimin nė rigjykim tė ndonjė tė liruari me unanimitet, siē ndodh me rastin e Ramush Haradinajt.

Heren e parė Ramushi u mor papritmas dhe nė kohėn kur sapo kishte filluar tė dėshmonte nė vepėr, vlerat e tij udhėheqėse dhe frytet e instalimit tė shtetit ligjor, me 5 mars tė vitit 2005 derisa kryente me pėrkushtimin mė tė lartė njerėzor funksionin e Kryeministrit tė qeverisė sė sapoformuar tė Kosovės tė cilėn edhe pse do ta udhėhiqte vetėm pėr kohė tė shkurtėr,megjithatė qė nė 100 ditshin e parė, arriti tė bėhej shembull i suksesit dhe qeverisjes sė mirė tė vendit.

Kjo ishte koha kur edhe pse ish Kryeministri padrejtėsisht do tė akuzohej nga Gjykata e Hagės pėr krime lufte pa asnjė hezitim dhe vullnetarisht do tė dorėzohej vet atje, pa ndjekje policėsh dhe masa tjera ligjore ndaj tij, duke besuar nė Gjykimin e drejtė tė Gjykatės. Ndaj, edhe pėrkundėr 37 akuzave qė padrejtėsisht rėndonin mbi te,atėbotė nė mungesė tė fakteve,ai do tė lirohej pėr t`u kthyer si triumfues i madh i pafajėsisė nė atdhe.
Megjithatė, pėrkundėr lirimit tė tij- shpallur rreth dy vite mė parė, pra mė 3 prill tė vitit 2008 nga Gjykata, nė Korrik tė vitit 2010, nė kohėn kur Ramush Haradinaj tani bėnte detyrėn e kryetarit tė AAK-s, apo partisė kryesore opozitare dhe ishte i preokupuar me pėrgatitjet pėr zgjedhjet e ardhshme qė parashiheshin tė mbaheshin nė Kosovė, pėr ēudinė e shumė kujt, mu kėtė njeri tė dėshmuar tė sakrificave pėr komb dhe luftėtarin e pa kompromis pėr atdhe, do ta thėrriste edhe njė herė po e njėjta "shtėpi" e drejtėsisė, nė mėnyrė qė ai tė paraqitej pėrherė tė dytė para Tribunalit tė saj, siē thuhej shprehimisht-pėr rigjykim.

Sipas njoftimeve mė tė reja i ashtuquajtur rigjykim ndaj Ramush Haradinajt, tani do tė zgjasė deri nga fundi i nėntori tė vitit 2012, kur edhe pritet qė kjo Gjykatė tė marr njė vendim i cili nuk mund tė jetė tjetėr pėrveēse pėrsėritje e ish vendimit tė parė dhe rishpallje e pafajėsisė sė tij.

Pra pas gjithė kėsaj Odisejade tė orkestruar ndaj ish Kryeministrit tė Kosovės dhe njė periudhe tė gjatė gjykimesh e rigjykimesh ndaj tij, vendimi qė do tė merret nga kjo Gjykatė mė 29 nėntor tė kėtij viti, tanimė vetėm njė ditė pas mbajtjes sė festimit tė 100 vjetorit tė Shpalljes sė Pavarėsisė sė Shtetit Shqiptar (derisa herėn e parė do tė lirohej rreth dy muaj e gjysmė pas shpalljes sė Pavarėsisė sė Kosovės)duhet tė jetė i fundit dhe i pakthyeshėm asnjėherė.

Ky vendim i Gjykatės sė Hagės, jo vetėm se ndryshon nga i pari, por edhe pritet me mė shumė kureshtje nga publiku ynė kombėtar dhe qarqet ndėrkombėtare gjithandej nė vend dhe Botė. Ndaj le tė jetė i fundit dhe qė nuk guxon tė pėrsėritet mė nė asnjė formė as mėnyrė. Pėr tė qenė i tillė, ai duhet tė jetė i drejtė dhe i paanshėm, pėrfundimtar dhe i pranueshėm edhe pėr Ramush Haradinajn, Kosovėn dhe tė gjithė Shqiptarėt kudo.

Gani Qarri

Cyrih, 10 nėntor 2012

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 45 vizitorë
Lexuar: 528 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Nuk ka “Ēmim Nobel” pėr “kombin kosovar”!
E hėnė, 03 gusht 2015 - 23:14
Barometri diplomatik *** Tė mos ēuditemi se ēfarė s’po ndodh sot, nė trend janė antivlerat erozive, tė cilat po i ngulfasin vlerat e mirėfillta univer...
THEMELOHET SHOQATA "LĖVIZJA"
E dielė, 02 gusht 2015 - 18:36
Nė Prishtinė (1 gusht 2015), u mblodhėn shumė veprimtarė dhe drejtues te dikurshėm tė LPK-sė dhe themeluan Shoqatėn "Lėvizja". Ideja pėr themelimin e njė S...
Kosova njė teatėr tragjikomik!
E dielė, 02 gusht 2015 - 18:34
Fati i Kosovės plagėmadhe, ėshtė edhe mė tej njė teatėr tragjikomik, tragjikomike ėshtė edhe Kuvendi i Kosovės qė nesėr ditė e hėnė date 3 gusht 2015, nė o...
IRJM: shtet i dobėt qė kėrcėnon sigurinė e Ba...
E shtunė, 01 gusht 2015 - 02:48
Studimet tė sigurisė analizojnė atė qė do tė thotė tė jetė njė shtet i dobėt. Pra, "Thomas (1989) e lidh nė radhė tė parė fuqinė dhe dobėsinė e shteteve...
Gėzimi nga ligėsia
E shtunė, 01 gusht 2015 - 02:44
Pėr ta luftuar njė ide duhet sė pari tė kesh njė ide kundėrshtuese. Shikuar nga pikėpamja e njė shtypėsi, idetė luftohen mė shpejtė nėse dikush i frikėson ...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2015 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi